Kdo nejen bojuje s novým koronavirem, ale také šíří dezinformace a podvody online | VPNoverview.com

Světová zdravotnická organizace (WHO) se snaží urychlit zadržování nového kmene koronavirů. Bohužel musí také řešit šíření dezinformací a podvodů online, které se zdají být spojeny s renomovanou agenturou OSN.


Dezinformace se začíná šířit

Wuhanský koronavirus, prozatímně pojmenovaný 2019-nCoV, byl poprvé uveden na začátku prosince 2019. K první známé lidské infekci došlo v čínské provincii Wu-chan. Virus se následně rozšířil do všech provincií Číny a do více než dvou desítek dalších zemí.

Dne 30. ledna 2020 byl nový koronavirus WHO prohlášen za celosvětovou zdravotní mimořádnou událost. V současné době existuje 40 158 potvrzených případů infekce. Celkový počet úmrtí způsobených virem vzrostl na 906.

Jak se situace rozvíjela, na celém webu se začaly šířit dezinformace, podvody a další formy digitálních hrozeb. Podvodníci a počítačoví zločinci dokonce použili vlastní jméno WHO k šíření paniky a nalákání lidí do podvodů online. To vedlo WHO, aby zvýšila své úsilí o zastavení šíření dezinformací a zvýšení povědomí o digitálních vláknech..

Pandemie se mění v infodemii

Sociální média WHO, Aleksandra Kuzmanovic, a její kolegové jsou v současné době v kontaktu s technologickými giganty, jako je Google, Facebook, Pinterest, Twitter, a také s hlavním čínským webem sociálních médií WeChat, který zastaví to, co nazývá „infodemií“. . Po úsilí minulého týdne nyní uživatelé Googlu, Facebooku a Pinterestu, kteří hledají informace nebo obrázky související s koronavírusem, uvidí nejprve zdroje WHO a stránku mýtů o mýtech. Do čínštiny byly také přeloženy zprávy obsahující správné informace.

Tento týden cestuje manažer digitálního řešení WHO Andrew Pattison do centrály Facebooku. Na setkání se skupinou asi 20 technologických společností, včetně Uber a Airbnb, chce prodiskutovat, jak tyto společnosti mohou pomoci WHO v boji proti šíření dezinformací. “Rád bych viděl Airbnb radit lidem cestujícím po koronavírusu,” řekl Pattison pro New York Times.

Není to špatný nápad, vzhledem k řadě divoce nepravdivých tvrzení o coronaviru. Některé zprávy uvádějí, že tomu lze zabránit například konzumací česneku, kloktáním v ústní vodě nebo nasazením sezamového oleje. Jiní říkají, že domácí zvířata a dokonce i balíčky z Číny mohou virus rozšířit, nebo že se to týká pouze starých lidí.

Koronavírové phishingové podvody na vzestupu

Globální zdravotní situace, jako je tato, bohužel dává kyberzločincům věrohodný důvod, jak kontaktovat lidi a nalákat oběti do phishingových podvodů. Například v jednom podvodu uživatelé dostanou e-mail s odkazem na ústní masku, aby se chránili před koronaviry. Poté skončí na phishingovém webu, který je požádá o zadání údajů o své kreditní kartě.

Kromě toho WHO varuje uživatele, aby byli ostražití ohledně falešných e-mailů nesoucích logo Světové zdravotnické organizace [nebo Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jiné renomované organizace v této věci]. Jedním z příkladů podvodů s využitím jejich loga je e-mail s předmětem „Safty Corona Virus Awareness WHO“, který obsahuje tlačítko prokliknutí k důležitým „bezpečnostním opatřením“.

Lidé plynule anglicky by si mohli rychle všimnout pravopisné chyby v předmětu. Dalším rozdáním je odkaz na web HTTP, nikoli na web HTTPS. To je v těchto dnech neobvyklé. Zatřetí je zde vyskakovací okno s obrázkem na domovské stránce WHO, v němž se uživatelé žádají, aby „ověřili“ svůj e-mail zadáním své e-mailové adresy a hesla. Jakmile uživatel klikne na ověření, zločinci jednoduše přesměrovávají uživatele na skutečný web WHO, když v průběhu procesu získali přístup ke svému e-mailovému účtu..

Další metodu, kterou mohou kybernetičtí zločinci použít, je připojení škodlivého souboru PDF. .mp4 nebo .docx soubor na zdánlivě důvěryhodný e-mail. Ve skutečnosti tyto soubory obsahují trojské koně a červy schopné zasahovat do výpočetního zařízení nebo sítě oběti.

Co dělat?

Obecně platí, že nejlepší věc, kterou mohou uživatelé udělat, je věnovat pozornost pochybným e-mailům. Nenechte se oklamat jménem odesílatele a hledejte pravopisné a gramatické chyby. Dále je nejlepší vyhnout se cinkání na nevyžádaných podezřelých odkazech nebo otevírání neočekávaných souborů. Nikdy nezadávejte data, o která by web neměl žádat.

Dále se doporučuje používat zabezpečená hesla, zapnout dvoufaktorové ověřování a aktualizovat software. Uvědomte si, že renomované organizace nepožadují dary ve formě bitcoinů nebo jiných forem digitálních měn.

Chcete-li získat aktuální informace o koronavíru, navštivte pouze důvěryhodné informační zdroje přímo (zadáním adresy sami), například webovou stránku a oficiální účty sociálních médií WHO a CDC.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map