Linux için En İyi VPN Sağlayıcıları | VPNoverview

Ölümün Windows mavi ekranından bıktınız mı? Ya da Mac topluluğuyla güncel kalmak için gerekli olan yeni nesil donanımı kovalamaktan bıktınız. Ya da belki de tamamen özelleştirilebilir bir işletim sistemine sahip olmanın esnekliğini seversiniz. Yavaş yavaş, giderek daha fazla insan Linux dağıtımlarının sunduğu faydaları keşfediyor. Tabii ki, hangi işletim sistemi ile çalışıyorsanız çalışın bir VPN yararlıdır. Bununla birlikte, Linux kullanırken, Linux dağıtımınız için doğru VPN’yi seçmek önemlidir.


Hangi sağlayıcıyı seçtiklerine bağlı olarak Linux kullanıcıları için bir VPN’nin kalitesi, yardımcı programı ve kullanıcı deneyiminde önemli farklılıklar vardır. Basit gerçek şu ki, bazı VPN sağlayıcıları Linux kullanıcıları için iyi çalışan bir uygulama (terminal veya kendi UI’sı ile) sağlama sorununu yaşarken, diğerleri varlığını neredeyse hiç kabul etmiyorlar. Aşağıda, her biri kendine özgü avantajları olan Linux için en iyi üç VPN’imizi bulacaksınız. Bu VPN sağlayıcılarından herhangi birini seçerseniz, Linux deneyiminizin önemli ölçüde geliştirileceğinden emin olabilirsiniz.

Linux ve Gizlilik Elele 

Linux Logo DizüstüMicrosoft’un Windows işletim sistemi kullanıcıları ile Apple Mac kullanıcıları arasında uzun süredir devam eden bir rekabet var. Her ikisi de her zaman kendi işletim sistemlerinin en iyisi olduğunu iddia ediyor. Her iki işletim sisteminin de ortak bir yanı vardır: kaynak kodları gizli ve tescillidir. Bir programın kaynak kodu denetime açık olmadığında, gizliliğiniz ve güvenliğiniz risk altında olabilir. Bu nedenle, yazılımın perde arkasında ne yaptığını bilmenin bir yolu yoktur. Ayrıca, en başarılı teknoloji şirketlerinin kullanıcıları hakkında bilgi toplama alışkanlığı vardır. Linux’ta bu sorunu yaşamayacaksınız, çünkü kodu açık kaynak kodlu ve herkes tarafından kullanılabilir.

Linux Kullanımı

Tamamen açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Linux, gizlilikle ilgili kullanıcılar için popüler bir seçimdir. Herkes kaynak kodu görebilir, yani kodun nasıl çalıştığını bilenlerin tam olarak ne yapabileceğini bildikleri anlamına gelir. Linux işletim sisteminiz kullanıcıları hakkında bilgi toplamak için kod içeriyorsa, birisi dikkat çeker ve kelimeyi orman yangını gibi yayar. Bu açıklık gizlilik ve koruma hissinize katkıda bulunur.

VPN kullanma

Bu gizlilik duygusu size hitap ediyorsa, bir VPN’den de yararlanabilirsiniz. İyi bir VPN, cihazınıza giden ve cihazınızdan gelen verileri şifreler. Bu, ortadaki adam saldırılarını önler ve verilerinizi güvende tutar. Veri istekleriniz doğrudan web sitesine gitmez, ancak önce anonim bir VPN sunucusu üzerinden gönderilir. Sonuç olarak, ziyaret ettiğiniz siteler verileri size geri izleyemez. Konumunuz, tarayıcı geçmişiniz ve aramalarınız gizli kalır. Dahası, bir VPN kullanmak coğrafi olarak engellenmiş içeriğin etrafından dolaşmanızı sağlar. Kısacası, bir VPN daha fazla çevrimiçi anonimlik, özgürlük ve güvenlik sunar.

Linux’unuz için En İyi VPN’ler

Linux sisteminizi bir VPN hizmetiyle eşleştirmek, gizlilik söz konusu olduğunda kazanan bir kombinasyondur. Ne yazık ki, tüm VPN hizmetleri yalnızca herhangi bir Linux dağıtımında çalışmaz. Hangi VPN’in hangi sistem üzerinde çalışacağının ve her VPN için hangi seçeneklerin kullanılabileceğinin farkında olmak önemlidir, çünkü bunlar biraz farklılık gösterir. Aşağıdaki VPN’lerden herhangi biriyle giderseniz, hizmetten büyük ölçüde yararlanmanız neredeyse garantilidir. Aşağıdaki VPN hizmetlerinin hepsinin katı bir kayıt tutmama politikası olduğunu söylemeye gerek yok.

ExpressVPN

İçin en iyisi: Hız ve güvenilirlik

İçin uygun: Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS, Kemer, Raspbian

ExpressVPN şüphesiz Linux kullanıcıları için en iyi seçeneklerden biridir. Bir Linux sistemi kullanıyorsanız, dağıtımınız büyük olasılıkla ExpressVPN tarafından karşılanır. Hiç şüphe yok ki ExpressVPN’in en güçlü özelliği farklı, güvenilir ve inanılmaz derecede hızlı olan sunucu ağıdır. Dışarıdaki tüm VPN sağlayıcıları arasında ExpressVPN, internet bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanmak için en tutarlı olanıdır. Dahası, ExpressVPN’in güvenliği sektördeki diğer harika VPN’lerle de rekabet ediyor. ExpressVPN’in sunucularından birinden gelen yanlışlıkla IP veya DNS sızıntıları konusunda endişelenmenize gerek yok.

ExpressVPN, birkaç temel komutla kontrol edilebilecek, kullanımı kolay bir terminal uygulamasına sahiptir.Bir öldürme anahtarını açmak ve kapatmak da mümkündür. Kısacası, bu hizmeti kullanırken herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Daha fazla bilgi için, bu sağlayıcının ayrıntılı incelemesine göz atın. ExpressVPN’in tek dezavantajı nispeten yüksek fiyatıdır. Sonra tekrar, en azından kalite için para ödediğinizi biliyorsunuz.

NordVPN 

İçin en iyisi: Güvenlik ve ekstra özellikler

İçin uygun: Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS, openSUSE, RHEL, QubesOS

Gizlilik ve güvenlik birincil kaygınızsa, NordVPN sizin için VPN’dir. NordVPN, altın güvenlik standardı olan OpenVPN de dahil olmak üzere birçok farklı güvenlik protokolünü desteklemektedir. Çoğu VPN’nin zaten çok güçlü olan 256 bit şifreleme kullandığı durumlarda, NordVPN 2048 bit SSL şifrelemesi kullanır. Bu, verilerinizin güvenliğinin ötesinde olduğu anlamına gelir.

Linux için terminal uygulaması ayrıca bir dizi ekstra güvenlik özelliği eklemenize olanak tanır: kendi DNS sunucularınızı seçebilir, IPv6’yı kapatabilir veya bir SOCKS5 proxy, çoklu atlama veya Cybersec (sizi korumanıza yardımcı olan ekstra bir araç ekleyebilirsiniz) reklamlar, izleyiciler ve kötü amaçlı yazılımlar). Bu ekstra araçlar NordVPN’i ExpressVPN’den çok farklı kılar. Express’in hızı biraz düşük olsa da, NordVPN daha fazla teknik işlevsellik sunuyor. NordVPN araç kutusunda oynamak için daha fazla araç bulacaksınız.

NordVPN’in 59 ülkede sunucusu var. Servis ayrıca birçok ülkede benzersiz bir çift VPN bağlantısı kullanıyor. Örneğin, Rusya’da bir VPN’ye bağlanmak Hollanda’daki bir VPN sunucusu üzerinden gerçekleşir. Bu, çevrimiçi etkinliğinizi izlemeyi daha da zorlaştırır. NordVPN ayrıca özel bir IP adresi seçeneği sunar. Bu, bazı web sitelerinin VPN sunucularından erişimi engellemek için aldığı önlemleri almak için kullanışlıdır. NordVPN ayrıca hız testlerinde çok iyi performans göstererek ExpressVPN’den sonra Linux için en hızlı VPN sağlayıcısıdır. 

NordVPN, müşteri hizmetleri ve kullanılabilirliği söz konusu olduğunda daha az etkileyici değildir. VPN, Linux platformlarında bile kolayca kurulabilir. Terminal uygulaması, sezgisel komutların bir seçimine sahiptir, bu da onu çok kullanıcı dostu hale getirir. Bununla birlikte, Linux’ta herhangi bir zorluk yaşarsanız, başvurabileceğiniz çok çeşitli kılavuzlar vardır. Ayrıca, herhangi bir sorun veya sorunuz varsa, 7/24 canlı sohbet desteğine erişebilirsiniz. Son olarak, NordVPN Express’ten daha ucuzdur ve genellikle bazı harika teklifler ve promosyonlar vardır.

Özel İnternet Erişimi (PIA)

İçin en iyisi: Fiyat ve kullanıcı arayüzü

İçin uygun: Ubuntu, Debian, (Fedora), Kemer, (Slackware)

Bu listeye ilginç bir ektir. NordVPN ve ExpressVPN çoğu kategoride listelerin başında hakim olma eğilimindeyken, PIA pazarda niş bir konum bulmayı başardı: bir kullanıcı isteyen Linux kullanıcıları için çok güvenilir, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı bir VPN arayüz (UI).

Çok az VPN, Linux için uygulamalar sunar. Bunun yerine, terminali kullanmanızı veya hizmetin çalışması için el ile OpenVPN sunucularını eklemenizi gerektirir. PIA, standart kullanıcı arayüzlerini Linux’a yükleme seçeneği sunarak işleri kolaylaştırdı. Sonuç olarak, PIA ile Linux deneyimi Windows ile tam olarak aynıdır. Ancak, kullanıcı arayüzünün yalnızca Ubuntu, Debian ve Arch kullanıcıları için mevcut olduğunu lütfen unutmayın.

Sunucu ağı ve PIA’ların sunucularının hızları NordVPN ve ExpressVPN’inki kadar iyi değildir, ancak yine de çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterlidir. Daha da önemlisi, güvenilirdirler: sunucuların sabit hızları vardır ve hiçbir zaman IP veya DNS bilgisi sızdırmazlar. Bir şekilde, hızdan vazgeçtiğiniz şey, para açısından tasarruf edersiniz. ExpressVPN’in neredeyse yarı fiyatına, çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli olan bir hizmet alırsınız. Deneyimsiz Linux kullanıcıları için, kullanıcı arayüzü de daha erişilebilir olmasını sağlar.

Son olarak, PIA’nın size reklamlara, izleyicilere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmanıza yardımcı olan ve ayrıca özel DNS sunucuları veya SOCKS5 proxy’si ekleme seçeneği sunan bazı ekstra özellikleri vardır. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde PIA, Linux kullanıcıları için en iyi ve en uygun fiyatlı VPN sağlayıcılarından biri.

Mullvad

İçin en iyisi: genel deneyim ve kullanılabilirlik

İçin uygun: Ubuntu, Debian, Fedora

Mullvad bu listede en garip olanı. Linux seçeneği sunan diğer VPN sağlayıcılarının aksine, Mullvad Linux deneyimini o kadar kolay ve Linux’taymışsınız gibi akıcı hale getirdi. Bunlar, PIA gibi, Windows kullanıcı arabirimlerini (UI) kullanma seçeneği sunan birkaç sağlayıcıdan biridir. VPN bağlantınızı kurmanın tüm süreci zahmetsizce yapılır. Giriş kodunuzu aldıktan sonra, Linux sayfalarına gidin ve havuzu indirin. Ardından, kullanıcı arayüzünü açın ve birçok sunucusundan birini seçin. Bu kadar. Herhangi bir VPN kurulumu neredeyse Linux’ta bu kadar akıcı bir şekilde çalışıyor.

Mullvad’ın sunucu ağı en iyisi değil, ancak daha iyilerinden biri. Ağları 36 ülkede 492 sunucuyu barındırıyor. Bu sunucular genel olarak çok hızlı ve çok güvenlidir. Tek bir DNS sızıntısı örneğiyle veya herhangi bir sunucuya bağlanırken sorunla karşılaşmadık. Yalnızca şu anda mevcut olan en güvenli olan OpenVPN ve Wireguard protokolleri aracılığıyla çalışırlar. Mullvad’ın güçlü güvenlik duvarlarını aşmak için kendi köprü sunucuları da vardır. Son olarak, standart öldürme anahtarı da var.

Aylık 5 € tutarında sabit bir fiyatla Mullvad, diğer VPN’lerden biraz daha pahalıdır, ancak bu fiyat için, anonimlik ve gizliliğe olan bağlılığı nedeniyle sıklıkla bir şirketten Linux için güvenilir, çok kullanışlı bir VPN deneyimi yaşarsınız. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken tek dezavantaj, Mullvad’ın bir İsveç şirketi olması ve bu nedenle 14 gözlü bir ülkede yer almasıdır. Linux kullanıcıları için Mullvad en iyi seçeneklerinizden ve favori seçimlerimizden biridir!

Son düşünceler

Linux kullanmak, bilgilerinizi gizli tutmanın harika bir yoludur. Bunun üzerine bir VPN üzerinden bağlanmak yalnızca çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi güçlendirir. Orada yüzlerce VPN hizmeti varken, sadece sizi korumakla kalmayan, aynı zamanda Linux işletim sisteminizle de çalışan bir tane bulmak oldukça nadirdir. VPN bağlantınızı ne kullanmak istediğinize bağlı olarak, bu üç VPN hizmetinden herhangi biri özel, hızlı ve daha güvenli çevrimiçi deneyim taleplerinizi kolayca karşılayabilir. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me