Shikoni Formula 1 në internet, kudo që të jeni! | VPNOverview

Formula 1 është një sport që tërheq shikuesit nga e gjithë bota. Për shkak se është një sport i tillë ndërkombëtar, me garat që zhvillohen në të gjithë botën, shumë vende i transmetojnë garat. Ende ka vende ku garat nuk transmetohen. Nëse doni të shikoni Formulën 1 në një nga ato vende, do t’ju duhet një faqe në internet e huaj që transmeton Formulën 1 dhe një VPN (Rrjeti Virtual Privat).

Përdorni një VPN për të parë Formulën 1 në internet

Pse do të keni nevojë për një VPN për të parë Formulën 1 në internet? Epo, arsyeja është e thjeshtë: për shkak të të drejtave të shikimit. Për shkak të popullaritetit të saj, Formula 1 ka të drejta mjaft të shtrenjta televizive. Kjo do të thotë që një kompani e transmetimit duhet të paguajë shumë para për të treguar një garë. Ky nuk do të ishte problem zakonisht, por këto kompani transmetuese blejnë vetëm të drejtat për të treguar një garë në vendin e tyre. Nëse nuk jetoni në këtë vend, nuk do të jeni në gjendje të shikoni garën, madje as në internet. Shtë shumë e lehtë gjithashtu për këto kompani transmetuese dhe faqet e internetit të tyre të ju bllokojnë të shikoni përmbajtjen e tyre F1 nga një vend tjetër. Ata thjesht përdorin një të ashtuquajtur gjeo-bllok për të bllokuar adresat e huaja IP.

Kjo është arsyeja pse ju duhet një VPN. Një VPN është një mënyrë për të mbrojtur lidhjen tuaj të internetit duke vendosur një tunel të sigurt VPN që ju lidh me internetin përmes një serveri të jashtëm VPN. Ky proces ju siguron gjithashtu një adresë IP të ndryshme: serverin VPN me të cilin jeni lidhur. Nëse zgjedh një server në një vend tjetër, do të përdorësh adresën IP të atij serveri dhe faqet e internetit do të mendojnë se je në atë vend. Ju mund ta përdorni këtë për të zhbllokuar përmbajtjen specifike të rajonit, si transmetime, video dhe uebfaqe. Për të parë Formulën 1, e përdorni atë për të zhbllokuar një rrymë të siguruar nga një kompani transmetuese në një vend tjetër.

Makine garashPër shembull: ne operojmë nga Hollanda. Megjithëse Formula 1 është bërë gjithnjë e më popullore këtu për shkak të Max Verstappen (një shofer shumë i njohur Hollandez i Formula 1), ne nuk mund të shohim gjithmonë Formula 1, sepse ndërmarrja jonë lokale e transmetimit nuk ka të drejtat e transmetimit. Në mënyrë që të shikojmë Formulën 1, ne duhet të lidhemi me British Sky Sports. Duke përdorur një VPN, ne mund të ndryshojmë në të vërtetë vendndodhjen e lidhjes sonë në internet në mënyrë që faqja e internetit Sky Sports të mendojë se ne jemi në MB. Kjo na lejon të shohim rrjedhat e tyre në Formula 1 pa ndonjë problem.

Dëshironi më shumë informacion të thelluar mbi shërbimet VPN? Shikoni këtë artikull: VPN shpjegoi.


Kur keni nevojë për një VPN për të parë F1?

Ju do të duhet një VPN për të parë Formulën 1 në situata të caktuara. Disa shembuj të këtyre situatave janë:

 • Ju jeni me pushime ose largoheni nga biznesi por dëshironi të shikoni një Formulë 1 që transmetohet nga vendi juaj (p.sh. për shkak të komentit).
 • Ju e gjeni veten në një vend ku ata nuk transmetojnë Formula 1 fare.
 • Nuk ju pëlqen komenti i dhënë nga transmetuesit në vendin tuaj (kjo është një arsye mjaft e njohur në Hollandë).

Një udhëzues 5 minutash hap pas hapi: si ta shikoni Formulën 1 kudo

Nëse po e lexoni këtë artikull, shanset janë që thjesht dëshironi të shikoni një garë në Formula 1 sa më shpejt që të jetë e mundur. Kjo është arsyeja pse ne kemi një udhëzues të thjeshtë hap pas hapi për t’ju ndihmuar të filloni në më pak se pesë minuta, pavarësisht se ku jeni në botë. Ja çfarë duhet të bëni:

 1. Regjistrohu për një ofrues të mirë VPN. A keni probleme për të bërë zgjedhjen tuaj? Një ofrues i shkëlqyeshëm për shikimin e Formulës 1 është ExpressVPN. Ky VPN është i besueshëm, i shpejtë dhe i lirë. Për më tepër, nëse nuk jeni të kënaqur me VPN tuaj, mund të përdorni garancinë e kthimit të parave gjatë 45 ditëve të para të pajtimit tuaj. Filloni menjëherë duke klikuar butonin portokalli më poshtë.
 2. Pasi të keni marrë një pajtim në ExpressVPN, ju shkarkoni aplikacionin VPN në pajisjet tuaja (laptop, smartphone, tabletë, etj). Do të keni mundësinë të gjeni shkarkimin e duhur në faqen zyrtare të ofruesit tuaj VPN.
 3. Pasi të keni shkarkuar, filloni aplikacionin, zgjidhni një server VPN në vendin nga ku doni të rrjedhin dhe lidheni. Aplikimet ExpressVPN janë shumë të lehta për t’u përdorur, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni. Nëse mendoni se keni nevojë për pak më shumë udhëzime, mund të gjeni më shumë informacion në shqyrtimin tonë ExpressVPN.
 4. Do të jeni i lidhur me serverin brenda disa sekondave. Tani mund të shfletoni uebin sikur të jeni në të vërtetë në vendin e serverit që keni zgjedhur. VPN do të vazhdojë lidhjen e sigurt në sfondin e kompjuterit tuaj. Tani mundesh shikoni prurjet në Formula 1.

Mënyra se si të keni akses në një rrymë të Formula 1 ndryshon për secilin vend. Në disa vende, do t’ju duhet një pajtim në shërbimin që ofron transmetime. Nëse zgjedh një server britanik, për shembull, mund të përdorësh transmetime të siguruara nga British Sky Sports për të parë garat. Pjesa tjetër e këtij artikulli do t’ju japë disa sugjerime të tjera për VPN të ndryshme që mund të përdorni, transmetime në vende të ndryshme dhe t’ju tregoj më shumë rreth mënyrës se si funksionojnë VPN dhe avantazhet e tyre.

Shërbimet më të mira të VPN për të parë Formulën 1

Marrja e shërbimit të duhur VPN për ju mund të jetë një sherr. Për fat të mirë, ka disa aspekte ku mund të përqendroheni nëse dëshironi të shikoni Formulën 1 me një VPN. Aspektet më të rëndësishme në këtë rast janë: shpejtësia, vendndodhjet e serverit, çmimi dhe përdorshmëria. Më poshtë do të gjeni një listë të tre shërbimeve VPN që janë të përshtatshme për të parë Formulën 1 në internet. Po kërkoni një listë më të gjerë? Shikoni listën tonë të ofruesve të VPN të nivelit 1.

ExpressVPN për Formulën 1

ExpressVPN është një VPN mjaft e vlerësuar që është e shpejtë, ka shumë serverë në shumë vende dhe është shumë miqësor. Kjo e bën atë një nga më të mirat, nëse jo edhe më të mirat për shikimin e F1. Mbi specifikat e shkëlqyera, ky VPN ofron mbështetje të shkëlqyeshme të klientit dhe ka një garanci për 30 ditë kthim të parave. E gjithë kjo e bën ExpressVPN VPN-në e preferuar për shumicën e entuziastëve të Formula 1.

NordVPN për Formulën 1

NordVPN është një VPN e shkëlqyer, shumë e njohur që e bën punën e tij shumë mirë nëse doni ta përdorni atë për të parë Formulën 1. Ky ofrues nuk mban ndonjë regjistër dhe ka servera të veçantë si për transmetimin ashtu edhe për trafikun P2P. Kur bëhet fjalë për zhbllokimin e prurjeve, NordVPN është pa dyshim ofruesi më i mirë që mund të zgjidhni.

Për më tepër, NordVPN është tepër i sigurt dhe arrin shpejtësi të mëdha me serverat e tij. Prandaj, shpesh nuk do të duhet të prisni një rrymë për të buffer. Mund ta provoni NordVPN vetëm për dy euro në muaj. Përveç kësaj, ju do të keni gjithashtu një garanci prej 30 ditësh për kthimin e parave që mund të përdorni nëse ofruesi nuk është për dëshirën tuaj.

CyberGost për Formulën 1

CyberGhost është VPN e preferuar për çdo shikues që është në kërkim të një vlere të mirë, pa pasur nevojë të sakrifikojë performancën. Ky ofrues është një VPN jashtëzakonisht miqësor që funksionon në përgjithësi. Kjo, e kombinuar me një nga çmimet më të ulëta të çdo VPN premium, e bën CyberGhost një VPN të mirë për shikimin e Formulës 1. Nuk jeni i sigurt nëse CyberGhost është për ju? Pa shqetësime, CyberGhost ka një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh në të gjitha pajtimet.

Për të instaluar një nga këto 3 VPN, ju thjesht ndiqni këto hapa:

Instaloni VPN hap pas hapi Desktopin

Si mund të krijoj një VPN për të parë Formulën 1 në internet?

Vendosja e një VPN për të parë Formulën 1 nuk është aq e vështirë. Shumica e softverëve VPN janë instaluar në të njëjtën mënyrë si programet e tjera. Në desktopin dhe kompjuterin laptopë ju shkarkoni një program dhe e instaloni atë. Në pajisjet e tabletëve dhe telefonat inteligjentë ju shkarkoni një aplikacion nga dyqani zyrtar i aplikacioneve.

Për pajisjet e tjera kemi shkruar disa udhëzues të dobishëm për t’ju ndihmuar të instaloni një VPN:

 • Instalimi i një VPN në ruterin tuaj
 • Instalimi i një VPN në TV tuaj Smart
 • Instalimi i një VPN në TV Fire Amazon Stick tuaj
 • Instalimi i një VPN në TV tuaj Android
 • Instalimi i një VPN në Google Chromecast-in tuaj

Kanalet dhe garat e Formula 1

Siç u përmend më parë, ju duhen dy gjëra nëse doni të shihni Formulën 1: një faqe në internet që transmeton garën dhe një VPN për të ndryshuar adresën tuaj IP në vendin e duhur për të zhbllokuar përmbajtjen e faqes në internet.

Po kërkoni një faqe në internet ose kompani transmetuese që transmeton Formula 1? Shikoni listën më poshtë që përmend disa ofrues të mirënjohur të rrjedhave të Formula 1. Nuk jam i sigurt kur është gara tjetër? Ne gjithashtu ju kemi mbuluar: nën listën e kompanive të transmetimit mund të gjeni një përmbledhje të të gjitha garave në këtë sezon F1.

Kanalet dhe faqet e internetit që transmetojnë Formula 1

 • ESPN (SHBA)
 • Kanali 4 (MB)
 • Sky Sports (MB)
 • RTL + (Gjermani)
 • Sport Telenet (Belgjikë)
 • RTBF (Belgjikë, Frengjisht)
 • TV F1 (Vende të shumta. Ky është një shërbim i ri, interaktiv i cili ju lejon të zgjidhni këndet tuaja të preferuara të kamerës.)

Kalendari i Formulës 1 2020

Tani që e dini saktësisht se si dhe ku të shikoni Formulën 1, kudo që të jeni, do të dëshironi të dini se kur janë të gjitha garat! Kjo është arsyeja pse më poshtë kemi përfshirë një tabelë të dobishme që përfshin të gjitha garat e këtij viti dhe ju tregon se kur ato zhvillohen.

Fatkeqësisht, shumë gara të Formula 1 të këtij sezoni janë anuluar. Kjo është për shkak të krizës së koronës që po ndodh aktualisht në të gjithë botën. Prandaj, një numër i madh garash Grand Prix janë shtyrë për një kohë ende të panjohur – nëse do të ndodhin fare. Tabela më poshtë tregon të gjitha garat që janë anuluar, ato që janë shtyrë dhe ato që mund të ndodhin akoma. Informationdo informacion i ri do të zbulohet sa më shpejt të jetë e mundur.

data
çmim i parë
vend
13-15 Mars 2020 (anuluar)AustraliAlbert Park
20-22 Mars 2020 (shtyhet)BahrainRrethi Ndërkombëtar i Bahreinit
3-5 Prill 2020 (shtyhet)VietnamHanoj
17-19 Prill 2020 (shtyhet)KinëQark Ndërkombëtar Shanghai
1-3 maj 2020 (shtyhet)HollandëZandvoort
8-10 maj 2020 (shtyhet)SpanjëCircuit de Catalunya
21-24 maj 2020 (shtyhet)MonacoMonaco
5-7 qershor 2020 (shtyhet)AzerbaixhanQarku i qytetit të Baku-it
12-14 qershor 2020 (shtyhet)KanadëQarku Gilles Villeneuve
26-28 qershor 2020FrancëPaul Richard
3-5 Juli 2020AustriRed Bull Ring
17-19 Juli 2020Mbretëria e BashkuarSilverstone
31 korrik – 2 gusht 2020HongaryHungaroring
28-30 gusht 2020BelgjikëSpa-Francorchamps
4-6 Shtator 2020ItaliMonza
18-20 shtator 2020SingaporeSingapore
25-27 Shtator 2020RusiSochi Autodrom
9-11 Tetor 2020JaponiSuzuka
23-25 ​​Tetor 2020Shtetet e BashkuaraRrethi i Amerikës
30 Tetor – 1 Nëntor 2020MeksikëAutodromo Hermanos Rodriguez
13-15 nëntor 2020BrazilInterlagos
27-29 Nëntor 2020Qyteti Abu DhabiYas Marina

Përgjegjësia: Ju lutemi vini re se ky artikull ka për qëllim vetëm të sigurojë këshilla se si të shikoni Formula 1 në të gjithë botën dhe çfarë të bëni në rast të një kufizimi gjeografik ose censure. Sidoqoftë, është gjithmonë përgjegjësia juaj të merrni parasysh marrëveshjen më të fundit të përdoruesit të çdo shërbimi (transmetimi) që përdorni dhe të veproni në përputhje me këto marrëveshje. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me