The Tor Browser: Čo je to a prečo by ste ho používali? | VPNOverview.com

Logo Tor The Onion Router


Ak máte záujem o súkromie a anonymitu online, pravdepodobne ste už o Torovi počuli. Pre mnohých je Tor základom skutočnej slobody na internete. Čo je to Tor? Ako to funguje a prečo by ste ho používali? Aké sú hlavné rozdiely medzi prehliadačom Tor a inými riešeniami týkajúcimi sa ochrany osobných údajov, ako je VPN alebo proxy server? Prečítajte si o tom všetko v tomto článku!

Bezpečnosť na prvom mieste: buďte opatrní, keď začnete používať Tor!

Plne chápeme, že ste nadšení experimentovaním so všetkými možnosťami, ktoré prináša Tor. Niektoré z týchto možností však prinášajú veľké riziká. Príkladom je tmavá sieť. Tor vám poskytuje prístup k tejto temnej časti internetu, ale nemali by ste sa k nej pokúšať pristupovať bez toho, aby ste presne vedeli, do čoho sa dostávate. Preto skôr, ako vám povieme niečo o Toru, ukážeme vám niekoľko opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste boli pri používaní prehliadača Tor v bezpečí, najmä pri návšteve temného webu.

Najskôr skontrolujte bezpečnostné nastavenia Tor. Tor používa veľmi efektívny a spoľahlivý systém šifrovania údajov, ako to trochu uvidíme. Aj napriek tomu môže použitie bezpečnostných nastavení Tor zvýšiť bezpečnosť online. Po druhé, aj keď to môže byť pre mnohých zrejmé, je dôležité, aby ste nikdy nenavštívili webové stránky a neklikali na odkazy, ktorým neveríte. Toto by ste mali, samozrejme, pamätať na prehliadač a bezpečnostné opatrenia, ktoré používate. Nakoniec vám odporúčame použiť dobrú a zabezpečenú sieť VPN alebo virtuálnu súkromnú sieť.

Pri používaní Toru používajte sieť VPN

Použitie VPN v rovnakom čase ako Tor zaisťuje lepšie šifrovanie údajov. VPN navyše skryje aj vašu IP adresu tak, že namiesto IP adresy „skutočnej“ statickej adresy IP zobrazuje IP adresu servera VPN, ktorý používate. To znamená, že ste pri prehliadaní oveľa bezpečnejší. Poskytovateľ VPN, ktorý odporúčame pre vyššiu bezpečnosť pri používaní prehliadača Tor, je CyberGhost. Tento poskytovateľ ponúka veľmi spoľahlivý a bezpečný systém dvojitého šifrovania, je veľmi cenovo dostupný a dokonca má 45-dňovú záruku vrátenia peňazí. To znamená, že si to môžete vyskúšať, aby ste zistili, či to pre vás funguje dobre, bez toho, aby ste sa museli zaviazať na ročné predplatné.

Čo je Tor?

Tím za Torom (The Onion Router) poskytuje bezplatný softvér s otvoreným zdrojom, ktorý vám pomáha anonymne prehliadať internet. Pôvodne bola sieť Tor vyvinutá pomocou amerického námorníctva. Táto sieť bola vyvinutá, aby umožnila americkému námorníkovi a iným vojenským organizáciám komunikovať anonymne online. V súčasnosti Tor zameriava svoju pozornosť predovšetkým na svoj prehliadač a vývoj niekoľkých ďalších nástrojov na ochranu osobných údajov, ktorých sa krátko dotkneme neskôr..

Ako sme už uviedli, prehliadač Tor veľmi prospieva vášmu súkromiu online a do istej miery vašej bezpečnosti. Prehliadač využíva rozsiahlu celosvetovú serverovú sieť, z ktorej pozostáva sieť Tor. Pri používaní prehliadača Tor vaše dáta prechádzajú cez rôzne servery Tor (alebo „uzly“). Prevádzka je silne šifrovaná a pomaly dekódovaná po jednej vrstve v rôznych uzloch. To znamená, že ktokoľvek sa vás pokúša identifikovať na základe vašej online prevádzky, narazí na posledný server, cez ktorý prešla vaša dátová prevádzka, „výstupný uzol“. Inými slovami: prehliadač Tor znemožňuje alebo aspoň veľmi sťažuje identifikáciu svojich používateľov.

Dievča načítava internetový súbor cez Tor Nodes

Aby ste sa dostali k sieti Tor, musíte si jednoducho stiahnuť prehliadač Tor. Všetko, čo robíte online počas používania Tor-prehľadávača, bude automaticky šifrované a „anonymizované“ vo vyššie opísanom postupe.

Jednou z nevýhod, na ktorú sa často upozorňujeme, je skutočnosť, že prehliadač Tor je zvyčajne oveľa pomalší ako vaše holé pripojenie k internetu. Pretože vaša online prevádzka sa odosiela cez rôzne uzly, vaše internetové pripojenie bude musieť prejsť dlhú cestu, a preto sa výrazne spomalí.

Na čo ľudia používajú Tor?

Aj keď vývojári Tor pôvodne vytvorili tento softvér na vojenské účely, vyvinul sa v nástroj, ktorý môže byť užitočný pre všetkých – najmä pre tých, ktorí majú čo skrývať alebo inak profitujú z anonymity online. Mnoho novinárov a politických aktivistov používa Tor, aby sa vyhlo stíhaniu. Zvyčajne títo ľudia žijú v krajinách, kde by ich úrady mohli potrestať za myšlienky a názory, ktoré chcú zdieľať online.

Podobne novinári používajú Tor na ochranu svojich zdrojov. Ak zdroj nechce riskovať odhalenie, môže prostredníctvom prehliadača Tor komunikovať citlivé informácie. Na Tor sa nachádzajú nielen dodávatelia informácií, ale aj spotrebitelia. Mnoho ľudí používa prehliadač Tor na prístup k obsahu s obmedzeným geografickým obsahom, na obchádzanie cenzúry a navštevovanie konkrétnych webových stránok. Koniec koncov, veľa stránok, napríklad stránky na tmavom webe, sa vám pri používaní „bežného prehliadača“, ako sú Safari alebo Firefox, nezobrazí..

Ďalšou známou skupinou ľudí, ktorí používajú Tor, sú oznamovatelia. Napríklad jedným z najvýznamnejších používateľov a podporovateľov Tor je Edward Snowden, ktorý zverejnil dokumenty o tajných programoch sledovania v USA. Podobne Tor môžu zamestnanci použiť na odhalenie obchodných alebo vládnych tajomstiev alebo na riešenie nezákonných alebo nemorálnych aktivít.

Temná strana Tor

Aj keď sa to všetko môže zdať veľmi pozitívne, nie každý používa Tor na to, čo by sa dalo nazvať „vznešenou príčinou“. Napríklad veľa hackerov a počítačoví zločinci používajú Tor na to, aby zostali v anonymite pri vykonávaní svojho nezákonného podnikania. Tor je obzvlášť užitočný pre zločincov, pretože poskytuje prístup k temnej sieti. Táto temná časť internetu obsahuje viacero nelegálnych sietí, ako napríklad bývalý nelegálny trh Silk Road. Bola to rozsiahla sieť, v ktorej ľudia kupovali a predávali najrôznejšie nezákonné veci, napríklad nelegálne drogy a strelné zbrane. Stručne povedané, veľa zločincov používa Tor, aby sa zabránilo chyteniu, keď sa chystajú na svoje nezákonné činnosti.

Tor sa nielen používa na získanie anonymity ako užívateľa internetu. S programom Tor je tiež možné hostiť webové stránky, ktoré sú prístupné iba pre ľudí používajúcich prehliadač Tor. Preto žiadne webové stránky, ktoré sú hostené pomocou siete Tor, nebudú indexované a nebudú nájdené populárnymi vyhľadávacími nástrojmi, ako sú Google a Bing. Vďaka tomu sú súčasťou tmavej siete.

Je Tor legálne?

Použitie Toru je vo väčšine jurisdikcií úplne legálne, najmä v „západnom svete“. Ako sme však spomenuli, niektorí ľudia používajú Tor na nezákonné činnosti, pretože softvér pomáha používateľom dosiahnuť anonymitu. Používanie Tor neznamená, že tieto aktivity budú menej nezákonné. Preto vám dôrazne odporúčame, aby ste sa zdržali takýchto praktík. Viac informácií o Torovej zákonnosti by sme vám chceli odkázať na tento článok na túto tému.

Ochrana osobných údajov a bezpečnostné obmedzenia spoločnosti Tor

Oko na notebookuTor je užitočný, ale určite má svoje nedostatky. Prehliadanie s Torom nie je také anonymné, ako by ste dúfali. Aj keď ľudia v Tor neustále pracujú na zlepšení svojej ochrany, ich softvér bol v minulosti prelomený. Tor zdôraznil, že to nebola ich sieť a systém, ktorý bol porušený, ale skôr jednotlivé prehliadače. Napriek tomu, aj keď by to používateľom mohlo poskytnúť pokoj, stále to ukazuje, že Tor nie je dokonalý ako samostatný prostriedok na ochranu súkromia.

S pomocou poskytovateľov internetu môže vymáhanie práva niekedy odhaliť totožnosť používateľov Tor. Robia to však len selektívne. Ak sa niečo deje, oficiálne organizácie môžu vyskúšať túto metódu na odhalenie webovej stránky alebo jednotlivca. Pokiaľ sa budete držať zákona, mali by ste byť v poriadku. Mali by ste si však uvedomiť, že používanie prehliadača Tor, ktorý sa mnohí spájajú s nelegálnymi aktivitami na tmavom webe, by mohlo zvýšiť autoritu, aby sa pokúsilo sledovať.

Viac súkromia neznamená väčšiu bezpečnosť

Ochrana osobných údajov nemusí byť nevyhnutne rovnaká ako bezpečnosť. Spoločnosť Tor vám nemôže zaručiť, že budete pri používaní svojho prehliadača v bezpečí pred kybernetickými útokmi a počítačovými zločincami. Sieť Tor je neuveriteľne ťažké hacknúť, čo je umocnené skutočnosťou, že jej kód je open-source. To isté však neplatí pre váš prehliadač, ktorý sa relatívne ľahko hackuje. Dokonca aj útoky typu človek v strede sú na Toru stále možné s pomocou ISP. Našťastie vývojári spoločnosti Tor si tieto riziká viac než uvedomujú a neustále pracujú na zdokonaľovaní softvéru Tor, aby sa používateľom ľahšie chránila..

Ak chcete používať Tor, vždy si stiahnite jeho najnovšiu verziu. Je zrejmé, že Tor má obmedzenia, ale tiež neustále pracuje na lepšom a bezpečnom softvéri. Z toho budete mať úžitok, iba ak budete udržiavať svoj systém čo najaktuálnejší.

Je Tor prehliadač pre vás?

Pre priemerného používateľa internetu nie je anonymita, ktorú ponúka spoločnosť Tor, dostatočnou motiváciou na začatie používania softvéru. Je to hlavne preto, že šifrovanie výrazne zvyšuje vaše pripojenie. Okrem toho, ako sme už uviedli, vykonávanie online sledovania stále stojí čas a peniaze, čo znamená, že vlády nemôžu – a veľmi pravdepodobne ani nechcú – špehovať každého jednotlivca zo svojich civilistov. Namiesto toho sa musia zamerať na podozrivé online správanie. Preto väčšina ľudí, ktorí trávia čas online, povedzme, sledujú videá vtipných mačiek a google najbližšie miesto na pizzu, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať z používania prehliadača Tor veľa.

VPN: alternatíva k Tor

VPN v mobileAj keď môžete prehliadať Tora relatívne anonymne, prehliadač neanalyzuje ani nechráni všetky vaše ďalšie internetové aktivity. Aplikácie, ktoré bežia mimo vášho prehliadača, nebudú chránené sieťou Tor. Ak chcete zabezpečiť, aby bola všetka vaša online aktivita šifrovaná a anonymizovaná, VPN môže byť pre vás lepším riešením. Najmä ak sa pokúšate zabezpečiť pripojenie napríklad pred počítačovými zločincami, keď používate verejnú sieť Wi-Fi, VPN by sa mohla veľmi hodiť.

Sieť VPN vám umožňuje používať internet bez obmedzení. Pomáha vám obísť všetky geografické cenzúry a geografické obmedzenia všeobecne, ako sú obmedzenia vynútené spoločnosťou Netflix. Okrem toho sieť VPN šifruje všetok prenos údajov a zaisťuje, že môžete prehliadať a sťahovať úplne anonymne. Väčšina slušných sietí VPN má v porovnaní s prehliadačom Tor oveľa lepšie internetové rýchlosti. To znamená, že streamovanie, sťahovanie a hranie hier sú vo všeobecnosti omnoho jednoduchšie a menej frustrujúce s VPN ako s prehliadačom Tor.

Existujú však aj niektoré veci, ktoré VPN nemôže urobiť. Najprv vám to neumožní prístup k temnému webu. Ak pri návšteve temného webu používate sieť VPN, pomôže vám to chrániť sa pred škodlivým softvérom, online útokmi a inými nebezpečenstvami. Druhou výhodou Tor oproti VPN je, že Tor je úplne zadarmo. Naopak, väčšina dobrých sietí VPN požaduje zvyčajne malú kompenzáciu mesačne.

Mal by som použiť Tor?

To, či by ste mali používať Tor, závisí vo veľkej miere od vašich potrieb. Tor je bezplatný, ľahko použiteľný a zvyčajne veľmi efektívny softvér na ochranu súkromia. Poskytuje vám prístup k temnému webu a má niekoľko možností na ochranu vašej online bezpečnosti. Na druhej strane je Tor pomerne pomalý a otvára dvere mnohým mnohým nebezpečenstvám online. Ak by ste radšej mali rýchle pripojenie, napríklad na streamovanie, sťahovanie a hranie hier, odporúčame vám VPN. Neváhajte a pozrite sa na náš nástroj na kontrolu a porovnávanie VPN, aby ste zistili, ktorá sieť VPN by najlepšie vyhovovala vašim želaniam.

Aký je rozdiel medzi Tor a proxy serverom??

Okrem servera Tor a VPN si môžete tiež zvoliť zvýšenie vášho súkromia a zabezpečenia online pomocou servera proxy. Vo všeobecnosti však proxy servery fungujú dobre len na konkrétne účely a situácie, ako je napríklad prístup k zálivu Pirate. Dokonca aj vtedy ich mnohí považujú za menej efektívne a menej bezpečné ako Tor a dobrú VPN. Ľudia sa však často pýtajú, ako sa proxy líši od Tor. Preto sa tu pozrieme na hlavné rozdiely.

Čo robí proxy server?

Proxy server, podobne ako VPN alebo Tor, je ďalším spôsobom, ako usmerniť vašu online komunikáciu prostredníctvom iného servera, ktorý (obrazne) stojí medzi vašim počítačom a „cieľovým serverom“ vašich údajov. Tento server je server proxy, ktorý vám ponúka osoba, ktorá ho vlastní. Nastavenie použité na tento účel je často dosť jednoduché: každý, kto používa túto službu, posiela svoje údaje cez ten istý server. Všetci títo ľudia majú rovnakú „falošnú“ adresu IP.

Osoba pripájajúca sa na internet prostredníctvom servera proxy

Prečo vás Tor a VPN chránia lepšie ako proxy servery

Ľudia majú tendenciu mať radi proxy, pretože mnoho z nich je zadarmo používať. To však neznamená, že servery proxy sú v skutočnosti najlepším riešením vašich online problémov. Proxy servery ponúkajú iba určitý stupeň anonymity a bezpečnosti online. Napríklad servery proxy zvyčajne nešifrujú vaše údaje, ako napríklad Tor a VPN. Navyše, súkromie, ktoré proxy ponúka, nie je ani zďaleka také spoľahlivé, ako je napríklad dobrá a bezpečná VPN, ako je PIA.

Ďalšou nevýhodou použitia proxy servera je to, že hostiteľ servera môže presne vidieť, čo robíte online. Teoreticky by dokonca mohli tieto informácie zaznamenať, čo by vám mohlo spôsobiť najrôznejšie problémy. Preto, ak máte v úmysle používať proxy server, mali by ste si vybrať ten, ktorý je pod kontrolou niekoho, komu skutočne dôverujete. Častejšie ako nepoznáte totožnosť vlastníka, čo sťažuje túto činnosť. Mohol by zhromažďovať vaše údaje alebo dokonca vkladať reklamy na stránky, ktoré navštevujete, pre všetko, čo viete. Stručne povedané, proxy server neposkytuje skutočné súkromie a bezpečnosť. Aspoň nie tak, ako by to urobil Tor alebo dobrá VPN.

Ako nainštalujem Tor?

Ste presvedčení, že chcete získať Tor? Inštalácia Tor do zariadenia nie je vôbec náročná. Postupujte podľa niekoľkých nasledujúcich krokov a prehliadač Tor budete môcť používať v priebehu niekoľkých minút.

Krok 1: Prejdite na webovú stránku Tor a kliknite na tlačidlo sťahovania v pravom hornom rohu obrazovky.

Tlačidlo na stiahnutie inštalácie

Krok 2: Nájdete sa na stránke sťahovania. Vyberte svoj operačný systém výberom jednej zo štyroch nižšie uvedených ikon. Ako vidíte, môžete sa rozhodnúť pre Windows, Mac, Linux alebo Android. Ak chcete prehliadač stiahnuť v konkrétnom jazyku, môžete kliknúť na položku „Stiahnuť v inom jazyku alebo platforme“.

Screenshot besturingssystemen ondersteund door Tor

Krok 3: Súbor sa stiahne do vášho počítača. Otvorte tento súbor a spustite proces inštalácie. Vyberte požadovaný jazyk a potom stlačte tlačidlo „OK“.

Tor jazyk

Krok 4: Zobrazí sa nastavenie prehliadača Tor. Vyberte cieľový priečinok (zvyčajne tu nemusíte nič meniť a inštalátor automaticky vytvorí nový priečinok pre Tor) a stlačte tlačidlo „Inštalovať“..

Inštalácia Tor

Krok 5: Počas procesu inštalácie si môžete zvoliť, aby sa Tor spustil automaticky po dokončení jeho inštalácie. Ak ste to neurobili, musíte to otvoriť sami vyhľadaním programu. Pri prvom otvorení prehliadača sa zobrazí obrazovka uvedená nižšie. Vo väčšine prípadov stačí kliknúť na „Pripojiť“ a začať. Ste v súčasnosti v krajine, ktorá aktívne cenzuruje Tor, napríklad v Turecku, Číne alebo Egypte? Potom je najlepšie kliknúť na položku Konfigurovať. Spoločnosť Tor vám pomôže nakonfigurovať prehliadač, aby vás netrápili obmedzenia online vašej krajiny.

Tor app

Krok 6: Po dokončení konfigurácie stlačte tlačidlo „Pripojiť“ a otvorí sa váš prehliadač Tor. Teraz môžete Tor voľne používať.

Snímka obrazovky prehliadača Tor

Ostatné projekty Tor

orbotOkrem prehliadača Tor má Tor aj niekoľko ďalších projektov, ktoré majú niečo spoločné s online súkromím. Projekt Tor, ako sa volá tím, neustále pracuje na spôsoboch ochrany súkromia svojich používateľov online a boja proti online slobode. Príkladom jedného z ich projektov je Orbot, čo je bezplatná proxy aplikácia pre zariadenia s Androidom. Na prenos vašich informácií po celom webe používa rovnakú sieť uzlov ako prehliadač. Orbot pomáha chrániť vaše súkromie online a zároveň šifruje váš internetový prenos. Rovnako ako v prehliadači, iba pre Android.

OONI

Ďalším projektom tímu Tor je OONI a zameriava sa na zisťovanie online obmedzení. OONI, čo znamená Open Observatory of Network Interference, monitoruje internetovú cenzúru po celom svete. Od roku 2012 vyvíja bezplatný softvér, ktorý je určený na zisťovanie blokovania online. Softvér nechráni vaše zariadenie ani obchádza obmedzenia, ktoré zistil. Je to jednoducho prostriedok na nahliadnutie do globálnej situácie okolo online obmedzení a cenzúry. Viac informácií o zisteniach spoločnosti OONI sa môžete dozvedieť na webovej stránke OONI.

Tor-messengerNie všetky projekty Tor sú stále v prevádzke. Projekt Tor raz vytvoril chatovací program, ktorý šifruje všetku komunikáciu. Nazvali to Tor Messenger. V tomto programe môžete stále používať všetky bežné služby, ako sú Google Talk, Facebook Messenger a Twitter, ale vaše údaje z rozhovoru by sa stali anonymnými. Ani záznamy sa nemohli viesť, takže vaše správy boli úplne bezpečné. Aktualizácie aplikácie Tor Messenger sa však od apríla 2018 zastavili, čo znamená, že softvér nie je taký bezpečný, aký bol doteraz. Preto neodporúčame používať program Tor Messenger.

Záverečné myšlienky

Tor je veľký majster sveta ochrany súkromia online. Jeho prehliadač poskytuje používateľom slobodu navštíviť akékoľvek webové stránky, ktoré sa im páčia, a ponúka im určitý stupeň anonymity online. Táto ochrana sa však obmedzuje na ich prehliadač a nevzťahuje sa na všetky činnosti na internete, ako by to VPN. Okrem toho, Tor je často pozorne sledovaný orgánmi činnými v trestnom konaní, pretože nezákonné podniky a zločinci často používajú prehliadač na nezákonné činnosti. Služba je bezplatná a ľahko sa sťahuje, má však svoje obmedzenia. Ak sa rozhodnete používať prehliadač Tor, buďte vždy opatrní na neregulovaných webových stránkach a chránite sa pred škodlivým softvérom pomocou slušného antivírusového softvéru. Odporúčame tiež používať ďalšie bezpečnostné opatrenia v kombinácii s Torom, napríklad dobrú VPN. Ak sa dobre chránite a premýšľate nad svojím výberom, prehliadač Tor môže ponúknuť zábavný, anonymný a bezplatný internetový zážitok.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me