Data online testu DNA zranitelná pro genetické hackování VPNoverview.com

Přímé spotřebitelské genetické testovací služby, jako jsou GEDmatch, MyHeritage a FamilyTreeDNA, do kterých uživatelé mohou nahrávat svá data DNA, například hledat příbuzné, jsou náchylní k „genetickému hackování“. Toto varování pochází ze dvou výzkumných skupin, Michael Edge a Graham Coop, z University of California, Davis, jakož i Peter Ney et al., Které zastupují Washingtonskou univerzitu..


Genetické testování prosperujícího podnikání

Domácí soupravy na testování DNA se staly nesmírně populární. Většina lidí považuje za přitažlivé zjistit více o svých předcích a genealogických vztazích nebo odhadnout jejich etnický mix. Kromě toho lze v dnešní době testy DNA přímo na spotřebitele snadno provádět z pohodlí domova a za dostupnou cenu. Není proto divu, že genetické testování je na vzestupu.

Po letech, kdy se stal více výklenkem, se domácí testovací soupravy DNA rozhodně dostaly do hlavního proudu. Odhaduje se, že globální testovací trh DNA, včetně zdravotní péče a rychlého testování DNA, poroste z přibližně 2 miliard USD v roce 2018 na 22 miliard USD v roce 2024. Každý rok mnoho milionů lidí provádí genetické testy pro jiné účely než pro lékařské informace, jako je genetické testování předků.

Spousta nahraných dat

Většina domácích testovacích souprav DNA přichází s jednoduchým dotazníkem, pokyny ke sběru vzorku DNA, návodem, jak zaregistrovat testovací soupravu DNA a vrátit ji společnosti, a stručným vysvětlením, co lze očekávat z hlediska výsledků. Při zasílání testovací soupravy nejsou zahrnuta žádná jména. Výsledky doručené poštou jsou také anonymní, aby bylo chráněno soukromí osoby.

Některé služby genetického testování přímo pro spotřebitele však umožňují lidem nahrávat genetické informace, aby se dozvěděli více o své rodinné historii a například našli příbuzné. Takové databáze také používají vlády ke sledování zločinců pomocí DNA zápasů.

Do těchto databází se často s výslovným nebo implicitním souhlasem vkládají celá jména příbuzných a někdy i kontaktní údaje. V roce 2019 se do databází pěti největších společností zapsalo více než 26 milionů lidí.

Informace zranitelné pro hackery

V jejich článku vědci Michael Edge a Graham Coop z University of California v Davisu uvádějí, že tato data jsou zranitelná vůči hackerům. Tento problém se nevztahuje na komerční společnosti zabývající se sekvenováním DNA, kde uživatelé musí předložit sliny, aby získali přístup ke svým genetickým údajům. Na druhou stranu u veřejných databází jsou zranitelnosti četné.

“Dokonce i někdo s malými odbornými znalostmi v oblasti genetiky a výpočetní techniky mohl navrhnout a nahrát sekvence DNA, které extrahují mnohem více informací z databáze, než jen genealogická data.”

Útočník by tak mohl získat genetické informace od lidí v databázi nebo identifikovat lidi, kteří mají specifické genetické vlastnosti, jako je citlivost na Alzheimerovu chorobu. „Lidé také mají tendenci poskytovat mnohem více informací, než si uvědomují, když nahrávají data na veřejně přístupné stránky. A na rozdíl od informací o kreditní kartě nemůže člověk jednoduše zrušit svůj starý genom a získat nový, “dodal Graham Coop.

Peter Ney a kol. z počítačové školy Paula G. Allena & Engineering, University of Washington uvedla: „Bezpečnost je pro internetové společnosti v každém odvětví obtížný problém a genetická genealogie se neliší. Volba sdílení dat je na osobním rozhodnutí a kdykoli uživatelé sdílejí data, vždy existuje potenciální riziko problémů s bezpečností dat. “

Genetické testovací služby pro vyjasnění zranitelností

Obě výzkumné skupiny sdílely své informace s předními genetickými testovacími službami a nabídly potenciální protiopatření. “Chtěli bychom, aby služby objasnily své zranitelnosti a jak je řeší,” dodal Graham Coop.

“Máme řadu doporučení pro genetické genealogické služby,” řekl Peter Ney. „Tyto návrhy nejsou zamýšleny jako komplexní, nezbytné nebo dostatečné pro zabezpečení. Tato doporučení spíše poskytují výchozí bod pro přemýšlení o návrhu bezpečného systému. Doporučujeme další výzkum v oblasti designu bezpečných služeb genetické genealogie. “

Dosud měli vědci smíšenou odpověď.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map