Aplikace Corona: Takto se země vyrovnávají s ochranou soukromí (v Times of Covid-19) | VPNoverview.com

Vlády po celém světě hledají způsob, jak získat kontrolu nad ohniskem Covid-19. Mnoho zemí se rozhodlo, že chtějí v boji proti tomuto viru využívat technologie a aplikace. Některé již takové aplikace vyvíjejí nebo je již implementovaly. Tento článek bude diskutovat o tom, co tyto země udělaly v boji proti koronaviry. Jak fungují některé aplikace a jaké obavy z nich máme? Při vývoji sledovací aplikace se také podívá na dostupné možnosti. Také jsme hovořili s několika odborníky v oblasti bezpečnosti a ochrany soukromí o souvisejících rizicích.


Mezinárodní zkušenosti  

Vlády po celém světě se spoléhají na aplikace, které bojují s koronaviry. V této části si probereme, jaké aplikace používají, jak fungují a jak byly zkušenosti. Nejdůležitější zjištění byla shrnuta v následující tabulce. Pod nimi je podrobnější analýza všech zemí.

Země
Technika sledování
Podrobnosti
NěmeckoSmartband nebo smartwatch v kombinaci s aplikacíSmartband registruje data, jako je srdeční frekvence, tělesná teplota, krevní tlak a spánkový vzor, ​​takže dokáže rozpoznat příznaky korony. Tato informace je předána institutu Roberta Kocha aplikací, která je obdobou institutu CDC v USA. Vychází z dobrovolné účasti. Celková účast v zemi je zatím nízká.
BelgieBluetooth aplikaceAplikace, která registruje pohyb osob, bude spuštěna brzy. Zaznamená to, kam jdete, kdy tam jdete a s kým jste byli v kontaktu. Vláda chce pomocí aplikace mapovat infekce a informovat lidi, kteří byli v kontaktu s někým infikovaným virem.
ŠvýcarskoAnalýza poskytovatele mobilních datových telefonůŠvýcarská vláda získala přístup k datům pro analýzu uloženým jedním z hlavních poskytovatelů telefonních služeb v zemi. Vláda chce zmapovat lidové hnutí, aby určila, jak zpomalit šíření viru.
Spojené královstvíBluetooth aplikaceVláda Spojeného království plánuje v příštích několika týdnech spustit aplikaci pro sledování kontaktů. Bude informovat lidi, kteří byli v kontaktu s někým infikovaným virem. Britská média říkají, že aplikace bude využívat také Bluetooth a možná i GPS.
IrskoBluetooth aplikaceIrská vláda aplikaci spustí brzy. Bude informovat lidi, kteří byli v kontaktu s někým infikovaným virem. Účast bude dobrovolná.
IslandAplikace založená na GPSÚčastníci si aplikaci dobrovolně stáhnou. Svoji polohu zaregistruje pomocí GPS a tato data budou uložena místně v telefonu uživatele. Jakmile se účastník nakazí, zaregistruje tyto informace v aplikaci. Vládní tým pro sledování kontaktů poté analyzuje pohyby této osoby a mapuje možné infekce.
DánskoŽádné aplikace, pouze uzamčeníDánsko neinvestovalo do vývoje nebo používání aplikace, ale rozhodlo se provést přísné uzamčení. Šíření viru se zdá být v zemi pod kontrolou, takže opatření k zablokování budou v polovině dubna uvolněna. Například se školy znovu otevřou.
ItálieŽádná aplikace pro trasování kontaktů, ale aplikace pro udržení kontaktu s odborníky ve zdravotnictvíLidé mohou dobrovolně zaregistrovat své příznaky v aplikaci a mohou se dostat do kontaktu s odborníky ve zdravotnictví. Šíření viru lze zmapovat na základě informací, které lidé do aplikace živí. Tímto způsobem mohou úřady v případě potřeby zasáhnout. Lidé mohou také volat na tísňové služby v aplikaci.
ŠpanělskoRůzné aplikace a sledování 40 milionů španělských telefonůŠpanělsko vyvinulo nebo vyvíjí několik aplikací, prostřednictvím kterých se shromažďují údaje o zdraví lidí. Lidé registrují své příznaky a ty jsou spojeny s údaji o jejich poloze. Vláda uvedla, že nesledují španělské občany, aby zjistili, zda dodržují přijatá opatření, ale aby zmapovali šíření viru. Vláda také sleduje více než 40 milionů chytrých telefonů pro studii Covid-19. Pohyby lidí jsou registrovány pomocí GPS, aby bylo možné doladit meziregionální opatření. Vláda uvedla, že všechna data byla anonymizována.
FrancieAplikace Bluetooth pro vyhledávání a aps, aby zůstali v kontaktu s odborníky ve zdravotnictvíFrancie chce bojovat s pandemií pomocí aplikace, která se stále vyvíjí. Přesné podrobnosti o tom, co aplikace udělá, zatím nejsou k dispozici. Úřady uvedly, že aplikace budou používat Bluetooth. Existují však obavy ohledně chyb v aplikaci. Sekretářka pro digitální záležitosti proto uvedla, že se mohou nakonec rozhodnout aplikaci nespustit. Při vývoji aplikace bude hlavním problémem soukromí a francouzské úřady na to budou dohlížet. Kromě toho vláda vybízí lidi ke stahování aplikací, které nabízejí základní lékařskou pomoc.
RakouskoBluetooth aplikaceTato aplikace se připojuje k jiným telefonům přes Bluetooth. To se stane, když dva uživatelé stráví více než 15 minut, přičemž ostatní jsou od sebe vzdáleni méně než 6 stop. Když se osoba nakazí virem, může informovat kohokoli, s kým byl v kontaktu za posledních 54 hodin. Aplikace upozorní každého, kdo se připojil k telefonu prostřednictvím Bluetooth. Aplikace potřebuje přístup k mikrofonu telefonu, aby mohla vysílat ultrazvukové zvuky, aby určila vzdálenost mezi zařízeními.
PolskoKaranténa aplikace založená na selfiesTato aplikace nepoužívá Bluetooth nebo GPS, ale selfies. Koncepce spočívá v tom, že lidé musí prokázat, že zůstávají doma tím, že pošlou selfies na oddělení digitálních záležitostí. Aplikace používá software pro rozpoznávání obličeje k určení, zda daná osoba je skutečně tím, kým tvrdí. Aplikace také vyhledá, kde byla fotografie pořízena. Účastníci musí poslat selfie několikrát denně. Aplikace náhodně rozešle žádosti o selfie a pokud nebude fotografie pořízena do 20 minut, bude o tom informována policie.
RuskoAplikace, která slouží jako digitální lokátor a také QR systémKreml spustil aplikaci, která sleduje lidi, kterým bylo řečeno, aby zůstali doma. Aplikace tedy funguje jako lokátor a sleduje, zda daná osoba dodržuje dané pokyny. Pokud ne, úřady mohou vstoupit. Ruská vláda také pracuje na systému používajícím QR kódy. Všichni obyvatelé Moskvy, kteří se zaregistrovali online, dostanou QR kód. To lze použít k identifikaci sebe sama, když jdete na ulici. Úřady pak mohou zkontrolovat, zda má tato osoba povoleno být venku.
krocanSledování mobilních telefonůPrezident Erdogan chce sledovat veškerý pohyb lidí v zemi sledováním mobilních telefonů. Ministerstvo komunikace uvedlo, že chtějí posílat zprávy nebo volat lidem, kteří opouštějí svůj dům. Turci, kteří nedodržují omezení karantény, navštíví policie a obdrží pokutu. Konkrétní plány vývoje takové aplikace dosud nebyly zveřejněny.
Spojené státyŽádné aplikace, ale sběr dat prostřednictvím mobilních telefonůCDC shromažďuje údaje o poloze prostřednictvím mobilních telefonů. Tyto informace se pak používají ke sledování pohybů lidí. Google, Apple a Facebook pracují na způsobech mapování šíření viru také v USA (a mimo zemi)..
ČínaKontaktujte vyhledávací aplikace, GPS hacking, rozpoznávání obličeje a dalšíČína sleduje pohyby lidí různými způsoby. Číňané mohou být nuceni stáhnout určité aplikace. Funkce jsou začleněny do existujících aplikací (jako jsou Alipay a WeChat), které také sledují lidi. Jejich práva a svobody mohou být odebrány na základě jejich karanténního stavu.
SingapurBluetooth aplikaceSingapur používá aplikaci, která registruje kontakt přes Bluetooth. Tato data jsou šifrována a uložena lokálně po dobu 21 dní. Každý, kdo má aplikaci a byl v kontaktu s osobou, která se nakazí, bude informován.
Jižní KoreaGPS sledování, bezpečnostní kamery, informace o kreditní kartě, kontrolní body ve veřejných prostoráchJižní Korea otevřela desítky testovacích míst, kde se lidé mohou testovat zdarma. Když někdo testuje pozitivní údaje, použijí se údaje GPS, údaje o kreditní kartě a záběry zabezpečení ke sledování něčích kroků a k informování lidí, s nimiž byli v kontaktu. V tomto procesu jsou sdíleny osobní údaje o infikované osobě.
IndieKaranténa aplikace pomocí selfiesTato aplikace vyžaduje, aby lidé posílali selfie doma několikrát denně. To se používá ke kontrole, zda osoba skutečně pobývá doma. Pokud tomu tak není, budou úřady kontaktovány s osobou.
Tchaj-wanGPS a smartphone sledováníÚřady jsou informovány, když někdo, kdo má být v karanténě, opustí svůj dům. Vláda k tomu používá údaje ze sledování mobilních telefonů. Když někdo telefon umře nebo je vypnutý, může také počítat s návštěvou policie.
HongkongNáramky a aplikaceV Hongkongu dostávají lidé náramky, které jsou připojeny k aplikaci. Tyto náramky se používají k zajištění toho, aby lidé zůstali doma a nepřerušovali karanténu.
AustrálieRůzné aplikace využívající GPS a mobilní dataMístní vlády spustily různé aplikace v Austrálii. Jednou z těchto aplikací je Whispir ve Victorii. Tato aplikace umožňuje vládě sledovat polohu pacientů Covid-19. Úřady mohou také pomocí aplikace komunikovat s osobou prostřednictvím textové zprávy. Aplikace pomáhá zajistit, aby lidé byli v karanténě. Lidé, kteří neriskují pokutu ve výši 25 000 $. Pokuta společnosti může dosáhnout až 100 000 dolarů.
Nový ZélandZatím žádná aplikace, ale vyvíjí aplikaci pro sledování kontaktůProbíhá vývoj aplikace, která bude moci mapovat kontakt. Není jisté, zda vláda tuto aplikaci skutečně použije. Vláda také uvedla, že má zájem o aplikaci používanou v Singapuru.
IzraelLokalizační aplikace a analýza smartphonu pro infikované osobyLidé budou upozorněni, když byli v kontaktu s infikovanou osobou za posledních 14 dní. O tomto kontaktu obdrží čas a údaje o poloze, ale nebudou jim sděleny žádné osobní údaje. Poté jim bude oznámeno, že musí do karantény. Vláda slíbila, že s ministerstvem zdravotnictví nebude sdílet žádná data. Izraelská tajná služba může váš telefon analyzovat, když se nakazí, aby mohli zjistit, s kým jste v kontaktu. Tito lidé pak mohou být také v karanténě.
ÍránAplikace, která najde pomocí GPSDne 3. března 2020 byla všem íránským občanům zaslána zpráva, že jim musí před aplikací do nemocnice nebo zdravotního střediska stáhnout aplikaci. Název této aplikace je AC19. Sleduje umístění a určuje, kde se uživatel nachází. Také používá knihovnu Android ke sledování pohybu, který běžně používají fitness aplikace. Tweet od tajemníka ICT MJ Azari Jahromi uvedl, že více než 3,5 milionu lidí již sdílelo soukromá a lokalizační data s vládou.
PákistánSledování mobilních telefonůNěkolik pákistánských občanů obdrželo 24. března zprávu, že potenciálně byli v kontaktu s pacientem Covid-19. Toto opatření bylo s největší pravděpodobností implementováno prostřednictvím informací o umístění buňky (CSLI) a metodou záznamu údajů o volání (CDR). Podrobnosti o místech navštívených potvrzeným pacientem a čísla mobilních telefonů lidí, kteří tam byli současně, lze zjistit pomocí analýzy CDS prostřednictvím telefonních záznamů pacienta.
ArgentinaAnalýza údajů o poloze shromážděných třetími stranamiVelká datová společnost Grandata vytvořila tepelnou mapu, aby ukázala, které oblasti v Argentině nejlépe vyhovují karanténním opatřením. Grandata použila anonymizovaný datový soubor, který byl shromážděn aplikacemi, které poskytují geolokační data třetím stranám. Mapa ukazuje, zda je osoba vzdálena více než yard od místa, kde tráví většinu času. Tím se nezohledňuje sociální ekonomický kontext. Někteří lidé možná budou muset cestovat na míle daleko, aby se dostali na nejbližší místo, aby si mohli koupit jídlo nebo najít základní služby. Toto je také dokonalý příklad toho, co dělá průmysl využívající data. Uživatelé nemusí vědět, kde sdíleli osobní údaje a jak je sdílí s třetími stranami.
EkvádorSatelitní sledování / sledování GPSVláda plánuje použít satelitní trasování, aby se ujistila, že lidé dodržují karanténní opatření. Privacy International říká, že tímto opatřením mohou zajistit, aby lidé skutečně zůstali doma.
BrazílieSledování smartphonuNěkteré místní vlády již sledují chytré telefony, aby zkontrolovaly, zda Brazilci dodržují blokování. V celé Brazílii plánují vlády zavést systém, který využívá geolokační sledování, aby zajistil, že blokování bude bráno vážně. Systém vyvinula brazilská společnost InLoco. Geotracks lidi přes mapu, která nepoužívá GPS nebo majáky. InLoco tvrdí, že geotracking je 30krát přesnější než sledování přes GPS.
MarokoAplikace pro výměnu informacíMarocká vláda používá dvě aplikace k boji s Covidem-19. První byl vyvinut společností startup s názvem Dakibot. Společnost zřídila chatbot, který odpovídá na časté dotazy týkající se koronaviru. Druhá aplikace byla spuštěna ministerstvem zdravotnictví. Je zaměřen na zdravotnické pracovníky a lze jej použít k rychlé a jednoduché výměně informací. Vláda doufá, že to pomůže lidem účinněji bojovat s koronaviry.
Jižní AfrikaAnalýza telekomunikačních datJihoafrická sekretářka pro komunikaci Stella Ndabeni-Abrahams informovala novináře 24. března, že je důležité podívat se na jednotlivce, kteří byli virem napadeni, abychom mohli pomáhat zdravotnickým pracovníkům. To je jediný způsob, jak zjistit, kolik lidí bylo nakaženo v určité oblasti. Telekomunikační průmysl souhlasil s analýzou uživatelských dat, aby pomohl vládě toho dosáhnout. Není jasné, jak k tomu přesně dojde.

Aplikace v Evropě

mapa světa Evropa a Rusko

Německo

Německo je jednou ze zemí, kde koronavirus tvrdě zasáhl. Došlo k více než 115 000 infekcím a více než 2 600 úmrtí. Proto německá vláda dělá vše pro to, aby zastavila šíření viru. Institut Robert Koch (RKI), německý CDC, vyvinul aplikaci s názvem Corona-Datenspende, která má pomoci dosáhnout tohoto cíle.

K používání aplikace potřebujete chytrý telefon a chytrý telefon nebo chytré hodinky, které se mohou připojit k Google Fit nebo Apple Health. Zařízení Garmin, Fitbit, Polar nebo Withings také pracují s aplikací. Musíte nosit nositelku k detekci symptomů v rané fázi. Nemáte smysl instalovat aplikaci, pokud nemáte chytré pásmo nebo chytré hodinky. Po instalaci aplikace vás bude informovat o tom, která data jsou shromažďována a pro která data jsou použita. Pokud se rozhodnete tyto podmínky přijmout, budete si muset zaregistrovat své PSČ. Nakonec připojíte aplikaci k nositelnosti.

Všechna shromážděná data jsou předána RKI. A oni o vás vědí docela dost. Zná vaši polohu od okamžiku, kdy jste zadali PSČ, ale to není vše, co znají. Vývojáři aplikací mají přístup k informacím, které jste vložili do měřiče aktivity. Jedná se o informace, jako je pohlaví, věk, výška a hmotnost. Data shromážděná vaším nositelným zařízením budou také předána RKI. Jedná se o informace, jako je srdeční frekvence, úroveň stresu, tělesná teplota, krevní tlak, aktivita, odpočinek a spánek. Senzory ve vašem smartbandu nebo smartwatch registrují změny v těchto proměnných. Takto jsou tato zařízení schopna rozpoznat příznaky související s koronavirem.

A co soukromí? Vývojáři vám hned řeknou, že informace, které shromažďují, nejsou anonymizovány. Aplikace neregistruje jména a adresy, ale je spojena s konkrétním ID uživatele nebo pseudonymem. Vývojáři říkají, že to je jediný způsob, jak správně analyzovat data, která byla shromážděna v delším časovém období. RKI uvádí, že dělají vše, co je v jejich silách, aby chránily shromážděná data a že plně zohledňují bezpečnostní opatření, která jsou v platnosti.

Uživatelé platí vysokou cenu, pokud jde o soukromí. To je důvod, proč byla aplikace v okamžiku psaní stažena pouze 50 000krát.

Belgie

Belgická vláda se snaží udělat vše pro to, aby mohla bojovat s koronaviry. Země se rozhodla brzy začít přísně zamykat. Starostové v pohraničních městech tvrdili, že jejich sousední země Nizozemsko bere situaci příliš lehce. Belgie tak preventivně uzavřela své hranice s Nizozemskem.

Belgie brzy zahájí aplikaci, která sleduje pohyb. Zaznamená to, kam jdete, kdy tam jdete a s kým jste byli v kontaktu. Vláda chce pomocí aplikace mapovat infekce a informovat lidi, kteří byli v kontaktu s někým infikovaným virem. Virolog Marc van Ranst na konci března potvrdil, že taková aplikace bude k dispozici v následujících týdnech. Belgie je součástí skupiny s názvem Panevropské sledování zachování soukromí (PEPP-PT) společně s Rakouskem, Dánskem, Francií, Německem, Itálií, Španělskem a Švýcarskem. Tato skupina vědců vyvíjí aplikaci pro trasování kontaktů přátelské k soukromí, která používá Bluetooth.

Ne každý si však je jistý, že je to skvělý nápad. Kati Verstrepen, předseda Liga pro lidská práva, poznamenává, že takováto aplikace může být pro lékaře a výzkumné pracovníky skutečně cenným zdrojem informací. S těmito údaji však musí být velmi opatrní. Říká, že klíčem k úspěchu v tomto výzkumu je respektování soukromí lidí. Vyžaduje průhlednost, kdo má přístup k informacím a kdo data ukládá. Chce také zavést poradní sbor, který bude sledovat používání aplikace. A data by měla být vymazána, jakmile se ukáže, že již nejsou relevantní.

Belgickým sdělovacím prostředkům uvedla, že právo na soukromí není absolutním právem a v naléhavých případech může být nutné tato práva omezit. Ale kdykoli je přijato opatření, vláda musí zvážit, zda je skutečně nezbytné dosáhnout jejich cíle a zda je toto opatření přiměřené dané otázce..

Švýcarsko

Podle zprávy agentury Reuters švýcarská vláda požádala státní podnik Swisscom o předání dat z mobilních telefonů. Vláda chce tyto údaje použít k určení, zda omezení pohybu lidí ke zpomalení šíření viru skutečně fungovala.

Daniel Koch, který je šéfem infekčních chorob na Federálním ministerstvu zdravotnictví, řekl, že „nemá nic společného s dohledem“. Analyzují pouze data z předchozího dne. Toto prohlášení vyvolalo diskusi mezi obhájci soukromí.

Spojené království

V současné době je ve Velké Británii infikováno asi 62 000 lidí a přibližně 7 100 lidí zemřelo. Koncem března mu byl diagnostikován virus prince Charlese. Okamžitě se izoloval ve svém domě ve Skotsku. Jeho příznaky byly mírné, takže se vrátil do práce v žádném okamžiku. Britský premiér Boris Johnson byl hospitalizován týden poté, co mu byl diagnostikován virus. Byl propuštěn 12. dubna. Svou práci předal ministru zahraničních věcí Dominiku Raabovi na čas, který potřebuje k uzdravení.

Spojené království je v zablokování. Johnson oznámil, že toto opatření přijmou jednoduchým a přímým způsobem. “Dnes večer musím dát Britům velmi jednoduchý pokyn: musíte zůstat doma”. Není to však jediný krok, který předseda vlády podniká k zastavení viru. Britská vláda plánuje v příštích několika týdnech spustit aplikaci pro sledování kontaktů. Tato aplikace upozorní lidi, když byli v kontaktu s někým, kdo byl nakažen. Britská média tvrdí, že tato aplikace bude využívat Bluetooth a možná i GPS.

Rozumí se, že soukromí nemá prioritu. Zdroje, které chtějí zůstat v anonymitě, informovaly Sky News, že během setkání nebylo řečeno žádné slovo o „možných důsledcích technologie, kterou chtějí použít“. Zastánci ochrany soukromí informovali vládu otevřeným dopisem, aby byl unavený. Požádali, aby nespouštěli aplikaci, která se používá pouze pro sociální monitorování.

Irsko

Irská vláda brzy spustí aplikaci, která pomůže bojovat s virem. Výkonná zdravotnická služba (HSE), irské ministerstvo zdravotnictví, oznámilo na konci března, že aplikace bude k dispozici do deseti dnů. Aplikace má upozornit lidi, když byli v kontaktu s někým, kdo byl nakažen.

O způsobu fungování aplikace je známo jen velmi málo. Víme, že používá Bluetooth a že irská vláda úzce spolupracuje s organizacemi na ochranu soukromí. Vláda chce zabránit porušení jakýchkoli pravidel stanovených GDPR. Nikdo nebude nucen nainstalovat aplikaci, vše bude založeno na dobrovolné účasti.

Island

Island také dává svou víru v aplikaci k boji proti Covid-19. Lidé si mohou dobrovolně stáhnout aplikaci RakningC-19 do svého smartphonu. Při prvním spuštění aplikace budete vyzváni k registraci svého telefonního čísla. Účastníci pak obdrží textovou zprávu s šestimístným kódem. To potvrdí jejich účast a jejich telefonní číslo bude uloženo na serverech IT společnosti Sensa.

Dalším důležitým krokem je, zda aplikace může sledovat něčí polohu. K tomu aplikace nepoužívá Bluetooth, ale využívá čip GPS. Pokud se účastníci dohodnou, znamená to, že aplikace bude neustále sledovat své umístění. Aplikace uloží údaje o poloze několikrát za hodinu. Tato data jsou uložena místně v telefonu po dobu 14 dnů. Informace budou automaticky smazány po dvou týdnech.

Když účastník zjistí, že byl infikován virem, zaregistruje tyto informace do aplikace. Tým pro sledování kontaktů (CTT) v oddělení právní ochrany a pohotovostních služeb je poté požádá, aby na svém pasu sdíleli své identifikační číslo. Toto číslo bude uloženo do databáze týmu po dobu 14 dnů. To znamená, že údaje o poloze pacienta jsou k dispozici ke sledování a CTT bude schopen mapovat další možné infekce.

Společnost Sidekick také vyvinula aplikaci. Funguje velmi odlišně od RakningC-19. Neshromažďuje žádné údaje o poloze, ale místo toho nabízí způsob, jak lékaři a další zdravotníci komunikovat. To jim umožňuje sledovat zdraví někoho v bezpečné vzdálenosti a v případě potřeby podniknout kroky. Pokud se někdo izoluje, požádá o instalaci aplikace prostřednictvím textu. Díky tomu budou součástí programu Sidekick Covid-19. Jsou žádáni, aby dvakrát denně vyplnili seznam otázek. Algoritmus pak určí závažnost symptomů pomocí informací ze seznamů. Lékař nakonec rozhodne, zda je třeba zasáhnout. Lékaři mohou také pomocí aplikace položit pacientovi otázky. Osoba je sledována zdravotnickým pracovníkem, pokud se necítí dobře. Jakmile se budou cítit lépe, budou vybiti a mohou aplikaci z telefonu smazat.

Island s aplikací Covid-19

Dánsko

Dánsko bylo jednou z prvních evropských zemí, které zavedly silná opatření proti koronavírusu. Země se rozhodla uzavřít hranice, školy, restaurace a kavárny a zakázat schůzky pro více než deset lidí. Dánský premiér nyní prohlásil, že opatření se budou pomalu upravovat zpět k normálu. Školy a školky mohou být znovu otevřeny od poloviny dubna, při zachování nastavených omezení (vzdálenost šesti stop, umyjte si ruce, extra čisté učebny, žádné hračky přivezené z domova, více přestávek venku).

Zdá se, že opatření přijatá v Dánsku fungovala. Existuje 6 700 registrovaných infekcí a téměř 300 úmrtí. Dánská vláda nepodnikla krok k zavedení aplikace do svého boje proti viru.

Itálie

Itálie je jednou ze zemí s největším počtem infikovaných lidí. Italská vláda bojuje proti viru docela daleko. Poskytovatelé telekomunikačních služeb jim předávají data, která lze použít k monitorování lidí během uzamčení a zjišťování, zda lidé zůstávají doma. Zní to jako porušení GDPR. Data jsou anonymizována, takže se nejeví jako porušení soukromí. Shromážděná data nelze vysledovat zpět k jedné konkrétní osobě.

Italská vláda také dala své naděje v aplikaci, která zastaví šíření viru. Aplikaci Lazio Doctor Covid si můžete stáhnout v oblasti Lazio, kde žije téměř šest milionů Italů. Tato aplikace není aplikací pro sledování kontaktů, ale lze ji použít ke kontaktu s odborníky ve zdravotnictví, pokud si myslíte, že byste mohli být virem nakaženi..

Jste povinni zaregistrovat svou e-mailovou adresu a telefonní číslo v aplikaci. Můžete také zaregistrovat informace o tělesné teplotě, hmotnosti, srdeční frekvenci a krevním tlaku. Budou položeny otázky o tom, zda jste nedávno byli v zahraničí nebo zda jste byli v kontaktu s někým, kdo byl nakažen virem. Aplikace má integrovaný deník, který sleduje průběh příznaků. Na základě všech těchto informací lékař posoudí, zda jste byl skutečně infikován virem Covid-19 a jaké kroky by měl pacient podniknout. Aplikace také obsahuje tlačítko, pomocí kterého můžete kontaktovat pohotovostní služby.

Lidé se mohou dobrovolně účastnit a aplikace byla stažena více než 50 000krát v obchodě Google Play.

Španělsko

Španělsko je zemí s druhým nejvyšším počtem infekcí a úmrtí, hned za USA. Existuje více než 175 000 registrovaných infekcí a téměř 20 000 obětí smrti. Proto v březnu španělská vláda zavedla v zemi přísné uzamčení. Všechny hotely a turistické ubytování byly nuceny odstavit, školy byly zavřeny (všechny školy, od základních po univerzity), lidé byli požádáni, aby pracovali z domova, když to bylo možné, zastavila veřejná doprava, zrušeny velké akce a lidé byli požádáni, aby neopouštěli svůj domov kromě potravin a cestovali do práce nebo do nemocnice. Toto zablokování bude provedeno nejméně do konce dubna.

Ve Španělsku byly vyvinuty aplikace pro boj proti šíření viru. Obyvatelé hlavního města Madridu si mohou stáhnout CoronaMadrid, nástroj, který lidem pomáhá určit, zda mohou být virem nakaženi. Aplikace jim položí několik otázek „ano“ nebo „ne“ poté, co účastníci zaregistrují některé osobní údaje (jméno, datum narození, telefonní číslo). Pokud odpovědi na otázky ukazují na možnou infekci, bude uživateli poskytnuta rada, jaké kroky je třeba podniknout. Vývojáři aplikace uvedli, že software také shromažďuje údaje o zdraví a poloze. Tato data jsou pak centrálně uložena na serverech vlastněných regionálními úřady. Tvrdí, že tyto údaje se používají pouze pro epidemiologický výzkum, a nikoli pro sledování lidí.

Národní vláda také vyvíjí aplikaci, která bude shromažďovat údaje o šíření viru. Španělské noviny El País napsali, že ministerstvo obchodu zeleně osvětli vývoj aplikace, která pomůže v boji proti koronavírusu. Uživatelé aplikace mohou zaregistrovat možné příznaky v aplikaci a zkontrolovat, zda nedošlo k infikování virem.

Aplikace má také shromažďovat data o šíření viru. Neměl by být používán ke sledování španělských obyvatel, aby zjistil, zda skutečně zůstávají doma, protože vymáhání blokování je v rukou místních a regionálních orgánů. Zároveň však vládní pořádek ponechává prostor pro kontaktování lidí prostřednictvím WhatsApp, když opouštějí své domovské oblasti. Vláda popírá, že tuto možnost skutečně využijí.

Ministerstvo zdravotnictví 1. dubna odhalilo, že ve Španělsku je sledováno přes 40 milionů smartphonů. Jedná se o část výzkumu s názvem DataCovid a jedná se o vedlejší projekt aplikace uvedené výše. Vláda chce pomocí GPS polohy chytrých telefonů sledovat pohyb osob mezi regiony, aby mohla být doladěna meziregionální opatření. Vláda uvedla, že všechna data byla anonymizována.

Francie

Francie byla virem silně zasažena. Bylo zaznamenáno téměř 120 000 registrovaných infekcí a více než 12 000 úmrtí. Francie zavedla přísné blokování. Lidé mohou každý den opustit svůj dům jednu hodinu a musí zůstat v okruhu jedné míle od svého domova. A to je samozřejmě možné pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné, tedy pouze pro potraviny nebo pro cestování do práce. Francie sleduje Spojené království ve vývoji aplikace, která zastaví šíření viru. Očekává se, že vývoj této aplikace bude trvat nejméně tři až šest týdnů.

Přesné podrobnosti o tom, co aplikace udělá, zatím nejsou k dispozici. Tajemníci zdravotnictví a digitálních věcí řekli Le Monde, že aplikace bude používat Bluetooth. Cedric O, tajemník pro digitální záležitosti, připustil, že ve fungování aplikace existují určité nedostatky, takže vláda by se nakonec mohla rozhodnout aplikaci nespustit..

O také vysvětlil, že soukromí je hlavním problémem při vývoji aplikace. Francouzský hlídač ochrany osobních údajů CNIL může vydávat doporučení a vláda je bude brát velmi vážně. Zohlední se také opatření na ochranu soukromí, která stanoví PEPP-PT. Kromě toho vláda vybízí lidi ke stahování aplikací, které nabízejí základní lékařskou pomoc. Aplikace Covidom se používá v oblasti Paříže.

Rakousko

Rakousko šlo 16. března do stavu uzamčení. Od té doby jste mohli chodit jen na potraviny, čerstvý vzduch (jednou denně) nebo do práce. Policie pozorně sledovala a kontrolovala, zda lidé opatření dodržovali. Zdá se, že uzamčení je úspěšné, protože na virus zemřelo méně než 300 lidí.

Rakouský Červený kříž spustil aplikaci Stopp Corona brzy po oznámení uzamčení. Tato aplikace bude hlavní zbraní v boji proti viru, nyní, když vláda pomalu přivede věci zpět k normálu. Po Velikonocích bylo povoleno znovu otevírat malé obchody a brzy budou následovat větší obchody a kadeřnictví. Pokud to bude úspěšné, hotely a restaurace budou moci do poloviny května znovu otevřít dveře.

Stopp Corona používá Bluetooth pro komunikaci s jinými telefony. Komunikuje, aby se nespárovala s jinými telefony, ale aby šifrovala a lokálně ukládala anonymizovaná identifikační čísla. Rakouský Červený kříž to nazývá digitální handshake. To se neděje s pouhým kolemjdoucím. Registrovány budou pouze lidé, kteří strávili více než 15 minut, přičemž ostatní byli od sebe vzdáleni méně než 6 stop. Když se člověk nakazí virem, musí to zaregistrovat v aplikaci. Aplikace pak může informovat kohokoli, s kým byl v kontaktu za posledních 54 hodin.

Váží si Stopp Corona vaše soukromí? Aplikace neukládá data, jako je umístění nebo seznam kontaktů. Když se ale nakazíte, budete požádáni o sdílení vašeho telefonního čísla. Toto číslo je pak uloženo centrálně, pravděpodobně na serverech vlastněných rakouským Červeným křížem. Červený kříž má vaše jedinečné ID uživatele (UUID), pokud nevykazujete žádné příznaky. Vývojáři uvedli, že toto ID není nijak spojeno s žádnými dalšími daty. Data nebyla anonymizována, ale byla pseudonymizovaná.

Bluetooth je nejdůležitější funkcí této aplikace, ale vyžaduje také přístup k mikrofonu vašeho zařízení. A to jsme poprvé slyšeli. Proč to potřebují? Mikrofon se používá k vyslání ultrazvukových tónů, které lidské ucho neslyší. Aplikace bude moci určit vzdálenost mezi zařízeními, když i ostatní telefony odešlou tyto tóny.

Téměř 300 000 lidí si stáhlo Stopp Corona. To je jen malé procento populace, protože v Rakousku je 9 milionů lidí. Rakouská vláda přesto věří, že aplikace může pomoci zabránit druhému ohnisku v zemi. Ostatní země projevily zájem o tuto aplikaci. Mezi tyto země patří Nizozemsko a Austrálie.

Polsko

Přestože je počet infekcí v Polsku poměrně nízký, vláda stále přijímá opatření, aby zajistila, že se virus nebude šířit. Stejně jako ostatní evropské země, Polsko spustilo aplikaci k dosažení tohoto cíle. Tato aplikace se jmenuje Kwarantanna domowa, což se zhruba překládá do aplikace karantény. Aplikace nepoužívá Bluetooth ani GPS ke sledování lidí, ale využívá selfies. Koncepce spočívá v tom, že lidé, kteří jsou v karanténě, musí prokázat, že jsou skutečně doma, a to posláním selfies na oddělení digitálních záležitostí..

Jak to funguje? Jednoduše posílání selfie samozřejmě nic nedokazuje. Zde přichází vládní aplikace. Pomocí softwaru pro rozpoznávání obličeje je určeno, zda daná osoba skutečně je tím, kým prohlašuje. Aplikace také vyhledá, kde byla fotografie pořízena. Účastníci musí poslat selfie několikrát denně. Aplikace náhodně rozešle žádosti o selfie a pokud nebude fotografie pořízena do 20 minut, bude o tom informována policie. Jít na dlouhou procházku je z tohoto důvodu vyloučeno.

Policie bude poslána do vašeho domu, když aplikace zaregistruje, že nejste ve skutečnosti doma. Zkontrolují, zda jste tam, nebo ne. Když vás chytí, riskujete pokutu 120, – a pokuty mohou dosáhnout až 1200 $,-.

Polská vláda je velmi jasná ohledně používání aplikace. Je nutné jej nainstalovat. Mluvčí ministerstva pro digitální záležitosti řekl francouzskému tiskovému agentovi AFP, že máte dvě možnosti, když musíte jít do karantény: instalaci aplikace nebo policie je poslána do vašeho domu.

Britský novinář Jakub Krupa řekl, že si myslí, že vláda automaticky vytvoří účet pro každého, kdo je podezřelým koronovým pacientem. Polští pracovníci, kteří nyní cestují domů, jsou za takové rozhodně považováni.

Rusko

Začátkem dubna spustil prezident Putin aplikaci k boji proti virům. Koncept aplikace se velmi liší od toho, co jsme dosud v Evropě viděli. Většina aplikací se používá k upozornění lidí, když byli v kontaktu s někým, kdo byl infikován virem. Místo toho se Kreml rozhodl, že chce sledovat lidi, kteří byli v karanténě. Můžete to vidět jako typ monitoru kotníku GPS, který nosí odsouzenci. Velký bratr vás nyní sleduje, opravdu.

Ruská vláda také pracuje na systému používajícím QR kódy. Všem obyvatelům Moskvy, kteří se zaregistrovali online, se pošle QR kód. Tento kód lze použít k identifikaci sebe sama, když jdete na ulici. Úřady pak mohou zkontrolovat, zda má tato osoba povoleno být venku. Pokud jsou, mohou pokračovat v cestě bez jakýchkoli potíží. Kritici označili aplikaci a systém QR kódu za „digitální koncentrační tábor“.

krocan

Turecko nebere pandemii lehce, což dává smysl více než 60 000 registrovaných infekcí. Školy byly uzavřeny, vnitrostátní a mezinárodní lety byly zrušeny a schůzky byly většinou zakázány. Prezident Erdogan řekl tureckým lidem, aby si udrželi odstup alespoň „tří kroků“. Lidé, kteří se rozhodnou jít ven, jsou povinni nosit obličejovou masku. 48 hodinové povinné uzamčení ve 31 městech způsobilo docela paniku. Oznámení bylo učiněno pouze dvě hodiny před tím, než uzamčení vstoupilo v platnost, takže se lidé rozběhli dělat potraviny. To vedlo k dlouhým liniím mimo obchody, kde byli lidé příliš blízko u sebe. Sekretářka za to chtěla kvůli tomu odstoupit, ale Erdogan jeho rezignaci nepřijal.

Erdogan dělá boj proti viru o krok dále než většina Evropy. Prezident na začátku dubna oznámil, že bude sledovat mobilní telefony. Odbor komunikace řekl agentuře Reuters, že Erdogan chce sledovat veškerý pohyb lidí a vysílat zprávy nebo volat lidem, kteří opouštějí svůj dům. Turci, kteří nedodržují omezení karantény, navštíví policie a obdrží pokutu. Konkrétní plány vývoje takové aplikace dosud nebyly zveřejněny.

Turecké právo nezabrání prezidentovi v tom všem. Za mimořádných okolností, jako je například pandemie, může přijmout zvláštní opatření. Nepotřebuje parlament žádat o svolení, když chce sledovat nebo odposlouchávat velké skupiny lidí, chce dát městům uzamčení nebo zastavit veškerý společenský život. Demokracie je zrušena, když se Erdogan snaží dosáhnout cíle.

Aplikace v USA

Mapa světa USA

Virus explodoval na scénu v USA. Země se v době psaní tohoto viru stává ohniskem viru, s více než 760 000 registrovanými infekcemi. Žádná jiná země na světě nemá více nakažených lidí. Prezident Trump na začátku dubna oznámil, že na virus pravděpodobně zemře 100 000 až 240 000 lidí. Velká města, jako je L.A., byla tvrdě zasažena a lékaři ji označili jako „peklo na zemi“, když se jí zeptali na situaci v nemocnicích. Trump se rozhodl investovat do ekonomiky; dal více než 2 miliardy dolarů k dispozici více než 300 milionům lidí. V současné době je v USA více než 17 milionů lidí nezaměstnaných.

V USA neexistují žádné skutečné plány na vývoj aplikace pro sledování kontaktů, ale odborníci říkali, že jeden může být vyvinut během několika týdnů. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) monitoruje data o poloze z mobilních telefonů. Tato data jsou kombinována s informacemi poskytovanými reklamním průmyslem a slouží k mapování pohybu lidí. Vědci to dělají, aby zjistili, jakou rychlostí a kde se virus šíří. Hnutí za občanská práva se vyslovila proti tomuto porušení soukromí. Zajímají se, zda je pro vládu legální mít přístup k tomuto typu informací.

Google a Apple se také snaží proniknout dovnitř. Společně vyvinou způsob, jak budou Android telefony a iPhony vzájemně komunikovat. „Anonymizované majáky“, které jsou srovnatelné s anonymními identifikačními čísly, lze poté vyměňovat přes Bluetooth. K tomu potřebujete rozhraní pro programování aplikací nebo API. Obě společnosti uvedly, že toto bude zahájeno v květnu. Google a Apple poté použijí měsíce po spuštění k vytvoření obecnější platformy pro trasování kontaktů, která bude používat i Bluetooth. Společnosti tvrdí, že tato platforma bude užitečnější než API, protože se bude moci účastnit více lidí. Vývoj aplikace také umožňuje vládám a zdravotnickým agenturám přizpůsobit ji vlastním potřebám. Google a Apple v blogu uvedly, že „[p] rence, transparentnost a souhlas jsou v tomto úsilí nanejvýš důležité, a těšíme se na to, abychom tuto funkci vybudovali po konzultaci se zúčastněnými stranami. Otevřeně zveřejníme informace o naší práci, aby mohli ostatní analyzovat “.

covid-19 google a apple metoda

K večírku se připojuje i Facebook. Platforma Marka Zuckerberga pomáhá vědcům tím, že jim poskytuje data Facebooku prostřednictvím programu Data for Good. Vědci mohou tyto informace použít k mapování šíření viru v USA, aby věděli, kde budou potřebné lékařské zdroje. Stejně jako ostatní velké datové společnosti i Facebook shromažďuje spoustu informací. Každou minutu je na platformě sdíleno 317 000 aktualizací stavu, 147 000 fotek a 54 000 odkazů.

Aplikace v Asii a na Středním východě

mapa světa Asie

Čína

Všechno to začalo v Číně. Na vrcholu epidemie bylo v zemi více než 82 000 infekcí. Ale posledních pár zpráv o situaci nám říká, že sotva jsou registrovány nové případy. Wuhan byl v uzamčení asi 75 dní, ale lidé se nyní vracejí na ulici. Obchody mají dovoleno znovu otevřít dveře, ale vláda situaci stále pečlivě sleduje. Chtějí zajistit, aby nedošlo k druhé vlně infekcí.

Čína nasadila své rozsáhlé možnosti sledování populace, aby omezila šíření viru. Aplikace, sledování telefonu, rozpoznávání obličeje a dokonce i drony jsou využívány ke zjištění, kde byli jednotlivci, kdy as kým. Komunistický režim podnikl veškeré kroky nezbytné k zastavení šíření viru. Některá z přijatých opatření lze dokonce považovat za drakonickou. Dron létající nad hlavou a křičící na vás, abyste se vrátil domů, je docela zastrašující. A policista na každém rohu, který kontroluje vaši teplotu, když míjíte, je ve srovnání s většinou standardů o mnoho menší. Mít každý váš krok monitorován vládou prostřednictvím aplikace je dalším extrémním opatřením, které bylo přijato. A v Číně je pro všechny občany povinné instalovat takovéto aplikace.

Dalším způsobem, který čínská vláda převzala kontrolu nad situací, je to, že stávající aplikace (jako Alipay a WeChat) musely zahrnovat barevný systém. Aplikace poskytuje každému uživateli barevný kód v závislosti na stavu jejich karantény. Aplikace poté sdělí uživatelům, zda je jejich karanténní stav takový, že mohou opustit svůj domov nebo ne. Rovněž jim řekne, zda mohou používat veřejnou dopravu. Uživatelé musí na požádání ukázat své barevné kódy úřadům. Jednotlivci se zeleným kódem se mohou volně pohybovat po městě. Jednotlivci s „žlutou“ jsou omezenější a jednotlivci s „červenou“ jsou v plném uzamčení. Aplikace také sdílí svá data s policií.

Singapur

Přestože v Singapuru došlo k nakažení relativně nízkého počtu lidí, dělají vše pro to, aby zastavili šíření viru. Proto vláda na konci března spustila aplikaci TraceTogether.

Když uživatelé aplikaci nainstalují, budou muset povolit Bluetooth. Aplikace měří, jak dlouho jste s někým v kontaktu a jak daleko jste byli během schůzky. Může to provést pomocí indikace relativní síly signálu (RSSI). Pokud s někým trávíte příliš mnoho času a jste příliš blízko sebe, vaše zařízení si budou vyměňovat anonymizovaná identifikační čísla. Tyto informace budou šifrovány a uloženy místně v telefonu po dobu 21 dnů. Aplikace nebude shromažďovat žádná data, která lze vysledovat zpět k jednotlivcům. Když se nakazíte, zaregistrujete to v aplikaci. Aplikace poté upozorní kohokoli, s kým jste nedávno byli v kontaktu.

Údaje shromážděné společností TraceTogether nebudou předávány vládě, pokud k tomu někdo výslovně nedá svolení. Každý, kdo se chce odhlásit z aplikace, může poslat e-mail na ministerstvo zdravotnictví včetně svého telefonního čísla a poté všechna vaše data ze svých serverů smaže. Vláda nechce přimět kohokoli, aby nainstaloval aplikaci, ale řekli, že je nejlepší, aby aplikaci používalo co nejvíce lidí..

Aplikace bude fungovat podle plánu pouze tehdy, bude-li na ní dostatek lidí. Aby to bylo efektivní, asi 75% lidí by si aplikaci mělo stáhnout, ale toto se nestalo. Virus se v zemi stále šíří a mnoho migrantů se v současné době nakazí.

Jižní Korea

Jižní Korea otevřela desítky testovacích míst, kde se lidé mohou testovat zdarma. Když někdo testuje pozitivní údaje, použijí se údaje GPS, údaje o kreditní kartě a záběry zabezpečení ke sledování něčích kroků a informování lidí, s nimiž byli v kontaktu. V tomto procesu jsou sdíleny osobní údaje o infikované osobě.

Indie

Tato aplikace vyžaduje, aby lidé posílali selfie doma několikrát denně. To se používá ke kontrole, zda osoba skutečně pobývá doma. Pokud tomu tak není, budou úřady kontaktovány s osobou.

Tchaj-wan

Úřady jsou informovány, když někdo, kdo má být v karanténě, opustí svůj dům. Vláda k tomu používá údaje ze sledování mobilních telefonů. Když někdo telefon umře nebo je vypnutý, může také počítat s návštěvou policie.

Hongkong

V Hongkongu dostávají lidé náramky, které jsou připojeny k aplikaci. Tyto náramky se používají k zajištění toho, aby lidé zůstali doma a nepřerušovali karanténu.

Izrael

Lidé budou upozorněni, když byli v kontaktu s infikovanou osobou za posledních 14 dní. O tomto kontaktu obdrží čas a údaje o poloze, ale nebudou jim sděleny žádné osobní údaje. Poté jim bude oznámeno, že musí do karantény. Vláda slíbila, že s ministerstvem zdravotnictví nebude sdílet žádná data. Izraelská tajná služba může váš telefon analyzovat, když se nakazí, aby mohli zjistit, s kým jste v kontaktu. Tito lidé pak mohou být také v karanténě.

Írán

Dne 3. března 2020 byla všem íránským občanům zaslána zpráva, že jim musí před aplikací do nemocnice nebo zdravotního střediska stáhnout aplikaci. Název této aplikace je AC19. Sleduje umístění a určuje, kde se uživatel nachází. Také používá knihovnu Android ke sledování pohybu, který běžně používají fitness aplikace. Tweet od tajemníka ICT MJ Azari Jahromi uvedl, že více než 3,5 milionu lidí již sdílelo soukromá a lokalizační data s vládou.

Pákistán

Několik pákistánských občanů obdrželo 24. března zprávu, že potenciálně byli v kontaktu s pacientem Covid-19. Toto opatření bylo s největší pravděpodobností implementováno prostřednictvím informací o umístění buňky (CSLI) a metodou záznamu údajů o volání (CDR). Podrobnosti o místech navštívených potvrzeným pacientem a čísla mobilních telefonů lidí, kteří tam byli současně, lze zjistit pomocí analýzy CDS prostřednictvím telefonních záznamů pacienta.

Aplikace v Oceánii

mapa světa austrálie nový zéland

Austrálie

Místní vlády spustily různé aplikace v Austrálii. Jednou z těchto aplikací je Whispir ve Victorii. Tato aplikace umožňuje vládě sledovat polohu pacientů Covid-19. Úřady mohou také pomocí aplikace komunikovat s osobou prostřednictvím textové zprávy. Aplikace pomáhá zajistit, aby lidé byli v karanténě. Lidé, kteří neriskují pokutu ve výši 25 000 $. Pokuta společnosti může dosáhnout až 100 000 dolarů.

Nový Zéland

Probíhá vývoj aplikace, která bude moci mapovat kontakt. Není jisté, zda vláda tuto aplikaci skutečně použije. Vláda také uvedla, že má zájem o aplikaci používanou v Singapuru.

Aplikace v Latinské Americe

mapa světa Latinská Amerika

Argentinia

Velká datová společnost Grandata vytvořila tepelnou mapu, aby ukázala, které oblasti v Argentině nejlépe vyhovují karanténním opatřením. Grandata použila anonymizovaný datový soubor, který byl shromážděn aplikacemi, které poskytují geolokační data třetím stranám. Mapa ukazuje, zda je osoba vzdálena více než yard od místa, kde tráví většinu času. Tím se nezohledňuje sociální ekonomický kontext. Někteří lidé možná budou muset cestovat na míle daleko, aby se dostali na nejbližší místo, aby si mohli koupit jídlo nebo najít základní služby. Toto je také dokonalý příklad toho, co dělá průmysl využívající data. Uživatelé nemusí vědět, kde sdíleli osobní údaje a jak je sdílí s třetími stranami.

Ekvádor

Vláda plánuje použít satelitní trasování, aby se ujistila, že lidé dodržují karanténní opatření. Privacy International říká, že tímto opatřením mohou zajistit, aby lidé skutečně zůstali doma.

Brazílie

Některé místní vlády již sledují chytré telefony, aby zkontrolovaly, zda Brazilci dodržují blokování. V celé Brazílii plánují vlády zavést systém, který využívá geolokační sledování, aby zajistil, že blokování bude bráno vážně. Systém vyvinula brazilská společnost InLoco. Geotracks lidi přes mapu, která nepoužívá GPS nebo majáky. InLoco tvrdí, že geotracking je 30krát přesnější než sledování přes GPS.

Aplikace v Africe

mapa světa Afrika

Maroko

Marocká vláda používá dvě aplikace k boji s Covidem-19. První byl vyvinut společností startup s názvem Dakibot. Společnost zřídila chatbot, který odpovídá na časté dotazy týkající se koronaviru. Druhá aplikace byla spuštěna ministerstvem zdravotnictví. Je zaměřen na zdravotnické pracovníky a lze jej použít k rychlé a jednoduché výměně informací. Vláda doufá, že to pomůže lidem účinněji bojovat s koronaviry.

Jižní Afrika

Jihoafrická sekretářka pro komunikaci Stella Ndabeni-Abrahams novinářům 24. března řekla, že je důležité podívat se na jednotlivce, kteří byli virem napadeni, abychom mohli pomáhat zdravotnickým pracovníkům. To je jediný způsob, jak zjistit, kolik lidí bylo nakaženo v určité oblasti. Telekomunikační průmysl souhlasil s analýzou uživatelských dat, aby pomohl vládě toho dosáhnout. Není jasné, jak k tomu přesně dojde.

Idea za aplikacemi

Mnoho zemí se rozhodlo, že chtějí využít technologie k boji s koronaviry. Začátkem dubna představili evropští vědci software pro aplikaci pro sledování koron. To by mohla široká veřejnost použít ke sledování toho, s kým byli v kontaktu. Aplikace vás upozorní, když jste v kontaktu s někým, kdo byl infikován virem. Objevily se také další aplikace, jako jsou nástroje, jak kontaktovat lékaře, klást otázky a diskutovat o možných příznacích korony. Aplikace, jako jsou tyto, by mohly zpomalit šíření viru, ale mohou také pomoci snížit tlak na poskytovatele zdravotní péče. Anketa ukázala, že mnoho lidí je pro implementaci těchto aplikací.

Zpočátku se tyto myšlenky mohou zdát jako způsob, jak jít v boji proti Covid-19. Ale jakmile si chvilku pomyslíte, můžete přijít s několika otázkami a výhradami. Jak aplikace, která vás upozorní, když jste byli v kontaktu s koronovým pacientem, opravdu funguje? Jak a kde jsou uloženy informace shromažďované těmito aplikacemi? Kdo má přístup k těmto datům? Bude naše Soukromí být chráněn? Tyto otázky udržují mnoho vědců na nohou, protože jsou všechny platné a důležité otázky.

Technická stránka věcí: Jak tyto aplikace fungují?

Existují tedy dva typy aplikací: aplikace pro sledování kontaktů a komunikační aplikace. Většina médií se zaměřuje na první, protože mnoho lidí chce vědět, jak to vlastně funguje. Existují dva možné způsoby, jak sledovat lidi, když mluvíte o aplikaci pro sledování korony. Dvě možnosti jsou Bluetooth nebo GPS.

Instalace aplikace

První věc, kterou musíte udělat, je samozřejmě nainstalujte aplikaci do smartphonu. To je pro uživatele Android snazší než pro Apple. Uživatelé Androidu se neomezují na obchod Google Play pro stahování a instalaci aplikací. Vývojáři mohou své aplikace nabízet i jinými způsoby, například na svých webových stránkách nebo na jiné platformě.

Stahování z obchodu App Store je možné pouze v případě, že máte iPhone, takže jailbroken zařízení necháte na okamžik mimo obraz. To znamená, že vývojáři musí nabídnout svou aplikaci společnosti Apple. Apple zkontroluje, zda aplikace splňuje všechny podmínky stanovené pro vývojáře. Pokud to neznamená, znamená to, že je to zpět k tabulce kreslení. A i když je vše považováno za v pořádku, může trvat týdny, než Apple zeleně osvětlí aplikaci. Během procesu se ztratí hodnotný čas. Vlády by případně mohly požádat Apple, aby tento proces urychlil, protože existuje pandemie, ale to nic nezaručuje. Chcete-li toto vše obejít, můžete použít aplikaci, která již byla společností Apple schválena.

Kromě toho existuje problém, že v systému iOS aplikace, jako jsou tyto, na pozadí nefungují velmi dobře. Aplikace bude fungovat nejlépe, když bude otevřená a nebudou použity žádné jiné aplikace. Pokud zapomenete aplikaci otevřít nebo děláte na telefonu něco jiného, ​​aplikace nebude fungovat. Podle Statcounter používá téměř třetina Evropanů iPhone. V USA je to až 60% lidí, takže by to mohl být hlavní problém. To by znamenalo, že tato aplikace nebude fungovat pro mnoho z nich.

Vyhledání pomocí GPS

Instalace aplikace je pouze prvním krokem. Je na lidech, aby aktivovali aplikaci a aktivně ji používali, jakmile bude na smartphonech nainstalována. Jak? To ještě není úplně jasné. Nejpravděpodobněji je na vás, abyste informovali aplikaci, že jste nemocná a že se u ní vyskytují příznaky spojené s koronaviry. To znamená, že máte nachlazení, horečku, máte potíže s dýcháním nebo trpíte ztrátou zápachu. Aplikace vám nebude moci říct, zda skutečně máte virus, ale pravděpodobně bude předpokládat, že ano. Když tedy řeknete, že projevujete příznaky, budete označeni jako koronový pacient. Přestože lékařská věda ukázala, že příznaky viru se u jednotlivých pacientů hodně liší.

Pokud aplikace ví, že jste byli napadeni virem, bude informovat kohokoli, s kým jste byli v kontaktu, a varovat je. Patří sem lidé ve vašem bezprostředním okolí (rodina a přátelé), ale také lidé, které jste míjeli na ulici, v práci nebo při nakupování potravin.

V tomto dni a věku je téměř každý smartphone vybaven GPS čip. Tento čip téměř přesně ví, kde jste na této planetě. Nejen když stojíte, ale také když se pohybujete. Zkontrolujte Mapy, navigační aplikaci Google. Může vám přesně říci, kde, kde k určitému datu, kdy jste dorazili, jakou cestou jste se tam dostali a jaké fotografie jste pořídili během vaší návštěvy. Všechny tyto informace jsou úhledně tříděny za vás. Seznamovací aplikace jako Grindr, Tinder a Happn používají také GPS.

Vyhledání přes Bluetooth

Bluetooth je další možnost použít pro tyto aplikace. Můžete se bezdrátově připojit k jiným zařízením prostřednictvím Bluetooth. Můžete poslouchat sluchátka Bluetooth. Nebo pomocí Bluetooth připojte chytré hodinky nebo k vašemu autu. Můžete jej také použít k odesílání dokumentů z jednoho telefonu do druhého. Bluetooth to vše umožňuje.

Bluetooth lze také použít k identifikaci jiné osoby. Každé zařízení má svou vlastní adresu MAC, což je identifikační číslo pro čip v zařízení. Tento čip je v každém zařízení, které má přístup k internetu nebo domácí síti. Každé zařízení Bluetooth má také své vlastní jedinečné číslo (BD_ADDR). Smartphony mají obvykle obě čísla. Tato čísla pak může aplikace pro sledování použít k identifikaci lidí.

Jak to funguje? Nainstalujete aplikaci a povolíte Bluetooth. Při chůzi ulicí vám telefon pošle jedinečné identifikační číslo. Když narazíte na lidi, kteří udělali totéž, vaše telefony se spojí a vymění si identifikační čísla. Tímto způsobem budete shromažďovat seznam identifikačních čísel v žádném okamžiku. Musí existovat skutečný kontakt. Pokud poběžíte kolem někoho, nebude mít šanci se spojit.

Představte si, že jste se virem skutečně nakazili. Poté oznámíte aplikaci, že ji máte, a aplikace upozorní každého, s kým jste byli v kontaktu. Poté mohou podniknout opatření, aby zůstali zdraví, sami karantény, mluvili se svým lékařem nebo navštívili nemocnici.

Problémy: Ill nebo Ne?

Tyto aplikace znějí jako perfektní řešení pro zastavení šíření viru. Ale je to tak? Odborníci neskákají nahoru a dolů a nevidí je jako takové. Jedním problémem je, že aplikace vám může poskytnout nepravdivá oznámení. Představte si, že jste uvnitř mytí oken a někdo, kdo je nakažený, prochází kolem. Poté budete informováni. Bez důvodu, protože mezi vámi a pacientem bylo okno. Aplikace to samozřejmě nebere v úvahu.

Aplikace také neví, zda jste byli virem infikováni. Je to aplikace, ne doktor. Je na vás, abyste jednali, když si myslíte, že byste mohli být infikováni. Někdo mohl snadno žartovat ostatní a všechno probudit tím, že předstíral, že je infikován. Aplikace nebude vědět, že to není pravda. Vlády musí přemýšlet o tom, jak se s těmito problémy vypořádat. Předtím, než si lidé v aplikaci mohou zaregistrovat pozitivní výsledek, musí mít k dispozici lékařskou poznámku?

Praktickým problémem je, že aby aplikace byla skutečně účinná, musí lidé vlastnit chytré telefony a mít je na nich neustále. Pokud necháte telefon doma nebo v autě nebo pokud vaše baterie vybila, pak to nemá smysl. A pokud stále vlastníte starý telefon bez Bluetooth nebo aplikací, nepomůže to ani vám.

Soukromí

Organizace zabývající se ochranou soukromí se obávají, že naše soukromí bude napadeno. Aplikace pro sledování kontaktů lze použít, pouze pokud je zaručena naše anonymita. Tyto aplikace se zabývají citlivými lékařskými informacemi, takže je klíčové, aby se s těmito údaji zacházelo správně. Evropský inspektor ochrany údajů (EDPS) požádal své členy, aby vyvinuli jednu evropskou aplikaci. Vládám, které vyvíjejí sledovací aplikace, byl předložen seznam pokynů. Tím mohou zaručit bezpečnost pro všechny uživatele a mohou zabránit roztříštěnosti vnitřního trhu.

Většina zemí dělá vše pro zajištění této bezpečnosti. Zároveň je zřejmé, že takovéto aplikace budou fungovat, pouze pokud je většina lidí nainstaluje. Mohly by vlády přimět lidi, aby je nainstalovali?

Jak uložit data

Další otázkou, která vyvstává, je, jak by měla být data uložena. Může být uložen lokálně nebo centrálně. Pokud ukládáte data místně, znamená to, že jsou uložena v zařízení, kde jsou šifrována. K informacím nemá nikdo přístup. Pokud se rozhodnete uložit data centrálně, v datovém centru, znamená to, že někdo má přístup k těmto datům, konkrétně organizaci, která je shromažďuje a ukládá za vás. To by se mohlo ukázat jako velmi praktické, protože to znamená, že organizace se může v případě potřeby rychle pohybovat. Nevýhodou je, že to přináší hlavní bezpečnostní a soukromí rizika. A to je to, o čem nás většina oponentů varuje. Kdykoli hacker může získat přístup k datům, naše citlivé informace jsou na ulicích.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me