Čo o mne vie Facebook? | VPNOverview

facebook logoS viac ako 2 miliardami aktívnych používateľov je Facebook dnes hlavnou silou pre spoločenské zmeny v dnešnom svete. Príťažlivosť webu zahŕňa všetky demografické údaje a prakticky každú krajinu na celom svete. Odborníci na ochranu osobných údajov sa už dlho zaujímajú o to, ako Facebook zhromažďuje a používa informácie. S najnovšími škandálmi v správach sa viac ľudí obáva o svoje súkromie na Facebooku. Väčšina ľudí má len malú predstavu o podrobných užívateľských profiloch, ktoré Facebook vytvára. Na základe aktivity na webe aj mimo neho Facebook vie o vás viac, ako mnoho vašich najbližších priateľov.


Dole králičej diery

Väčšina ľudí si je vedomá toho, že Facebook o nás vie niekoľko vecí a tieto informácie používa na zobrazovanie reklám, ktoré by nás viac zaujímali. Môže sa to javiť ako malý úbor alebo dva používané na neškodné účely. Napríklad hľadáte produkt na Amazone a neskôr uvidíte reklamu na tento produkt na Facebooku. Zdá sa to neškodné a možno dokonca užitočné. Pretože na naše reklamy vidíme len malý vplyv, často nevidíme zložitý profil, ktorý má Facebook u každého z nás.

Realita tejto situácie je taká, že Facebook o vás vie viac, ako si pravdepodobne myslíte. Facebook vykázal zisk za 1. štvrťrok 2018 vo výške 11,97 miliárd dolárov. Tento ohromujúci príjem, ktorý dosahuje takmer dve miliardy ľudí na celom svete, je takmer výlučne z príjmov z marketingu a reklamy. V Spojených štátoch priniesol Facebook v 4. štvrťroku 2017 viac ako 26 dolárov na používateľa. Celosvetový priemer Facebooku presahoval 6 dolárov na používateľa. Facebook môže riadiť tento druh výnosov vďaka cieleným reklamám. Výsledkom je, že inzerenti sú schopní poskytovať veľmi efektívne reklamy, ktoré sú mimoriadne úctyhodné.

Facebook vie, čo si myslíte

Diskusie o náboženstve a politike sú často kontroverzné. Prenášajú potenciál zranenia a neúmyselných trestných činov. Z tohto dôvodu sa mnohí ľudia často vyhýbajú diskusii o týchto témach. Nie je neobvyklé, že ani blízki priatelia nevedia o mnohých našich kontroverznejších stanoviskách. Toto sa často prejavuje vo veľkých voľbách, kde sa zdá, že väčšina ľudí, ktorých poznáte, je silne proti kandidátovi, ktorý nakoniec vyhrá. Svojim pravdivým názorom na tieto veci neodhalujeme vždy našim priateľom.

S Facebookom to tak nie je. Európska únia prijíma zákony na ochranu súkromia v týchto oblastiach, na ktoré sa nevzťahujú právne predpisy USA. Facebook zhromažďuje informácie o vás aj v týchto citlivých témach. V ponuke nastavení na Facebooku je skrytá ponuka, ktorá vám umožňuje zobraziť niektoré informácie, ktoré o vás zhromažďuje Facebook. Vaša politická sekcia v USA odhaľuje, čo Facebook vie o vašich politických názoroch. Zatiaľ čo vaši priatelia môžu veriť, že ste veľmi uprostred cesty, Facebook vie, či ste veľmi konzervatívni alebo veľmi liberálni.

Poznanie vašich politických sklonov pomáha Facebooku určiť, ktoré reklamy budú efektívnejšie. Dokonca aj reklamy na ten istý produkt môžu byť prispôsobené tak, aby pôsobili viac na jednu alebo druhú skupinu. Politické reklamy sú špeciálne prispôsobené na dosiahnutie konkrétnych cieľov.

Facebook vie, kde ste

Viac ako 75 percent používateľov Facebooku pristupuje k platforme na mobilnom zariadení. Výhoda, že budete môcť otvárať aplikáciu Facebook, zatiaľ čo vonku, je pre väčšinu ľudí príliš dobrá na odovzdanie. Väčšina ľudí sa nezaoberá dôsledkami týkajúcimi sa ochrany osobných údajov v dôsledku aplikácie v telefóne. Facebook používa údaje o polohe z vášho telefónu na sledovanie vašej aktuálnej polohy. Koľko sa môže Facebook dozvedieť z vášho miesta?

História polohy

Facebook teraz umožňuje prístup k vašej histórii polohy online. Prihláste sa a pomocou aplikácie Facebook v telefóne uvidíte, kde ste už boli. Z tohto podrobného denníka môže Facebook ľahko určiť, kde žijete. Mnohí sa pokúšajú chrániť svoje súkromie vynechaním týchto informácií zo svojho profilu. Aj keď môžete skryť informácie pred verejnosťou, Facebook ich bude stále vidieť. Na základe zistenia trendov na vašej dennej trase môže Facebook určiť, kde pracujete. Vaša poloha ukazuje, kam odídete svoje deti do školy. Tým, že Facebook vie, na aký typ školy ste ho zanechali, dozviete sa približný vek vašich detí. Facebook sa môže naučiť svoje obľúbené miesta na nakupovanie, ako dlho sa v týchto obchodoch chcete zdržiavať a v ktorý deň v týždni si pravdepodobne budete nakupovať.

Facebook môže pomocou údajov o polohe vedieť, keď navštívite predajňu automobilov. Inzerenti dostanú upozornenie, že teraz môže byť vhodný čas na niektoré reklamy na autá vo vašom informačnom kanáli. Navštívte gynekológa niekoľkokrát za niekoľko týždňov a vo svojom krmive sa vám môžu začať zobrazovať reklamy na detské výrobky.

Ako to robia?

Facebook získava tieto podrobné informácie o polohe prostredníctvom mnohých zdrojov. Prístupové body Wi-Fi v okolí, signály Bluetooth a mobilné veže ukazujú, kde sa práve nachádzate. Aj keď je GPS vypnuté, tieto metódy poskytujú presný prediktor vašej aktuálnej polohy. Facebook môže dokonca určiť polohu z toho, čo vidí váš fotoaparát alebo z toho, čo je na pozadí vašich fotografií. Nejde o špekulácie, o ktorých sa hovorí v údajových zásadách Facebooku dostupných pre verejnosť.

Facebook vie všetko

Facebook sleduje každý príspevok, na ktorý kliknete „na“. Sleduje každé video, ktoré sledujete, a ako dlho ho sledujete. Navyše, každá žiadosť o priateľstvo, ktorú schválite alebo zamietnete, a každá reklama, na ktorú kliknete, bude slúžiť ako zdroj údajov. Kombinácia všetkých dátových kanálov, ktoré má Facebook k dispozícii, umožňuje spoločnosti vytvoriť podrobný profil toho, kým ste. Facebook má viac ako 1300 kategórií pre inzerentov na zúženie informácií o zacielení.

Vaše financie

Facebook vás kategorizuje podľa počtu kreditných kariet, ktoré vlastníte. Má kategóriu pre to, či ste angažovaný nakupujúci, ktorý pravdepodobne klikne na zaujímavý odkaz. Facebook vie, ako dlho ste používali mobilné zariadenie a kto je váš operátor. Platforma sociálnych médií sleduje, či vlastníte alebo prenajímate domov, koľko pozemkov sa nachádzate a ešte oveľa viac.

Facebook sa nezaujíma iba o to, čo používatelia robia online, ale nakupuje aj informácie o vašich offline výdavkových návykoch. Zhromažďovaním informácií o používaní vašej kreditnej alebo debetnej karty z internetu môže lepšie zacieliť svoje údaje. To umožňuje spoločnosti prezentovať inzerentom lepší profil.

Partnerstvo s inzerentmi

Facebook tiež zhromažďuje údaje od inzerentov. Dáta poskytnuté spoločnosti, ktorá je partnerom spoločnosti Facebook, sa budú zdieľať do vášho profilu. Ostatní inzerenti zhromažďujú informácie o tom, ako komunikujete s ich webovými stránkami. Môže sa to zdieľať aj na Facebooku. Zhromaždením týchto informácií od inzerentov Facebook získa ďalšie informácie o vašom správaní a aktivite online. Vďaka tomu je váš profil na Facebooku pre inzerentov atraktívnejší. Čím lepší je váš profil, tým je pre spoločnosť ziskovejšia.

Výskum veľkých dát

Facebook tiež zhromažďuje informácie pre skupiny používateľov. Spoločnosť potom môže tieto informácie zmeniť a predať spoločnostiam, ktoré vykonávajú analýzu a výskum na Facebooku. Súhrnné informácie tiež predávajú predajcom a poskytovateľom služieb. Tieto informácie predávajú akademickým pracovníkom a ostatným, ktorí robia vedecký výskum. Facebook tiež poskytuje informácie orgánom činným v trestnom konaní alebo v reakcii na právne požiadavky.

Ako môžem lepšie chrániť svoje súkromie?

Facebook je bezplatná služba. Pomáha to prilákať používateľov, ktorí by inak nemohli službu využívať. Mnoho ľudí je ochotných vzdať sa svojho súkromia výmenou za relevantnejšiu reklamu a prístup na Facebook. Ak však chcete niektoré údaje obmedziť, môžete podniknúť určité kroky.

Po prvé, nastavenia ochrany osobných údajov Facebooku vám umožňujú oprieť sa o niektoré zo spôsobov, ako sa vaše informácie zhromažďujú a používajú. Umožní vám to zmeniť nastavenia rozpoznávania tváre Facebooku, ktoré aplikácie majú prístup k informáciám o vašom účte, typy reklám, o ktorých Facebook vie, že vás zaujímajú, a ďalšie.

Ak chcete, aby boli vaše údaje a aktivity online anonymnejšie, zvážte použitie virtuálnej súkromnej siete (VPN). Pozrite si nášho sprievodcu výberom správnej siete VPN pre vaše potreby. VPN funguje ako prechod medzi informáciami, ktoré posielate a prijímate online. Dobrá služba VPN sa ľahko nastavuje a používa a pomôže chrániť vaše súkromie a zároveň bude mať prístup k službe Facebook a iným službám, od ktorých závisí..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map