Hyrja në WhatsApp jashtë vendit: Si të anashkaloni kufizimet

Shërbimi popullor i mesazheve WhatsApp lejon përdoruesit të shkëmbejnë me siguri mesazhe me tekst, thirrje me video dhe skedarë me njëri-tjetrin. Në një kohë kur shkeljet e të dhënave janë të zakonshme, WhatsApp apelon te shumë njerëz. Fatkeqësisht, WhatsApp është i ndaluar në Kinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe është i kufizuar në shumë vende të tjera. Sidoqoftë, është e mundur që përdoruesit e WhatsApp të hyjnë në shërbim në këto vende. Këtu është një përmbledhje e kufizimeve të WhatsApp jashtë vendit dhe si t’i gjeni rreth tyre.


Cilat vende kufizojnë WhatsApp dhe Pse?

Kina ka ndaluar kryesisht WhatsApp vitet e fundit. Në korrik 2017, qeveria kineze filloi bllokimin e shumë funksioneve WhatsApp. Këto përfshinin ndarjen e skedarëve, video dhe bisedat zanore. Kina ngriti bllokun disa javë më vonë. Por në shtator 2017, qeveria bllokoi të gjitha tiparet e aplikacionit. Ndalimi aktualisht mbetet në fuqi, megjithë shqetësimet se ai prish bizneset kineze.

Ndërsa ndalimi i Kinës për WhatsApp është i njohur, vendet e tjera gjithashtu kufizojnë aplikacionin. Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe ndalojnë WhatsApp, si dhe Snapchat dhe FaceTime. Arabia Saudite kufizoi disa tipare të WhatsApp në të kaluarën, veçanërisht thirrjet me zë, por hoqi ndalimin në vitin 2016. Vende të tjera që mbyllën përkohësisht WhatsApp përfshijnë Brazilin, Ugandën, Zimbabve, Egjiptin dhe Marokun.

Pse i ndalojnë WhatsApp?

Logo e WhatsappVlen të hulumtoni pse disa vende ndaluan ose mbyllin përkohësisht WhatsApp. Qytetarët e Brazilit kanë pasur më shumë liri në internet. Vendi madje miratoi një kushtetutë të internetit që mbështeste neutralitetin neto në 2014. Por në 2015 dhe 2016, qeveria bllokoi WhatsApp dy herë. Kjo për shkak se qeveria pati një mosmarrëveshje me pronarin e WhatsApp në Facebook për dorëzimin e të dhënave për të hetuar krimet në internet. Qeveria braziliane ka miratuar që më shumë ligje që luftojnë kundër krimit në internet. Por këto ligje gjithashtu kufizojnë lirinë e internetit të shumë brazilianëve.

Turqia bllokoi WhatsApp në nëntor 2016 pas arrestimit të anëtarëve të Partisë Demokracia e Popullit (PDP) të mbështetur nga kurdët. Qeveria turke është përdorur gjithnjë e më shumë në censurimin e internetit. Kjo është kryesisht për të parandaluar mbulimin nga media të ngjarjeve të caktuara politike. Ata pretendojnë se këto veprime janë për të parandaluar trazirat civile. Sidoqoftë, ata kufizojnë shumë lirinë në internet të qytetarëve turq.

Arabia Saudite ndaloi thirrjet me zë në shërbimet WhatsApp, Skype dhe VoIP (Voice over Internet Protocol) përpara vitit 2017. Kjo e bëri më të vështirë për banorët Sauditë të komunikojnë me botën e jashtme. Qëllimi ishte të kufizonte fluksin e ideve dhe informacioneve të huaja në vend. Mbretëria e hoqi atë ndalim në 2017 për të promovuar biznesin dhe rritjen ekonomike. Ideja që shërbimet si WhatsApp dhe Skype duhet të kufizohen për t’u mbrojtur nga ndikimet negative, ndahet nga Kina.

Kufizimet WhatsApp dhe Firewall i Madh i Kinës

Ndalimi i WhatsApp i Kinës është i lidhur me përpjekjet e vendit për të censuruar komunikimin e lirë dhe të hapur. Programi i censurimit në internet të Kinës, i njohur si Firewall i Madh i Kinës, është një nga më kufizuesit në botë. Qeveria projektoi Firewall për të bllokuar informacionin që kërcënon parimet e tij komuniste. Ai gjithashtu funksionon për të kufizuar përhapjen e ideve të huaja dhe perëndimore brenda vendit.

WhatsApp është një shqetësim i veçantë për qeverinë kineze sepse ka veçori të përparuara të kriptimit. Teknologjia e kriptimit parandalon që palët e treta të shohin biseda dhe mesazhe të dërguara në WhatsApp. Si rezultat, qeveria ka frikë se qytetarët kinezë do të shkëmbejnë përmbajtje antikomuniste mbi WhatsApp. Kjo është arsyeja pse aplikacioni është i kufizuar së bashku me shumë faqe të tjera të internetit.

Kina ka shërbime të tjera të mesazheve si WeChat, e cila është e ngjashme me WhatsApp por pa veçoritë e kriptimit. Unuditërisht, shërbimet si WeChat monitorohen shpesh nga qeveria. Për më tepër, WeChat i jep informacion qeverisë kineze në kërkesë. Kjo praktikë tregon se qeveria është thellësisht e dyshimtë për komunikimin privat. Si rezultat, Kina censuron rëndë qytetarët e saj.

Si të gjeni rreth këtyre kufizimeve

Shtë e rëndësishme të kuptoni se si qeveritë kufizojnë WhatsApp në mënyrë që të kapërcejnë këto kufizime. Kur një qeveri vendos të bllokojë WhatsApp, ata njoftojnë të gjithë ofruesit e shërbimeve të internetit (ISP) në vend. ISP-ve u kërkohet të bllokojnë lidhjet e përdoruesve të tyre me aplikacionin, në mënyrë që të mos mund të përdorin më atë. Meqenëse të gjithë ISP-të duhet të jenë në përputhje, aplikacioni është i bllokuar në çdo lidhje interneti në vend.

Përkundër këtyre ndalimeve në WhatsApp, ju mund të hyni në shërbim duke përdorur një rrjet virtual privat (VPN). Ju mund të përdorni VPN për të hyrë në përmbajtje të ndaluar të internetit gjithashtu. VPN kodon të dhënat tuaja dhe i transmeton ato përmes një proxy serveri, i cili ju cakton një adresë IP të ndryshme. Kjo fsheh adresën dhe vendndodhjen tuaj IP aktuale dhe i dërgon të dhënat tuaja përmes një vendi tjetër. Në këtë mënyrë, dikush në Kinë mund të marrë rreth bllokut WhatsApp.

Opsione të përshtatshme VPN për të zhbllokuar WhatsApp

Për të hyrë në WhatsApp në vendet që kufizojnë përdorimin e tij, së pari duhet të lidheni me një shërbim VPN. Atëherë mund të gjeni rreth kufizimeve dhe të përdorni të gjitha tiparet e aplikacionit. Në të njëjtën kohë, jo të gjitha VPN-të janë të besueshme. Ju duhet të gjeni një shërbim VPN me karakteristika të përparuara të sigurisë, një rrjet të madh të serverëve dhe shpejtësi të shpejtë të lidhjes. Këtu janë disa opsione VPN që janë të përshtatshme për të zhbllokuar WhatsApp.

Qasuni në WhatsApp me ExpressVPN

ExpressVPN vlerësohet si shërbimi më i mirë i përgjithshëm VPN i këtij momenti përsa i përket shpejtësisë, besueshmërisë dhe sigurisë. Kjo ju lejon të lidheni me një rrjet me mbi 3000 servera në më shumë se 90 vende. Kjo do të thotë që ju mund të merrni rreth blloqe WhatsApp në shumë vende, përfshirë Kinë. Në fakt, ExpressVPN është një nga VPN-të më të mira që mund të përdorni kur vizitoni Kinën.

Ka shumë karakteristika të ndryshme sigurie në ExpressVPN për t’ju mbajtur të sigurt kur përdorni WhatsApp. Karakteristikat përfshijnë kriptim 256-bit për të mbrojtur të dhënat tuaja, mbrojtjen e rrjedhjes së DNS dhe një ndërprerës vrasës për të ndaluar transmetimin e të dhënave mbi një lidhje të pambrojtur. Karakteristikat shtesë përfshijnë një kontrollues IP dhe një politikë mos-logs për të mbrojtur më tej të dhënat tuaja private.

Ky shërbim është gjithashtu i dukshëm për shpejtësitë e tij të mëdha, të cilat ju lejojnë të dërgoni tekste, mesazhe dhe thirrje zanore përmes WhatsApp pa vonesa. Alsoshtë gjithashtu mjaft e thjeshtë për të lundruar dhe instaluar, gjë që e bën atë një zgjedhje të mirë për fillestarët VPN, si dhe përdoruesit më me përvojë.

Qasuni në WhatsApp me CyberGhost

CyberGhost është një nga opsionet më të thjeshta VPN në dispozicion, gjë që e bën atë ideal për përdoruesit e rinj VPN. Ju nuk keni nevojë të jeni të teknologjisë së lartë ose të keni përvojë të mëparshme me VPN për të kuptuar CyberGhost.

Procesi për zhbllokimin e WhatsApp është i drejtpërdrejtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hapni programin CyberGhost dhe të zgjidhni opsionin Zhbllokimin e Uebfaqeve Themelore. Nga atje ju mund të zhbllokoni WhatsApp me vetëm një klik. Programi gjithashtu do të konfigurojë automatikisht të gjitha cilësimet për ju.

Përveç lehtësisë së përdorimit, CyberGhost ka shumë veçori të tjera të rëndësishme. Rrjeti i tij përbëhet nga mijëra servera në 60+ vende të ndryshme. Ashtu si ExpressVPN, ajo ofron kriptim 256-bitësh, nuk ka një politikë log, dhe krenohet me shpejtësi të shpejtë. Kjo e lehtëson përdorimin e sigurt të të gjitha tipareve WhatsApp.

Përdorimi i VPN-ve në Kinë

Pavarësisht nga cila mundësi zgjedhni, nëse po udhëtoni për në Kinë ka konsiderata shtesë. Nëse po planifikoni të përdorni një VPN në Kinë, mos harroni të zgjidhni me kujdes ofruesin tuaj dhe të shkarkoni VPN para se të dilni nga shtëpia. Kjo për shkak se Kina ndalon gjithashtu shërbimet VPN. Duke ndjekur këto hapa, nuk duhet të keni problem të përdorni WhatsApp në Kinë.

Mendimet përfundimtare

Shumë vende kufizojnë shërbimet si WhatsApp për një larmi arsyesh. Disa kombe si Kina shqetësohen për njerëzit që dërgojnë mesazhe antiqeveritare. Ose ata janë të shqetësuar për të mbajtur larg ndikimeve të padëshiruara nga qytetarët e tyre. Ndalimet e përkohshme të WhatsApp shpesh ndodhin gjatë periudhave të trazirave civile ose protestave antiqeveritare. Shumë herë vendet drejtojnë censurimin për të ulur trazirat ose trazirat. Në çdo rast, gatishmëria e një qeverie për të kufizuar lirinë e qytetarëve të saj është një praktikë shumë e diskutueshme.

Lajmi i mirë është se përkundër kufizimeve të qeverisë, qytetarët dhe vizitorët njësoj mund të hyjnë ende në WhatsApp. Nëse blini një VPN nga një ofrues me reputacion, ju keni gjithçka që ju nevojitet për të përdorur WhatsApp jashtë vendit. Për sa kohë që të vendosni VPN para se të dilni nga shtëpia, është e mundur të merrni rreth kufizimeve WhatsApp në çdo vend.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me