Zlato a súkromie: je toto rozšírenie bezplatné? | VPNoverview

Medové logoOnline nakupovanie neustále rastie na popularite. To nie je prekvapujúce. Je tak ľahké kliknúť na položku „kúpiť“ a na druhý deň dostanete na dosah ruky balík. Existuje aj veľa online zliav. Zľava 20 dolárov na najnovšie Nintendo, zľava 10% na vaše obľúbené košele – každý ušetrený dolár je dolár, ktorý vyhral. Na tomto mieste vstupujú rozšírenia, ako napríklad Honey. Tieto programy kontrolujú internet, či neobsahujú aktívne kupónové kódy a zľavy na produkty, ktoré sa chystáte kúpiť, takže nikdy nebudete minúť príliš veľa. Znie to užitočné, ale je Honey skutočne tak úžasný, ako to znie?


V tomto článku vám povieme viac o Honey, o tom, ako to funguje pri online nakupovaní, o tom, ako zarábajú a ako táto bezplatná aplikácia šetriaca peniaze zaobchádza s vašimi osobnými údajmi a súkromím.

Čo je Honey?

Honey je rozšírenie o aplikáciu a prehliadač, ktoré vám pri nakupovaní online pomáhajú šetriť peniaze. Bola založená v roku 2012 v USA. Honey vyhľadáva na internete existujúce kupónové kódy, vďaka ktorým budú výrobky, ktoré chcete kúpiť, lacnejšie. Existuje veľa aplikácií, ktoré fungujú podobným spôsobom, napríklad PriceScout a InvisibleHand. Med je však v súčasnosti najznámejší.

Aplikácie šetriace peniaze hľadajú na webe najlepšie ponuky. Ich cieľom je urobiť online nakupovanie čo najlacnejšie a najrýchlejšie. Konkrétne má Honey aplikáciu pre váš telefón a tablet a rozšírenie prehliadača pre váš počítač. Rozšírenie sa spúšťa na pozadí vášho prehliadača, takže ho uvidíte iba vtedy, keď ho potrebujete. Kedykoľvek budete nakupovať online, môžete kliknúť na rozšírenie Honey v hornej časti prehliadača a zistiť, ktoré zľavy sú k dispozícii.

Ako Honey funguje

Ušetrené medové peniazeZlato robí niekoľko zmien v internetovom prostredí. Po prvé, na webové stránky, ktoré navštevujete, pridáva tlačidlá, najmä tlačidlá v internetových obchodoch. Pomocou týchto tlačidiel budete môcť uložiť určitý produkt do svojho „droplistu“. To znamená, že Honey bude naďalej kontrolovať cenu tohto produktu a upozorní vás, ak klesne pod určitý bod, takže ho budete môcť kúpiť, keď bude lacnejší.

Ďalšiu možnosť nájdete na Amazone, na obrovskom online trhu, ktorý úzko spolupracuje s Honey. Honey tam skontroluje, či cena, ktorú platíte za určitý produkt, je najlacnejšia na Amazone. Niekedy sa ten istý produkt nahrá do Amazonu viackrát, pričom každý záznam má inú cenu. S produktom Honey nájdete vždy najlacnejšiu možnosť bez toho, aby ste museli hľadať seba.

Aj mimo Amazonu vám Honey pomôže. Po naplnení nákupného košíka v internetovom obchode a zistení, že ste pri odhlásení, jednoducho kliknite vo svojom prehliadači na logo Honey. Zlato nájdete tie najlepšie kupónové kódy. Zdá sa, že je to jednoduchá a užitočná aplikácia. Otázka však znie: aký je úlovok? Med má teraz vyše 17 miliónov členov. Ako to dosiahli? A kde získali peniaze na podnikanie, ak sú ich služby skutočne bezplatné?

Medová reklama: YouTube

Ak ste už niekedy počuli o rozšírení Honey, je pravdepodobné, že spolupracovali s jedným z vašich obľúbených online vplyvných používateľov. Honey sponzoruje nespočetné množstvo slávnych YouTubers, ktorí potom vo svojich videách budú hovoriť o predĺžení. Mohli by spomenúť neuveriteľné zľavy, ktoré našli s Honey, a vyzývajú divákov, aby si stiahli rozšírenie, ktoré „vyžaduje iba dve kliknutia“. Tu je príklad takého sponzorovaného videa, v tomto prípade MrBeast, slávneho YouTubera s takmer 30 miliónmi predplatiteľov..

Okrem priameho kontaktu s vplyvnými firmami, Honey predáva svoje služby aj nákupom reklamy na YouTube. Možno ste videli tieto reklamy na začiatku (alebo priamo v strede) videa. Vďaka svojim reklamám a sponzorstvu na platformách ako YouTube, Honey dokázal rozšíriť svoju značku a získať tisíce (ak nie milióny) nových používateľov..

Zlato a peniaze

Zlato môže byť bezplatné rozšírenie, to však neznamená, že sa vôbec nezaoberá peniazmi. Niektoré z videí sponzorovaných spoločnosťou Honey boli sponzorované za desiatky tisíc dolárov. Koncom roka 2019 spoločnosť PayPal odhalila, že kupujú med za 4 miliardy dolárov – doteraz najväčšiu akvizíciu. Ako sa môže slobodný softvér stať tak cenným?

Ako Honey zarába peniaze

Každé úspešné podnikanie má finančnú stratégiu: spôsob, akým zarobia svoje peniaze a sú schopné naďalej existovať. Stratégia spoločnosti Honey sa týka provízií a pridružených spoločností. Ich partneri, predajcovia, ktorých zľavové kódy používate, im poskytujú províziu, keď člen Honey niečo kúpi pomocou propagačného kódu. Inými slovami, ak si kúpite niečo z webového obchodu X pomocou Honeyho kódu, Honey dostane peniaze z webového obchodu X. Týmto spôsobom môžu tvrdiť, že Honey dokážu držať zadarmo bez toho, aby predali akékoľvek údaje o svojich používateľoch..

Med je jednoznačne viac ako jednoduchá databáza kódov kupónov. Mnoho webových stránok, obchodov a ďalších firiem uzavrelo obchod s Honey. Tieto obchody, ktorých výsledkom sú provízie pre Honey, vytvárajú najväčšiu formu príjmu z rozšírenia. Inými slovami, kódy používané spoločnosťou Honey nie sú iba všeobecné kódy, ktoré vyberiete z internetu. Sú to aktívne propagácie, ktoré pomáhajú ľuďom pracujúcim v spoločnosti Honey zarobiť si na živobytie.

Zlato zlato

Moneybag s znakom dolára na počítačiNamiesto toho, aby vám poskytoval iba kódy zliav, Honey ide o krok ďalej. Majú špeciálny vernostný program, ktorý vám umožňuje získavať body. Čím častejšie používate rozšírenie, tým rýchlejšie získate „body“ v tomto systéme, ktorý sa nazýva Honey Gold. Akonáhle budete mať dostatok bodov (1 000 medového zlata), môžete ich vymeniť za darčekové karty vo všetkých druhoch internetových obchodov vrátane Amazon a eBay..

Tento jednoduchý systém odmeňovania vytvára pocit lojality s používateľmi. Chcú získať toto zlato, aby mohli získať darčekovú kartu – a tak budú aj naďalej používať Honey.

Prečo PayPal kúpil Honey

PayPal kúpil Honey späť koncom roku 2019. K akvizícii došlo za najmenej 4 miliardy dolárov. Honey vydal vyhlásenie o tom, ako by to ovplyvnilo členov. Najmä budú môcť spolupracovať s viacerými obchodníkmi a ponúkať viac platobných možností. Používatelia sa teraz budú môcť tiež pripojiť k Honey prostredníctvom svojich účtov PayPal. Okrem toho spoločnosť Honey výslovne uviedla, že v spôsobe zaobchádzania s ochranou osobných údajov svojich používateľov nedôjde k žiadnym zmenám. Podrobnejšie sa na to pozrieme v nasledujúcej časti.

Pre Honey sa stane súčasťou rodiny PayPal jednoznačne niekoľko výhod. Čo získa PayPal za tento obchod? Zlato môže byť zadarmo, ale to neznamená, že nerobí žiadne peniaze. Ako už bolo spomenuté, Honey zarába provízie vždy, keď si člen niečo kúpi pomocou niektorého zo svojich zľavových kódov. Popri týchto možných výnosoch sa však PayPal osobitne chcela dostať do rúk technológie spoločnosti Honey. Podľa spoločnosti táto technológia pomôže spoločnosti PayPal osloviť zákazníkov a prispôsobiť si zážitky z nakupovania. Otázka znie: ako idú ruka v ruke osobné nákupné zážitky a súkromie?

Čo o vás Honey vie?

Vo svete, kde nič nie je nikdy „bezplatné“, má bezplatné rozšírenie, ako je Honey, ktoré pre vás aspoň nejakým spôsobom neziskové, znie nemožne. Čo sa tu deje? Pozreli sme sa na to.

Zhromažďovanie používateľských údajov

Aby spoločnosť Honey mohla vykonávať svoje služby, musí zhromažďovať užívateľské údaje. Koniec koncov, musí vedieť, kde sa nachádzate na internete, aby vám mohlo poskytnúť tie správne zľavy. Pretože sa však Honey stalo oveľa viac ako jednoduchým vyhľadávačom zliav, zhromažďujú omnoho viac používateľských údajov, napríklad prostredníctvom cookies. Po nainštalovaní rozšírenia sa zobrazí nasledujúca obrazovka s výzvou na vytvorenie účtu.

Vytvorenie účtu v službe Honey

Ak sa rozhodnete vytvoriť účet Honey, aplikácia bude môcť o vás získať viac informácií. Čo presne vedia? Vo svojich zásadách ochrany osobných údajov spomínajú zhromažďovanie:

Osobné informácie:

 • Vaše prihlasovacie údaje, ak sa rozhodnete ich používať (vrátane vášho e-mailu, používateľského mena, hesla)
 • Všetky údaje, ktoré sa rozhodnete zdieľať vo svojom profile, napríklad vaše meno, odkazy na sociálne médiá a profily (ak sa prihlásite pomocou svojho účtu Google alebo Facebook, budú sa môcť pozrieť na tieto účty, ale iba ak sú verejne prístupné) k dispozícii)
 • Akákoľvek komunikácia s Honey prostredníctvom e-mailu alebo iným spôsobom
 • Informácie o banke alebo kreditnej karte, ak ste ich poskytli prostredníctvom aplikácie Honey Mobile alebo Honey Pay
 • Položky, ktoré pridáte do svojho Droplistu
 • Kupóny, propagačné kódy a ponuky, ktoré ste zdieľali so spoločnosťou Honey
 • Priatelia, ktorých hovoríš Honey
 • Obchody, ktoré sa rozhodnete sledovať pomocou Trackera Honey

Technická informácia:

 • Typ zariadenia
 • Jedinečné ID vášho zariadenia
 • Jeho operačný systém
 • Typ vášho prehliadača
 • IP adresa
 • Známky udalostí
 • Chybové protokoly

Ako vidíte, veľká časť osobných informácií, ktoré zhromažďujú, závisí od toho, či ich s nimi zdieľate alebo nie. Čím viac zdieľate, tým efektívnejšia bude aplikácia a tým menšie súkromie budete mať. Údaje, ktoré zhromažďujú, sa niekedy anonymizujú a zhromažďujú, aby im pomohli analyzovať svoje služby.

Na druhej strane, Honey sľubuje, že nikdy nebude sledovať históriu vášho vyhľadávacieho nástroja, e-maily ani prehliadanie na žiadnej stránke, ktorá nie je maloobchodným webom..

Na vopred schválených maloobchodných weboch bude spoločnosť Honey zhromažďovať informácie o tomto webe (meno maloobchodníka, zobrazenia stránky), ako aj ceny a dostupnosť položiek. Tieto informácie a informácie, ktoré o vás zhromaždili, môžu použiť na to, aby vám dali prispôsobené odporúčania, napríklad na zobrazovanie sponzorovaných ponúk produktov. Inými slovami, sledujú vaše nákupné zvyklosti a podľa toho upravujú vaše nakupovanie online.

Zdieľanie užívateľských údajov

Podnikatelia trasúcimi sa rukamiSpoločnosť Honey sľubuje, že vaše osobné údaje nikdy nepredá. Dalo by sa tvrdiť, že „osobné údaje“ nepokrývajú všetky údaje, ktoré zhromažďujú: sú informácie o produktoch, ktoré kupujete alebo hľadáte skutočne osobné? Tieto informácie, tiež nazývané metadáta, môžu byť veľmi cenné. Skutočnosť, že ho Honey používa na to, aby vám ukázala prispôsobené ponuky a prispôsobené skúsenosti, to už potvrdzuje. Napriek tomu spoločnosť Honey podľa svojich zásad ochrany osobných údajov tieto informácie nepredáva. Budú sa o ňu deliť s rôznymi stranami vrátane:

 • ich poskytovatelia služieb, ktoré im pomáhajú pri udržiavaní ich produktov, marketingu, právnych záležitostiach, bezpečnostnej ochrane, spracovaní platieb atď
 • predajne kupujete na adrese, ktorá bude potrebovať vaše dodacie informácie, aby vám mohla poslať zakúpený produkt (ale iba v prípade, že používate aplikáciu Honey Mobile)
 • ich materská spoločnosť, PayPal, a jej pridružené a dcérske spoločnosti

Okrem nich môže spoločnosť Honey zdieľať informácie aj s inými stranami, napríklad ak to vyžaduje zákon. Môžu tiež zdieľať anonymizované údaje s ostatnými. Posledná zmienka o tejto téme je, že môžu zdieľať informácie „keď sa v dobrej viere domnievajú, že je potrebné chrániť [ich] práva, chrániť vašu bezpečnosť alebo bezpečnosť iných alebo vyšetrovať podvod“. Aj keď je toto tvrdenie pravdepodobne úmyselne neurčité na pokrytie akýchkoľvek neočakávaných situácií, poskytuje spoločnosti Honey aj dostatok priestoru na zdieľanie údajov o používateľoch v prípade, že si to želajú..

Všetky tieto informácie nájdete v pravidlách ochrany osobných údajov spoločnosti, ktoré sú otvorene dostupné na ich webových stránkach. Honey zhromažďuje a zdieľa pomerne veľa vašich informácií, čo by mohlo byť problémom, ak si ceníte svoje súkromie online. Aspoň Honey je však o svojich politikách otvorený.

Má med nasledovať každý váš pohyb?

Na základe prispôsobených odporúčaní Honey pre používateľov by vás mohlo zaujímať, do akej miery študujú vaše online správanie. Aké informácie používajú, aby vám ponúkli prispôsobené ponuky? Niektorí ľudia sa pýtajú, či je Honey vlastne forma spyware, ktorý sleduje všetko, čo robíte online, aby z neho mohol profitovať. Spoločnosť tieto obavy vypočula a odpovedala na ne špeciálnym videom YouTube. V tomto videu vykonávajú na svojich zamestnancoch test detektora lži.

Zamestnanci hovoria o tom, ako nepredávajú vaše osobné údaje, napríklad vašu e-mailovú adresu. Znovu opakujú, že Honey zarába peniaze prostredníctvom provízií a priznáva, že službu využíva sám. Toto video bolo šikovným marketingovým krokom, keďže hrá online popularitu testovacích videí s detektorom lži. Či je to skutočne užitočné, pokiaľ ide o zistenie toho, ako pravdivý je Honey, zostáva otvorená diskusia. Nakoniec bolo možné editovať zábery. Okrem toho, že rozšírenie nemusí predávať vaše údaje, neznamená to, že nemôže vidieť vaše údaje pre seba – čo môže.

Je Honey spyware?

Oko na notebookuAby sme sa dostali na koniec tejto veci, sami sme túto záležitosť preskúmali. Niektorí ľudia sa obávajú, že by Honey mohol byť spywarom. Spyware je forma škodlivého softvéru, ktorý infikuje váš počítač, smartfón alebo iné zariadenie a zhromažďuje informácie o vás. Doslova vás špehuje pri používaní zariadenia, sledovaní histórie prehliadača, histórie sťahovania, akýchkoľvek osobných informácií, ako sú prihlasovacie údaje a bankové údaje, a vaše e-maily.

Spyware zvyčajne výrazne spomalí vaše zariadenie. Keďže malware neustále zaznamenáva všetko, čo robíte, spotrebuje veľa pracovnej pamäte. Prehliadanie, streamovanie a klikanie bude trvať podstatne dlhšie. Keď sme nainštalovali Honey, tak tomu nebolo.

Aby sme sa ubezpečili, preskúmali sme aktívne procesy v našom počítači, aby sme zistili, či bol Honey softvér aktívny na pozadí zariadenia. To nebol tento prípad. Stručne povedané, Honey nie je formou spywaru, hoci zhromažďuje vaše údaje, ako je uvedené vyššie a v ich pravidlách ochrany osobných údajov..

Aktivita Honey vo vašom prehliadači

Môžeme konštatovať, že Honey nesleduje každý jeden krok, ktorý urobíte na svojom zariadení. Týmto spôsobom to neovplyvní vašu všeobecnú bezpečnosť a súkromie. Keďže však ide o rozšírenie prehliadača, bolo by zaujímavé zistiť, ako v prehliadači funguje. Nainštalovali sme Honey do prehliadača Firefox a pokúsili sme sa zistiť, koľko program sleduje. Pri pohľade na manažéra úloh nášho prehliadača sme videli, ako aktívny bol Honey počas prehliadania.

Zlato je rozšírenie prehliadača, ktoré sa zdá byť stále aktívne, hoci často vykazuje len veľmi malú aktivitu. Pri návšteve maloobchodných webových stránok, napríklad Amazon, sa energetický dopad Honey zvyšuje. Znamená to, že hľadá správne zľavy a uznáva, že ste sa dostali do partnerského internetového obchodu. Zatiaľ nie je nič neobvyklé: to je presne to, čo má Honey robiť.

Pri návšteve netradičných webových stránok, napríklad našich vlastných webových stránok alebo iných informačných stránok nájdených prostredníctvom webového vyhľadávania Google, zostáva energetický vplyv spoločnosti Honey nízky. Hoci aplikácia skontrolovala, či je web maloobchodný predajca, nerobí nič iné, keď sa rozhodne, že nie je. Pri používaní sociálnych médií, ako sú Twitter a YouTube, sa nič nestane. Zdá sa, že zlato tu nesleduje vaše pohyby.

Navštívená webová stránka
Energetický dopad medu
Maloobchodná webová stránka (Amazon)Priemer / vysoký
Nonretail web (VPNoverview)Low / zero
Platforma sociálnych médií (YouTube, Twitter)Low / zero

Kedykoľvek je med veľmi aktívny, jeho pamäť porastie. To znamená, že aplikácia ukladá informácie o vašom správaní v online nakupovaní, ako je známe. Aj keď táto prax má určite vplyv na vaše súkromie, nemusí to byť nevyhnutne nesprávne. Koniec koncov, používaním Honey súhlasíte s tým, aby ste mu umožnili sledovať vaše online pohyby a skontrolovať každý použitý internetový obchod. Rozšírenie vytvára z vašich údajov profil, ktorý používajú na prispôsobenie vašej skúsenosti. Z tohto dôvodu narastá veľkosť pamäte rozšírenia.

Záverečné myšlienky

Aplikácia Honey na šetrenie peňazí je jednou z najpopulárnejších svojho druhu. Cieľom tejto služby je nájsť pre svojich používateľov najlepšie a najrelevantnejšie zľavy. Má tiež systém vrátenia peňazí, kde používatelia môžu získať späť časť peňazí utratených za nové produkty pomocou Honey. Aby mohol Honey fungovať, musí zhromažďovať určité osobné údaje. Môžete sa rozhodnúť zdieľať väčšinu týchto údajov, napríklad e-mail, sociálne médiá a ďalšie citlivé informácie. Pre bežného používateľa však spoločnosť Honey použije údaje na prispôsobenie a prispôsobenie vášho zážitku z nakupovania.

Pokiaľ ide o ochranu súkromia, Honey nie je najlepším rozšírením na použitie. Ak chcete zostať v anonymite online alebo jednoducho nechcete zdieľať svoje obchodné zvyky s ostatnými, odporúčame vám, aby ste zostali ďaleko od Honey. Avšak za účelom rozšírenia, pre ktorý bolo navrhnuté, to robí dobrú prácu. Nezdá sa, že by obsahoval žiadny spyware, a bude fungovať až vtedy, keď sa ocitnete na maloobchodnom webe alebo v internetovom obchode. Toto rozšírenie nepredáva vaše údaje marketingovým pracovníkom (alebo niekomu inému), ale vykonáva úlohy samotného obchodníka. Poskytnutím prispôsobeného prostredia sa pokúsi prinútiť vás nakupovať viac online, aby z toho mohli profitovať oni aj ich partnerské obchody. Honey môžete bez obáv používať, pokiaľ viete, že táto spoločnosť bude o vás veľa vedieť a ako nakupujete online!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me