Facebook Privacy Settings: The Ultimate Guide VPNOverview

Ochrana osobných údajov na FacebookuOd prvého štvrťroka 2018 má Facebook na celom svete viac ako 2,1 miliardy aktívnych používateľov mesačne. Facebook má so svojím obrovským dosahom potenciál výrazne ovplyvniť spotrebiteľov. Odkiaľ nakupujeme naše ponožky až po to, ako budeme voliť vo voľbách, môže hrať úlohu Facebook. Facebook môže mať toto množstvo vplyvu, pretože o nás toho toho veľa vie. Posledné správy ukazujú, že Facebook umožnil použitie osobných údajov na firemnú a politickú reklamu. Z tohto dôvodu možno budete chcieť skontrolovať svoje nastavenia ochrany osobných údajov na Facebooku. Môžete si zabezpečiť väčšiu kontrolu nad svojimi informáciami. Tu je váš sprievodca zabezpečením vašich informácií na Facebooku.


Pozrite sa, kde ste prihlásení

Možno sa vám to už stalo? Zabudli ste sa odhlásiť z počítača priateľov alebo smartfónu a upozornia vás na to tým, že na vašu časovú os umiestnia hlúpe správy. Je to neškodné a zvyčajne celkom vtipné. Čo však, ak ste prihlásení do verejného počítača a zabudli ste sa odhlásiť? Nie je také zábavné, ak ďalšia osoba, ktorá používa počítač, má náhle prístup k vašim osobným informáciám na Facebooku.

Našťastie sa môžete ubezpečiť, že sa tak nestane pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. V časti „Nastavenia“ na Facebooku kliknite na „Zabezpečenie a prihlásenie“. V hornej časti stránky sa nachádza zoznam miest, z ktorých ste sa prihlásili. Okrem toho môžete zistiť, či je relácia aktuálne aktívna. Môžete sa vrátiť späť cez posledné prihlásenia a vyhľadať akékoľvek zariadenia alebo prihlásenia, ktoré ste neboli. Ak nájdete prihlasovacie údaje pre ryby, kliknite na 3 bodky napravo od záznamu a vyberte možnosť „Nie ste?“ nahlásiť to. Ak ste sa nechali prihlásený / -á do iného zariadenia, môžete kliknutím na tlačidlo Odhlásiť sa vynútiť toto zariadenie, aby vás odhlásilo z Facebooku.

FB securitylogin, v ktorom sa nachádzate

Prevezmite kontrolu nad označovaním na Facebooku

Facebook vám umožňuje prevziať kontrolu nad tým, kto vás môže označiť v príspevku alebo fotografii a za akých okolností. V ponuke Nastavenia vyberte položku „Časová os a označenie“. V tejto ponuke môžete upraviť, kto môže uverejňovať príspevky na vašej časovej osi, vašich priateľov alebo iba vy a kto môže vidieť, čo ostatní uverejňujú na vašej časovej osi..

Môžete tiež určiť, komu sa budú zobrazovať príspevky, na ktorých ste označený: všetci, priatelia priateľov, priatelia, iba vy. Môžete dokonca prispôsobiť, komu sa tieto príspevky môžu zobraziť úplne. Môžete sa napríklad rozhodnúť zdieľať obrázok iba s 12 vašimi najlepšími priateľmi. Môže to byť užitočná funkcia, ak chcete byť priateľmi s ľuďmi z práce, ale nemusíte im nevyhnutne umožniť prístup ku všetkým informáciám vo vašom profile. Napríklad, možno nebudete chcieť, aby váš šéf videl všetky strany, na ktoré idete.

Časové rozvrhnutie FB, ktorý vidí

Môžete tiež nastaviť Facebook, aby vás upozornil na príspevok, v ktorom ste označený. Týmto spôsobom môžete dať svoj súhlas skôr, ako sa príspevok objaví na vašej časovej osi..

Skontrolujte, čo ostatní vidia na vašej časovej osi

Jeden z najúčinnejších bezpečnostných nástrojov na správu toho, čo ostatní vidia na vašej časovej osi, je v ponuke „Časová os a označovanie“. V sekcii Kontrola nájdete položku označenú ako „Skontrolujte, čo ostatní ľudia vidia vo vašom profile.“ Kliknite na „Zobraziť ako“ a dostanete sa na svoju stránku profilu. Predvolené zobrazenie ukazuje, ako vyzerá váš profil pre verejnosť. To znamená, že ak niekto, kto nie je váš priateľ na Facebooku, nájde váš profil, uvidí ho. Môžete listovať v príspevkoch a meniť nastavenia ochrany súkromia všetkých príspevkov, ktoré by ste verejnosť radšej nevideli.

V hornej časti profilu môžete zmeniť zobrazenie z „Verejné“ na „Zobraziť svoj profil z pohľadu konkrétnej osoby“. Napríklad by ste mohli uprednostniť, aby vaša matka tieto fotografie na párty neuvidila. Prostredníctvom týchto nastavení môžete vidieť svoj profil tak, ako ho osoba vidí. Môžete zaistiť, aby k tejto osobe nebolo prístupné nič, čo uprednostňujete ako súkromné.

Ľahko obmedzte minulé príspevky

Ak používate Facebook niekoľko rokov, je možné, že keď ste prvýkrát začali používať Facebook, necítili ste sa tak isto ako dnes. V priebehu rokov môžete mať stovky príspevkov uverejnených verejne. Teraz by ste mohli uprednostniť, aby sa obmedzovali iba na vašich priateľov, alebo aby sa dokonca stali úplne súkromnými.

Ak chcete tieto príspevky obmedziť, prejdite do ponuky Nastavenia a vyberte položku „Súkromie“. V časti Vaša aktivita vyberte možnosť Obmedziť minulé príspevky. Umožní vám to obmedziť publikum, ktoré môže zobraziť všetky vaše predchádzajúce príspevky.

FB - ochrana osobných údajov v minulosti

Zdieľajte svoj profil na Facebooku vo vyhľadávačoch

Ak ste niekedy hľadali svoje meno online, pravdepodobne ste videli, že sa vo výsledkoch vyhľadávania zobrazuje váš profil na Facebooku. Mnoho ľudí však nevie, že to môžete obmedziť. V ponuke nastavení ochrany osobných údajov v nastaveniach si pozrite časť „Ako vás ľudia nájdu a kontaktujú“. Kliknite na položku „Upraviť“ pri otázke „Chcete, aby sa vyhľadávacie nástroje mimo služby Facebook odkazovali na váš profil?“. Tu si môžete vybrať, či túto možnosť zrušíte. V dôsledku toho sa vaša stránka na Facebooku neobjaví vo vyhľadávacom nástroji.

Vyhľadávanie súkromia FB

Správa prihlásení do aplikácií

Keď sa prihlásite na odber webovej stránky alebo sa prihlásite do novej aplikácie, často vám ponúkajú pohodlie prihlásenie pomocou Facebooku. Postupom času však môžu aplikácie a webové stránky, ktoré vám povolíte týmto spôsobom prihlásiť, balón. Navyše, väčšina ľudí málokedy uvažuje o tom, že sa vrátia a zrušia povolenie, keď prestanú aplikáciu používať alebo navštívia webovú stránku. Tieto povolenia môžete spravovať priamo z Facebooku.

V ponuke Nastavenia vyberte položku Aplikácie a webové stránky. Uvidíte zoznam aktívnych aplikácií a webových stránok spolu s ich oprávneniami. Ak sa chcete dozvedieť viac o informáciách poskytnutých aplikácii a oprávneniach, ktoré jej boli udelené, kliknutím na logo vytiahnite obrazovku s informáciami. Odtiaľto môžete upravovať povolenia a viditeľnosť aplikácie.

Webové stránky aplikácií FB sú aktívne

Ak chcete povolenie zrušiť, kliknite na začiarkavacie políčko vedľa mena a loga a potom kliknite na tlačidlo Odstrániť. V nasledujúcom dialógovom okne máte tiež možnosť odstrániť všetky príspevky, ktoré aplikácia vytvorila vo vašom mene na Facebooku.

Ak nechcete povoliť integráciu žiadnych aplikácií alebo webových stránok do vášho profilu na Facebooku, môžete vypnúť všetky povolenia vyhľadaním možnosti „Aplikácie, webové stránky a hry“ a kliknutím na „Upraviť“ túto funkciu na Facebooku vypnúť..

Ovládanie reklám z Facebooku

Facebook je zadarmo používať, pretože predávajú reklamu firmám. Facebook o vás vie veľa z toho, čo sa vám páči a kliknete na. Z tohto dôvodu môžu pomôcť podnikom zamerať sa na používateľov na základe týchto informácií. Ak sa chcete dozvedieť viac o inzerentoch zacielených na váš profil, môžete si tieto informácie prečítať v nastaveniach Facebooku.

V ponuke Nastavenia kliknite na položku Reklamy. Najvyššia položka je „Vaše záujmy“. Kliknutím naň zobrazíte najrôznejšie veci, na ktoré ste klikli a s ktorými ste prostredníctvom Facebooku komunikovali. Týmto spôsobom Facebook vytvára profil toho, komu chcete predávať cielené reklamy. Môžete sa pozrieť na svoje záujmy a niekedy nájsť niečo, s čím ste nikdy nechceli pracovať. Môžete odstrániť tie záujmy, o ktorých si myslíte, že by sa na vás nemali vzťahovať. V dôsledku toho má Facebook lepšiu predstavu o tom, kto ste. Reklamy, ktoré uvidíte, budú navyše vhodnejšie pre vaše záujmy.

Reklamy FB vaše preferencie reklamy

V tejto sekcii je časť „Inzerenti, s ktorými ste interagovali“, môžete vidieť tých inzerentov, s ktorými zdieľate informácie, a tak vás našli na Facebooku. Medzi tými budú inzerenti, ktorých webové stránky alebo aplikácie ste v minulosti používali. Okrem toho budú existovať inzerenti, na ktorých reklamy ste klikli. V prípade ktoréhokoľvek z týchto inzerentov môžete kliknúť na jeho logo a vybrať možnosť Skryť reklamy pred …, aby sa už reklamy tohto inzerenta nezobrazovali..

Jednou z najzaujímavejších sekcií je časť „Vaše informácie“ tu. Sekcia „O vás“ obsahuje základné osobné informácie, ako je váš vzťah, zamestnávateľ a vzdelanie. Facebook tieto veci väčšinou pozná, pretože ste ich už predtým vyplnili. Kliknutím na kartu „Vaše kategórie“ zobrazíte informácie o vás, ktoré má Facebook k dispozícii. V tejto sekcii Facebook ukáže, o čom verí vaše politické názory, typy zariadení, ktoré používate, či ste rodič a ako staré sú vaše deti, a ešte oveľa viac. Toto sú informácie, ktoré Facebook vzal z vašej činnosti na Facebooku v priebehu času. Na základe týchto informácií môžu inzerenti nájsť ľudí, ktorí sa zaujímajú o ich produkt alebo službu.

Prevzatie kontroly nad vašimi informáciami

Mnoho ľudí dáva prednosť tomu, aby sa ich život stal otvorenou knihou pre každého, kto ich zaujíma. Mnohí dokonca skutočne uprednostňujú, aby boli reklamy zacielené na ich záujmy. Iní však dávajú prednosť tomu, aby čo najviac informácií zostalo súkromných. Nech sa rozhodnete čokoľvek, neexistuje tu nesprávna odpoveď. Je však dobré mať vedomosti o tom, ako prevziať kontrolu nad svojimi informáciami. Zistite, ako si môžete zaistiť svoje informácie na Facebooku a uistite sa, že sú také súkromné, ako chcete. Facebook však nie je jedinou aplikáciou, ktorá zhromažďuje veľké množstvo údajov o vás. Môžete tiež zvážiť zmenu nastavení ochrany osobných údajov v aplikáciách a webových stránkach, ako sú Twitter, Instagram, Snapchat, Google, WhatsApp, Skype a Reddit..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map