Je Tor stále bezpečné používať? | VPNoverview

Logo Tor The Onion RouterPre mnohých sa Tor stal menom domácnosti. Je to zaručený a bezpečný spôsob, ako zostať v anonymite na internete. Teoreticky nikto nemôže vidieť, čo robíte online, keď používate prehliadač Tor. Navyše je to jeden z najjednoduchších spôsobov prístupu k temnej sieti. V posledných rokoch sa však pri viacerých príležitostiach ukázalo, že bezpečnosť spoločnosti Tor má vážne problémy. Všetky FBI, CIA a NSA dokázali prelomiť Torovu bezpečnosť. Ako je teda Tor skutočne bezpečný? Je to stále slušný spôsob, ako anonymne surfovať po webe?


Krátka odpoveď znie áno. Môžete použiť Tor-browser na anonymné surfovanie. Dôrazne vám však odporúčame, aby ste na ochranu online používali iba Tor. Viaceré incidenty ukázali, že nebezpečné používanie Tor môže viesť k vážnemu úniku súkromia alebo dokonca k problémom s vašou online bezpečnosťou. Myslite na vírusy, zločincov a hacky. Tento článok objasní tieto problémy s Torom.

Aby ste sa čo najviac chránili, je najlepšie používať prehliadač Tor v kombinácii so slušnou sieťou VPN a nejakou formou antivírusu. Dôveryhodná VPN, ktorú by ste mohli zvážiť, je NordVPN. Táto služba má vynikajúce šifrovanie, je veľmi užívateľsky prívetivá a má tisíce serverov, z ktorých si môžete vybrať.

Ako Tor funguje

Prehliadač Tor je špeciálny prehliadač, ktorý anonymizuje váš internetový prenos. Vaše údaje sa odosielajú okolo viacerých počítačov Tor. Týmto procesom prehliadač zabezpečí, aby cudzinci nemohli zistiť, odkiaľ tieto údaje pochádzajú a odkiaľ idú. Inými slovami: prehliadač Tor robí webové stránky a dokonca aj vlády oveľa ťažšie prepojiť vaše správanie pri prehliadaní online s vami. Pri každej zastávke (alebo uzle), ktorú Tor používa na maskovanie vašich údajov, sa pridá alebo odstráni ďalšia vrstva šifrovania v závislosti od toho, ako sa prevádzka pohybuje. Používanie prehliadača Tor by preto malo viesť k bezpečnému a anonymnému používaniu internetu.

Dievča načítava internetový súbor cez Tor Nodes

Používanie Tor nie je nelegálne. Prehliadač používa mnoho rôznych ľudí, medzi nimi aj tí, ktorí by chceli zostať v anonymite, pretože používajú platformu na kritiku diktatúry krajiny, v ktorej žijú. V týchto prípadoch Tor zabezpečuje slobodu prejavu. Ľudia používajúci Tor majú stále možnosť slobodne hovoriť o politických záležitostiach bez obáv z toho, že za to budú stíhaní. Zároveň existujú aj ľudia, ktorí používajú prehliadač Tor z princípu. Jednoducho nechcú byť sledované spoločnosťami a predajcami. Ukázalo sa však, že Tor nie je taký bezpečný, ako sme všetci predpokladali.

Torova bezpečnosť bola porušená

Niekoľko súdnych prípadov ukázalo, že nezákonné činnosti na tmavom webe možno niekedy vysledovať až po konkrétnych jednotlivcov pomocou prehliadača Tor. Preto sa zdá, že je možné objaviť a zhromaždiť údaje používateľa vrátane ich adresy IP, aj keď sú chránení spoločnosťou Tor. V minulosti boli používatelia Tor zistení, pretože NSA vlastnila veľkú časť uzlov Tor. Týmto spôsobom mohla NSA jasne vidieť, kto tieto uzly použil. To bolo problematické pre používateľov, ktorí sa zaoberajú nezákonnými praktikami. V okamihu, keď sú títo používatelia identifikovateľní, ich polícia môže vystopovať a zadržať.

Tor už nie je taký bezpečný ako kedysi. Hackeri sa neustále pokúšajú narušiť Torovu bezpečnosť. Mnoho skupín, organizácií a jednotlivcov chce prístup k informáciám, ktoré skrýva prehliadač Tor, a snaží sa ich získať znova a znova. V roku 2014 bola jedna skupina vedcov úspešná. Financované vládou sa podrobnejšie zaoberali prehliadačom Tor a boli schopní zhromažďovať informácie z prehliadača niekoľko mesiacov. Slabé stránky softvéru Tor sa môžu objaviť aj v menej kompromitujúcich oblastiach: v roku 2017 používatelia našli únik, ktorý by mohol ľahko zviditeľniť adresy IP používateľov systému Linux a MacOS. Tor nesedel, aby sledoval, ako sa to všetko deje: vždy, keď sa zistil možný únik do systému, opravili ho čo najskôr..

Akým rizikám čelím, keď používam Tor?

Oko na notebookuPrax ukazuje, že Tor nie je na 100% bezpečný. Rovnako ako každý iný systém má aj svoje slabé stránky. Aj keď sú netesnosti neustále opravované, nikdy si nemôžete byť istí, či sa to stane v čase. Okrem toho existuje viac dôvodov na obavy, ktoré Tor ponúka. Tu je niekoľko.

V prvom rade sú používatelia Tor pravidelne hackovaní. To obvykle nie je Torova chyba. Namiesto toho sú tieto hacky možné, pretože zariadenie používateľa nie je dostatočne chránené. Môže sa to stať každému, čo znamená, že by si to mal každý užívateľ byť vedomý. Na navštívených webových stránkach sa môžu skrývať zločinci, vírusy a iný škodlivý obsah – najmä ak surfujete po temnom webe. Preto je vždy dôležité starostlivo zvážiť každé kliknutie.

Druhým nebezpečenstvom je, že môžete byť sledovaní online, aj keď používate Tor. Zlé výstupné uzly sú jedným z príkladov, ako by sa to mohlo stať. Ako je znázornené na obrázku v hornej časti tejto stránky, výstupný uzol je poslednou zastávkou pred pripojením na web alebo stránku. Ak chce osoba, ktorá riadi tento uzol, mohla vidieť všetku komunikáciu, ktorá ním prechádza. Ak k tomu dôjde – ako to bolo v prípade NSA – vaše internetové údaje už nie sú súkromné. Je tu niekto, kto môže priamo vidieť, ktoré stránky navštevujete. Jedna vec, ktorú stojí za zmienku, je, že v takejto situácii zvyčajne zostávate v anonymite. Dokonca ani vlastník výstupného uzla nedokáže zistiť zdroj údajov, pretože predtým prešiel najmenej dvoma ďalšími uzlami..

Môžem použiť prehliadač Tor na anonymné prehliadanie?

Nemusíte sa príliš obávať ľudí, ktorí sa vás snažia sledovať online, ak na prehliadanie bežného webu používate Tor. Pre väčšinu vlád a ďalších strán nie je tento druh dopravy dostatočne relevantný na sledovanie. Namiesto toho sa zameriavajú na odhaľovanie nelegálnych aktivít, z ktorých niektoré sú také hrôzostrašné ako šírenie detského porno na temnej sieti.

Navyše nie je potrebné sa obávať ani pôvodného zamýšľaného publika Tor. Tor bol pôvodne postavený tak, aby umožňoval anonymnú komunikáciu v rámci amerického námorníctva. Niektorí ľudia sa obávajú, že americké námorníctvo má stále tajný prístup k premávke prechádzajúcej prehliadačom. To však vôbec nie je. Pretože Tor je otvorený zdroj, oficiálne organizácie, ako je námorníctvo, nebudú môcť skryť žiadne tajné vchody v kóde. Open source znamená, že každý má prístup k Torovmu kódu. Preto by sa v priebehu okamihov objavila a odstránila zvláštnosť.

Stručne povedané, ak používate internet na všeobecné prehliadanie, nemusíte sa príliš obávať. Akýkoľvek online dohľad sa pravdepodobne na vás nebude zameriavať. To však neznamená, že by ste mali používať Tor bez starostlivosti na svete. Predtým, ako sa budete týmto prehliadačom zaoberať internetom, mali by ste si byť vedomí nebezpečenstiev temného webu.

Dajte si pozor: Tor a temný web

Prenosný počítač ComputervirusPosledný bezpečnostný problém, o ktorom by sme mali diskutovať, sa týka temnej siete. Tor umožňuje prístup k tejto skrytej časti internetu. Iné populárne prehliadače, ako napríklad Google Chrome, Microsoft Edge a Firefox, to nemôžu urobiť. Tmavá sieť je súčasťou oveľa väčšej hlbokej siete. Tmavá sieť je neregulovaná, a preto celkom fascinujúca. Niekedy je to dokonca desivé. Obsahuje bizarné webové stránky, s ktorými sa nikdy nestretnete na „normálnom“ internete. Okrem iného by ste sa mohli stretnúť na trhoch s drogami, zbraňami a nelegálnymi kreditnými kartami.

Nie každá webová stránka v tejto temnej časti internetu je taká riskantná ako táto. Niektoré stránky umožňujú ľuďom slobodne hovoriť bez toho, aby sa museli báť stíhania diktátorským režimom. Neregulovaná povaha tmavej siete vedie k priestoru, v ktorom sa nachádza to najlepšie aj najhoršie ľudstvo.

Tor vám poskytuje prístup k celému temnému webu: v prehliadači je to sloboda internetu. Táto sloboda však nie je vždy bezpečná. Pri návšteve temnej siete vždy používajte Tor. Táto časť internetu nie je monitorovaná, čo znamená, že môže byť veľmi nebezpečné pre vás a váš počítač. Snažte sa nezachytiť webové stránky, ktoré infikujú váš počítač škodlivým softvérom. Vyhýbajte sa webovým stránkam, ktoré sa zaoberajú nelegálnymi aktivitami. A nakoniec, dajte si pozor na hackerov – skrývajú sa všade.

Ako môžem bezpečne používať Tor?

Keď uvažujete o zmene prehliadača na Tor, čaká vás veľa nebezpečenstiev. Tieto riziká siahajú od rizík ochrany súkromia po vážnejšie útoky na vašu bezpečnosť, napríklad vírusy a ďalšie formy škodlivého softvéru. V obidvoch prípadoch je dôležité ozbrojiť sa podľa možnosti. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu sa tam dostať:

  • Použite bezpečnostný posúvač v prehliadači. Zmeňte túto možnosť v nastaveniach až na hodnotu „Vysoká“. To zaisťuje, že zostanete bez povšimnutia, ak je Tor napadnutý pomocou JavaScriptu. Pomáha tiež minimalizovať sledovanie online. Keď máte povolené maximálne zabezpečenie, niektoré webové stránky nebudú fungovať, ale je to relatívne nízka cena za ochranu..
  • Nainštalujte dobrý antivírusový softvér. Aj keď sú bezpečnostné nastavenia prehliadača Tor optimalizované, môžu sa vyskytnúť čudné veci. To je obzvlášť nebezpečné na tmavom webe. Ak používate dôveryhodný antivírusový program, mnohým z týchto problémov sa dá predísť. Po nainštalovaní dobrého antivírusového softvéru sa vždy uistite, že je aktuálny, takže máte najlepšiu a najnovšiu ochranu.
  • Použite Tor spolu dobrá VPN. Kombinácia dvoch riešení na ochranu súkromia zaručuje maximálnu ochranu. VPN (Virtual Private Network) šifruje a anonymizuje váš online prenos dát. To znamená, že žiadna z vašich informácií nebude viditeľná a ani z vás nebude možné vysledovať žiadnu z týchto informácií. VPN, v kombinácii s možnosťami, ktoré ponúka prehliadač Tor, vám poskytuje dvojitú ochranu, takže surfovanie je oveľa bezpečnejšie.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me