Shikoni Copa América kudo që të jeni! | VPNOverview

lojtarët e futbollitKëtë verë zhvillohet edhe një herë turneu më i vjetër ndërkombëtar i futbollit në botë: Copa América 2020. Turneu do të zhvillohet në vendet pritëse Argjentina dhe Kolumbia nga 12 qershori – 12 korrik. Përveç të 10 vendeve CONMEBOL, Katar dhe Australi kanë qenë të ftuar për të marrë pjesë. Si gjithmonë, do të jetë një orë interesante nga ndeshja hapëse në Argjentinë deri në finale në Kolumbi. Prandaj, si një tifoz i vërtetë i futbollit nuk mund të mungoni në Copa e këtij viti! Por, sikur të jetoni jashtë vendit ose me pushime dhe prandaj nuk mund të shikoni ndeshjet? Apo çfarë të jesh nëse je një tifoz i madh i futbollit që jeton në SH.B.A. ose Meksikë, por me të vërtetë dëshiron ta shikosh Copa América këtë vit? Lexoni pjesën tjetër të këtij artikulli për të zbuluar se si mund të shikoni Copa América, pavarësisht se ku jeni.

Pse shikimi i Copa América jashtë vendit mund të jetë i vështirë ose i pamundur

Në një botë ideale, ne do të ishim në gjendje të vëzhgonim gjithçka që duam, kudo ku jemi. Fatkeqësisht, shpesh nuk ndodh kështu. Shumë transmetues dhe shërbime transmetimi kërkohet të bllokojnë disa përmbajtje jashtë vendit të tyre. Kjo është pjesë dhe varet nga marrëveshja që ata arritën për të marrë të drejtat e transmetimit për filmin, shfaqjen, ngjarjen sportive, etj. Për shembull, nëse shkoni në SporTV të Globo, ku transmetohen shumë ndeshje të Copa América drejtpërdrejt, do të gjeni pasi shumë video (sportive) janë në dispozicion vetëm nëse jeni në Brazil. E njëjta gjë vlen edhe për aplikacionin Fox Sports, një mënyrë tjetër e njohur për të parë drejtpërdrejtë Copa América për shumë tifozë futbolli nga Amerika e Jugut dhe më gjerë. Mbi të gjitha, aplikacioni Fox Sports është në dispozicion vetëm në Meksikë, Argjentinë dhe Brazil.

Gjëja e fundit që dëshironi është të goditeni nga një kufizim i tillë gjeografik gjatë Copa! Thjesht imagjinoni se jeni jashtë vendit për pushime ose punë dhe zbuloni se nuk mund të shikoni asnjë ndeshje të Copa, sepse shërbimi juaj i transmetimit bllokon këto kur jeni në rajonin “e gabuar”! Për fat të mirë, ekziston një mënyrë shumë e lehtë për të parandaluar këtë të ndodhë: duke përdorur një VPN. Duke përdorur një VPN, ju mund të shikoni çdo përmbajtje që dëshironi, të tilla si Copa América, kudo që të jeni. Dhe ju e dini cila është pjesa më e mirë? Shikimi i Copa me një VPN është i shpejtë dhe i lehtë. Sidoqoftë, nëse nuk dini si funksionon, mos u shqetësoni! Sepse më poshtë kemi përfshirë dy udhëzues të thjeshtë, hap pas hapi që ju të shikoni Copa América me një VPN, kudo që të jeni. Udhëzuesi i parë është për njerëzit që duan të përdorin SporTV të Globo, ndërsa i dyti është për përdoruesit e Fox Sports App.

Udhëzues i thjeshtë hap pas hapi për të parë Copa América 2020 në të gjithë botën me një VPN

Më poshtë do të gjeni dy udhëzues hap pas hapi për të parë Copa América kudo që të jeni. VPN që përdoret në këto udhëzues dhe që ju rekomandojmë të përdorni për të parë Copa, është NordVPN. Në fund të fundit, ky VPN është shumë i përballueshëm, ofron shpejtësi të mirë të transmetimit dhe ka disa veçori shumë të dobishme për zhbllokimin e ndeshjeve të Copa América dhe përmbajtje të tjera gjeografikisht të kufizuara.

Udhëzuesi i parë shpjegon se si mund ta shikoni Copa América në të gjithë botën në SporTV të Globo. Udhëzuesi i dytë është për transmetuesit që duan të përdorin aplikacionin Fox Sports.


Udhëzuesi 1: Shikoni Copa América në të gjithë botën në SporTV

 1. Shkoni në faqen e internetit NordVPN, zgjidhni abonimin tuaj dhe vendosni llogarinë tuaj.
 2. Shkoni në faqen e shkarkimit të aplikacionit NordVPN dhe zgjidhni aplikacionin e duhur për sistemin tuaj operativ.
 3. Pas zgjedhjes së sistemit tuaj operativ, klikoni mbi shkarkimin dhe ndiqni procedurën e instalimit. Mos u shqetësoni, udhëzimet do të jepen në ekran gjatë instalimit.
 4. Hapni aplikacionin NordVPN dhe identifikohuni me kredencialet tuaja të hyrjes (emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin)
 5. Lidhu me një server Brazilian NordVPN. Ne ju rekomandojmë ta bëni këtë duke përdorur thjesht hartën për t’u lidhur automatikisht me serverin më të shpejtë. Imazhi në fund të këtij udhëzuesi ju tregon se si duhet të duket.
 6. Shkoni në Globo SporTV.
 7. Tani thjesht lundroni në ndeshjen që dëshironi të shihni.
 8. Shijoni ndeshjen!

Harta NordVPN me serverin brazilian të zgjedhur

shënim: Ju lutemi vini re se keni nevojë për një llogari Globo për të parë ndeshjet e Copa América drejtpërdrejt në SporTV.

Udhëzuesi 2: Shikoni Copa América në të gjithë botën me Fox Sports App.

 1. Shkoni në faqen e internetit NordVPN, zgjidhni abonimin tuaj dhe vendosni llogarinë tuaj.
 2. Shkoni në faqen e shkarkimit të aplikacionit NordVPN dhe zgjidhni aplikacionin e duhur për sistemin tuaj operativ.
 3. Pas zgjedhjes së sistemit tuaj operativ, klikoni mbi shkarkimin dhe ndiqni procedurën e instalimit. Mos u shqetësoni, udhëzimet do të jepen në ekran gjatë instalimit.
 4. Hapni aplikacionin NordVPN dhe identifikohuni me kredencialet tuaja të hyrjes (emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin)
 5. Lidhuni ose me një server argjentinas, meksikan ose brazilian (aplikacioni Fox Sports funksionon në të tre vendet).
 6. Hapni Aplikacionin Fox Sports dhe nëse nuk jeni regjistruar, regjistrohuni me kredencialet tuaja të hyrjes.
 7. Navigoni në ndeshjen Copa América që dëshironi të shihni.
 8. Shijoni të brohorisni për ekipin tuaj të preferuar!

Harta NordVPN me pesë serverë të Amerikës Latine, ndër të cilët një server brazilian, argjentinas dhe meksikan

Metoda e mësipërme është një mënyrë e shkëlqyeshme për të parë të gjitha ndeshjet e Copa América, kudo ku jeni dhe kudo ku jeni. Në fund të fundit, SporTV zakonisht transmeton vetëm ndeshjet e Copa América të Brazilit dhe disa të tjera për të cilat ata zotërojnë të drejtat e transmetimit për të. Sidoqoftë, me aplikacionin Fox Sports ju në të vërtetë mund të shikoni të gjitha ndeshjet e Copa América live, që është e shkëlqyeshme për tifozin e futbollit që vdes!

shënim: Ju lutemi të jeni të vetëdijshëm se duhet të keni akses në aplikacionin Fox Sports për të përdorur metodën e mësipërme.

Përroi i Copa América i bllokuar nga “blloku VPN”

Këto ditë, shumë shërbime transmetimi përdorin diçka që na pëlqen ta quajmë “blloqe VPN”. Kjo do të thotë që shumë faqe interneti dhe aplikacione streaming bllokojnë përdoruesit e VPN nga qasja në përmbajtjen e tyre. Ata zakonisht e bëjnë këtë në mënyrën e mëposhtme: ata do të vërejnë sasi të mëdha të trafikut në faqen e tyre të internetit nga një adresë IP. Kjo për faktin se zakonisht serverët VPN dhe IP-adresat e tyre ndahen nga një numër i madh i përdoruesve. Më pas, ata do të bllokojnë këtë adresë IP, duke bllokuar të gjithë përdoruesit me atë adresë IP nga qasja në përmbajtjen e tyre.

Shërbimet e transmetimit mund të ndryshojnë politikat e tyre për bllokimin e VPN-ve pa paralajmërim dhe kurrë nuk dini se cilët serverë do të bllokohen. Kjo është arsyeja pse është mirë të dini se si të merrni rreth blloqeve VPN, nëse keni një përvojë të tillë. Në fund të fundit, sigurisht që nuk dëshironi të vendosni me sukses një lidhje VPN për të parë Copa América jashtë vendit, vetëm për t’ju mohuar hyrjen në shërbimin e transmetimit për shkak të një blloku VPN.

Përdorimi i blloqeve VPN me këshilla NordVPN – 3

NordVPN ofron disa karakteristika të shkëlqyera për të marrë rreth blloqeve VPN. Para së gjithash, NordVPN ka një numër të madh të serverëve, më shumë se 5400. Blloqet VPN gjithnjë përfshijnë bllokimin e serverave specifikë. Kështu që, nëse vëreni se nuk mund ta shikoni ndeshjen tuaj në serverin ku jeni aktualisht, së pari mund të provoni një tjetër. NordVPN ka shumë servera në shumë vende për të zgjedhur. Kjo është deri tani zgjidhja më e lehtë që mund të provoni.

E dyta “zgjidhje për zhbllokimin e bllokut VPN” që ofron NordVPN, është duke përdorur një adresë të dedikuar IP. Për një tarifë shtesë, NordVPN mund t’ju ​​sigurojë këtë lloj adrese të veçantë IP, e cila, ndryshe nga IP e rregullt VPN, përdoret vetëm nga ju. Për shkak se një adresë IP e dedikuar përdoret vetëm nga ju, është shumë më e vështirë për një shërbim transmetimi të zbulojë se po përdorni një VPN me një adresë të tillë IP. Si e tillë, marrja e një IP të dedikuar me NordVPN është mënyra më e mirë për të siguruar që nuk do të bllokoheni nga SporTV, Aplikacioni Fox Sports ose një shërbim tjetër streaming kur përpiqeni të shikoni Copa América.

Së fundmi, NordVPN gjithashtu ofron diçka të quajtur serverë të ngatërruar, të cilët janë serverë specialë që e bëjnë shumë më të vështirë për shërbimet e transmetimit të zbulojnë se jeni duke përdorur një VPN. Sidoqoftë, që tani, NordVPN ofron vetëm këta serverë të veçantë në disa vende të zgjedhura, të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Si e tillë, kjo karakteristikë e fundit është kryesisht e dobishme për njerëzit që jetojnë në SH.B.A. dhe kanë një abonim ESPN +, për shembull. Nëse kjo vlen për ju, ju mund të përdorni një nga serverët e hutuar të Nord në SH.B.A. për të parë Copa América në ESPN + jashtë vendit, nëse përballeni me një bllok VPN. Ju lutemi vini re, megjithatë, se serverët e hutuar mund të ngadalësojnë lidhjen tuaj dhe si i tillë mund të mos jetë i shkëlqyeshëm për transmetimin.

Si e bën një VPN zhbllokimin e Copa América

Një VPN ofron disa avantazhe të mëdha. Një nga këto avantazhe është që ju jep më shumë liri në internet për të shikuar çfarë të doni, kudo që të jeni. Kjo për shkak se një VPN e mirë zakonisht ka shumë, shumë servera në të gjithë botën. Duke u lidhur me një server në një vend tjetër sesa ai në të cilin jeni aktualisht, do ta ndryshoni adresën tuaj IP në një IP nga ai vend tjetër. Shumë faqe interneti dhe aplikacione përdorin IP tuaj për të kuptuar se ku jeni. Kjo do të thotë që ju mund të bëni që shërbimet e transmetimit të besojnë se jeni në një vend ku shërbimi i tyre dhe përmbajtja që dëshironi të shihni është në dispozicion me një VPN!

Zhbllokimin-me-nje-VPN

Përveç që ju lejon të shikoni Copa América kudo që të jeni, një VPN e mirë ofron shumë avantazhe më të mëdha, të tilla si t’ju ofrojë qasje në versionin amerikan të Netflix. Nëse doni të mësoni më shumë rreth avantazheve të shumta të ofruara nga një VPN, shikoni artikullin tonë për këtë temë ose këtë artikull.

Nuk mund të përdor një VPN falas për të parë Copa América?

Sa më sipër është një pyetje e zakonshme. Sidoqoftë, ne nuk ju rekomandojmë të përdorni një VPN falas për të transmetuar Copa América 2020, për disa arsye.

Para së gjithash, shumica e VPN-ve falas zbatojnë kufijtë e të dhënave dhe / ose shpejtësisë. Kjo do të thotë që kur keni përdorur një sasi të caktuar të të dhënave në internet, të themi 2 GB, nuk mund ta përdorni më gjatë shërbimin dhe nuk do të jeni në gjendje të shikoni pjesën tjetër të lojës, nëse jeni duke parë një ndeshje në Copa për shembull. Sigurisht, kjo është gjëja e fundit që dëshironi. Nëse ka një kufi të shpejtësisë, shpesh mund të arrini me shpejtësi mjaft të ngadalta me një VPN falas, të cilat nuk janë të përshtatshme për transmetim. Kjo mund të nënkuptojë që video juaj duhet të ndryshojë vazhdimisht, duke prishur plotësisht kënaqësinë tuaj të shikimit.

Së dyti, edhe nëse keni gjetur një VPN të shkëlqyeshme falas që nuk zbaton të dhëna ose kufij të shpejtësisë, siç është ProtonVPN, me siguri do të keni akoma të merreni me një lidhje të ngadaltë. Kjo për shkak se VPN-të e lirë zakonisht ofrojnë më pak servera sesa ata homologë të paguar. Kjo do të thotë që serverët e tyre shpesh bëhen me të vërtetë të mbushur me njerëz, duke i ngadalësuar ato dukshëm.

Ndodh kështu që çështjet e përshkruara më lart janë zakonisht më të këqija për transmetuesit. Kjo do të thotë që ju ndoshta duhet të mendoni dy herë para se të vendosni për të transmetuar Copa me një VPN falas. Në vend të kësaj, ne ju rekomandojmë të kërkoni një VPN të mirë të lirë. Kjo na çon në vijim.

Këshillë Bonus – Surfshark: VPN me buxhet më të mirë për të parë Copa América

Nëse dëshironi të shikoni çdo ndeshje të Copa América pa prishur bankën, ju rekomandojmë me gjithë zemër Surfshark. Surfshark është një nga disa VPN premium super të lirë, me çmim vetëm 1.99 $ në muaj për pajtimin e tyre më të lirë. Ajo ofron mbi një mijë servera të shpejtë dhe të qëndrueshëm në 61 vende. Midis këtyre janë serverët në Brazil, Kili, Shtetet e Bashkuara dhe Paraguai. Kjo do të thotë që me Surfshark mund të gjeni lehtësisht kufizime gjeo-kufitare në këto vende dhe të shikoni Copa në spanjisht, portugez ose anglisht, në varësi të shërbimit tuaj streaming. Për më tepër, Surfshark është gjithashtu një VPN shumë i sigurt dhe miqësor. Me pak fjalë, Surfshark është zgjedhja e duhur nëse po kërkoni një VPN buxhetore për të parë Copa América 2020!

Një këshillë tjetër: Adresat IP, të cilat një VPN mund t’i ndryshojë, përdoren nga shumë faqe interneti për të përcaktuar vendndodhjen tuaj. Sidoqoftë, ato nuk janë mënyra e vetme që faqet e internetit mund të zbulojnë se ku jeni. Një mënyrë tjetër e njohur për uebfaqet për ta bërë këtë është duke përdorur cookies. Një herë kur përdorni Surfshark për të hyrë në një video në SporTV të Globo, për shembull, një mesazh u shfaq duke thënë se ne nuk ishim në rajonin e duhur (Brazil). Kjo ndodhi pavarësisht se ishte e lidhur me një server Brazilian Surfshark. Një gjë e mençur për të provuar në këto lloj situatash është të përpiqesh të qasesh në video në një dritare të re incognito, kështu që asnjë cookie nuk do të përdoret për t’ju ndjekur.

Orari i Copa América

Tani që e dini si për të parë Copa América, sigurisht që do të dëshironi të dini kur zhvillohet! Kjo është arsyeja pse më poshtë kemi përfshirë një tabelë të dobishme që ju tregon se kur do të zhvillohen ndeshjet e ndryshme.

Fazë
data
Vendet (shtëpi – larg)
Skena e grupit12 qershor 2020Argjentina – Kili
Skena e grupit13 qershor 2020Australia – Uruguaji
Kolumbia – Ekuador
Paraguai – Bolivi
Skena e grupit14 qershor 2020Peru – Katar
Brazili – Venezuela
Skena e grupit16 qershor 2020Argjentina – Uruguaji
Kili – Bolivi
Skena e grupit17 qershor 2020Kolumbia – Venezuela
Paraguai – Australi
Skena e grupit18 qershor 2020Peru – Brazil
Ekuador – Katar
Skena e grupit20 qershor 2020Argjentina – Paraguai
Skena e grupit21 qershor 2020Kolumbia – Peru
Uruguaji – Kili
Skena e grupit22 qershor 2020Australi – Bolivi
Venezuela – Ekuador
Skena e grupit23 qershor 2020Brazili – Katar
Skena e grupit25 qershor 2020Kili – Paraguai
Skena e grupit26 qershor 2020Bolivi – Uruguaji
Australi – Argjentinë
Skena e grupit27 qershor 2020Ekuador – Peru
Brazili – Kolumbi
Skena e grupit28 qershor 2020Katar – Venezuela
Skena e grupit30 qershor 2020Kili – Australi
Uruguai – Paraguai
Bolivi – Argjentinë
Skena e grupit1 korrik 2020Ekuador – Brazil
Venezuela – Peru
Katar – Kolumbi
Çerekfinale4 korrik & 5, 2020Te jesh i vendosur
Gjysmë-finale8 korrik 2020Te jesh i vendosur
Ndeshja për vendin e 3-të11 korrik 2020Te jesh i vendosur
përfundimtar12 korrik 2020Te jesh i vendosur

Copa América 2020: një spektakël i vërtetë për Amerikën e Jugut dhe më gjerë

Copa América e këtij viti zhvillohet nga 12 qershori deri më 12 korrik dhe do të jetë hera e 47-të që organizohet turneu. Vitin e kaluar turneu u fitua nga nikoqiri, Brazili. Deri tani, sipas krijuesve të librave, Argjentina, Brazili dhe Kolumbia kanë shanset më të mira për të fituar turneun, në atë rend. Sidoqoftë, në botën e futbollit gjithçka është e mundur dhe turneu ka të ngjarë të mbetet tërheqës dhe konkurrues në të gjithë.

Këtë vit Kopa diskutohet në Argjentinë dhe Kolumbi, duke e bërë këtë herë të parë që turneu organizohet nga dy vende. Turneu megjithatë do të ketë një ndikim shumë përtej stadiumeve të Buenos Aires, Córdoba, Bogotá, Medellín dhe qyteteve të tjera në të cilat do të luhen ndeshjet. Turneu do të jetë një spektakël i vërtetë për 100-të e miliona tifozëve të futbollit në Amerikën e Jugut dhe më gjerë . Kjo është pikërisht arsyeja pse ky artikull ka për qëllim t’u shpjegojë të gjithë atyre adhuruesve të futbollit se si ata mund të gëzojnë të gjitha lojërat e Copa. Tani gjithçka që mbetet për të bërë është të shijosh ndeshjen!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me