Ochrana osobných údajov v systéme Mac: Ako zmeniť nastavenia VPNOverview

Počítače Mac sú jedným z najlepších na súčasnom trhu. V surových špecifikáciách aj v účinnosti je Mac ťažké poraziť. Spoločnosť Apple je tiež pevne odhodlaná zabezpečiť transparentnosť funkcií ochrany osobných údajov pre používateľa. Mnoho používateľov si neuvedomuje, že je dôležité venovať si čas na prispôsobenie svojich osobných údajov, vďaka čomu sú vystavení osobným informáciám online. Iba za pár minút môžete upraviť nastavenia ochrany osobných údajov vášho počítača Mac tak, aby boli vaše údaje bezpečné.


Ochrana osobných údajov v počítačoch Mac

Mac má už dlho povesť z hľadiska bezpečnosti a súkromia. Ochrana osobných údajov používateľov je pre spoločnosť Apple už roky prioritou. V poslednom roku sa, žiaľ, vyskytli nejaké verejné zakopnutia. Zatiaľ čo spoločnosť Apple je naďalej verejne zaviazaná k zabezpečeniu a súkromiu, objavili sa niektoré veľké chyby, najmä pri vydaní aktualizácie High Sierra pre počítače Mac. Obzvlášť nepríjemná chyba sa objavila v septembri 2017 a umožnila používateľom získať prístup typu root zadaním slova root. To by umožnilo takmer neobmedzený prístup ku všetkým údajom na postihnutom počítači Mac.

Kým spoločnosť Apple chyby opravila rýchlo, občas boli chyby postihnuté aj chybou. Mnohí používatelia tak premýšľajú, či na ich počítačoch Mac stále netrvajú ďalšie zraniteľné miesta. Zmena nastavení ochrany osobných údajov môže pomôcť zaistiť, aby v prípade výskytu nových chýb nedošlo k ohrozeniu vašich údajov.

Zabráňte hackerom

průnikářOchrana brány firewall je štandardná funkcia, ktorá sa vyžaduje na všetkých počítačoch pripojených k internetu. Mac je súčasťou brány firewall zabudovanej v počítači, ale táto funkcia nie je v predvolenom nastavení vždy zapnutá. Jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali urobiť, aby ste ochránili počítač Mac, je zabezpečenie brány firewall.

Otvorte System Preferences a kliknite na ‘Security & Ochrana osobných údajov. “Tu nájdete niekoľko nastavení, ktoré môžete chrániť, aby ste chránili počítač Mac. Kliknite na visiaci zámok v ľavej dolnej časti dialógového okna a zadajte svoje užívateľské meno a heslo, aby ste umožnili prístup k týmto nastaveniam.

Kliknutím na kartu „Firewall“ vyvoláte nastavenia brány Firewall. Teraz kliknite na možnosť „Zapnúť bránu firewall“. Nastavenia brány firewall môžete upraviť aj kliknutím na tlačidlo Možnosti brány Firewall. Tu môžete zmeniť, ktoré aplikácie a služby môžu prostredníctvom brány Firewall odosielať alebo prijímať údaje. To môže byť užitočné, ak chcete zablokovať všetky aplikácie okrem jednej alebo dvoch..

Zašifrujte svoje údaje

Bez ohľadu na to, ako dobre zabezpečujete svoj systém, stále existuje možnosť, že určený hacker získa prístup k vašim údajom. Aj keď šifrovanie súborov môže spôsobiť určité nepríjemnosti, je to dôležité. FileVault zabezpečuje, že vaše údaje sú nečitateľné, aj keď sú ukradnuté.

FileVault zabezpečuje vaše informácie šifrovaním všetkých súborov v počítači Mac. Trvanie šifrovacieho procesu to chvíľu trvá, keď ho prvýkrát povolíte. Je tiež nepríjemné, že budete musieť zadať svoje heslo kedykoľvek budete chcieť otvoriť súbor. Jedná sa však o malú cenu, ktorú musíte zaplatiť za pokoj, ktorý vyplýva z bezpečia vašich údajov.

V časti ‘Zabezpečenie & Na obrazovke Ochrana osobných údajov, kliknite na kartu FileVault. Proces spustíte kliknutím na tlačidlo „Zapnúť FileVault…“. Dostane sa vám obnovovací kľúč. Na odomknutie súborov v počítači musíte použiť obnovovací kľúč alebo heslo účtu. Ak zabudnete obe tieto možnosti, stratíte všetok prístup k týmto súborom.

Skontrolujte povolenia aplikácií

Aplikácie potrebujú povolenie na prístup k dôležitým službám vo vašom počítači Mac. Tieto aplikácie však niekedy môžu získať prístup k informáciám, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné na to, aby aplikácia mohla vykonávať svoju prácu. V nastaveniach ochrany osobných údajov si môžete vybrať, ktoré aplikácie majú prístup k akým informáciám.

Z ‘Zabezpečenie & Na stránke „Ochrana osobných údajov“, kliknite na kartu „Ochrana osobných údajov“. Jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť, aby ste ochránili svoje súkromie, je obmedziť prístup k vašej polohe. Zatiaľ čo iné zdroje informácií sa spoliehajú na to, ako pristupujete na internet alebo ako používate samotný Mac, lokalizačné služby môžu tvorcom aplikácií povedať veľa o tom, kto ste a čo robíte offline..

V ľavom paneli kliknite na položku Služby určovania polohy. Zobrazí sa zoznam všetkých aplikácií v počítači Mac, ktoré majú prístup k vašej polohe. Zrušte začiarknutie každej aplikácie, ktorú nechcete povoliť prístup k svojim údajom o polohe.

Podobným spôsobom môžete obmedziť, ktoré aplikácie majú prístup k vašim kontaktným informáciám, kalendáru a pripomienkam. Jednoducho zrušte začiarknutie každej aplikácie v príslušnej kategórii a prevezmite kontrolu nad svojím súkromím.

Počúva vás Siri?

Logo SiriMedzi odborníkmi na ochranu osobných údajov je vtip, že „Američania sa obávali vlády, že si ich telefóny a domy bugujú, teraz za to platia spoločnosti Apple.“ Zatiaľ čo spoločnosť Apple uchováva údaje, ktoré zhromaždil Siri, je bezpečné, je však pravda, že Siri počúva každú konverzáciu, aby vyzdvihol kľúčové slová, ktoré sú na ňu nasmerované. Siri tiež dokáže čítať e-maily a súkromné ​​správy, ako aj obsah vašich dokumentov. Tieto informácie sa často ukladajú a analyzujú, aby sa zlepšili služby. Ak sa obávate schopnosti Siriho vás počúvať prostredníctvom vášho počítača Mac, mali by ste ju vypnúť.

Na obrazovke System Preferences (Predvoľby systému) kliknite na ikonu Siri. Priamo pod logom Siri na obrazovke Siri môžete zrušiť začiarknutie možnosti „Povoliť Siri“ a vypnúť tak službu zo svojho počítača Mac..

Zostať anonymný v prepojenom svete

Keď bude viac našich informácií k dispozícii inzerentom a iným online, stáva sa uchovávanie osobných údajov súkromným problémom. Používanie siete VPN je jedným z najjednoduchších krokov, ktoré môžete podniknúť na zabezpečenie ochrany vášho súkromia dnes.

Ak sa pripájate pomocou kvalitnej služby VPN, vaše dáta sú počas prenosu na server VPN a zo servera VPN šifrované. Vaša prevádzka prechádza cez server VPN a je šifrovaná. Tento sprostredkovateľský prístup znamená, že pri výmene informácií zostávate v anonymite. Môžete si všimnúť, že reklamy, ktoré vidíte, keď sú online, už nie sú také prispôsobené ako predtým. Je to dôsledok toho, že inzerenti nemajú žiadny spôsob, ako spojiť vaše online aktivity s vašou IP adresou.

Používanie siete VPN má mnoho výhod, nielen súkromie. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako vám VPN môže pomôcť, prečítajte si náš príspevok o výbere najlepšej VPN pre vaše potreby.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me