Riziká ochrany súkromia vašich inteligentných okuliarov VPNoverview.com

Osoba, ktorá používa okuliare s rozšírenou realitouOblasť rozšírenej reality (AR) je jednou zo svätých grálov v elektronickom priemysle. Tieto inteligentné okuliare zavádzajú grafiku do pohľadu pred vami, aby vám poskytli informácie z počítača alebo smartfónu. Ak by ste chceli byť na špici, nepochybne hľadáte, alebo už vlastníte, inteligentné okuliare. Avšak obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov nie sú iba pre ľudí, ktorých by ste mohli diskrétne vyfotiť. V skutočnosti môžu tieto spoločnosti zhromažďovať a používať údaje o vás viac, ako si uvedomujete.


Inteligentné okuliare na blízkom obzore

Potenciál mimoriadneho použitia inteligentných okuliarov vedie mnohé spoločnosti k tomu, aby sa dostali na trh. Niektoré sú k dispozícii buď hneď, alebo hneď za rohom. Táto technológia má potenciál zásadne zlepšiť naše životy. Predstavuje však aj vážne nové riziká pre naše súkromie.

Google okuliare

Google Glass sa pred niekoľkými rokmi pokúsil priniesť túto technológiu zákazníkom, ale obavy z dôvodu ochrany súkromia to z veľkej časti robili nepraktickým. To spoločnosti Google nezabránilo v pokračovaní vo vývoji tejto technológie. Google Glass, pôvodne určený pre bežného spotrebiteľa, sa teraz zameriava na podnikové použitie. Tieto inteligentné okuliare umožňujú pracovníkom rýchlo skontrolovať zásoby, stav strojov alebo získať aktuálne informácie o pokroku v reálnom čase. Google dúfa, že keď si používatelia zvyknú na túto technológiu v práci, budú ju chcieť aj doma.

Intel’sunt

Intel je spoločnosť, ktorá je najznámejšia pre výrobu procesorov, ktoré poháňajú mnohé dnešné počítače. Sú pripravení vstúpiť na trh s inteligentným sklom pomocou ponuky s názvom Vaunt. Stratégiou spoločnosti Intel je robiť viac s menej. Namiesto rozmerných náhlavných súprav a zjavných projektorov je produkt spoločnosti Intel takmer nevšedný. Displeje sú vyblednuté, pokiaľ sa na nich používateľ nepozerá priamo a iba používateľ môže povedať, kedy sa používa.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens bol istý čas k dispozícii vybranej skupine používateľov. HoloLens 2, rovnako ako okuliare Google, je primárne určený pre firmy. HoloLens pracuje na verzii Windows a tak pekne zapadá do ekosystému Microsoft vrátane Microsoft Office a softvéru na zvýšenie produktivity..

Magic Leap

Po celé roky sledovali nadšenci inteligentného skla propagačné videá Magic Leap s úžasom. Konečne spoločnosť Magic Leap uviedla na trh pre spotrebiteľov v roku 2018. Produkt sľubuje pohlcujúce video uložené priamo vo vašom zornom poli. Aplikácie pre tento produkt by mohli byť prakticky neobmedzené. Utajenie spoločnosti vyvolalo záujem a niektorým z nich bránilo akceptovať ich tvrdenia. Iba čas ukáže.

Prečo by inteligentné okuliare mohli byť nočnou morou na súkromie

Zlyhanie služby Google Glass sa stalo do značnej miery preto, lebo ľudia cítili, že narušilo ich súkromie. Inteligentné okuliare mohli fotografovať, zaznamenávať video a zaznamenávať konverzácie. Keby ste boli v miestnosti s niekým, kto má na sebe Google Glass, môžete mať pocit, že každý váš pohyb bol sledovaný a zaznamenávaný. To viedlo k zákazu služby Google Glass v mnohých baroch a reštauráciách.

Nie je to však iba pred kamerou inteligentných okuliarov, ktorá však môže očakávať masívnu inváziu do svojho súkromia. Samotní používatelia sú tiež zraniteľní, ak majú prostredníctvom inteligentných okuliarov odhaliť osobné informácie. Okuliare môžu byť vždy s používateľom a v mnohých prípadoch môžu prakticky vidieť, čo používateľ vidí. To vytvára medzeru v zabezpečení vášho súkromia.

Inteligentné okuliare a údaje o polohe

Inteligentné okuliareInzerenti sa snažia získať údaje o polohe od používateľov. Iné formy informácií zdieľaných online sa zvyčajne zameriavajú na vaše aktivity a záujmy na internete. Údaje o polohe predstavujú údaje o vašom živote v reálnom svete. Váš chytrý telefón už poskytuje veľké množstvo informácií o tom, kam idete, o obchodoch, ktoré často navštevujete, a o tom, ako sa tam dostanete. Inteligentné okuliare môžu poskytnúť ešte viac. Inzerenti sa nielenže mohli dozvedieť, kde sa nachádzate, ale ako dlho ste sa pozerali na konkrétny displej alebo ako dlho ste strávili čítaním titulkov na papieri v stánku s novinami. Údaje o vašej polohe sa v prípade zacielených reklám stanú ešte presnejšími.

Inteligentné okuliare sú pre hackerov zraniteľné

Tak ako pri každej novej technológii, objavenie všetkých spôsobov, ktoré môžu byť náchylné na škodlivé použitie, vyžaduje čas. Ak však domáce počítače, laptopy a chytré telefóny boli lákavým cieľom hackerov, inteligentné okuliare sú len tak. Ak hackeri získajú kontrolu nad inteligentnými okuliarmi pomocou zabudovanej kamery, môžu sledovať, ako zadávajú vaše heslá, čísla PIN a všetky ďalšie bezpečnostné opatrenia, ktoré prijímame. Porušenie vášho súkromia môže spôsobiť nielen rozpaky, ale aj finančné straty.

Dokonca aj pre tie inteligentné okuliare bez fotoaparátov je riziko súkromia veľké. Tieto okuliare prenášajú citlivé oznámenia na váš zrak. Hacker, ktorý ovláda vaše zariadenie, mohol čítať upozornenia zo svojich sociálnych médií, e-mailov a textových správ. Pretože toľko nášho spojenia s priateľmi a prácou je cez internet, toto vystavenie vášho súkromia by mohlo mať zničujúce následky.

Odpoveď spočíva v pohybe vpred, nie vzad

Riziká pre naše súkromie vyplývajúce z nových technológií, ako sú inteligentné okuliare, by mohli spôsobiť váhanie na ceste vpred. Výhody inteligentných okuliarov by však mohli byť obrovské a nemali by sme ich odmietnuť, ak sa im môžeme vyhnúť. Odpoveď nespočíva v návrate do dní bez tejto technológie, ale v postupe s opatrnosťou.

Jednou z najlepších možností ochrany vášho súkromia je kvalitná sieť VPN. VPN šifruje vaše dáta na a zo servera VPN. Vaše informácie sa potom odošlú zo servera VPN na webovú stránku alebo službu a vrátia sa do siete VPN. Pretože údaje nie sú nikdy adresované priamo vám, vaša anonymita je zachovaná a vaše súkromie chránené. Pri spárovaní s technológiou, ako sú inteligentné okuliare, to môže pomôcť zaistiť, aby vaše súkromie mohlo byť chránené aj v prípade, že dôjde k narušeniu bezpečnosti.

Ak sa chcete dozvedieť viac o výhodách používania VPN, prečítajte si náš príspevok o výbere najlepšej VPN pre vaše potreby.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me