Kampionati Evropian 2020: Shikoni të gjitha ndeshjet në të gjithë botën!

Ekrani kompjuterik me topEdhe pse ka shumë sporte emocionuese në botë, futbolli (ose futbolli në SH.B.A.) mbetet një nga më të njohurit. Pjesa më intriguese e këtij sporti dinamik dhe argëtues thjesht mund të jetë shikimi i kombeve të ndryshme që e luftojnë atë në një skenë ndërkombëtare. Në të vërtetë, Kampionati Evropian dhe ai botëror janë periudha të rëndësishme për shumë adhurues të futbollit në të gjithë globin.


Për shumë banorë të vendeve evropiane që luajnë në KE, shikimi i ndeshjeve është i lehtë. Shumica e këtyre vendeve kanë caktuar kompani që janë të autorizuara të transmetojnë këto ndeshje. Kjo do të thotë që tifozët e futbollit mund të shikojnë (shumica) ndeshje në një nga kanalet kryesore televizive të vendit të tyre ose shërbimet e transmetimit. Po sikur të mos jetosh në njërën prej këtyre vendeve? Po sikur të jeni me pushime ose jashtë vendit për punë gjatë Kampionatit Evropian?

Shikimi i ndeshjeve të KE jashtë Evropës shpesh është i vështirë

Nëse jetoni në një vend jo-Evropian, gjetja e një mënyre për të parë KE mund të jetë mjaft e përditshme. E njëjta gjë është e vërtetë edhe kur udhëtoni. Për shembull, ju mund të jetoni në Evropë, por të jeni me pushime në Meksikë gjatë KE. Rrjedhat e tua të zakonshme nuk do të funksionojnë, sepse nuk lejohen të transmetohen jashtë Evropës. Ky është një shembull i asaj që quhet një kufizim gjeografik i rrjedhës. Diqka e ngjashme ndodh nëse jetoni në Sh.B.A dhe keni një abonim ESPN +. Do të keni mundësi të shihni ndeshjet e KE-së live me të, por sa më shpejt që të kaloni kufirin, pajtimi juaj nuk do të ketë asnjë përfitim. Në fund të fundit, përmbajtja e ESPN është e bllokuar jashtë SH.B.A natyrisht, nëse nuk keni një abonim ESPN + për të filluar, nuk do të mund ta shihni ndeshjen në shtëpi as.

Njerëz nga vendet e tjera, si Kanada, Australia, Japonia apo Kina përballen me çështje të ngjashme gjatë gjithë kohës. Këto mund ta bëjnë të komplikuar apo edhe të pamundur shikimin e KE. Sidoqoftë, nuk ka nevojë të shqetësoheni. Ju nuk do të duhet të humbisni të gjitha lëvizjet më të mira të futbollistëve tuaj të preferuar këtë vit. Ka një mënyrë shumë të lehtë për të parë KE në të gjithë botën, pavarësisht se ku jeni. Thjesht përdorni një VPN (Virtual Private Private Network).

Shikoni KE me një VPN

Një VPN e mirë vjen me disa avantazhe të mëdha. Një nga këto përfitime është rritja e lirisë në internet (për shembull, të shikoni KE). Si është e mundur kjo? Epo, një VPN anonimon trafikun tuaj të internetit duke u lidhur me një server VPN në një vend tjetër. Shumica e VPN-ve të mira do të kenë serverë në vende në të gjithë globin. Pasi të lidheni me një server VPN në një vend tjetër, lidhja juaj do të marrë një adresë IP lokale që korrespondon me atë server.

Në praktikë, kjo do të thotë se lidhja me një server VPN në Hollandë do të ndryshojë adresën tuaj të shfaqur IP në një Hollandisht, pavarësisht nëse jeni në SH.B.A., Kinë apo diku tjetër. Shumë faqe interneti dhe aplikacione kryesisht mbështeten në adresat IP të përdoruesve për të përcaktuar se ku janë. Me fjalë të tjera: nëse lidheni me një server VPN në Evropë, shumë shërbime streaming do të mendojnë se jeni në të vërtetë në Evropë dhe do t’ju japin qasje në transmetimet e drejtpërdrejta evropiane. Prandaj, një VPN mund t’ju ndihmojë të merrni rreth kufizimeve në internet në internet.

Zhbllokimi me një VPN

Në mënyrë të ngjashme, nëse jeni me pushime në Azi, prapë mund të përdorni pajtimin tuaj ESPN + duke aktivizuar thjesht një VPN. Bëni VPN të lidhet me një server në SH.B.A., dhe ESPN do të mendojë se jeni në Shtetet e Bashkuara dhe do t’ju ofrojë qasje në prurje. Sigurisht, kjo metodë nuk funksionon vetëm me KE, por me të gjitha llojet e ngjarjeve, uebfaqeve, videove, transmetimeve, etj..

Avantazhe të tjera VPN: Kurseni para duke shikuar KE

Ndryshimi i adresës tuaj IP me një VPN madje mund t’ju kursejë para. Për shembull, ekziston një aplikacion i Hollandës me transmetim të quajtur NPO Start që lejon njerëzit në Hollandë të shikojnë, mes programeve të tjera, KE falas. Nëse lidheni me një server holandez VPN, kështu mundeni! Siç mund ta tregoni me siguri tani, duke përdorur një VPN hap një mori mundësish (zhbllokimi). Por mbi të gjitha, do t’ju ndihmojë të shikoni KE, pavarësisht se ku jeni në botë!

Siç u përmend në fillim të këtij artikulli, ne rekomandojmë shumë ExpressVPN si një VPN që të përdorë për zhbllokimin e të gjitha llojeve të rrjedhave, përfshirë ato që tregojnë Kampionatin Evropian. ExpressVPN është një VPN vetëtimë e shpejtë me shpejtësi të madhe transmetimi. Përdorimi i një VPN për të parë KE është zakonisht shumë e lehtë. Këtu keni një udhëzues të shpejtë dhe të lehtë që ju tregon saktësisht se si ta bëni!

Udhëzues hap pas hapi: Shikoni KE me një VPN

  1. Merrni një pajtim me një ofrues të besueshëm VPN. Përsëri, ne me të vërtetë ju rekomandojmë ExpressVPN:

    Nëse preferoni të zgjidhni një VPN të ndryshme, sigurohuni që të merrni atë që ofron shpejtësi të mirë të transmetimit dhe serverët që ju nevojiten për të parë KE në shërbimin tuaj të zgjedhur streaming. Për shembull, nëse doni të përdorni abonimin tuaj ESPN + për të parë KE gjatë pushimeve jashtë vendit, sigurohuni që VPN të ketë serverë në SH.B.A. Për sugjerime të ofruesve të mirë që plotësojnë të dy këta kritere, hidhni një vështrim në përmbledhjen tonë të pesë ofruesve më të mirë të VPN të momentit.

  2. Shkarkoni programin VPN në pajisjen ku dëshironi të shikoni ndeshjet. Shumica e VPN-ve të njohura ofrojnë aplikacione të thjeshta për pothuajse çdo pajisje, për sa kohë që ato janë në përputhje me OS tuaj. A dyshoni nëse ky është rasti për VPN që dëshironi të përdorni? Ju mund ta kontrolloni këtë duke përdorur mjetin tonë të krahasimit të rishikimit. Nëse dëshironi ndihmë në instalimin e VPN tonë të preferuar, ExpressVPN, shikoni në rishikimin tonë të ExpressVPN.
  3. Hapni programin VPN dhe lidheni me serverin e duhur (do të thotë një në një vendndodhje të serverit që punon me shërbimin tuaj të transmetimit).
  4. Shkoni në faqen e internetit të shërbimit tuaj streaming, Hyni dhe lundroni në ndeshjen që dëshironi të shihni.
  5. gëzojnë duke brohoritur për ekipin tuaj të preferuar të KE!

Pse të përdorni një VPN (për të parë Kampionatin Evropian)?

lojtarët e futbollitTashmë kemi theksuar një arsye të rëndësishme për shumë njerëz që të përdorin një VPN: nëse përdorni një lidhje “normale”, nuk mund të keni qasje në përmbajtjen tuaj të preferuar në internet, siç janë transmetimet që tregojnë Kampionatin Evropian. Sidoqoftë, përdorimi i një VPN ndërsa jeni në internet mban shumë përparësi të tjera. Një VPN është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur lirinë tuaj në internet, privatësinë në internet dhe sigurinë në internet në përgjithësi. Në fund të fundit, një VPN kodon të gjithë trafikun tuaj të internetit duke përdorur një protokoll të ashtuquajturin encryption, duke e bërë më të vështirë për palët e tjera që t’ju spiunojnë në internet. Për të shtuar këtë, një VPN udhëzon trafikun e të dhënave tuaja në një server të jashtëm përmes një tuneli VPN para se të dërgohet në internet. Kjo do të thotë se ju bën gjithashtu anonimë deri në një pikë të caktuar.

Me pak fjalë, një VPN nuk ju lejon vetëm të hyrni në përmbajtje të bllokuar, gjithashtu ju mban të sigurt nga kompani të mëdha që përpiqen të marrin dhe shesin të dhënat tuaja, dhe nga kriminelët në internet duke u përpjekur të marrin detajet tuaja bankare. Lessshtë e panevojshme të thuhet, megjithëse një VPN është një zgjidhje e shkëlqyeshme e intimitetit dhe sigurisë, ajo është një nga shumë. Ka shumë masa të tjera që mund dhe duhet të ndërmerren, pasi këto do të plotësojnë shumë sigurinë dhe privatësinë e shtuar që ofron VPN. Për të mësuar më shumë rreth këtyre masave, hidhini një sy seksionit tonë të sigurisë në internet.

Pavarësisht, VPN-të luajnë një rol vendimtar në mbrojtjen e sigurisë suaj në internet. Për shembull, imagjinoni se jeni në pushime dhe mënyra e vetme për të parë ekipin tuaj të preferuar të garojë në KE është duke transmetuar përmes një rrjeti publik Wi-Fi. Rrjetet publike Wi-Fi janë si dyqanet e karameleve virtuale për hakerat dhe krimet në internet. Veryshtë shumë e thjeshtë të spiunosh njerëzit që përdorin një rrjet publik Wi-Fi. Kjo do të thotë, nëse këta njerëz nuk përdorin mjetet e duhura për të mbajtur veten të sigurt, siç është një VPN. Gjithmonë ka një shans që ju të mund të bini viktimë e krimit në internet. Sidoqoftë, nëse përdorni një VPN, kjo shans bëhet dukshëm më e vogël. Për më tepër, nëse, përkundër mbrojtjes së shtuar, të dhënat tuaja përfundojnë në duar të gabuara, ato do të kodohen dhe, për rrjedhojë, të palexueshme.

A mund të përdor një VPN falas për të parë Kampionatin Evropian?

Disa VPN ofrojnë shërbimet e tyre falas. Kjo mund të tingëllojë joshëse – gjithçka është më mirë kur është e lirë, në fund të fundit. Apo është? Fatkeqësisht, shumica e ofruesve të VPN falas nuk mund të konkurrojnë me homologët e tyre premium kur bëhet fjalë për cilësi dhe përdorshmëri. Për shembull, shumë ofrues falas VPN zbatojnë kufijtë e shpejtësisë ose të të dhënave. Edhe nëse jo, lidhja e tyre shpesh do të jetë mjaft e ngadaltë, pavarësisht. Kjo për shkak se VPN-të e lirë zakonisht ofrojnë (shumë) më pak serverë se sa ofruesit e paguar. Si i tillë, serverët e tyre shpesh janë shumë më të mbushur me njerëz, duke krijuar një vonesë.

Ndodh kështu që të dyja mbetjet dhe kufijtë e të dhënave janë shpesh problematikë për transmetuesit. Në fund të fundit, ju nevojiten ngarkesa të të dhënave dhe shpejtësi të mira (shkarkuese) në mënyrë që të jeni në gjendje të shikoni siç duhet një rrymë. Siç kemi parë më lart, kjo është saktësisht kur shumë VPN të lira kryejnë nën-par. Kjo është arsyeja pse, nëse po kërkoni të kurseni para, ne më mirë ju këshillojmë të merrni parasysh një VPN të lirë. Këtu mund të provoni.

Këshillë bonusi: Surfshark – një VPN e shkëlqyeshme për një çmim të shkëlqyeshëm

Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që arrin të kombinojë cilësi të shkëlqyeshme me një çmim të ulët, ju rekomandojmë me gjithë zemër Surfshark. Surfshark është një ofrues relativisht i ri VPN që ofron një numër të madh të serverëve të shpejtë dhe të qëndrueshëm, aplikacione miqësore me përdoruesit dhe një mori opsionesh të dobishme shtesë, siç janë serverët statikë VPN dhe një lidhje të dyfishtë VPN. Do të arrini të merrni të gjitha këto vetëm me 1,99 dollarë në muaj. Për më tepër, Surfshark ofron një tjetër avantazh të madh. Oneshtë një nga ofruesit e paktë që ju lejon të përdorni një pajtim në sa më shumë pajisje që dëshironi. Me pak fjalë, nëse nuk dëshiron të humbasësh një qëllim të vetëm të KE, por nuk dëshiron ta thash as bankën, Surfshark është VPN e duhur për ty!

Programi i Kampionatit Evropian

Sigurisht, tani që ju e dini si për të parë Kampionatin Evropian, ju ndoshta dëshironi të dini kur zhvillohet. Këtu keni një tabelë me fazat e ndryshme të Kampionatit Evropian dhe kur ato zhvillohen për t’ju ndihmuar:

Fazëdata

Faza e grupit12-24 qershor
Finalja e 8-të27-30 qershor
Çerekfinale3-4 korrik
Gjysmë-finale7-8 korrik
përfundimtar12 korrik
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me