Si të shikoni Disney Plus (Gjyqi Falas) | VPNOverview

Disney + D me + në ekranin e laptopit


Aty ku dikur Netflix kishte një monopol, shërbimet e reja të transmetimit si Amazon Prime dhe HBO GO tani janë rritur në të gjithë vendin. Një nga të ardhurit e mëdhenj është Disney Plus (Disney +), shërbimi zyrtar i transmetimit për gjithçka Disney. Ju mund të gjeni të gjithë klasikët e dashuruar atje, por edhe përmbajtje nga Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic dhe më shumë. Disney Plus filloi zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Hollandë në 12 nëntor 2019. Disa vende të tjera, të tilla si India, gjithashtu kanë marrë qasje që nga atëherë. Gjatë dy viteve të ardhshme, shërbimi do të bëhet i disponueshëm në pjesën tjetër të botës. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë më shumë rreth Disney Plus dhe se si mund të shijoni me siguri këtë shërbim të ri të rrjedhës.

Disney Plus: nuk disponohet akoma kudo

Gjatë dy viteve të ardhshme, Disney Plus do të nisë në pjesë të ndryshme të botës. Edhe pse njerëzit në SH.B.A., Kanada, Hollanda, Australia, Zelanda e Re, Porto Riko dhe India tashmë kanë qasje, ka shumë të tjerë që do të duhet të presin muaj deri në lëshimin. Me fjalë të tjera, kushdo që jeton në vendin e duhur ka fat. Nëse keni një adresë IP amerikane ose holandeze, për shembull, mund të krijoni një llogari dhe të kënaqeni me përmbajtjen e Disney Plus vetëm për 6,99 $ (ose 6,99 €, në varësi të vendit nga vjen) në muaj. Pjesa tjetër e botës do të jetë në gjendje të shfrytëzojë abonimin e tyre Disney Plus në një pikë të mëvonshme.

Shërbimi i ri i Disney ka sjellë disa ndryshime të rëndësishme në tregun e transmetimit. Kompania njoftoi se ata kanë fituar mbi 28 milion përdorues në tre muajt e parë nga fillimi i saj. Kjo ishte shumë më e lartë se parashikimet e tyre. Në dhjetor, ekspertët folën tashmë rreth asaj se sa njerëz po anulonin pajtimet e tyre në Netflix për të marrë një llogari të Disney Plus në vend. Për shkak të kësaj sjelljeje, Netflix tashmë ka humbur mbi një milion pajtimtarë. Jo të gjitha janë aq ‘për fat të mirë ndonjëherë’ për Disney siç mund të duket, megjithatë. Për shkak të kufizimeve që Disney Plus ka vendosur në faqen e tyre të internetit, është gjithnjë e më e vështirë për njerëzit që përdorin VPN për të arritur përmbajtjen e tyre.

Si një VPN rrit sigurinë dhe lirinë tuaj në internet

Një VPN (Virtual Private Network) ju ndihmon të fshihni dhe ndryshoni adresën tuaj IP. Kjo mund të mos duket shumë, por është tepër e rëndësishme për privatësinë dhe sigurinë tuaj në internet. Adresa juaj e IP zbulon të gjitha llojet e informacionit personal për ju, siç është vendndodhja juaj. Uebfaqet, së bashku me çdo palë tjetër që ka qasje në të dhënat tuaja online, mund të lexojnë këtë informacion dhe të rregullojnë përmbajtjen e tyre në përputhje me rrethanat. A jetoni në New York? Uebfaqet do t’ju njohin dhe ju tregojnë reklama për shërbime në zonën tuaj lokale. A jeni aktualisht në Paris? Atëherë ata mund t’ju dërgojnë automatikisht në versionin frëngjisht të uebfaqes së tyre. Megjithatë, me një VPN, nuk është domosdoshmërisht kështu.

VPN krijojnë një tunel të sigurt midis pajisjes tuaj dhe internetit. Në këtë mënyrë, gjithçka që bëni në internet ndodh më shumë në mënyrë anonime dhe të sigurt. I gjithë trafiku juaj i të dhënave dërgohet përmes tunelit, do të thotë se palët e treta nuk do të kenë mundësi ta përdorin atë kaq lehtë. Me pak fjalë, një VPN ju jep mundësinë për të rikthyer disa nga privatësia juaj. Sidomos me ndërmarrje të mëdha si Google dhe Facebook që mbledhin të gjitha informacionet që mund të gjejnë tek përdoruesit e tyre, ky kontroll shtesë mund të jetë jashtëzakonisht i ngushëllueshëm dhe i dobishëm.

Kufizimet në internet dhe liria e internetit

bllokohet në smartphonePërveç sigurimit të një ndjenje anonimiteti, një VPN mund të jetë një ndihmë masive për njerëzit, qasja në internet e të cilëve po kufizohet. Disa vende kanë vendosur kufizime gjeografike që i lënë qytetarët të mos arrijnë në uebfaqe specifike, siç janë gazetat ose shërbimet e tjera online. Këto kufizime për lirinë në internet të njerëzve mund të anashkalohen me një VPN. Nëse zgjidhni një server VPN të vendosur në një vend që përqafon një internet falas, do të jeni në gjendje të shfletoni uebin me një adresë IP nga ai vend dhe të rifitoni qasjen. Me pak fjalë, një VPN ju jep më shumë anonimitet në internet, siguri më të mirë në internet dhe liri të rritur në internet.

Fatkeqësisht, disa faqe në internet, përfshirë Disney Plus, zgjedhin të bllokojnë adresat IP që dihet se u përkasin shërbimeve VPN. Kjo përbën një problem për përdoruesit që duan të shijojnë Disney Plus ndërsa ruajnë sigurinë e tyre në internet. Për shkak se Disney nuk u jep njerëzve qasje në përmbajtjen e tyre kur përdorin një VPN, ata janë të detyruar të fikin atë VPN për të parë përmbajtjen e Disney Plus. Me fjalë të tjera, nëse përdorni një VPN për të mbajtur të sigurt trafikun tuaj në internet, jeni të detyruar të hiqni dorë nga lidhja juaj e sigurt në internet në mënyrë që të jeni në gjendje të shikoni filma Disney përmes shërbimit. Ky është një pengesë e qartë e Disney Plus.

Për më shumë informacion në lidhje me VPN dhe mënyrën e funksionimit të tyre, mund të lexoni artikullin tonë “VPN Explained”, ku ne do t’ju tregojmë gjithçka në lidhje me këtë temë.

Si të merrni një VPN: një udhëzues hap pas hapi

Një VPN ju jep mundësinë të shfletoni në internet në mënyrë të sigurt, anonime dhe lirisht. Prandaj, ne këshillojmë çdo përdorues të internetit që të marrë vetë një VPN të besueshëm. Nëse doni të filloni të përdorni një VPN, por nuk jeni mjaft të sigurt se si, mund të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Shikoni vlerësimet tona dhe zgjidhni një ofrues të besueshëm VPN (për shembull Surfshark)
 2. Merrni një pajtim në shërbim dhe Krijo nje llogari
 3. Shkarkoni programin VPN për sistemin operativ të pajisjes tuaj (për shembull Windows, Linux ose Mac)
 4. Hyni te programi VPN me llogarinë që keni krijuar në hapin 2
 5. Lidhu me një server duke zgjedhur një brenda programit dhe duke shtypur butonin ‘Lidhu’

Nëse i keni përfunduar me sukses këto hapa, do të lidheni me një VPN. Tani jeni në gjendje të lundroni në mënyrë të sigurt në internet pa aktivitetin tuaj të internetit të jetë i dukshëm pothuajse për këdo.

Si të keni akses në Disney Plus

Nëse doni të shijoni të gjithë përmbajtjen në Disney Plus, do të duhet të krijoni një llogari Disney Plus. Për fat të mirë, kjo është mjaft e lehtë. Ju duhet vetëm një adresë IP e vendosur në një vend ku Disney Plus është lëshuar tashmë, të cilin më lehtë mund ta merrni duke qenë thjesht në atë vend. Për më tepër, Disney Plus ofron një provë falas shtatë ditore për të gjithë që bashkohen me këtë shërbim. Ndiqni këto hapa për të marrë një pajtim Disney Plus:

 1. Drejtohuni tek disneyplus.com
 2. Klikoni ‘Filloni gjykimin falas‘Në anën e majtë të ekranit (oseBleni taniNëse dëshironi të merrni paketën e plotë, përfshirë Hulu dhe ESPN +, megjithëse nuk do të mund të merrni një provë falas me këtë opsion)
 3. Plotësoni adresën tuaj të emailit dhe shtypni ‘Pajtohuni dhe vazhdoni
 4. Krijoni një fjalëkalim të fortë dhe shtypnivazhdoj
 5. Zgjidhni abonimin tuaj (mujor ose vjetor) dhe një mënyrë pagese (kartë krediti ose Paypal), plotësoni informacionin tuaj (nëse sigurohuni të anuloni llogarinë tuaj para fundit të provës së shtatë ditëve, nuk do t’ju paguani) dhe shtypni ‘Pajtohuni dhe pajtohuni

Tani keni akses në të gjithë përmbajtjen e Disney Plus të disponueshëm deri më tani. Shfletoni shërbimin për një klasik të vjetër Disney, një të shkurtër të bukur Pixar, bllokuesin më të ri të Marvel ose origjinalet më të rinj të Disney Plus. Klikoni për të luajtur, dhe kënaquni!

Nëse jeni në një vend ku Disney Plus ende nuk është hedhur në treg, nuk do të keni qasje në të gjitha përmbajtjet e Disney Plus. Do të keni mundësi të bëni një llogari, por do të hasni në një gabim që shërbimi mund të mos ketë filluar akoma në vendin tuaj. Sigurisht, ju do të keni akses të plotë me atë llogari pasi të bëhet i disponueshëm në atë vend. Edhe pse deri më tani nuk ka asnjë datë të fillimit për çdo vend në botë, këtu janë datat që ne dimë:

vendet
Data e nisjes
Shtetet e Bashkuara, Kanada, Hollanda12 nëntor 2019 (lansuar)
Australia, Zelanda e Re, Porto Riko19 nëntor 2019 (nisur)
Indi15 Mars 2020 (filloi herët për shkak të shpërthimit të Corona)
Austri, Francë, Gjermani, Irlandë, Itali, Spanjë, Zvicër, Mbretëria e Bashkuar24 Mars 2020
Belgjika, Danimarka, Finlanda, Islanda, Norvegjia, Portugalia, SuediaVera 2020

VPN më të mira për Disney Plus

Mburojë VPNNë një botë ideale, nuk do të duhet të heqë dorë nga privatësia ose siguria e dikujt, në mënyrë që të jetë në gjendje të shikojë një film. Akoma, ky është realiteti kur bëhet fjalë për shumë shërbime streaming, përfshirë Disney Plus. Disney bllokon në mënyrë aktive adresat IP nga ofruesit e famshëm VPN, duke e bërë të pamundur shikimin e përmbajtjes ndërsa mbrohet nga një VPN.

Për fat të mirë, ka disa ofrues të VPN me server që ju lejojnë të shikoni Disney Plus. Në këtë mënyrë, ju mund të shikoni këtë shërbim transmetimi pa sakrifikuar sigurinë tuaj. Këtu janë tre ofruesit e VPN që mund t’ju japin qasje në Disney Plus.

1. Surfshark

Surfshark është ndër shërbimet tona të preferuara VPN. Ky ofrues është një i porsaardhur relativisht, por shpejt ka ndërtuar një reputacion të shkëlqyeshëm për veten e tij. Nuk e logon përdorimin tuaj, ka mjaft servera dhe vendndodhje të serverëve dhe nuk kufizon numrin e pajisjeve që mund të përdorni me pajtimin tuaj. Ndoshta më tërheqës, kushton vetëm disa dollarë në muaj. Gjëja e veçantë për Surfshark është se të gjithë serverët e tyre, pavarësisht nga vendndodhja e tyre, do t’ju japin qasje në faqen e internetit dhe përmbajtjen e Disney Plus. Ne e konsiderojmë Surfshark një ofrues shumë të mirë VPN i cili do të mbrojë me sukses lidhjen tuaj të internetit, ndërsa gjithashtu ju lejon të transmetoni ashtu siç dëshironi. Lexoni më shumë rreth këtij ofruesi në rishikimin tonë të hollësishëm ose shkoni direkt në faqen e internetit të Surfshark duke klikuar banderolën më poshtë.

2. ExpressVPN

Ashtu si Surfshark, ExpressVPN posaçërisht synon të sigurojë përdoruesit e saj qasje në faqen e internetit Disney Plus. Nëse zgjidhni serverin e duhur ExpressVPN VPN, do të jeni në gjendje të shijoni me lehtësi dhe siguri shumë filma dhe seriale në Disney Plus (për sa kohë që jeni abonuar në platformën streaming). Kjo vlen për çdo server ExpressVPN në SH.B.A., Kanada, Hollandë dhe Australi. Meqenëse ExpressVPN është një nga VPN-të më të shpejtë të këtij momenti, me siguri nuk do të vini re as ndonjë ndryshim në shpejtësinë e internetit. Nuk ka nevojë për buffering shtesë! Nëse dëshironi të dini më shumë rreth ExpressVPN, mund të lexoni një përmbledhje të plotë të shërbimit të tyre VPN menjëherë këtu ose të vizitoni faqen e tyre të internetit direkt.

3. NordVPN

NordVPN është një nga VPN-të më të mëdha dhe më të mira të momentit. Ka mbi 5000 servera në mbi 60 vende. Shpejtësia e shumicës së serverëve të NordVPN është e madhe. Për më tepër, është një nga VPN-të më të sigurta atje. NordVPN është i besueshëm dhe ka një aplikim shumë miqësor për përdoruesit. Nëse dëshironi të shikoni Disney Plus, mund të përdorni serverët VPN amerikanë, holandezë ose australianë për ta bërë këtë. Në të ardhmen, më shumë serverë mund të jenë në gjendje t’ju lejojnë të shikoni Disney Plus duke e mbajtur lidhjen tuaj të sigurt. Ju mund të shikoni rishikimin tonë më të hollësishëm të këtij ofruesi këtu, ose të shkoni direkt në faqen e tyre të internetit duke klikuar butonin në kutinë më poshtë.

Ende nuk do të keni qasje në Disney Plus?

Mund të jetë rasti që Disney Plus ende nuk po punon për ju edhe kur jeni pajtuar në një nga këto shërbime. Do të jeni ende të mbrojtur nga VPN, por thjesht nuk do të keni mundësi të përdorni qasjen tuaj të preferuar në Disney Plus. A do të thotë kjo që do të duhet të fikni VPN-në tuaj? Jo domosdoshmërisht. Ka disa mashtrime të lehta që mund të provoni për të zgjidhur këtë problem:

 • Fshini cookies dhe gjurmuesit tuaj ose hapni një dritare në modalitetin e paditur para se të vizitoni uebfaqen e Disney Plus. Gjurmuesit në shfletuesin tuaj mund t’ju pengojnë të arrini në faqen e duhur dhe të merrni akses. Duke fshirë cookie-t tuaja ose duke kërkuar në një dritare private të shfletimit, do të duket sikur jeni një vizitor i ri, duke ju dhënë mundësinë e hyrjes.
 • Provoni një server të ndryshëm VPN. Mund të jetë rasti që Disney ka bllokuar adresën IP të serverit VPN që po përdorni, kështu që nuk mund të hyjë në shërbimin e tyre. Për fat të mirë, shumë VPN kanë shumë serverë për vendndodhjen e serverit, kështu që lehtë mund të kaloni në një tjetër. Nëse doni të hyni në platformën e transmetimit ndërsa qëndroni të mbrojtur, thjesht zgjidhni një server tjetër. Me disa VPN, do të keni mundësi të zgjidhni një server të ndryshëm me dorë. Me të tjerët, do të duhet të rihyeni përsëri derisa të caktoni një IP të ndryshëm. Nëse doni të kontrolloni cilën adresë IP që po përdorni aktualisht, mund ta zbuloni duke u drejtuar te “Cila është IP-ja ime?” mjet.

Njoftim i rëndësishëm për marrëveshjen e përdoruesit të Disney Plus

Zonja DrejtësiNë teori, mund të përdorni VPN-të e përmendura më lart për të parë Disney Plus në një vend ku nuk duhet të keni qasje (akoma). E tëra që do të duhej ishte zgjedhja e vendndodhjes së duhur të serverit VPN. Sidoqoftë, kjo mund të jetë në shkelje të drejtpërdrejtë të kushteve dhe kushteve të Disney Plus. Në kohën e shkrimit, marrëveshja e përdoruesit përmend që Disney Plus ka kufizime gjeografike në përmbajtjen e tyre dhe përdor teknologji dhe metoda të ndryshme për të përcaktuar vendndodhjen tuaj fizike. Kjo marrëveshje nuk ndalon përdorimin e VPN plotësisht, por afatet dhe kushtet mund të ndryshojnë. Ekziston një shans që Disney Plus do të fillojë “ndëshkimin” e përdoruesve që përpiqen të hyjnë në shërbimet e tyre me një VPN, për shembull duke bllokuar plotësisht llogarinë e tyre.

Para se të provoni të përdorni një VPN për të hyrë në përmbajtjen e Disney Plus nga një vend tjetër, ju lutemi shikoni marrëveshjen e përdoruesit. Ju mund ta gjeni këtë në fund të faqes në internet. Nëse marrëveshja ka ndryshuar ose është e ndryshme në vendin tuaj, ju mund ta shkelni atë duke përdorur një VPN për të zhbllokuar përmbajtjen. Consequencesdo pasojë e mundshme që vjen nga kjo, i takon përdoruesit.

Mendimet përfundimtare

Disney Plus është një sukses i madh në botën e transmetimit në internet. Ajo ka përmbajtje të larmishme duke filluar nga Hirushja deri tek Hannah Montana dhe nga dokumentarët e National Geographic deri tek Avengers: Infinity War. Për më tepër, është një nga shërbimet më të lira atje. Prapëseprapë, nëse nuk do të jeni në gjendje të shijoni këtë përmbajtje pa hequr dorë nga siguria e VPN tuaj, mund të pyesni veten nëse ia vlen të merrni një pajtim.

Për fat të mirë, disa ofrues të VPN kanë serverë që punojnë me Disney Plus, sidoqoftë. Për shembull, me Surfshark, ExpressVPN dhe NordVPN, do të jeni në gjendje të shijoni të gjithë përmbajtjen e Disney ndërsa gjithashtu qëndroni të mbrojtur me një lidhje të sigurt në internet. Mbani në mend se gjithmonë do të keni nevojë për një pajtim (të paguar) Disney Plus para se të merrni hyrje në shërbimin e transmetimit.

Kur të keni një abonim Disney Plus, do të duhet të pajtoheni me kushtet dhe kushtet e kompanisë. Edhe pse ata nuk duket se përmendin VPN në këtë moment, marrëveshjet mund të ndryshojnë. Mbani në mend se përdorimi i një VPN për të zhbllokuar përmbajtjen e Disney Plus nga një vend tjetër mund të jetë në kundërshtim me rregullat e Disney.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map