Si për të parë iPlayer BBC jashtë MB | VPNOverview

Shikimi i iPlayer i BBC-së kur nuk je në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë mjaft sfidë. Nëse ka një seri ose program të BBC-së që dëshironi të shihni në internet, mund të gjeni që nuk do të keni qasje në iPlayer të BBC-së. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë për të hyrë lehtë në iPlayer BBC kudo që të jeni në botë. Shikoni të gjitha seritë, dokumentarët dhe transmetimet tuaja të preferuara, duke siguruar lidhjen tuaj dhe ridrejtuar trafikun tuaj në internet me një VPN. Ky artikull do të shpjegojë saktësisht se si ta bëni atë.


Shikoni iPlayerin BBC Jashtë MB me një VPN

Logoja e iPlayer e BBC-sëVPN qëndron për Rrjetin Virtual Privat. Një VPN krijon një tunel të mbrojtur midis pajisjes tuaj dhe internetit. Si rezultat, askush nuk do të jetë në gjendje të shohë ku jeni dhe cilat faqe në internet vizitoni. Nëse vendosni VPN në mënyrën e duhur, gjë që është shumë e lehtë për t’u bërë, iPlayer i BBC nuk do të jetë në gjendje të shohë që nuk jeni në Mbretërinë e Bashkuar, kështu që thjesht mund të fitoni qasje.

Një VPN siguron më shumë intimitet, siguri dhe liri në internet. Në rastin e iPlayer BBC, kjo e fundit është veçanërisht e rëndësishme. Një VPN ju jep lirinë të shikoni programet tuaja të preferuara kudo në botë. Kjo është e mundur, sepse një VPN fsheh adresën tuaj IP. Në vend të kësaj, ju caktoni adresën IP të serverit VPN që po përdorni.

Për shkak të kësaj, shikimi i iPlayer i BBC nga kudo në botë do të bëhet e lehtë me një lidhje VPN. E tëra që ju duhet është një abonim për një ofrues të mirë dhe të besueshëm VPN me serverë në Britaninë e Madhe. Ofruesit VPN zakonisht punojnë me aplikacione dhe softuer të thjeshtë që ju lejojnë ta bëni lidhjen tuaj të internetit anonime. Shumica e VPN-ve kanë softuer që mund të përdorni në të gjitha pajisjet tuaja, nga Mac në Windows dhe iPhone te Android. Pasi të keni një VPN të mirë, do të jeni në gjendje të shikoni iPlayer të BBC-së në asnjë kohë.

Shikoni iPlayer të BBC me një VPN: Një plan të shpejtë hap pas hapi

A doni të shikoni iPlayer BBC menjëherë, pa qenë në të vërtetë në Britani të Madhe? Ju do të duhet një VPN për këtë. Këtu keni një udhëzues të shkurtër hap pas hapi që do t’ju ofrojë qasje falas brenda pak minutash.

  1. Merrni një pajtim me një ofrues të mirë VPN dhe Krijo nje llogari. Një ofrues që rekomandojmë është NordVPN. Ju gjithashtu mund të lëvizni poshtë në listën tonë të VPN më të mirë për iPlayer në BBC, ose të shkoni drejt e në 5 VPN-të më të mira të këtij momenti.
  2. Shkarkoni programin VPN në pajisjen që dëshironi të përdorni për të parë iPlayer në BBC. Kjo mund të jetë në kompjuterin tuaj Mac ose Windows, por edhe në iPhone ose smartphone smartphone tuaj.
  3. Hyni në programin VPN me llogarinë që keni krijuar në hapin 1. Në shumicën e rasteve, gjithçka që duhet të bëni është të plotësoni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj.
  4. Zgjidhni një server VPN në Mbretërinë e Bashkuar dhe lidheni me VPN. Klikimi në vendndodhjen e serverit shpesh është i mjaftueshëm. Në raste të tjera ju mund të duhet të klikoni butonin “on” në programin VPN.
  5. Shkoni në faqen e internetit të iPlayer BBC dhe transmetojeni përmbajtjen e zemrës suaj!

VPN-të më të mira për iPlayer në BBC

Jo të gjithë ofruesit e VPN janë të përshtatshëm për të parë iPlayer BBC me. Ju do të duhet një VPN me serverë në Mbretërinë e Bashkuar, para së gjithash. Përveç kësaj, ju mund të dëshironi të zgjidhni një ofrues VPN i cili ofron shpejtësi të mirë, kështu që nuk do të duhet të prisni që shfaqja juaj të buffer gjatë transmetimit. Më në fund, është e rëndësishme që VPN që ju zgjidhni të ketë një softuer që përputhet me sistemin tuaj operativ, për shembull Windows ose iOS.

Këtu është një listë e ofruesve të VPN që ju rekomandojmë për të parë iPlayer të BBC-së.

ExpressVPN: transmetim i shpejtë pa buffering

ExpressVPN është ndoshta ofruesi më i mirë VPN për iPlayer në BBC. Ata ofrojnë serverë në lokacione të ndryshme në Mbretërinë e Bashkuar, kështu që ju lehtë mund të kaloni në një tjetër nëse një server nuk funksionon. Përveç faktit që kjo ju jep shumë zgjedhje, të gjithë serverët janë gjithashtu shumë të shpejtë: ExpressVPN ishte fituesi i padiskutueshëm i testeve tona të shpejtësisë. Kjo shpejtësi e lartë e bën ExpressVPN një ofrues të përshtatshëm për transmetim në përgjithësi, jo vetëm për iPlayer BBC. Gjithashtu, transmetimi me Kodi, për shembull, është i lehtë me ExpressVPN.

ExpressVPN është në dispozicion për Windows, Mac, Android, iOS dhe Linux dhe ka një garanci të kthimit të parave 30 ditë. Për më tepër, ju mund të përdorni shërbimin në deri në pesë pajisje në të njëjtën kohë.

NordVPN: Serverë të dedikuar për iPlayer në BBC

NordVPN ka mijëra servera, përfshirë shumë në Mbretërinë e Bashkuar. Jo të gjithë këta serverë punojnë me iPlayer të BBC-së, por shpesh shtohen të reja. Prandaj, mbase me pak vështrim, gjithmonë do të gjeni një server që funksionon, edhe nëse iPlayer bllokon disa prej tyre. Për më tepër, NordVPN ofron serverë të veçantë që mund të përdorni për të mundësuar funksionin e shkarkimit të iPlayer BBC. Këta janë serverët e mëposhtëm britanikë: 481, 483, 717-720, 745-752, 757-764, 974-977, 1022-1025, 1044-1045. Për të zgjedhur njërin nga këta serverë, shkoni te lista e vendndodhjeve të serverëve në programin NordVPN dhe klikoni në tre pikat prapa “United Kingdom”.

NordVPN është një VPN mjaft e shpejtë dhe funksionon për Windows, Mac, iOS dhe Android, si dhe Linux. Përveç kësaj, NordVPN ofron një garanci të kthimit të parave 30 ditë. Ju mund ta përdorni këtë për të provuar shërbimin para se të merrni vetë një abonim afatgjatë.

Ofruesit e tjerë: CyberGhost dhe Surfshark

Ofrues të tjerë të tjerë VPN janë duke u munduar ta bëjnë iPlayer BBC në dispozicion edhe për përdoruesit e tyre. Sidoqoftë, në kohën e testimit, këto nuk funksionuan për ne. Adresat IP të serverave VPN shpesh ndryshojnë një herë në një kohë, sepse ofruesit vazhdojnë të shtojnë serverë të rinj dhe të zëvendësojnë të vjetër. Kjo do të thotë se ekziston mundësia që ofruesit e listuar më poshtë të punojnë përsëri së shpejti.

Para së gjithash ekziston CyberGhost. Më parë, CyberGhost njihej si një nga shërbimet më të mira falas VPN, por që atëherë është shndërruar në një shërbim plotësisht të paguar. Ende CyberGhost është një mundësi shumë e mirë. Ata ofrojnë serverë të specializuar për të gjitha llojet e shërbimeve streaming, përfshirë Netflix USA, Disney Plus dhe, natyrisht, iPlayer BBC. Edhe pse ky VPN nuk mund të zhbllokojë iPlayer-in e BBC-së për ne në momentin e testimit, ata po punojnë për këtë çështje dhe një server që punon duhet të ngrihet përsëri shpejt.

Mundësia e dytë që për fat të keq nuk ka punuar për ne për momentin është Surfshark. Surfshark është një alternativë e lirë dhe e mirë për shërbimet më të shtrenjta VPN, siç është ExpressVPN. Në shumë raste, Surfshark është i përsosur për transmetim. Kur është fjala për Netflix, për shembull, ky ofrues ju lejon qasje në biblioteka të ndryshme në të gjithë botën. Ne presim që Surfshark së shpejti do të jetë në gjendje të zhbllokojë përsëri iPlayer BBC gjithashtu.

Kufizimet e iPlayer-it të BBC-së Shpjegohen

Ndoshta po pyesni veten pse vazhdoni të vini në ato kufizime gjeografike kur vizitoni iPlayer në BBC. E vërteta është kjo: BBC ka të drejtat të transmetojë disa seri dhe filma brenda Mbretërisë së Bashkuar. Nëse njerëz nga jashtë MB përpiqen të shikojnë këto shfaqje, ata nuk do të marrin qasje në iPlayer të BBC-së. Diku tjetër në botë, stacionet e tjera televizive kanë të drejtat e këtyre serive dhe programeve, kështu që BBC nuk mund t’i tregojë ato për ju.

BBC kontrollon adresën tuaj IP për të përcaktuar vendndodhjen tuaj kur vizitoni iPlayer-in e tyre. Nëse adresa juaj e IP-së është e vendosur jashtë Mbretërisë së Bashkuar, do t’ju mohohet hyrja. Këtu hyn një VPN: ajo ndryshon adresën tuaj IP, kështu që BBC mendon se jeni në Britaninë e Madhe. Me fjalë të tjera, do të jeni në gjendje të merrni rreth bllokut dhe të hyrni në përmbajtjen që dëshironi sidoqoftë.

Zhbllokimin-me-nje-VPN

Kjo nuk funksionon vetëm për iPlayer të BBC-së. Ka shumë platforma, shërbime dhe uebfaqe në internet që janë të arritshme vetëm nga vende të caktuara. Ndoshta vendi ku jetoni përdor censurë për të fshehur pjesët e mëdha të internetit. Në raste të tilla, një VPN mund të ndihmojë gjithashtu. Ju mund ta përdorni atë për të marrë hyrje në Facebook, për shembull, ose për të parë ndeshje futbolli kudo në botë. Siç u përmend më lart, një VPN gjithashtu mund t’ju japë qasje në një bibliotekë më të madhe Netflix.

Mendimet përfundimtare: Shikoni iPlayer-in e BBC-së me një VPN

Të dy NordVPN dhe ExpressVPN punojnë në mënyrë të përsosur me iPlayer BBC. Kur përdorni një nga këto VPN, do të jeni në gjendje të shikoni të gjitha serialet tuaja të preferuara, si Eastenders, Masterchef dhe Peaky Blinders, në iPlayer të BBC-së. Ofruesit e tjerë, si Surfshark dhe CyberGhost, gjithashtu premtojnë të ofrojnë qasje në iPlayer të BBC, megjithëse këto shërbime nuk funksionuan për ne kur i testuam ato. Ju lutemi vini re se këto VPN mund të jenë në gjendje t’ju japin qasje, por nuk janë të garantuara për të punuar. Nëse dëshironi të kërkoni një VPN të mirë për të parë vetë përmbajtjen në BBC, hidhini një sy vlerësimeve të VPN-së.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me