Riziká ochrany osobných údajov vašich smartwatch VPNOverview

Obrázok SmartWatchJednou z nevýhod, ktorá sa v posledných rokoch stala jasnou, sú ich návykovosť. Smartfóny nasávajú našu pozornosť a spotrebúvajú viac času, ktorý im chceme venovať. Jedným zo skvelých spôsobov, ako pomôcť nakopnúť návyk obrazovky, je, napodiv, pridanie ďalšej obrazovky k zápästiu. Malá obrazovka smartwatch poskytuje iba informácie, ktoré potrebujete. Bez toho, aby ste museli telefón vytiahnuť, je menej pravdepodobné, že vás niekto vtiahne. Hoci vlastníctvo smartwatch má veľa výhod, pre vaše súkromie predstavuje riziko..


Pripojenie Bluetooth

Smartwatches zostávajú v kontakte s telefónom prostredníctvom Bluetooth. Aj keď môžete nechať telefón pozadu, smartwatch na zápästí sú často vždy s vami. V septembri 2017 vedci objavili celý rad problémov v takmer každom zariadení Bluetooth. Tieto bezpečnostné nedostatky spôsobujú, že každé zariadenie Bluetooth podlieha hackerstvu. Tieto hacky môžu mať podobu vírusov, ktoré sa prenášajú z vašich smartwatch do vášho telefónu. Medzi ďalšie problémy patrí ransomware, ktorý ovláda vaše zariadenie, a infekcia smerovača. Infikovaný smerovač môže šíriť škodlivý kód na každé zariadenie pripojené k sieti Wi-Fi.

Ďalší významný problém s pripojením by mohol umožniť zachytenie vašich upozornení. E-mail od vašej banky, správa zo sociálnych médií, text od vašej významnej inej osoby sa odosielajú prostredníctvom Bluetooth. Každé upozornenie odovzdané do smartwatchov bolo možné zachytiť hacknutým Bluetooth pripojením. Tieto útoky boli v minulosti nezistiteľné. Z tohto dôvodu väčšina zariadení nemá ochranu proti takémuto narušeniu vášho súkromia. Pretože smartwatches sa do značnej miery spoliehajú na Bluetooth, sú veľmi citlivé na tieto invázie.

Počúvajú vás vaše inteligentné hodinky?

Posledná správa nórskej spotrebiteľskej rady analyzovala inteligentné hodinky z hľadiska bezpečnosti. Študované inteligentné hodinky boli navrhnuté tak, aby sa dali deťom. Boli vyrobené so zámerom zvýšiť bezpečnosť detí. Rodičia mohli pomocou aplikácie sledovať polohu detí a kontaktovať svoje deti pomocou inteligentných hodiniek. Z výsledkov štúdie vyplýva, že tieto zariadenia by mohli skôr ohroziť vašu bezpečnosť, ako ju vylepšiť.

Testované inteligentné hodinky by sa mohli hacknúť, aby sa získala kontrola nad všetkými aspektmi zariadenia. Hackeri mohli ovládať mikrofón smartwatch a tajne počúvať deti, keď hrali. Hackeri dokázali zistiť, kedy bol nositeľ vo vnútri alebo vonku, či už si hral s priateľmi alebo sám, a dokonca aj keď spali. Môžete si len predstaviť možné následky.

Žiadna z inteligentných hodiniek v štúdii nebola značkou, s ktorou pravdepodobne budete oboznámení. Môžete si myslieť, že lepenie na zariadenia od známych spoločností je bezpečnejšie. Aj keď tieto známe inteligentné hodinky môžu obsahovať lepšiu kontrolu zabezpečenia, stále môžete byť ohrození inými spôsobmi. Aplikácie tretích strán od spoločnosti Apple a Google síce prichádzajú do príslušných obchodov s aplikáciami, ale aplikácie tretích strán stále predstavujú slabý článok zabezpečenia.

Ako by aplikácie, ktoré používate, mohli ohroziť vaše súkromie

Aplikácie tretích strán môžu požadovať prístup k mikrofónu, kamere, lokalizačným službám a ďalším funkciám smartwatch. Pri inštalácii aplikácie mnoho ľudí akceptuje všetky požadované povolenia. Bez preskúmania povolení aplikácie by aplikácia mohla získať prístup k nepotrebným službám. To dáva tvorcovi aplikácií možnosť používať na počúvanie vecí, ako je mikrofón smartwatch.

Okrem toho môže byť nesprávne navrhnutá aplikácia náchylnejšia na hackovanie. Hacker často potrebuje iba jednu trhlinu vo svojom zabezpečení, aby získal prístup k svojmu zariadeniu. Keď sú v systéme, často môžu rozšíriť svoju schopnosť získať kontrolu nad inými službami vo vašom zariadení. Ak tvorca aplikácií ponechá zraniteľnosť na mieste, hacker by mohol využiť príležitosť získať informácie zo svojho zariadenia.

Informácie o polohe odhaľujú viac o vás

Jogger s inteligentnými hodinamiJedným z bežných spôsobov používania inteligentných hodiniek je sledovanie vašich krokov a fitnes aktivít. Inteligentné hodinky poskytujú aktuálne informácie o vašej polohe. Je to užitočné pre inzerentov, ktorí sa chcú dozvedieť o obchodoch, ktoré navštevujete, o reštauráciách, ktoré uprednostňujete, a o akýchkoľvek ďalších informáciách, na ktoré sa môžu obrátiť. Ako si možno viete predstaviť, môže to byť pre hackerov užitočné.

Hacker s prístupom k informáciám o vašej polohe pomocou smartwatch vie, kedy ste v práci alebo doma. Keď odchádzate do práce, hacker vyzbrojený týmito informáciami mohol ukradnúť viac ako len informácie. Teraz vedia, že majú niekoľko hodín na to, aby sa dostali do vášho domu. Keď prídete do práce, vaše auto so všetkými cennosťami zostanými vo vnútri bude bez dozoru celé hodiny. Existuje mnoho ďalších príkladov prípadov, keď sa riziká online prenášajú na útoky v reálnom živote.

Ďalším spôsobom, ako inzerenti získavajú cenné informácie, je umiestňovanie staníc Bluetooth do celého obchodu. Poznanie vašej cesty obchodom môže firmám pomôcť zistiť, kam umiestniť kľúčové produkty. Zastavte sa na chvíľu, aby ste zvážili jeden displej a že údaje sprostredkujú váš záujem inzerentovi. Pozastavte sa pri výklade a dostanú upozornenie. Je možné zaznamenať, že každý deň idete na cestu do práce. Tieto informácie môžu pomôcť vytvoriť lepšiu reklamu, ktorá upúta pozornosť. Údaje o polohe sú kráľom marketingových údajov.

Ako sa môžete chrániť?

Zakúpenie smartwatch od renomovanej spoločnosti vám môže pomôcť zvýšiť bezpečnosť. Väčšia známejšia spoločnosť má viac čo stratiť z porušenia bezpečnosti. To isté platí pre aplikácie, ktoré kupujete a inštalujete. Aplikácie dôveryhodných spoločností budú s väčšou pravdepodobnosťou dôkladne testované na bezpečnostné medzery.

Tieto opatrenia však nie sú hlúpe. Dokonca aj uznávané spoločnosti narazia z času na čas. Preskúmanie povolení aplikácie vám môže pomôcť chrániť v prípade zraniteľnosti súkromia, či už je to určené spoločnosťou alebo nie. Ak je nejaká aplikácia napadnutá, ale nikdy ste jej nedali povolenie na prístup k mikrofónu smartwatch, môže byť toho, čo môže urobiť, aby sa obmedzilo. Kontrola povolení pre predtým nainštalované aplikácie trvá len pár minút a môže pomôcť chrániť vaše súkromie.

Anonymizujte svoje údaje pomocou VPN

Aj keď máte prístup k vašim inteligentným hodinám, tieto informácie môžu mať často pre firmy alebo hackerov malý význam bez toho, aby ich bolo možné prepojiť s inými informáciami o vás. Ak s vami nie je možné prepojiť vaše údaje, môže to byť iba toľko náhodného hluku. Kľúčom pre tých, ktorí na vás budujú profil, je zhromažďovať všetky dostupné informácie na jednom mieste. Ak informácie z vašich inteligentných hodiniek nemožno prepojiť s vaším profilom, sú pre nich oveľa menej užitočné.

Pripojenie VPNPoužívanie siete VPN pomáha udržiavať vaše aktivity a záujmy v súkromí, keď budete online. Namiesto priameho pripojenia sa k webovým stránkam a službám online sú vaše informácie najskôr zašifrované a potom odoslané na server VPN. Webové stránky dostanú žiadosť od servera VPN a vrátia údaje na tento server, nie priamo vám. Pretože nikdy priamo neinteragujete s webom, vaše súkromie je zabezpečené. Teraz sú k dispozícii iba informácie, ktoré dobrovoľne ponúkate, a nie informácie o vašej polohe a totožnosti.

Kvalitné VPN sa ľahko nastavuje a pripája. Sú často veľmi rýchle, takže pri zachovaní súkromia nezažijete takmer žiadnu rýchlosť. Okrem toho vám VPN môže pomôcť vyhnúť sa obmedzeniam na webových stránkach, ku ktorým máte prístup, napríklad za bránou firewall, napríklad pri práci. Môžete sa tiež pripojiť k serveru v inej krajine, aby ste sa vyhli obmedzeniam zo služieb streamovania videa založených na vašej polohe.

Ďalšie informácie o tom, ako vám VPN môže pomôcť zachovať vaše súkromie, nájdete v našich príspevkoch anonymné prehľadávanie a anonymné sťahovanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me