Anonymné online: Je Tor (The Onion Router) legálny? | VPNoverview

Logo Tor The Onion RouterTor (The Onion Router) ponúka efektívny spôsob, ako anonymne prehliadať internet a dokonca získať prístup k temnému webu. Ak chcete okamžite odpovedať na otázku, mnohí sa zaujímajú o: používanie prehliadača Tor je úplne legálne takmer všade na svete. Vždy je však rozumné skontrolovať, či je to skutočne prípad krajiny, v ktorej momentálne bývate.


Vo všeobecnosti si nemusíte robiť starosti s políciou, ktorá vás zaokrúhľuje, pretože ste Tor použili na pozeranie videa YouTube alebo na vyhľadávanie Google. Ak však používate prehliadač Tor na zvýšenie jeho anonymity, keď sa zúčastňujete na nezákonných činnostiach, stále sa na vás stále vzťahujú právne predpisy. Ak to zistíte, mohli by ste mať veľké problémy.

Tor a Edward Snowden

Pomerne pravidelne je Tor považovaný za rovnako úzko súvisiacu s trestnou činnosťou. Je to tak preto, lebo veľa zločincov používa Tor na svoju prax na temnom webe. Prehliadač zaisťuje, že používatelia sú anonymnejší na internete, čo z neho robí dokonalý nástroj. Definícia toho, čo sa považuje za trestné alebo nezákonné, sa v jednotlivých krajinách líši – a môže sa veľmi líšiť. Platí to aj v prípade počítačovej kriminality. Napríklad predaj online zbraní a zbraní je nezákonný takmer po celom svete. V niektorých krajinách sa však za trestný čin môže považovať aj kritický názor na diktatúru alebo úniky štátnych dokumentov.

Príkladom praktík v šedej zóne, na ktoré sa môžu vyskytnúť, je prípad Edwarda Snowdena. V roku 2013 Snowden prezradil väčšej verejnosti tajné dokumenty o NSA a ich špionáži. Z tohto dôvodu teraz chce americká vláda. To, čo urobil Edward Snowden (odhalenie štátnych tajomstiev), je podľa amerického práva nezákonné. Mnohí však tvrdia, že Snowden mal pravdu v tom, čo robil. Nemáte koniec koncov všetci občania právo vedieť, kedy niekto – niekto – sleduje svoje pohyby a počúva ich rozhovory? Toto je morálna dilema, v ktorej súkromie zohráva obrovskú úlohu.

Edward Snowden okrem iného použil Tor na odhalenie tajných dokumentov NSA širšej verejnosti. Vyzval tiež ostatných, aby používali prehliadač Tor, kedykoľvek budú online. Podľa neho je to jeden z mála spôsobov, ktoré vám umožňujú zostať v anonymite a využiť svoje právo na slobodné publikovanie. Vlády a oficiálne organizácie, ako napríklad NSA v USA, vás tam nebudú môcť sledovať – ​​väčšinou. Snowden použila prehliadač na aktivity, ktoré boli v rozpore so zákonom. Jeho výzva ostatným však nebola trestná: navrhol, aby viac ľudí chránilo svoje súkromie online surfovaním po webe pomocou prehliadača Tor. Tam sú niektoré diskusie o tom, ako bezpečný je prehliadač Tor skutočne, ale faktom zostáva, že Tor sťažuje vládam, webovým stránkam a iným organizáciám špehovať ľudí online..

Tor a nezákonné praktiky

Okrem prípadu Snowdena existuje mnoho ďalších, väčšinou menej známych alebo kontroverzných príkladov, v ktorých bol Tor použitý na nezákonné podnikanie. Hodvábna cesta je pravdepodobne najslávnejším prípadom. Hodvábna cesta bola online trhom s nelegálnymi zbraňami, drogami a inými výrobkami. Webová stránka bola vystopovaná späť k jej zdroju a stiahnutá do režimu offline, ale na tmavom webe musia byť podobné trhy. Aj keď Tor sám o sebe nie je nezákonný, používateľom stále umožňuje anonymný prístup k týmto druhom platforiem a stránok. Dalo by sa preto povedať, že Tor nepriamo podporuje kriminalitu, pretože zaisťuje, aby zločinci neboli tak ľahko identifikovateľní.

Kedykoľvek dôjde k niečom veľkému, ako je vypnutie Hodvábnej cesty, začnú sa intenzívne diskusie o tom, či je potrebný prehliadač Tor. To potom vedie k širším diskusiám o anonymite online všeobecne. Ľudia budú musieť vziať do úvahy boj proti počítačovej kriminalite a starostlivosť o svoje súkromie online. Je ťažké nájsť, čo sa často stáva nielen právnou, ale aj etickou záležitosťou.

Široká verejnosť často spája Tor s nelegálnymi aktivitami na temnom webe z dôvodu zaujímavých prípadov, ako je Silk Road. Tor vám umožňuje hosťovať webové stránky, ktoré sú prístupné iba pre ostatných používateľov Tor, čo mu nepomáha. Nelegálne trhy a fóra sú ľahko zostavené a okamžite dostupné pre „správne“ publikum. Prehliadač Tor takéto postupy uľahčuje, aj keď to nie je dôvod, pre ktorý bola platforma zriadená.

Tor a súkromie

Zoznam s lupouZločinci ho môžu často používať, ale to neznamená, že samotný prehliadač je podľa definície trestný. Naopak: Tor pomáha vytvárať online prostredie, ktoré sa týka predovšetkým slobody a súkromia. S Torom môžete prechádzať bez toho, aby sa ostatní (napríklad hackeri, vlády a váš šéf) pozerali cez rameno. Posilňuje vaše právo na publikovanie a vašu slobodu prejavu. Ak hovoríme o online bezpečnosti a anonymite, Tor je vynikajúca iniciatíva.

Napriek tomu sa Tor musel zaoberať niekoľkými bezpečnostnými problémami. Viaceré oficiálne organizácie, medzi nimi aj CIA a FBI, dokázali obísť a dokonca porušiť Torovu bezpečnosť. Týmto spôsobom boli schopní vystopovať jednotlivcov, ktorí boli spojení s určitými nezákonnými praktikami. Slabé miesto v systéme Tor navyše vytvorilo v roku 2017 možnosť odhaliť adresy IP systémov Linux a MacOS a zrušiť anonymitu prehliadača..

Vždy majte na pamäti, že aj s prehliadačom Tor môžete byť vy a vaše online údaje nejakým spôsobom odkryté. Pokiaľ sa však budete držať (miestneho) zákona, nemal by to byť pre vás problém. Používanie prehliadača Tor zvyčajne samo o sebe nie je problematické. Aby ste však zaistili, že pracujete s najlepšou možnou ochranou online, mohli by ste Tor vždy používať v spojení s pripojením VPN. Ak tak urobíte, vaša online prevádzka je zabezpečená dvoma rôznymi spôsobmi a máte ďalšiu vrstvu šifrovania, ktorá chráni vaše súkromie a anonymitu.

záver

Používanie Tor nie je nelegálne. Prehliadač Tor poskytuje používateľom anonymný prístup k bezplatnému internetu. Ako je tomu vo všetkých prípadoch, tento prístup sa dá využívať dobrými aj zlými spôsobmi. Koniec koncov, Tor tiež umožňuje ľuďom navštevovať zločinecké webové stránky a trhoviská na temnom webe. Napriek tomu ponúka Tor dôležitú a primeranú možnosť anonymného šírenia dôležitých informácií. Stručne povedané: z právneho hľadiska môžete používať Tor bez akýchkoľvek následkov, pokiaľ veci, ktoré robíte online, nie sú v rozpore so zákonom.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me