Postarajte sa o svoje nastavenia ochrany osobných údajov v iPhone alebo iPad

Produkty Apple sú štýlové, ľahko sa používajú a sú schopné zapôsobiť aj na tých najnáročnejších používateľov. Obchod Apple App Store je dôsledne sledovaný z hľadiska kvality. Apple tiež zaisťuje, že tvorcovia aplikácií nevyužívajú vaše súkromie bez vášho vedomia. Aplikácie však môžu poskytnúť legitímne dôvody na prístup k údajom v telefóne. Tieto údaje môžu o vás odhaliť viac, ako si prajete. Porozumením nastavenia ochrany osobných údajov môžete chrániť svoje súkromie a zabezpečiť, aby vaše údaje zostali v bezpečí.


Prečo je ochrana osobných údajov dôležitá?

Nastavenia ochrany osobných údajov pre iOS iPhoneMožno ste sa obávali najnovších škandálov, ktoré poukazujú na spoločnosti, ktoré zneužívajú súkromné ​​údaje. Možno dáte dieťaťu iPhone alebo iPad a chcete chrániť jeho súkromie pri používaní zariadenia. Pri používaní telefónu iPhone alebo iPad existuje veľa dobrých dôvodov na prijatie opatrení na ochranu vášho súkromia.

Väčšina bezplatných služieb a aplikácií dosahuje svoje zisky predajom reklám na svoje služby. Inzerenti platia viac za zobrazovanie svojich reklám zákazníkom, ktorí sa zaujímajú o ich produkt. Tvorcovia aplikácií a webových stránok zhromažďujú údaje o vás, keď používate ich služby, a predávajú tieto informácie inzerentom, aby uspokojili ich potreby. Vaše údaje zahŕňajú súkromné ​​informácie o zdravotných problémoch, vašich deťoch, príjmoch a ďalšie citlivé údaje, ktoré by ste dobrovoľne neodhalili.

Spoločnosť Apple zhromažďuje vaše údaje, aby boli anonymné. Niektoré spoločnosti však vaše informácie predajú spôsobom, ktorý je možné spätne zistiť. Ak tieto údaje nie sú zabezpečené, hackeri sa môžu prihlásiť a ukradnúť informácie. Ak sa vaše informácie zverejnia online, môže to spôsobiť rozpaky alebo dokonca pocit porušenia pravidiel.

Úpravou nastavení ochrany osobných údajov získate kontrolu nad svojimi informáciami. Pridáva tiež vrstvu zabezpečenia, aby sa zabránilo zneužitiu alebo krádeži vašich informácií.

Upravte nastavenia svojej polohy

Informácie o polohe môžu poskytnúť niektoré z najcennejších informácií inzerentom alebo komukoľvek inému, kto má prístup k vašim údajom. Väčšina údajov zhromaždených o vás vo vašom zariadení zahŕňa iba to, čo robíte pri používaní vášho iPhone alebo iPad. Údaje o polohe odhaľujú, čo robíte v reálnom svete. Obchody, ktoré často navštevujete, keď idete na nejaké nové miesto a kedy idete na miesto, odhaľujú veľa o tom, kto ste a aké sú vaše záujmy.

Otvorte „Nastavenia“ a klepnite na „Súkromie“. Nájdete tu mnoho užitočných nastavení, ktoré môžete upraviť, aby ste ochránili svoje súkromie. Vyhľadajte položku Lokalizačné služby a klepnite na ňu. Tu môžete vybrať jednotlivé aplikácie, ktorým chcete povoliť prístup k svojim údajom o polohe, alebo môžete kliknúť na posúvač v hornej časti obrazovky a vypnúť služby určovania polohy pre všetky aplikácie vo vašom iPhone alebo iPad.

Spravujte Apple Analytics

V starších verziách systému iOS sa Analytics nazývala ‘Diagnostika & Využitie ‘. Táto oblasť sa týka informácií zdieľaných so spoločnosťou Apple z vášho zariadenia. Niektoré z týchto údajov je užitočné zdieľať a pomáhajú zaistiť, aby spoločnosť Apple mohla udržiavať vaše zariadenie v prevádzke bez problémov. Ostatné prenášané údaje sa môžu javiť rušivejšie. Prenášané údaje môžu obsahovať vaše údaje o zdraví a činnosti, ktoré nemusíte pohodlne zdieľať so spoločnosťou Apple.

V aplikácii Nastavenia klepnite na „Analytics“. Vyberte nastavenia, ktoré nie sú príjemné a zdieľanie týchto informácií vypnete výberom jazdca. To môže zahŕňať analytické údaje, údaje zdieľané s vývojármi aplikácií o zlyhaniach aplikácií a o tom, ako používate ich aplikácie. Analytika iCloud, ktorá môže obsahovať údaje zhromaždené použitím Siri.

Ovládate povolenia aplikácie

Pri inštalácii aplikácie zvyčajne vyžaduje povolenie na prístup k určitým službám z telefónu. Tieto služby môžu zahŕňať umiestnenie, prístup k mikrofónu, prístup k iným aplikáciám, vašim kontaktom a pripojeným zariadeniam. Aj keď aplikácia nemusí mať úplnú funkčnosť bez prístupu ku všetkým službám, ktoré požaduje, máte na starosti služby, ktoré aplikácia využíva..

V aplikácii „Nastavenia“ klepnite na „Súkromie“. Tam si môžete vybrať každú aplikáciu a prejsť povoleniami Kliknutím na posúvač vedľa každej služby alebo aplikácie zapnete alebo vypnete povolenie.

Sledovanie reklamy je kľúčom k ochrane osobných údajov

Väčšina vašich citlivých údajov sa zdieľa iba za účelom reklamy. Prevzatie kontroly nad sledovaním reklám je jedným z kľúčových krokov, ktoré môžete podniknúť na ochranu svojho súkromia. Obmedzenie sledovania reklamy na zariadeniach so systémom iOS obmedzuje spôsob, akým sa údaje môžu použiť na reklamu pre vás.

V aplikácii „Nastavenia“ znova klepnite na „Súkromie“. Posuňte zobrazenie nadol na položku Reklama. Kliknutím na posúvač vedľa položky „Obmedziť sledovanie reklamy“ obmedzíte spôsob, akým inzerenti používajú vaše údaje. Je potrebné poznamenať, že to nevylučuje sledovanie reklám, iba to obmedzuje. Ak chcete ďalej vylepšiť svoje súkromie, klepnite na „Obnoviť reklamný identifikátor“. Ak tak urobíte, odstránia sa informácie, ktoré už sú označené vaším osobným identifikačným číslom.

Viac informácií o tom, ako systém iOS používa vaše informácie na prispôsobenie reklám, nájdete v časti „Zobraziť informácie o reklame“. Zobrazia sa informácie, ktoré systém iOS používa na pomoc pri zacielení reklamy na vás osobne.

Safari Nesledujte

logo safariWebové stránky často sledujú webovú stránku, z ktorej pochádzate, a webovú stránku, na ktorú idete po jej návšteve. Ak sa tento web spojí s inými inzerentmi, ako sú Twitter alebo Facebook, môžu s nimi zdieľať informácie. Vaša aktivita pomáha vytvárať komplexnejší profil vašich záujmov a aktivít online. Na zariadeniach iOS je možné obmedziť množstvo sledovania, ktoré sa vyskytuje pri prehliadaní webu pomocou Safari.

V aplikácii „Nastavenia“ klepnite na „Safari“ a prezrite si časť „Ochrana osobných údajov a bezpečnosť“. Tu si môžete zvoliť blokovanie súborov cookie na svojom zariadení a „Požiadať o webové stránky, aby ma sledovali“. Tým sa obmedzí sledovanie vašej adresy IP na väčšine webových stránok.

Získate ešte viac súkromia

Sprísnenie nastavení ochrany osobných údajov je dobrým krokom k zabezpečeniu vášho súkromia online. Mnoho ľudí tiež dáva prednosť tomu, aby ich informácie boli anonymnejšie, najmä pri používaní online služieb a webových stránok. Je smutné, že iba zmena nastavení ochrany súkromia nie je vodotesnou ochranou. Ak sa chcete skutočne pokúsiť zostať v anonymite online, možno budete chcieť získať sieť VPN.

Pripojenie VPNPri pripojení pomocou kvalitnej siete VPN sú vaše informácie zašifrované a odoslané na vzdialený server. Celá vaša prevádzka prechádza cez server VPN, nie priamo od vás na webovú stránku alebo do aplikácie. Pomáha to udržiavať anonymitu informácií o vašej polohe a webových aktivitách. Kvalitné VPN sa ľahko používa a zvyšuje vaše súkromie online.

VPN môže tiež priniesť ďalšie výhody, keď sa vyhýba geografickým obmedzeniam pre streamovanie video služieb. Môžete tiež použiť sieť VPN na obchádzanie brán firewall nainštalovaných pri vašej práci. Pretože dáta sú šifrované, máte pokoj vedieť, že iba vy viete, čo robíte online. Prečítajte si viac informácií o tom, prečo by pre vás mohla byť sieť VPN dobrou voľbou.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map