Bezpečné používanie webovej kamery: Kto vás sleduje? | VPNOverview

Možno to boli Jetsons, ktorí nás prvýkrát zoznámili s myšlienkou telefonických rozhovorov sprevádzaných živým videom. Realizácia reality by však trvala desaťročia. Webová kamera pripojená k počítaču je schopná vysielať živé videohovory, umožňuje vám vysielať živé videá na Facebooku, alebo iba uverejňovať vaše videá na YouTube a ďalších miestach. Ak si však ceníte svoje súkromie, môžete mať obavy, či je webová kamera skutočne bezpečná. Chráňte sa pred hackovaním webovej kamery v niekoľkých jednoduchých krokoch.


Webová kamera Spying – Reality alebo Paranoia?

Môže sa zdať, že obavy o niekoho, kto vás špionážne sleduje prostredníctvom vašej webovej kamery, je trochu paranoidné a možno sa príliš obáva ochrany súkromia. Varovanie používateľov Instagramu si však v roku 2016 všimlo pásku nad webovou kamerou počítača na pozadí fotografie zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga v roku 2016. Riaditeľ FBI James Comey navyše verejne povedal, že prijatie takýchto opatrení je jednoducho rozumné. Možno to nie je taká šialená myšlienka.

V mnohých prípadoch je hackerovi smiešne ľahké získať kontrolu nad webovou kamerou. V skutočnosti to mnohí hackeri robia iba pre zábavu. Tajné záznamy ľudí v kompromitujúcich pozíciách môžu byť ziskové aj na pornografických stránkach alebo na temnom webe. Aj keď mnohí môžu uprednostniť neuvažovanie nad myšlienkou, tí, ktorí sa zaoberajú ochranou súkromia, môžu nájsť jednoduché spôsoby, ako zaistiť bezpečné používanie webovej kamery.

Kto môže získať prístup k vašej webovej kamere?

Získanie prístupu k webovej kamere môže byť také jednoduché ako malý kód. Všetci nečestní agenti, ktorí potrebujú prístup k vášmu zariadeniu, sú len malými trhlinami v zabezpečení. Po vstupe môžu rozšíriť medzeru a získať tak lepší prístup. So všetkými rôznymi typmi škodlivého softvéru v okolí pravdepodobne nikdy nebudete vedieť, odkiaľ pochádza vírus. Kybernetická kriminalita sa neustále vyvíja a musíme držať krok. Uvádzame niektoré z najbežnejších spôsobov, akými by hacker mohol získať prístup k vašej webovej kamere.

Technik vzdialeného PC

Ktokoľvek, kto mal prístup k vášmu počítaču na diaľku, sa môže potenciálne vrátiť neskôr a získať prístup k webovej kamere. Opravy vzdialeného počítača sú bežné. Technici sa prihlasujú k počítaču a riešia problémy so softvérom bez toho, aby museli prísť domov. Aj keď sa títo poskytovatelia služieb pokúšajú preveriť svojich zamestnancov, ani tie najlepšie metódy skríningu nedokážu zachytiť každé zlé jablko. Jednoduchý kúsok kódu, ktorý zostane na vašom počítači, by technikovi mohol neskôr umožniť prístup k vášmu počítaču.

Infikovaný e-mail

nevyžiadaná poštaE-maily môžu ľahko obsahovať prílohy, v ktorých je zabudovaný infekčný kód. Odosielateľ nemusí mať veľmi zložitý kód, aby získal minimálny prístup k vášmu počítaču. Akonáhle je ich noha vo dverách, môže dokonca aj mierne kvalifikovaný hacker získať prístup k svojej webovej kamere a iným informáciám na vašom počítači.

Škodlivé webové stránky

Hackeri často investujú obrovské sumy peňazí do nákupu webovej domény, ktorá je veľmi blízko názvu domény populárnej webovej stránky. Iba ich webová stránka má malé preklepy. Obráťte sa na dve písmená a naraz sa nachádzate na webových stránkach, ktoré dokážu doručiť iba toľko kódu, aby ste mali prístup k počítaču.

Odkazy odoslané prostredníctvom e-mailu alebo prostredníctvom sociálnych médií môžu tiež nútiť používateľov, aby pristáli na škodlivej webovej stránke. Všetko, čo hacker potrebuje, je pristáť na ich webe iba raz. To je dosť na to, aby ste dostali kód, ktorý im otvorí zadné dvere, aby k nim mali prístup neskôr.

Aké zariadenia sú ohrozené?

Každé zariadenie, ktoré používate, má kameru, môže byť napadnuté na škodlivé použitie. Všetky rovnaké triky uvedené vyššie budú fungovať s takmer akýmkoľvek zariadením. Aj keď niektoré z nich je ťažké rozlúsknuť, realitou je, že akékoľvek zariadenie môže byť napokon napadnuté. Hackeri neúnavne pracujú na vývoji nových metód prístupu k vašim zariadeniam. Či už používate stolný počítač, prenosný počítač, tablet alebo smartfón, niekto vás môže potenciálne sledovať prostredníctvom vašej webovej kamery. Vykonaním správnych krokov na ochranu svojich zariadení však môžete odradiť väčšinu hackerov.

Ako sa môžem chrániť?

Jeden bezpečný spôsob, ako zabrániť neoprávnenému použitiu webovej kamery, už bol spomenutý. Jednoduchý kúsok pásky nad šošovkou bude určite fungovať. Nevýhodou je samozrejme to, že ho nemôžete použiť. Ak si pravidelne užívate Skype, fotografujete alebo nahrávate pomocou svojho fotoaparátu alebo streamujete živé videá na sociálnych médiách, možno budete sklamaní, že sa budete musieť úplne vzdať svojej webovej kamery..

Aktualizácia antivírusových programov je vždy dobrá rada a môže vás ochrániť pred známymi hrozbami pre bezpečnosť vášho počítača. Okrem toho bude aktualizácia vášho operačného systému s najnovšími opravami chrániť zariadenie pred neoprávneným vstupom.

Vždy dávajte pozor na odkazy v e-mailoch od používateľov, ktorých nepoznáte, pretože to môže byť phishing. Nezabudnite, že ak e-mail vyzerá dobre, je lepšie nechať ho neotvorený, ako riskovať infekciu. Ak sa domnievate, že spoločnosť vám mohla poslať e-mail, kontaktujte ich priamo, aby ste problém vyriešili, namiesto riskovania otvorenia potenciálne škodlivého e-mailu.

Ako môže byť VPN najlepším strážcom vašej webovej kamery

Aby hacker získal prístup k vášmu počítaču a webovej kamere, často potrebuje jednu kritickú informáciu – vašu IP adresu. Vaša adresa IP je jedinečný kód, ktorý identifikuje umiestnenie vášho zariadenia v kybernetickom priestore. Každý program, ktorý odosiela informácie do vášho počítača online, musí mať túto adresu.

VPN-connection-InternetVPN chráni webovú kameru tým, že udržuje vašu IP adresu skrytú. Ak používate kvalitnú službu VPN, vaša žiadosť o informácie sa zašifruje na server VPN. VPN potom pošle žiadosť o informácie, ktoré sú zaslané späť na IP adresu VPN servera – nie priamo vám. VPN potom zašifruje informácie a odošle ich vám. Akýkoľvek škodlivý kód, ktorý sa pokúša získať prístup k webovej kamere, má iba adresu IP vášho servera VPN. Táto informácia je pre hackerov takmer zbytočná, pretože sieť VPN často zvládne stovky ďalších klientov prostredníctvom svojich serverov kedykoľvek. Hacker nemôže určiť vaše zariadenie, a preto nemôže získať prístup k svojej webovej kamere.

VPN poskytuje mnoho ďalších výhod v zabezpečení vášho súkromia a poskytuje vám prístup k službám streamovania videa obmedzeným na obmedzené geografické oblasti. Ďalšie informácie o tom, ako VPN môže chrániť vaše súkromie, nájdete v našom článku o vstupoch a výstupoch sietí VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me