Bir YouTube ile YouTube Videolarının engelini kaldırma | VPNOverview

Hepimiz YouTube’u hiç bitmeyen yeni videolar sunan video paylaşım sitesi olarak biliyoruz. Her düşünülebilir konuda muazzam miktarda video bulabilirsiniz. Ancak, bazen belirli bir videoyu izlemenizi engelleyen kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bazı videoların neden engellendiğini ve bu coğrafi kısıtlamaları bir VPN ile nasıl atlayabileceğinizi buradan okuyun.


video kullanılamıyor youtube

Bazı YouTube Videoları Neden Engelleniyor??

YouTube’da bir hata bildirimi aldığınızda, büyük olasılıkla aşağıdaki nedenlerden biri olabilir. Platformu alıntılamak için, “video sahipleri içeriklerini yalnızca belirli ülkelerde (genellikle lisanslama hakları nedeniyle) kullanılabilir yapmayı seçtiler” veya “YouTube, yerel yasalara uymak için belirli içeriği engelleyebilir. .” Bunlar iki ana nedendir. Ancak platforma bir bütün olarak erişimi kısıtlayan ülkeler de var. Bu son durumda belirli videoları engellemezler ancak tüm web sitesini engellerler.

Yükleyici tarafından engellendi

YouTube, herkesin içerik oluşturabileceği bir web sitesidir. YouTube kanalınıza bir video yüklediğinizde, insanların videolarınızı hangi ülkelerde izleyebileceğine karar verebilirsiniz. Ayrıca, belirli bir ülkede videonuza erişimi engelleyebilirsiniz.

Çoğu YouTube kullanıcısı bir videoya herkesin erişmesine izin verirken, kısıtlama yapan bazı şirketler var. Müzik veya film endüstrisindeki daha büyük şirketler bazen yayınlanma tarihleri ​​veya dağıtım hakları temelinde içeriği engeller. Belirli bir ülkede video gösterme hakları yoksa, o ülkeden görüntüleyenleri engeller.

YouTube tarafından engellendi

YouTube, içinde bulunduğu her bir ülkenin yasalarına uymak zorundadır. Her ülkede yasalar farklı olduğundan YouTube’un uyum sağlaması gerekir. Bu, YouTube’un bazı ülkelerdeki içeriği engelleyeceği anlamına gelir. Çoğu kısıtlama, telif hakkı ve fikri mülkiyet koruması ile ilgili yasalarla ilgilidir. Youtube’un telif hakkı üzerindeki en iyi bilinen çatışması örneği GEMA (Gesellschaft für musikalische Aufführungs- ve mechanische Vervielfältigungsrechte) idi. Müzisyenleri ve bestecileri temsil eden bu Alman şirketi, 2009 yılında çok sayıda videoyu coğrafi olarak engelledi. Müzisyenlerin şarkılarının YouTube’da kullanılması için ödeme yapılmasını talep ettiler. Uzun bir mücadeleden sonra, YouTube ve GEMA 2016’da bir çözüme ulaştı. Ancak, barışın ne kadar süreceği bilinmiyor..

Bu tür engellemeyi yalnızca videolar en az bir ülkede mevcutsa atlayabilirsiniz. Ayrıca, sağlayıcınızın videonun engellenmediği bir ülkedeki en az bir sunucuya erişimi olması gerekir.

Hükümetler YouTube’un Kullanımını Sınırlandırıyor

Bazen hükümetler YouTube’a erişimi kısıtlar. Bu durumlarda, platformla genel olarak belirli içerikten daha fazla ilgilidir. Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerde, yasadışı mesajlar yaydığına inanıldığı için YouTube engelleniyor. YouTube, rejime yönelik bir tehdit olarak görülüyor çünkü herkes kendi düşüncelerini ve inançlarını platforma yayabilir. Totaliter rejimlerin çoğu gerçekleriyle çelişen mesajlara izin vermez. Çevrimiçi sansür hakkındaki makalemizde bu tür kısıtlamalar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

ülke
YouTube’u engelleme nedeni

ÇinBilinmeyen
EritreOlası bant genişliği hususları
Kuzey KoreYasalarla yasaklanmış
Pakistan‘İslam karşıtı’ içerik
Güney Sudan‘İslam karşıtı’ içerik
TacikistanBaşkanın şarkı söylemeden bir videosu
TürkmenistanGüvenlik nedenleri
ÖzbekistanBilinmeyen

VPN ile Engellenen YouTube Videolarına Erişim

VPN bağlantısı-internetBir VPN, kısıtlamanın arkasındaki neden ne olursa olsun tüm videoların engellemesini kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bir VPN tüm internet trafiğinizi şifreler. Ayrıca, IP adresinizi gizler. Bir VPN kullandığınızda, bilgisayarınız bağlandığınız VPN sunucusunun IP adresini alır. Web siteleri ve diğerleri diğer IP adresini görür. Sunucunun bağlı olduğunuz yerden İnternet’e erişiyormuşsunuz gibi görünecektir. Bu şekilde, olmadığınız bir yerde gibi davranabilirsiniz!

Çoğu VPN sağlayıcısı birçok farklı ülkede sunucu sunar. İçerik sahibi veya YouTube tarafından engellenirse, videonun bulunduğu bir ülkeye bağlanmanız gerekir. Hükümetiniz siteyi tamamen engellediği için YouTube’a erişemiyorsanız, durumun böyle olmadığı bir ülkedeki bir sunucuya bağlanmanız gerekir. Çok fazla VPN sağlayıcısı var. YouTube videolarını bir VPN ile izlemek istiyorsanız, aşağıda en iyi şekilde çalışan iki sağlayıcı listeledik. Farklı amaçlar için bir VPN kullanmayı planlıyorsanız, en iyi çok yönlü katman 1 sağlayıcıları listemize göz atabilirsiniz..

1. ExpressVPN

ExpressVPN’in 90’dan fazla ülkede 3000’den fazla sunucusu bulunmaktadır. Bu sunucu seçimi ile YouTube’daki kısıtlamaların her zaman bir yolunu bulacaksınız. ExpressVPN sunucularının hızlı ve istikrarlı bağlantıları vardır, böylece videoları kolayca aktarabilirsiniz. Ayrıca, uygulamaları kullanıcı dostudur ve mükemmel müşteri desteğine sahiptirler..

ExpressVPN fiyat spektrumunun daha üstündedir, ancak paranızın karşılığını alırsınız. ExpressVPN ile internete kısıtlama olmaksızın güvenli ve anonim olarak göz atabilirsiniz.

2. Surfshark

Surfshark’ın tüm dünyada 50’den fazla ülkede 500’den fazla sunucusu var. Bu, YouTube’daki kısıtlamaları atlamanıza izin verecek bir sunucuyu her zaman bulmak için yeterlidir. Surfshark, YouTube videolarını kolayca yayınlamanıza izin veren son derece hızlı bağlantılar sunar. Hizmetlerini aynı anda sınırsız sayıda cihazda kullanabilirsiniz. Son olarak, güvenlik protokolleri YouTube videolarını anonim ve endişesiz olarak izlemenizi sağlar. Kapsamlı Surfshark testimizde bu süper hızlı hizmet hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir YouTube Videonun Nerede Engellendiğini Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Şimdi, videonuzu izlemek için hangi sunucuya bağlanmanız gerektiğini nasıl öğreneceksiniz? Bunu çözmenize yardımcı olabilecek birkaç web sitesi var. Bir örnek, izlemek istediğiniz videonun URL’sini girebileceğiniz Unblockvideos’tır ve bilmeniz gereken her şeyi size söyleyecektir. Site, size videonuzun nerede engellendiğini gösteren kapsamlı bir dünya haritası sunuyor. Örneğin bu harita, Adele’nin Skyfall videosunun engellendiği ülkeleri gösterir:

YouTube Kısıtlaması

Videonuzun nerede engellenmediğini öğrendikten sonra, o ülkedeki bir sunucuya bağlanır ve YouTube sayfasını yenilersiniz. İşte böyle! Artık sizin için başka kısıtlama yok.

YouTube Videolarını Anonim Olarak İzleyin

Yukarıda belirtilen bir VPN seçeneği ile YouTube videolarını anonim olarak izleyebilirsiniz. Ancak, tarayıcınızda oturumu kapatmayı ve gizli modu kullanmayı unutmayın. Aksi takdirde YouTube, aramalarınızı hatırlar ve siteyi bir sonraki ziyaretinizde daha önce izlediğiniz videolarla bağlantılı videoları gösterir. YouTube, beğeneceğiniz videoları bulmanıza yardımcı olacak bu hizmete sahiptir. Ancak, gerçekten anonim olmak istiyorsanız, biraz zorlaştırırlar.

Son düşünceler

Kendinizi YouTube’da video izleyememenizin üç olası nedeni vardır. İlk olarak, videoyu yükleyen kullanıcı, videolarını görüntüleyebileceğiniz ülkeleri kısıtlamış olabilir. İkinci olarak, içerik bir ülkenin yasalarına uymuyorsa YouTube belirli ülkelerdeki videoları engelleyebilir. Son olarak, hükümetinizin web sitesinin bir bütün olarak kullanımını engellemesi olabilir.

Tüm bu tür kısıtlamaları bir VPN ile atlayabilirsiniz. Başka bir ülkedeki VPN sunucularına bağlanarak, seçtiğiniz YouTube videosunu izleyebilirsiniz. Amacınız YouTube videolarını anonim olarak izlemekse bir VPN yeterli değildir. YouTube hesabınızdan çıkış yapmayı ve tarayıcınızda gizli modu açmayı hatırlamanız gerekecek.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me