Vysvetlenie 5 očí, 9 očí a 14 očí | VPNOverview

Oko na notebooku


Ak vás zaujíma ochrana osobných údajov, možno ste už počuli o výrazoch „5 očí“, „9 očí“ a „14 očí“. Tieto výrazy sa používajú na opis koalície krajín, ktoré spolupracujú pri získavaní a zdieľaní všetkých druhov údajov. Tieto krajiny sa v podstate stali takmer celosvetovou organizáciou s prístupom k obrovským objemom informácií.

Ak žijete v jednej z koaličných krajín, mohlo by byť dobré vedieť, že vaša vláda by mohla zdieľať informácie o vás s ostatnými členmi týchto aliancií. To má vážne následky pre vaše súkromie online. Čo tieto krajiny 5, 9 a 14 očí presne robia, ako sa stali a aké následky majú ich kroky na vaše súkromie, sa budeme v tomto článku zaoberať..

Pôvod 5 očí

Pôvodná aliancia 5 očí bola vytvorená v 40. rokoch 20. storočia. Začalo to ako zväzok medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom: tzv. Dohoda UKUSA. Spojené štáty a Spojené kráľovstvo to uľahčili výmenu informácií. Kanada, Austrália a Nový Zéland sa neskôr pripojili k dohode UKUSA, pretože spolupracovali v krajinách Commonwealthu so spoločným právnym systémom. Takto sa narodilo 5 očí, tiež známych ako FVEY.

Vývoj systému dohľadu ECHELON

Počas studenej vojny FVEY vyvinul systém, ktorý im umožnil zachytiť sovietsku komunikáciu. Tento systém, nazývaný monitorovací systém ECHELON, sa teraz používa na monitorovanie komunikácie miliárd občanov na celom svete.

Široká verejnosť sa dozvedela o systéme ECHELON v 90. rokoch, ktorý spôsobil malé pobúrenie v Európe, ako aj v Spojených štátoch. Útoky z 11. septembra a následná vojna proti terorizmu sa používali ako argumenty pre pokračovanie a dokonca zvýšenie monitorovacích postupov. Od tejto chvíle sa zameranie dozoru presunulo na internet. To má zmysel, pretože internet bol na vzostupe a v tomto momente sa s ním väčšinou deje naša komunikácia.

5 očí a nárast špionáže po celom svete

Keylogger HackerS rozšírením systému ECHELON a výmenou údajov medzi piatimi krajinami Eyes sa ukázalo, že hromadný dohľad sa stane celosvetovým problémom. Dokonca aj dnes je komunikácia medzi predstaviteľmi krajiny alebo dokonca občanmi zachytená a zdieľaná vo veľkom meradle s ostatnými krajinami 5 očí. V dôsledku dohody sa miera dohľadu v priebehu rokov zvýšila.

V právnych predpisoch v Spojených štátoch sa uvádzalo, že NSA nesmie špehovať svojich občanov. Pretože tieto pravidlá sa v iných krajinách líšia, pre Spojené štáty môže byť jednoduchšie mať zahraničnú organizáciu, napríklad jednu zo Spojeného kráľovstva, špehovať svojich občanov. Vďaka aliancii 5 očí môže Spojené kráľovstvo ľahko zdieľať tieto informácie s NSA. Krajinám to vytvára príležitosť obísť svoje vlastné zákony o ochrane súkromia a využívať hromadný dohľad nad svojimi občanmi.

Medzitým sa v rôznych krajinách zaviedlo niekoľko nových zákonov o špionáži. V súčasnosti má americký NBÚ prístup k telefónnym záznamom, sleduje ľudí, nech sa nachádzajú kdekoľvek, a podľa potreby hackuje zariadenia. Spojené kráľovstvo sa okrem toho dohodlo na zavedení nového zákona o špionáži a Rusko a Čína sa dohodli na spolupráci, pokiaľ ide o (kybernetickú) špionáž, aby sa mohli lepšie chrániť pred počítačovými útokmi..

Rozšírenie aliancie 5 očí: 9 očí a 14 očí

Postupom času sa aliancia 5 očí rozšírila aj na ďalšie krajiny. Tieto rôzne aliancie sa rozrástli na veľkú sieť krajín, ktoré si navzájom zdieľajú citlivé informácie. Zahŕňa to komunikáciu medzi občanmi a organizáciami.

Medzi 9 krajín Eyes patrí pôvodných 5 krajín Eyes, ako aj Holandsko, Francúzsko, Dánsko a Nórsko. Zatiaľ čo 9 očí je zväčša rozšírením o 5 očí, spolupráca medzi týmito deviatimi krajinami je menej intenzívna ako v prípade 5 očí. Nakoniec existuje aj 14 aliancií Eyes, medzi ktoré patrí pridanie Belgicka, Talianska, Nemecka, Španielska a Švédska. Aj tu je cieľom získať informácie a podľa potreby ich zdieľať. 14 očí však nie je také prísne a intenzívne, ako 9 očí a 5 očí. Bez ohľadu na to týchto 14 krajín si navzájom vymieňa citlivé informácie bez toho, aby museli čeliť príliš veľkým problémom. Táto informácia sa týka dokonca aj súkromnej komunikácie medzi občanmi.

Chráňte sa pred hromadným dohľadom

Pretože čoraz viac našich životov sa odohráva na internete a ochrana osobných údajov online sa stáva dôležitým faktorom, je dobré poznať koncepcie, ako sú aliancie 5, 9 a 14 očí. Takéto projekty môžu potenciálne narušiť vaše súkromie. Vládna agentúra vo vašej krajine môže zachytiť vašu súkromnú komunikáciu. Následne mohli zdieľať túto komunikáciu a ďalšie osobné údaje s vládnymi agentúrami v iných krajinách. Vaša vláda to môže urobiť bez vášho priameho súhlasu.

Niektorí používatelia internetu sa teraz rozhodli používať sieť VPN, aby sa chránili pred týmito silami. VPN je veľmi účinná, keď chcete chrániť svoje súkromie online a skryť svoju dátovú prevádzku pred zvedavými očami. Je však potrebné poznamenať, že ak chcete konkrétne používať VPN, aby ste sa vyhli dosahu 5, 9, 14 krajín Eyes, mali by ste si zvoliť VPN, ktorá nemá sídlo v jednej z týchto krajín. , Niekoľko príkladov prémiových poskytovateľov VPN, ktorí nepodliehajú hromadnému dohľadu nad 14 očami, sú:

ExpressVPN

ExpressVPN je obrovským hráčom na trhu VPN. Tento poskytovateľ sa nachádza na Britských Panenských ostrovoch. Z tohto dôvodu sa nebudete musieť starať o 5 očí a ďalších aliancií, ak túto VPN budete dôsledne používať.

NordVPN

V čase písania správy je NordVPN najväčšou sieťou VPN. Sídlo ich spoločnosti sa nachádza v Paname. Táto krajina nie je súčasťou aliancií 5, 9 alebo 14 očí.

CyberGhost

CyberGhost je ďalšia obľúbená sieť VPN. Tento poskytovateľ má tímy pôsobiace v Rumunsku a Nemecku. Ich hlavné sídlo sa však nachádza v Rumunsku, ktoré ich stavia mimo jurisdikciu 5, 9 a 14 očí Eyes.

Prehľad 5 očí, 9 očí a 14 krajín

Nižšie nájdete rýchly prehľad krajín, ktoré tvoria 5 aliancií Eyes, 9 Eyes a 14 Eyes..

5 krajín očí
9 Očných krajín
14 krajín očí
Spojené štátySpojené štátySpojené štáty
Spojene kralovstvoSpojene kralovstvoSpojene kralovstvo
AustráliaAustráliaAustrália
KanadaKanadaKanada
Nový ZélandNový ZélandNový Zéland
HolandskoHolandsko
FrancúzskoFrancúzsko
DánskoDánsko
NórskoNórsko
Belgicko
Taliansko
Nemecko
španielsko
Švédsko

Záverečné myšlienky

Päť krajín Eyes, 9 Eyes a 14 Eyes tvorí obrovskú západnú alianciu, ktorá si vymieňa citlivé informácie a využíva hromadný dohľad. Stala sa takmer globálnou špionážnou sieťou. Dohody o alianciách umožňujú týmto krajinám obísť svoje vnútroštátne právne predpisy o ochrane súkromia a stále si môžu dať viac informácií, ako by mali mať. Výsledkom je, že ak žijete v jednej zo 14 krajín Eyes, vaša vláda by mohla zdieľať akékoľvek informácie s vládnymi agentúrami v ostatných 13. Preto použitie VPN na zlepšenie vášho súkromia online nemusí byť taký zlý nápad. Dobrá sieť VPN zaisťuje, že žiadna agentúra nemôže zachytiť váš internetový prenos. Možno si myslíte, že nemáte čo skrývať, ale s toľkými očami, ktoré vedia, čo vedia, čo by mohli vidieť – a na čo by mohli použiť vaše informácie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me