Çin’de Sansür: Büyük Güvenlik Duvarı’nı nasıl aşabilirim?

Çin, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı olarak da bilinen, dünyadaki en kısıtlayıcı internet sansür programlarından birine sahiptir. Bu, Güvenlik Duvarı’nın konuşma özgürlüğünü sınırladığını, bilgiye erişimi engellediğini ve yeniliği bastırdığını öne süren eleştirmenlerle son derece tartışmalı bir sistemdir. Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı, hükümetin niçin uyguladığı ve etrafta dolaşmak için hangi adımları atabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.


Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı Nedir?

Büyük Güvenlik Duvarı, Çin hükümeti tarafından uygulanan internet sansür programını ifade eder. Bugün programı yürütmeye devam eden ülkenin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir..

Güvenlik Duvarı’nın temeli, Fang Binxing’in hükümetin veri iletimini izlemesine ve belirli IP adreslerini engellemesine izin veren “Altın Kalkan” yazılımını geliştirdiği 1990’larda atılmıştır. Çin hükümeti ek düzenlemeleri geçerek 2000’lerin başında çabalarını genişletmeye başladı. Xi Jinping’in 2012 yılında iktidara gelmesinden sonra sansür önemli ölçüde arttı. Xi, tüm çevrimiçi içeriğin Komünist Partiden faydalanmasını istedi. Bu muhaliflerin kısıtlanması, Komünist değerlerin teşvik edilmesi ve Batı fikirlerinin Çin toplumunu etkilemesinin önlenmesi ile sonuçlandı.

Son yıllarda Çin’de internet sansürü daha da arttı. Bu, belirli web sitelerini engellemek, sosyal medyada anonim gönderileri önlemek ve şirketleri ürünlerini nasıl kullandıklarından sorumlu tutmak için önlemler içerir. Büyük Güvenlik Duvarı’nın bir sonucu olarak, Çin’de internet erişimi son derece kısıtlıdır. Google, Facebook ve YouTube gibi web sitelerini kullanamazsınız. Skype ve WhatsApp gibi platformlar da yasaklandı.

Güvenlik Duvarı Nasıl Zorlanır??

Çin hükümeti Güvenlik Duvarını uygulamak için çeşitli yöntemler kullanır. Bunlardan bazıları, URL’leri filtreleme, DNS sunucularını bozma ve VPN’leri engelleme gibi teknolojik özelliklerdir. Buna ek olarak, hükümet teknolojilerini ve siber güvenliğini geliştirmek için sürekli çalışıyor.

Hükümet aynı zamanda Çinli şirketler arasında oto sansür uygulamaktadır. Şirketleri tüm çevrimiçi içeriklerinden sorumlu hale getiren yasaları kabul ettiler. Bu, şirketlerin içeriklerinin veya platformlarının hiçbirinin yasak konu içermediğinden emin olmaları gerektiği anlamına gelir. Bu yasaları ihlal ederlerse, para cezalarına, duruşlara ve diğer ciddi sonuçlara tabidirler.

Hükümetin kullandığı bir diğer yöntem de sansür yasalarını uygulamak için yüz binlerce Çinli vatandaş istihdam etmektir. Bu çalışanlar internet içeriğini izlemek, ihlalleri yetkililere bildirmek ve içeriği düzenlemek için işe alınır. Yapay zekadaki ilerlemeler, bu izleme faaliyetlerinin otomatikleştirilmesine izin verecektir.

Çin Hükümeti Sansürü Neden Uygular??

Kısacası, Çin hükümeti Çin toplumunu yabancı etkilerden ve Batı fikirlerinden korumak için sansür uygular. 1980’lerde, başkan Deng Xiaoping Çin’de bir pazar ekonomisi geliştirdi ve “Açık Kapı Politikası” uyguladı. Aynı zamanda, “Temiz hava için pencereyi açarsanız, bazı sinekler havaya uçacak” dedi. Diğer bir deyişle, Açık Kapı politikası Çin ekonomisine fayda sağlayacak olsa da, istenmeyen Batı fikirleri de akacak. Mevcut başkan Xi aynı zihniyete sahip ve internet erişimine çok daha fazla kısıtlama getirerek Batı etkilerini sınırlamaya çalıştı.

İnsanlar etrafta dolaşabilir mi??

Büyük Güvenlik Duvarı’nda, genellikle bir VPN kullanarak dolaşmak mümkündür. Ancak bu yöntemin kesinlikle mükemmel olmadığını anlamak önemlidir..

Ocak 2015’te hükümet, Çin vatandaşlarının Güvenlik Duvarını atlamak için kullandığı VPN’lerin çoğunu engellemeye başladı. Çin hükümeti 2017’de VPN’leri resmi olarak yasakladı ve engellemeye devam ediyor. Bu, Çin’de birçok VPN’nin çalışmadığı anlamına gelir. Çin’de birçok VPN engellendiği için ülkenizi ziyaret etmeden önce VPN’nizi her zaman kurmalısınız.

Büyük Güvenlik Duvarını atlamak için en iyi VPN seçeneklerinden bazıları, düzenli https bağlantıları gibi görünecek ve hükümetin filtrelerinden kaçacak şekilde tasarlanmış Stealth VPN veya SoftEther’dir. 2019 itibariyle ExpressVPN, etkinliği ve kullanıcı dostu tasarımı nedeniyle Çinli kullanıcılar arasında en popüler seçeneklerden biridir. Bir başka şiddetle tavsiye edilen VPN, Metadata’yı karıştırıp VPN engellemeyle etkili bir şekilde mücadele eden Chameleon adlı bir şifreleme protokolü kullanan VyprVPN’dir..

Belirli VPN’lere ek olarak, Güvenlik Duvarını atlamaya çalışabileceğiniz birkaç yöntem daha vardır, ancak bunların etkinliği sınırlı olabilir. Lantern, Güvenlik Duvarını geçmek için eşler arası tünelleme ağı kullanan ücretsiz bir hileli yazılımdır. Ayrıca, geliştiricilere yönelik Shadowsocks ve Surge iOS gibi proxy uygulamaları da var.

Çin hükümetinin Çin’deki VPN hizmetleri ile ilgili kurallarını sürekli olarak güncellediğini unutmamak gerekir. En iyi seçeneğiniz, bu değişikliklere uyum sağlayabilecek bir VPN sağlayıcısı kullanmaktır.

Son düşünceler

Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı, çok sayıda çevrimiçi içeriği kısıtlayan güçlü bir sansür sistemidir. Hükümet tüm vatandaşlarını yakından izliyor. Aynı zamanda, ziyaretçilerin ve Çinli vatandaşların güvenlik duvarını geçip engellenen bu içeriğe erişebilmelerinin yolları vardır. Bir VPN kullanmak, Çin hükümetinin bunları engelleme çabalarına rağmen, bunu yapmanın en etkili yolu olmaya devam ediyor. Çin’i ziyaret etmeyi planlıyorsanız ve bir VPN kullanmak istiyorsanız, araştırma sağlayıcıları hükümet tarafından kapatılmadığından emin olmak için dikkatli bir şekilde araştırma sağlayıcıları. Ayrıca gelmeden önce VPN’nizi kurmalısınız. Bu adımları uygulayarak, Çin’deki zamanınız boyunca Büyük Güvenlik Duvarını atlayıp Google, Facebook ve diğer kısıtlı programlara ve web sitelerine erişme şansınız çok yüksektir..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me