Çin için En İyi VPN: Çin güvenlik duvarını atlayın | VPNoverview.com

Çin, eşi görülmemiş bir ekonomik büyüme ülkesi. Çin hiçbir zaman dünyanın en büyük güçlerinden biri haline geldi. Ne yazık ki Çin, ücretsiz internetin Batı’da olduğu kadar yaygın olmadığı bir ülkedir. Çin’e seyahat eden herkes Gmail, Facebook ve YouTube gibi sitelerin artık çalışmadığını görecek. Bu utanç verici çünkü Batılı turistleri, işletmeleri ve gurbetçileri korkutuyor. Dahası, Çin vatandaşlarının orada bulunan tüm bilgilere erişimi yok.


Neyse ki, Çin engellerini aşmanın bir yolu var. Çözüm oldukça basit: Bir VPN kullanın. VPN, internet bağlantınızı koruyan ve sizi başka bir ülkedeki bir sunucu aracılığıyla internete bağlayan bir yazılım programıdır. Bunun nasıl çalıştığını ve Çin’de hangi VPN’lerin en iyi seçim olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı: Çin neden web sitelerini engelliyor??

Kilitli Çin

‘Altın Kalkan’ olarak da bilinen Çin Büyük Güvenlik Duvarı, dünyanın en büyük internet sansür sistemidir. ABD’de kolayca erişebileceğiniz internetin tüm bölümlerine Çin’de erişilemez. Google, Facebook, Twitter, YouTube ve diğer birçok web sitesi engellendi. Ama neden?

Şey şu: Çin hükümeti siteleri engelleyerek vatandaşlarını tehlikeli veya uygunsuz olarak kabul edilebilecek içerikten korumaya çalışıyor. Ancak, neyin uygunsuz ve neyin yanlış olduğuna karar veren Çin hükümetidir. Dahası, bu Çinli şirketlerin yurt dışından da rekabete karşı korunduğu anlamına geliyor. Örneğin, vatandaşlar sadece Facebook’un Çince sürümüne erişebildiklerinden, bunu Çin dışından bir rakip yerine kullanmak zorunda bırakıyorlar. Ayrıca hükümetin Çinli şirketlerin ve vatandaşların verilerini kontrol etmesini kolaylaştırıyor.

Bunu başarmak için güvenlik duvarı çeşitli teknolojilerden oluşur. Bu, web sitelerinin IP adreslerini engellemenin yanı sıra Etki Alanı Adı Sistemleri’ni (DNS), URL’leri ve paketleri filtrelemeyi içerir. Çin ayrıca VPN’leri aktif olarak engelliyor. Ancak Çin büyük bir ülke, bu nedenle hükümetin vatandaşlarının tüm internet faaliyetlerini ayrıntılı olarak izlemesi imkansız. Sonuç olarak, güvenlik duvarı çok tutarsız olabilir: Bir ilde engellenen bir siteye başka bir ilde erişilebilir olabilir.

Bu, muazzam güvenlik duvarının tam olarak güvenli olmadığı anlamına gelir. Engellenen siteler ve Çin yetkilileri arasında devam eden bir kedi ve fare oyunudur. Birincisi, birisi duvarda bir delik bulur, sonra Çin bu deliği kapatır ve daireyi tekrar başlatır.

Çin’de hangi web siteleri engellendi?

Çin hükümetinin siteleri engellemek için çeşitli nedenleri var. Bazen vatandaşlarını “korumak”, bazen rekabeti dışarıdan engellemek ve bazen belirli bir ideolojiyi uygulamak veya yasaklamak gibi bir sorundur. Sebep ne olursa olsun, bu güzel ülkenin Batılı ziyaretçileri için can sıkıcı.

Aşağıda engellenen sitelere genel bir bakış bulunmaktadır. Engellenen tüm sitelerden bahsetmiyoruz (bu liste sadece çok büyük), ancak size iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan bazı engellenmiş siteler sunuyoruz.

BLOK EDİLEN SİTE 
BEKLENEN BLOK 
Çince Wikipedia (bölüm)Mayıs 2015
anlaşmazlıkTemmuz 2018
DropboxHaziran 2014
DuckDuckGoEylül 2014
FacebookTemmuz 2009
FlickrTemmuz 2014
Google (Haritalar, Google Dokümanlar, Gmail vb.)Mayıs 2014
HBOHaziran 2018
InstagramEylül 2014
Microsoft OneDriveTemmuz 2014
NetflixBilinmeyen
pinterestMart 2017
PornhubMayıs 2012
RedditAğustos 2018
SlideShareBilinmeyen
Korsan Koyu2012 Şubat
TinderBilinmeyen
Torproject2008
Twitch.tvEylül 2018
heyecanHaziran 2009
VimeoEkim 2009
NaberEylül 2017
YoutubeMart 2009

Çin’de Gmail, Facebook ve YouTube

Neyse ki, bir VPN, Çin internet sansürüne karşı koymak için basit ve oldukça iyi bilinen bir çözümdür. Bir VPN ile, sizi Çin’in dışında bulunan bir sunucu aracılığıyla internete bağladığı için engelleri kolayca atlayabilirsiniz. İnternet trafiği örneğin Almanya üzerinden yönlendirilebilir. Çin güvenlik duvarı, Google’a bağlandığınızı değil, yalnızca bir Alman sunucusuna bağlandığınızı görebilir. Bu sunucuya izin verildiğinden bağlantınız oluşturulabilir. Çin, Google’ı aslında bu harici sunucu üzerinden kullandığınızı bilmiyor. Bir VPN’in nasıl çalıştığını tam olarak anlamak zor olabilir, ancak genellikle aşağıdaki gibi çalışır:

VPN olmadan Çin’den YouTube’a erişme

PVN'siz Çin'de Youtube

VPN olmadan, Çin güvenlik duvarı engellediği bir siteye erişmeye çalıştığınızı görür. Ziyaret etmeye çalıştığınız siteye erişilemediğini belirten bir mesaj alacaksınız.

Bir VPN ile Çin’den YouTube’a Erişim

VPN ile Youtube Çin

Bir VPN ile verileriniz şifrelenir ve Çin güvenlik duvarı yalnızca başka bir ülkedeki bir sunucuya bağlanmak istediğinizi görür. Çin güvenlik duvarı bunu engellenmiş bir web sitesi olarak tanımıyor ve bağlantıya izin veriyor. Ziyaret etmeye çalıştığınız siteye artık erişilebilecek.

Çin için ilk üç VPN

Çin güvenlik duvarını algılanmadan atlamalarına izin veren özel özelliklere sahip VPN’ler vardır. Bu VPN’leri genellikle akıllı telefonunuza veya tabletinize yükleyebilir, böylece Çin’de özgürce kullanabilirsiniz. Aşağıda Çin için en iyi VPN sağlayıcılarına genel bir bakış bulacaksınız. Daha fazlasını mı arıyorsunuz? VPN karşılaştırma aracımıza göz atın.

Çin için ExpressVPN

ExpressVPN en ucuz VPN hizmeti değil, Çin için en iyilerinden biridir. Güvenlik duvarını atlamak için özel olarak tasarlanmış Hong Kong’daki gizli sunucuları kullanır. ExpressVPN’de ayrıca sansürsüz bir internet için Çin yakınlarında sunucular da olabildiğince çabuk. ExpressVPN, müşterilerinin gizliliği için bir kill anahtarı kullanır. Bu, VPN bağlantısı kesilir kesilmez tüm internet uygulamalarını durdurur. Bu, güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden hiçbir bilginin açığa çıkmayacağı anlamına gelir. VPN hizmeti ayrıca bilgilerinizi şifrelemek ve gizliliğinizi sağlamak için DNS sızıntısı koruması, WebRTC sızıntısı koruması ve OpenVPN şifreleme ile mükemmel ileri gizlilik sağlar. Biraz teknik gelebilir, ancak sonuçta Çin’de bile güvenli ve anonim kalmanız.

Çin için NordVPN

NordVPN, ‘Obfsproxy VPN teknolojisi’ adlı güvenlik duvarını atlamak için başka bir yöntem kullanır. Bu, Tor’un engelleri aşmak için kullandığı sağlam teknolojidir. Bu hizmetle, gizlilik konusunda endişelenmenize gerek yoktur. NordVPN ayrıca bir kill anahtarı kullanır ve DNS sızıntı koruması sağlar. NordVPN, mükemmel ileri gizlilik ile OpenVPN şifrelemesine sahiptir. Obfsproxy kullanmak zorunda olduğunuz için özel bir NordVPN sunucusu üzerinden bağlanmak zorundasınız.

Çin için VyprVPN

VyprVPN, ‘Chameleon’ adı verilen liman seçimi ve gizli teknolojiyi kullanır. Bu teknoloji, güvenlik duvarını atlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Şifrelenmiş VPN trafiğinizi normal internet trafiğine benzetir. Bu VPN hizmeti ile ilgili en çarpıcı şey, tüm altyapısı üzerinde tam denetime sahip olmasıdır. Hem hızı hem de gizliliği artıran üçüncü taraflar yoktur. Dezavantajları, bağlantı günlüklerinin tutulması (VPN’ye bağlandığınızda) ve P2P (torrent) işlemlerine izin verilmemesidir..

Çin için VPN Yükleme

Bir VPN kurmak için neredeyse hiçbir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Bir VPN’yi sadece bir dosyayı indirip çalıştırarak kurabilirsiniz. Örneğin Spotify’ı yüklemekle aynı şekilde çalışır. Bu adım adım kılavuzu kullanarak masaüstünüze bir VPN yükleyin:

  • Şuraya git: seçtiğiniz VPN sağlayıcısının web sitesi
  • Bir abonelik seçin form ve hesap oluştur
  • VPN yükleyici dosyasını indirin işletim sisteminiz için veya web sitesine giriş yapın ve yükleme dosyasını hesap sayfanızdan indirin
  • Kurulum dosyasını çalıştırın indirmeyi bitirir bitirmez
  • Kurulum sihirbazını çalıştırın indirilen dosyadan
  • VPN yazılımı yüklendiğinde şunları yapabilirsiniz: açık o
  • Yazılımı açtıktan sonra şunları yapabilirsiniz: oluşturduğunuz hesapla giriş yap
  • Giriş yaptıktan sonra VPN yazılımındasınız. Sonunda ayarları değiştirin ve bir sunucu seçin
  • VPN’yi açın. VPN yazılımında genellikle belirgin bir düğme veya anahtar bulunur. VPN bağlandıktan sonra, Çin’de sansürsüz internetin tadını çıkarabilirsiniz

Android veya iOS’ta bu hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak yazılımı App Store veya Google Play’den indirebilirsiniz. Ayrıca, her cihaz için ayrı bir hesabınızın olması gerekmemesi de yararlıdır. VPN’inizi tüm cihazlarınıza yükleyebilirsiniz ve giriş yapmak için yalnızca bir hesaba ve aboneliğe ihtiyacınız vardır.

lütfen aklınızda bulundurun: Çin’de bazı VPN sağlayıcı siteleri engellendi. Bu, Çin’deyken VPN’yi indiremeyeceğiniz ve yükleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden Çin’e gitmeden önce VPN’yi kurduğunuzdan emin olun. Çin’den bir VPN aboneliğini sonlandırmak zor olabilir.

VPN’ler Çin’de yasal mı?

Çin VPN’leri engellediği için Çin’de VPN’lerin yasa dışı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu biraz gri bir alan. Şu an itibariyle, VPN kullanmakta sorun yaşayan herhangi bir vaka bildirilmemiştir, ancak Çin bir VPN kullanmayı mümkün olduğunca zorlaştırmaya çalışmaktadır. VPN siteleri engellenir ve Android ve iOS için VPN yazılımı App Store’larda mevcut değildir. 2015 yılında, Sincan’daki tüm VPN kullanıcılarının telefon bağlantıları kesildi. VPN yazılımı kaldırılana kadar bu bağlantı geri yüklenmedi. Ancak, bu bir defalık.

Bir yabancı olarak, Çin’de bir VPN kullanıyorsanız çok az sorunla karşılaşacaksınız. Çin tarafından devlet tarafından onaylanmamış VPN’ler yakın zamanda Çin’de yasaklanmış olsa da, bu konuda henüz bir şey yapılmadı. Kısacası: Endişelenecek bir şey yok, ancak Çin’de VPN kullanımı ile ilgili haberleri güncel tutmak iyi bir fikirdir.

Batı sitelerine Çin alternatifleri

Belki bir VPN kullanmak istemiyorsunuz ya da Batı sitelerinin Çin alternatiflerini merak ediyorsunuz. Çin’in hemen hemen her tanınmış Batı sitesi için kendi karşılığı var. Kendi arama motorları, video siteleri ve sosyal medyaları var. Görmek biraz ilginç. Belki de bu siteleri kullanarak yerlilerle daha iyi bağlantı kurabilirsiniz. WeChat özellikle Çin’de popüler. Neredeyse her şey için kullanılır ve Çin’de uzun süre kalırsanız ve kullanmazsanız gerçekten kaybedersiniz. Her durumda, aşağıdaki tablo, Çinli meslektaşlarının yanı sıra bazı yaygın Batı sitelerini ve hizmetlerini göstermektedir. Her zaman sadece bir yasak değildir. Bazen sitelerin Batı’da iyi çalıştığını ancak Çin’de çalışmadığının başka nedenleri de vardır (rekabet, mevzuat vb.).

ORTAK SİTE VEYA HİZMET 
ÇİNCE ALTERNATİF 
FacebookWeChat *, QQ
GoogleBing, Google.cn (her zaman çalışmaz), Baidu
Google HaritalarGoogle.cn, Baidu Haritaları, Sokak Haritasını Aç, Mapquest
Haber siteleri Quartz, Asia Times, Çin Günlük, Diplomat, Güney Çin Sabah Post
Online alışveriş siteleriTaobao, Tmall
pinterestWoxihuan
Tekrar inceleme siteleri Dianping
Tindertantan
heyecanWeibo
UberDiDi, Mobike (bisikletler için)
YoutubeYouko Tudou, Bilibili

* WeChat’i (Weixin) Facebook ile karşılaştırmak gerçekten hiçbir adalet yapmıyor. WeChat çok daha büyük ve daha birçok amaç için kullanılıyor. Instagram, Facebook, WhatsApp, Uber, Apple Pay ve daha fazlasından oluşan bir tür mega platform. Soru sorabilir, taksi sipariş edebilir, restoranlarda ödeme yapabilirsiniz, vb. Çinliler neredeyse her şey için kullanıyorlar ve bu nedenle uzun süre Çin’de olacaksanız bir göz atmanız ve kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Aslında başka alternatifimiz olmayan bazı Çin siteleri ve hizmetleri de var. Bunun bir örneği Douban’dır. Douban, IMDb, Spotify, SoundCloud ve Myspace’in bir kombinasyonudur. Film ve müzik gibi her türlü kültürel ilgi için buluşma yeridir..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me