Mezinárodní zásah proti spywaru IM RAT VPNoverview.com

Muž ze Spojeného království byl včera uvězněn v rámci mezinárodní operace proti zákrokům proti trojským koni ze vzdáleného přístupu (RAT). RAT Spyware přebírá úplnou kontrolu nad počítači obětí, aby ukradl osobní údaje, přihlašovací údaje a videozáznamy.


Operace k vypnutí spywaru IM RAT

V červnu 2019 byla zahájena mezinárodní koordinovaná operace s cílem ukončit okamžitý monitor RAT (IM). Operace vyvrcholila minulý týden nájezdy v Austrálii, Kolumbii, České republice, Nizozemsku, Polsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii. Zaměřila se na prodejce i uživatele IM RAT.

Operaci vedla australská federální policie a na mezinárodní úrovni ji koordinoval Europol. Podle Europolu bylo asi 13 z „nejplodnějších uživatelů RAT“ zatčeno a bylo zabaveno 430 zařízení.

Předpokládá se, že spyware RAT byl použit ve 124 zemích a prodán více než 14 500 kupcům. Bylo to nesmírně populární, protože se snadno používalo a kupující nemuseli být technicky znalí, aby jej mohli používat. Navíc měla relativně nízkou prodejní cenu pouhých 25 USD.

Počet obětí se považuje za desítky tisíc. Vyšetřovatelé již našli důkaz ukradených osobních údajů, hesel, soukromých fotografií a videozáznamů.

Koordinovaná operace nyní ukončila dostupnost IM RAT. Navíc spyware IM RAT již nemohou používat ti, kteří ho již zakoupili.

Pachatel zatčen ve Velké Británii

Ve Velké Británii bylo vydáno 21 příkazů k prohlídce, což vedlo k zatčení devíti jednotlivců ak získání 100 položek.

V rámci britské operace byl včera zatčen muž Merseyside Scott Cowley a odsouzen na dva roky vězení. Infikoval počítače nevinných obětí pomocí IM RAT, aby převzal kontrolu nad svými webovými kamerami a sledoval je.

Zatčení důstojníci našli v Cowleyově počítači řadu složek obsahujících záznamy jeho obětí. Složky zřejmě obsahovaly obrázky a videa žen svlékajících se a během intimních okamžiků, včetně sexu.

Policie neměla problémy s vystopováním Cowleyho, když údajně zakoupil spyware RAT pomocí účtu PayPal propojeného s jeho skutečným jménem a e-mailovou adresou. Stuart Mills, bránící Cowley, řekl: „… je překvapující, že je tak volně k dispozici pro prodej a nákup, protože zde nedošlo k žádné sofistikovanosti – bylo zakoupeno pomocí tohoto účtu obžalovaného na PayPal a byl snadno identifikován.“ Dodal: „Tento obžalovaný není zvlášť sofistikovaný jednotlivec.“

Co je to RAT?

Trojan pro vzdálený přístup (RAT) je malware, který hackerům umožňuje sledovat a ovládat počítač nebo síť oběti. Funguje to jako legitimní programy vzdáleného přístupu, které jsou často využívány technickou podporou, aby pomohly zákazníkům s problémy s počítačem.

Přestože se legitimní programy vzdáleného přístupu používají pro technickou podporu a sdílení souborů, RAT se používají pro špionáž, únosy počítačů a krádež důvěrných informací..

Hodnoty RAT se obvykle stahují pomocí programu, který si vyžádal oběť, nebo se odesílají jako příloha e-mailu. Je obtížné je zjistit, protože nezpomalují infikovaný počítač. Nezobrazují se ani v seznamech programů nebo úkolů spuštěných v počítači. Pokud se hacker nedostane pryč smazáním souborů nebo přesunutím kurzoru po obrazovce, oběti by mohly být infikovány RAT po celá léta, aniž by si toho všimly.

Jaký je účel RAT?

RAT poskytují hackerům administrativní přístup k infikovaným počítačům. Hackeři tak mohli vymazat počítač oběti nebo provést nezákonné akce online jménem oběti. Mohli ukrást informace, jako jsou přihlašovací údaje a online bankovní účet nebo podrobnosti o sociálním zabezpečení. Hacker by také mohl použít RAT k převzetí kontroly nad počítačem oběti a učinit z něj část botnetu.

Kromě toho jsou RAT používané pro špionáž stále více populární. Převezmou kontrolu nad webovými kamerami obětí a výsledná videa nebo obrázky používají k vydírání nebo jiným nevhodným účelům. Některé RAT dokonce neaktivují indikační světlo webové kamery, takže oběti nevědí, že jsou sledovány.

Vyhýbejte se spywaru RAT

Veřejnost a podniky mohou následovat jednoduché kroky, které jim pomohou chránit se před spywarem RAT. Tyto kroky zahrnují:

  • Instalace a údržba aktualizovaného efektivního antivirového softwaru
  • Vyhněte se stahování programů nebo aplikací, které nejsou z důvěryhodného zdroje
  • Dávejte pozor před kliknutím na odkazy v e-mailech – mohou být phishing
  • Dávejte pozor před otevřením příloh v e-mailech, i když se zdá, že pocházejí od známých osob
  • Vyhýbání se podezřelým webům
  • Pokrývání webových kamer, když se nepoužívají, ať už se jedná o vestavěné nebo klipové zařízení
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me