WhatsApp Alternatívy: Najbezpečnejšie možnosti VPNOverview

Whatsapp LogoTakmer si už nevieme predstaviť svet bez chatovacích aplikácií. Chatové služby nám ponúkajú spôsob vzájomnej komunikácie bez toho, aby sme museli platiť za každú správu alebo každú minútu hovoru. WhatsApp je veľmi populárny príklad takejto chatovacej služby. Je to jedna z najpopulárnejších chatových aplikácií v Európe, Rusku, Afrike a Južnej Amerike. WhatsApp má po celom svete vyše 1,5 miliardy používateľov. Pretože je táto aplikácia tak populárna, často je najlepšou možnosťou komunikácie so všetkými vašimi priateľmi. Keďže však WhatsApp v súčasnosti vlastní Facebook, možno je čas pozrieť sa na bezpečnejšie alternatívy. Aké sú tieto alternatívy? Prečítajte si všetko o nich nižšie!


Prečo potrebujeme alternatívu k WhatsApp?

Zatiaľ čo WhatsApp je veľmi užitočná aplikácia, má problémy s ochranou súkromia používateľov. Z tohto dôvodu by bolo rozumné pozrieť sa na niektoré alternatívy. V roku 2014 spoločnosť WhatsApp kúpila spoločnosť Facebook. To spôsobilo dosť rozruch, pretože používatelia WhatsApp sa obávali, že Facebook bude zhromažďovať všetky svoje údaje.

V roku 2016 sa zmenili podmienky ochrany osobných údajov WhatsApp. Prijatím týchto zmenených podmienok ochrany osobných údajov povoľujete WhatsApp zdieľať informácie s tretími stranami. Medzi tieto informácie patrilo vaše telefónne číslo, váš zoznam kontaktov a vaše používateľské informácie (keď ste aplikáciu použili). WhatsApp navyše ukladá vaše správy do telefónu bez ich šifrovania. Takže aj keď majú šifrovanie typu end-to-end, ktoré chráni údaje počas ich prenosu z jedného zariadenia na druhé, nechráni ich v samotnom telefóne. Toto je slabé miesto v ochrane vášho súkromia.

WhatsApp môže ukladať údaje aj mimo telefónu. Môžete si vytvoriť zálohu pomocou cloudovej služby. Pred zakódovaním histórie rozhovoru vám poskytovateľ cloudových služieb a hackeri mohli ľahko prečítať konverzácie. WhatsApp v súčasnosti šifruje zálohovanie. Hackeri však oznámili, že by nebolo ťažké narušiť toto šifrovanie pomocou karty SIM zariadení, ktoré boli použité na zálohovanie..

WhatsApp má zjavne určité problémy s bezpečnosťou a ochranou súkromia, a to v telefóne aj s externými službami. Zmena nastavení ochrany osobných údajov WhatsApp vám len veľmi pomôže. Tieto problémy vytvorili dostatočný dôvod na vyskúšanie niektorých alternatív k WhatsApp. Nižšie nájdete informácie o 5 bezpečnejších alternatívach. Môžete si prečítať aj 3 mimoriadne populárne alternatívy, ktoré sú však podstatne menej bezpečné ako prvých 5 možností.

Bezpečné alternatívy k WhatsApp

Na našich telefónoch sa teraz odohráva veľká časť nášho života a komunikácia je jeho podstatnou súčasťou. Nie je prekvapujúce, že existuje veľa aplikácií na čet. Ak však chcete komunikovať anonymne, väčšina z týchto aplikácií nebude vhodná. Ukázalo sa, že je pomerne ťažké zaručiť bezpečnosť a anonymitu používateľov chatovej aplikácie.

Ak hľadáte bezpečnú komunikačnú aplikáciu, je dôležité skontrolovať, či služba zdieľa vaše informácie s tretími stranami. Okrem toho by služba mala šifrovať vaše správy, v opačnom prípade bude ľahké ich zachytiť. Útoky Man in the Middle (MITM) sú bežnou metódou na zachytenie informácií. O tom sa dozviete neskôr. Dobrá aplikácia by mala vaše uložené správy dobre chrániť. Nižšie nájdete informácie o nasledujúcich aplikáciách, ktoré sú bezpečnou alternatívou k WhatsApp:

 • Surespot
 • signál
 • drôt
 • Threema
 • telegram

Surespot

Logo SurespotPrvou alternatívou je Surespot. Toto je najbezpečnejšia alternatíva zo všetkých. Je to kuriérska služba, rovnako ako WhatsApp, s výnimkou toho, že sa program Surespot zameriava na bezpečnosť a súkromie. Používajú silné 256-bitové šifrovanie AES-GCM a šifrovanie typu end-to-end. Surespot navyše používa protokoly SSL / TLS. Táto kombinácia zaisťuje, že všetka komunikácia medzi zariadením a serverom je šifrovaná.

Surespot môžete používať úplne anonymne. S aplikáciou nemusíte zdieľať svoje telefónne číslo ani zoznam kontaktov. Okrem toho Surespot používa šifrované úložisko pre vašu históriu rozhovorov na vašom vlastnom zariadení. Nakoniec nezdieľajú žiadne informácie s tretími stranami.

Je smutné, že existujú nejaké nevýhody Surespot. Aplikácia nefunguje na všetkých zariadeniach. Je k dispozícii iba pre Android a iOS. To napríklad znamená, že službu nemôžete používať na svojom notebooku alebo počítači. Navyše, používanie Surespotu nie je rozšírené, čo znamená, že nebudete môcť komunikovať s ľuďmi, ktorých poznáte. Iba ak ich presvedčíte, aby tiež začali používať Surespot.

Pros
Zápory
End-to-end šifrovanieObmedzená kompatibilita
Silné šifrovanieMálo používateľov
Používajte anonymne
Bezpečné ukladanie správ

signál

Logo signáluDruhou alternatívou k WhatsApp je Signal. Táto aplikácia je veľmi bezpečná a dôveryhodná. Navyše je veľmi užívateľsky príjemný. Všetka prevádzka je šifrovaná od začiatku do konca pomocou signálu. Poskytujú tiež rozšírenú ochranu pred útokmi MITM, kde sa hackeri pokúšajú zachytiť vašu komunikáciu.

Signál tiež používa protokoly SSL / TLS a neuchováva žiadne denníky používateľov. Môžete si vybrať, či aplikácii dáte prístup do svojho zoznamu kontaktov. Okrem toho je vaša história chatu šifrovaná a uložená na vašom zariadení. Týmto spôsobom zabránite úniku akýchkoľvek informácií v prípade straty alebo odcudzenia telefónu.

Bohužiaľ nemôžete používať signál anonymne, pretože chcú poznať vaše telefónne číslo. Mohli by ste použiť ďalšie telefónne číslo, napríklad predplatené číslo. Ľudia, s ktorými sa zhovárate, uvidia iba druhé telefónne číslo. Na webovej stránke Signal vysvetľujú, ako to funguje presne. Signál je k dispozícii pre Android a iOS.

Pros
Zápory
End-to-end šifrovanieObmedzená kompatibilita
Užívatelsky prívetivýMálo používateľov
Ochrana pred útokmi MITMŽiadne anonymné použitie
Bezpečné ukladanie správ

drôt

Logo drôtuTreťou alternatívou k WhatsApp je Wire. Toto je dobre chránená chatová služba. Na svojich webových stránkach tvrdia, že sú najbezpečnejšou chatovou aplikáciou na trhu. V prípade tejto aplikácie sa vaše správy budú odosielať s medzifázovým šifrovaním (HMAC-SHA 256-bit). A všetky videohovory budú chránené šifrovaním SRTP. Vo všeobecnosti sa to považuje za silnú ochranu údajov. Wire šifruje všetky vaše správy a ukladá ich do vášho telefónu.

Aplikácia ponúka túto spoľahlivú ochranu na niekoľkých operačných systémoch. Aplikáciu môžete používať v systémoch Android, iOS a Windows. Navyše ho môžete použiť vo webovom prehliadači, čo znamená, že ho môže používať každý bez ohľadu na operačný systém. Môžete sa tiež prihlásiť na viacerých zariadeniach súčasne.

Drôt má tiež niekoľko vynikajúcich funkcií. Môžete chatovať, volať a zdieľať súbory. Okrem toho môžete viesť videohovor až s 10 ľuďmi súčasne. Wire rešpektuje súkromie svojich používateľov a aplikáciu môžete používať bez toho, aby ste im poskytli zoznam kontaktov.

Drôt má niektoré nevýhody. Musíte im poskytnúť telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Okrem toho neposkytujú najlepšiu ochranu pred útokmi MITM. Bohužiaľ, Wire uchováva denníky správania, ktoré im hovoria, s kým ste komunikovali. Tvrdia, že to robia len preto, aby zlepšili svoje služby.

Pros
Zápory
End-to-end šifrovanieMenej účinná ochrana pred útokmi MITM
Mnoho funkciíMálo používateľov
K dispozícii pre mnoho operačných systémovVedie protokoly správania
Bezpečné ukladanie správ

Threema

Logo spoločnosti ThreemaĎalšou alternatívou k WhatsApp je Threema. Threema je chatová služba zameraná na bezpečnosť a anonymitu. Threema sa nachádza vo Švajčiarsku, čo znamená, že musí dodržiavať prísne európske bezpečnostné pravidlá pre zasielateľské služby. Na svojich webových stránkach uvádzajú 6 záruk, na ktoré sa ich používatelia môžu spoľahnúť. Medzi ne patrí záruka úplnej anonymity a vynikajúce šifrovanie.

Threema používa 256-bitové šifrovanie a všetky správy sú šifrované od začiatku do konca. Ďalej ponúkajú silnú ochranu pred útokmi MITM. Týmto spôsobom zabránia tretím stranám zachytiť váš prenos z chatu. Vaša história rozhovorov je bezpečne uložená na vašich vlastných zariadeniach. To znamená, že na serveroch Threema nie sú uložené žiadne vaše osobné informácie.

Okrem tejto vysokej úrovne ochrany je Theema tiež veľmi funkčný. Nielenže môžete chatovať a volať, ale môžete zdieľať aj súbory, miesta a prieskumy. Okrem toho môžete zmeniť formát textu v správach.

Threems má dobré výsledky pri rešpektovaní súkromia svojich používateľov. Chatová služba neuchováva žiadne denníky správania a ich služby môžete používať bez toho, aby ste im poskytli zoznam kontaktov. Okrem toho im nemusíte zadávať svoje telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Je smutné, že Threema nie je k dispozícii pre všetky operačné systémy. Threema môžete používať iba na zariadeniach s Androidom alebo iOS.

Pros
Zápory
End-to-end šifrovanieObmedzená kompatibilita
Mnoho funkciíMálo používateľov
Úplná anonymita
Bezpečné ukladanie správ
Silná ochrana proti útokom MITM

telegram

Telegram-logoPoslednou alternatívou k WhatsApp je Telegram. Toto je pravdepodobne najznámejšia alternatíva a má už 200 miliónov aktívnych používateľov po celom svete. Telegram bola prvá chatová služba, ktorá používa šifrovanie end-to-end. Používajú bezpečné 256-bitové symetrické šifrovanie AES. Telegram je navyše veľmi rýchlou poštovou službou, pretože má servery na celom svete.

Telegram má veľa možností platformy; službu môžete využívať takmer na všetkých zariadeniach a operačných systémoch. Telegram má aj niektoré ďalšie zaujímavé funkcie. Poskytujú možnosť vytvoriť skupinový rozhovor, ku ktorému sa môže pripojiť až 100 000 ľudí. Okrem toho nie je obmedzený počet obrázkov ani súborov, ktoré môžete zdieľať.

Telegram je tiež najbezpečnejšou chatovou službou zo všetkých. Sú si také istí, že ponúkajú odmenu 300 000 dolárov osobe, ktorá praskne ich šifrovanie. Existuje však určitá kritika ich bezpečnostného systému. Pokiaľ ide o ukladanie správ, táto služba má zjavne slabé miesta. Všetky správy sa ukladajú na telegramové servery, zatiaľ čo odborníci tvrdia, že je bezpečnejšie ukladať tieto informácie do zariadenia používateľa.

Telegram tiež dostal nejakú vôľu, pretože šifrovanie typu end-to-end sa automaticky nezapne. Zapne sa to iba pri začatí súkromnej konverzácie. Ak používate bežný chat, šifrovanie typu end-to-end je vypnuté a protokoly správania sa uchovávajú. To znamená, že môžu sledovať, s kým a kedy chatujete. Telegram nemôžete používať anonymne, pretože chce vaše telefónne číslo a prístup k vášmu zoznamu kontaktov.

Pros
Zápory
End-to-end šifrovanie (v súkromnom chate)Niektoré slabé miesta v bezpečnosti
Jedinečné funkcieVedie protokoly správania
Rýchla chatová službaŽiadne anonymné použitie
200 miliónov používateľov

Populárne alternatívy k WhatsApp

Nižšie nájdete informácie o niektorých bežne používaných alternatívach k WhatsApp. Pamätajte, že tieto služby nie sú nevyhnutne bezpečnejšie ako WhatsApp. Zaradili sme ich preto, lebo sú populárne, nie preto, že sú lepšie. Mnohí používatelia sú základnou súčasťou chatovej služby. Bohužiaľ, najbezpečnejšie možnosti nie sú nevyhnutne najobľúbenejšie. Ak vám nezáleží na vašom súkromí alebo anonymite, pre vás môže byť vhodná jedna z nasledujúcich možností.

Facebook Messenger (1,2 miliardy používateľov)

Logo MessengerFacebook Messenger je silným konkurentom WhatsApp s viac ako 1,2 miliardami používateľov po celom svete. Táto aplikácia je prepojená s Facebookom a je obľúbená najmä v Severnej Amerike, Austrálii a časti Európy. Messenger má všetky funkcie, na ktoré ste zvyknutí v WhatsApp a ďalšie. Môžete odosielať správy, zdieľať fotografie, videohovory a zúčastňovať sa skupinových rozhovorov. Messenger navyše ponúka ďalšiu funkciu, ktorá vám umožňuje zdieľať fotografie s priateľmi, ktoré zmiznú po dni. Ak používate Snapchat, táto funkcia môže vyznávať dobre.

Facebook Messenger má tiež funkciu tajnej konverzácie. To zaisťuje, že správy sú šifrované end-to-end. Robia to však trochu inak ako väčšina ostatných chatovacích aplikácií. Správy v aplikácii Messenger sú v určitom okamihu dešifrované. Keď skončia na serveri Facebook, znova sa zašifrujú. Z tohto dôvodu môže Facebook získať prístup ku všetkým vašim údajom vrátane obsahu vašich konverzácií v aplikácii Messenger. Pri používaní tejto služby majte na pamäti.

Pros
Zápory
Mnoho používateľovSlabé miesta v bezpečnosti
Mnoho funkciíZhromažďuje veľa údajov
Žiadne anonymné použitie
Žiadne štandardné šifrovanie typu end-to-end
Facebook má prístup k chatom

Viber (980 miliónov používateľov)

Logo ViberViber je relatívne neznáma služba v západnej Európe a Spojených štátoch. Je však známejší v častiach Ázie a Ruska, kde je väčšina jeho používateľov. V niektorých krajinách má táto služba pomerne veľký podiel na trhu. Viber ponúka všetky funkcie, ktoré väčšina ostatných aplikácií tiež robí.

S Viber môžete chatovať, uskutočňovať videohovory, vytvárať skupinové rozhovory a zdieľať súbory. Môžete tiež poslať GIF vo Vibri. Okrem toho má Viber jedinečnú funkciu, ktorá vám umožňuje prepínať medzi zariadeniami pri uskutočňovaní videohovoru. To znamená, že môžete prepínať medzi prenosným počítačom a mobilným telefónom bez toho, aby ste sa na osobu obrátili.

Pomocou aplikácie Viber môžete telefonovať aj na kontakty, ktoré nemajú nainštalovanú aplikáciu Viber. Môžete to urobiť prepojením svojho PayPal alebo kreditnej karty so svojím účtom Viber. To vám umožňuje volať ľuďom na celom svete bez toho, aby ste museli platiť najvyšší dolár. Viber má samozrejme pekné ďalšie funkcie. Viber môžete používať na všetkých najväčších operačných systémoch, ako sú napríklad Android, iOS, Windows a Mac OS X.

Viber má slušnú ochranu. Používajú 256-bitové šifrovanie typu end-to-end a na svojich serveroch neukladajú žiadne informácie. Vo všeobecnosti sa to považuje za solídnu ochranu dátového prenosu. Pomáha tiež, že na rozdiel od WhatsApp a Facebook Messenger nie je Viber súčasťou Facebooku. Viber tvrdí, že nezdieľajú žiadne informácie s inými spoločnosťami. Jeho ochrana však má slabé stránky. Viber vedie záznamy a zobrazuje, s kým ste chatovali a kedy. Neexistuje spôsob, ako môžete túto aplikáciu používať úplne anonymne.

Nevýhodou Viber je, že ponuky nie sú také jasné ako ponuky WhatsApp. Aplikácia je menej užívateľsky prívetivá ako mnoho vyššie uvedených aplikácií.

Pros
Zápory
Mnoho používateľovSlabé miesta v bezpečnosti
Mnoho funkciíVyžaduje váš zoznam kontaktov
End-to-end šifrovanieŽiadne anonymné použitie
Zlyhá veľa
Vedie protokoly pripojenia

WeChat (963 miliónov používateľov)

Logo WeChatWeChat má viac ako 963 miliónov používateľov prevažne v Číne, čo z neho robí najpoužívanejšiu aplikáciu v krajine. Mimo Číny vie o aplikácii len málo ľudí. Zaradíme ho do nášho zoznamu, pretože je veľmi veľký a môže byť užitočný pre tých, ktorí chcú komunikovať s ľuďmi v tomto regióne. Keďže ju však čínska vláda výrazne cenzurovala, túto aplikáciu by sme neodporúčali na anonymnú komunikáciu.

WeChat je veľmi populárny, pretože je to viac než len chatová aplikácia. Ponúka viac funkcií ako ktorákoľvek z vyššie uvedených aplikácií. Pomocou služby WeChat si môžete objednať jedlo, odomknúť bicykel a platiť za veci. Okrem toho ponúka funkciu, ktorá funguje ako Snapchat a nazýva sa „Momenty“. Tu môžete zobraziť fotografie a videá svojho každodenného života. WeChat tiež ponúka možnosť vytvorenia skupinového chatu s 500 ľuďmi. To všetko je len špičkou ľadovca.

Môže to znieť ako príliš dobré na to, aby to bola pravda a je. Pretože chat cenzuruje čínska vláda, nebudete mať slobodu hovoriť, čo chcete. Navyše si môžu kedykoľvek vypočuť vaše rozhovory. Aplikácia neponúka end-to-end šifrovanie, takže ho nemôžeme žiadnym spôsobom nazvať zabezpečeným.

Pros
Zápory
Mnoho používateľovŤažká cenzúra
Mnoho funkciíVyžaduje váš zoznam kontaktov
Blokuje obsah
Mnoho slabých miest v bezpečnosti
Žiadne šifrované úložisko

Vyberte si svoju vlastnú sieť VPN

Existuje veľa dôvodov, prečo by ste sa mali pozrieť na alternatívy k WhatsApp. Môžete tak urobiť, pretože chcete, aby boli vaše údaje lepšie chránené. V takom prípade odporúčame pozrieť sa na prvých 5 bezpečnejších alternatív, ktoré sme poskytli.

Môže sa tiež stať, že hľadáte alternatívu, pretože WhatsApp je vo vašej krajine blokovaný. Môžete si vybrať, či sa chcete pozrieť na alternatívy, ale existujú aj spôsoby, ako odblokovať WhatsApp. Môžete to urobiť pomocou VPN, ktorá skryje vašu skutočnú IP adresu. Týmto spôsobom môžete používať WhatsApp pripojením na internet prostredníctvom servera v inej krajine. Ak sa chcete dozvedieť viac o VPN, môžete si prečítať náš špeciálny článok, ktorý podrobne vysvetľuje všetko o VPN.

Záverečné myšlienky

Chatové aplikácie sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Každý deň sa prostredníctvom WhatsApp odosiela cez 55 miliárd správ. Medzi tieto správy patrí veľa súkromných informácií, ktoré by sme nechceli, aby si ich prečítal iba niekto. Pretože WhatsApp má určité bezpečnostné riziká, môže byť rozumné pozrieť sa na niektoré alternatívy.

Vyššie nájdete 5 najbezpečnejších alternatív k WhatsApp: Surespot, Signal, Wire, Threema a Telegram..

S jednou z týchto alternatív budú vaše údaje bezpečnejšie a vy sa môžete zhovárať o čomkoľvek. Ak nemôžete používať WhatsApp ani žiadne iné chatové aplikácie, pretože sú blokované vo vašej krajine, môžete použiť sieť VPN.

Všetci sa chceme zhovárať s našimi priateľmi, ale bolo by obzvlášť pekné, keby sme tak mohli urobiť v úplnom súkromí.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map