Riziká súkromia vášho smartfónu – prehľad VPNoverview.com

Možno, že žiadny iný nástroj v modernej histórii nemá revolúciu v našich životoch, ako má smartphone. Tento vreckový počítač nahradil fotoaparát, GPS, kalkulačku, adresár a mnoho ďalších položiek. Teraz máme bezprecedentný prístup k informáciám na dosah ruky. Inzerenti alebo hackeri, ktorí napádajú naše súkromie, sa však proti nám môžu ľahko vyhnúť veľmi užitočným prvkom. K dispozícii je niekoľko nástrojov, ktoré pomáhajú chrániť vaše súkromie na vašom smartfóne.


Ako smartfóny napádajú vaše súkromie

Smartfón plní toľko funkcií, že je pre mnohých z nás ťažké pamätať si, ako sa nám podarilo bez nich. Váš telefón ide všade so sebou. Je to jedna z prvých vecí, na ktorú sa pozriete ráno. Keď si vezmete raňajky, skontrolujte svoje sociálne médiá, sú blízko v práci a na dosah ruky, keď potom prestanete piť. Väčšina z nás zažila tento okamih paniky, keď si uvedomíte, že váš telefón nie je vo vrecku a zaujíma vás, kde ste ho nechali.

Váš telefón je vybavený súpravou senzorov. Monitorujú všetko, odkiaľ ste, vlhkosť, atmosférický tlak a pohyb. Snímače pohybu vášho telefónu sú veľmi citlivé. Tam, kde sa dotknete obrazovky, je dokonca možné priradiť pohyb detekovaný telefónom. Každá aplikácia v telefóne, ktorá sleduje tieto údaje, môže s veľkou presnosťou čítať textové správy alebo heslo do svojej bankovej aplikácie.

Vaša poloha sa dá sledovať nielen pomocou GPS vášho telefónu, ale aj monitorovaním blízkych mobilných veží, signálov Wi-Fi a dokonca aj zariadení Bluetooth v okolí. V skutočnosti môže byť vaša poloha určená zo zariadení Bluetooth, aj keď je vysielač Bluetooth vášho telefónu vypnutý.

Aké aplikácie napadajú vaše súkromie??

Značka polohy smartfónuNa prístup k funkciám určovania polohy v telefóne musí mať aplikácia povolenie na použitie týchto informácií. Väčšina ľudí jednoducho akceptuje, že pri inštalácii sú potrebné povolenia, ktoré vyžaduje aplikácia, a kliknite na tlačidlo „OK“. Možno si neuvedomujete, že údaje o polohe môžu byť jedny z najcennejších informácií, ktoré môže inzerent mať. Spoločnosti, ktoré poskytujú cielené reklamy vrátane spoločností Apple, Google, Facebook, používajú údaje o polohe na identifikáciu svojich záujmov a aktivít offline, ktoré by ste inak nemuseli odhaliť..

Ktoré aplikácie používajú snímače pohybu vášho telefónu na určenie klávesov, ktoré na telefóne stlačíte? Možno ani jeden, alebo možno všetci. Aplikácie nepotrebujú povolenie na používanie snímačov pohybu vášho telefónu. Preto neexistuje žiadny spôsob, ako zistiť, ktoré spoločnosti môžu monitorovať senzory telefónu pre tieto informácie.

Chráňte svoje súkromie na vašom smartfóne

Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete dnes podniknúť na ochranu svojho súkromia vo svojom milovanom smartfóne. Nižšie uvidíte, ako vám môže pomôcť správa aplikácií, šifrovanie údajov, odstránenie starých aplikácií a uzamknutie telefónu.

Spravujte povolenia aplikácií

Kontrola oprávnení, ktoré dávate aplikáciám na telefónoch, môže na vašom smartfóne obnoviť určité súkromie. Nie každá aplikácia, ktorá požaduje povolenie na používanie nastavení polohy, mikrofónu alebo fotoaparátu, skutočne potrebuje, aby tieto služby fungovali tak, ako chcete. Písali sme sprievodcov, ktorí vám pomôžu upraviť nastavenie ochrany osobných údajov pre mnoho populárnych platforiem sociálnych médií.

Zašifrujte svoje údaje

Šifrovanie vášho zariadenia môže tiež pomôcť chrániť vaše citlivé údaje v prípade, že dôjde k strate alebo krádeži telefónu alebo keď vymeníte nový telefón. Keď zašifrujete informácie do telefónu, pomôže to tiež zabrániť aplikáciám čítať obsah vašich súborov bez vášho súhlasu. Takto môžete chrániť svoje údaje pred vírusovými útokmi alebo škodlivými aplikáciami, ktoré prekročia ich hranice. Predtým, ako vyhodíte alebo predáte starý telefón, nezabudnite vymazať všetky svoje osobné údaje zo zariadenia.

Odstráňte staré aplikácie

Nie je neobvyklé, že si ľudia vyskúšajú aplikáciu, chvíľu ju používajú a potom postupne strácajú záujem. Pokiaľ nebudete telefón pravidelne čistiť, budú tieto staré aplikácie sedieť mesiace alebo dokonca roky. Aj keď aplikáciu možno nebudete používať, povolenia, ktoré ste jej udelili, stále platia. Ak má aplikácia povolenie na použitie vašej polohy, na prístup k iným aplikáciám alebo na používanie mikrofónu, stále môže sledovať váš smartphone. Prečo neprejsť cez svoje aplikácie a odinštalovať tie, ktoré už nepotrebujete? Odstránenie starých aplikácií nie je dobré len vtedy, ak chcete chrániť svoje súkromie, ale tiež pomáha hladkému chodu smartfónu.

Zamknite telefón

zámok na smartfóneMôže sa to zdať zrejmé, ale povolenie zámku obrazovky chránenej špendlíkom je jedným z najjednoduchších opatrení, ktoré môžete podniknúť na ochranu údajov v telefóne. Mnoho ľudí však stále nemá povolenú uzamknutú obrazovku. Keď premýšľate o citlivých informáciách, ktoré máte v telefóne, vrátane fotografií, prístupu k vašej bankovej a kreditnej karte a úplného prístupu k vášmu zoznamu kontaktov a účtom sociálnych médií, má uzamykateľná obrazovka zmysel. Tieto osobné informácie môžete chrániť pred tým, ako sa k nim niekto snaží dostať, a to ukradnutím telefónu.

Sieť VPN je najvyšším stupňom ochrany osobných údajov

Zatiaľ čo iné opatrenia poskytujú určitý stupeň ochrany, VPN je jedna z najjednoduchších a najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si na svojom smartfóne zachovali svoje súkromie. Sieť VPN pomáha udržiavať vaše informácie v anonymite pri používaní zariadenia.

Ako to funguje?

Pripojenie VPNAk sa pripojíte na internet prostredníctvom siete VPN, informácie smerujúce na server VPN sa zašifrujú. VPN potom pošle údaje zo svojho anonymného servera. Tento sprostredkovateľský prístup vám pomáha oddeliť vás od informácií, ktoré poskytnete alebo požiadate. Ak sa údaje odosielajú späť, musíte sa najskôr obrátiť na sieť VPN, takže odosielateľ k vám nikdy priamo nemá prístup. VPN potom zašifruje informácie a odošle ich vám. Vďaka kvalitnej sieti VPN zostanú vaše informácie dôverné. Keďže všetky údaje možno smerovať cez sieť VPN, máte väčšiu mieru kontroly nad tým, ktoré informácie prechádzajú vaším zariadením a ako sú tieto informácie označené vám.

Bezpečné verejné Wi-Fi

Pri používaní zariadenia cez verejné Wi-Fi, napríklad v kaviarni, vám šifrovanie VPN pomáha chrániť vás pred zvedavými očami. Hackeri často získavajú citlivé informácie tým, že prepadnú signály, ktoré prechádzajú cez verejné pripojenie Wi-Fi. Používanie služby VPN zaistí vaše pripojenie tak bezpečné, ako keby ste surfovali doma.

Viac výhod?

Služba VPN ponúka používateľom aj ďalšie výhody. Vaše pracovné spojenie môže blokovať prístup k určitým webovým stránkam a službám. Pripojením k sieti VPN sa týmto obmedzeniam môžete vyhnúť pri prístupe na stránky, ktoré chcete v telefóne. Služby streamovania videa tiež obmedzujú prístup k obsahu podľa toho, kde sa nachádzate. Pripojením k serveru VPN v inej časti sveta sa môžete vyhnúť týmto obmedzeniam, aby ste mohli naplno využívať výhody obsahu dostupného online.

Záverečné myšlienky

V čase, keď škandály v oblasti súkromia húpajú niektoré z najväčších firiem, má kroky na ochranu seba zmysel. Smartfón je iba desať rokov starý, preto neprekvapuje, že sa stále učíme, ako to ovplyvňuje súkromie. Vykonaním niekoľkých jednoduchých krokov na svoju ochranu môžete mať pokoj, pretože vaše súkromie je chránené. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako VPN môže pomôcť chrániť vaše súkromie, prečítajte si naše príspevky o výbere správnej VPN pre vaše potreby.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map