Ako spravovať vaše nastavenia ochrany osobných údajov YouTube VPNoverview.com

Keď sledujete svoje obľúbené videá na YouTube, pravdepodobne sa vám nikdy nestane, že vás YouTube pozerá späť. Video služba monitoruje sledované videá a poskytuje cielenejšiu reklamu. Informácie o vás sa zhromažďujú a analyzujú s cieľom lepšie určiť, kto ste a aké sú vaše záujmy. Zmena niekoľkých nastavení v službe YouTube vám môže pomôcť zabezpečiť vaše súkromie bez toho, aby vás to stálo za niektoré z funkcií služby.


Ako spoločnosť Google zarába miliardy zo služby YouTube

Môžete si myslieť, že YouTube je váš go-to hotspot pre vtipné mačacie videá a filmové upútavky. Video je však jednou z najvyhľadávanejších častí marketingu. Prieskum ukazuje, že používatelia majú tendenciu tráviť viac času sledovaním videa ako čítaním reklamy. Výsledkom je, že inzerenti míňajú miliardy dolárov, aby si mohli pozrieť jedno z ich videí. Jednou z popredných spoločností, ktorá z toho má úžitok, je YouTube.

Každý mesiac má služba YouTube viac ako 149 miliónov divákov. Títo diváci denne spotrebujú v priemere 1 miliardu hodín videa. Keďže mnoho ľudí využíva túto službu, niet divu, že YouTube dokázala v roku 2015 priniesť odhadovaných 8 miliárd dolárov. Ale odkiaľ pochádzajú všetky tieto peniaze?

Ako vás reklama ovplyvňuje

Ak uvažujete o reklamách, ktoré vás ovplyvňujú, pravdepodobne uvažujete o reklame, ktorá by vás prinútila kúpiť si produkt alebo pozerať novú televíznu reláciu. A zatiaľ čo reklamy účinne predávajú svoje výrobky, ovplyvňujú vás aj mnohými inými spôsobmi.

Spoločnosť Google dokáže zo služby YouTube zarobiť miliardy dolárov prostredníctvom cielených reklám. Tieto reklamy sa neposielajú iba každému používateľovi YouTube, ale sú starostlivo zacielené na používateľov s určitým profilom. Každé video, ktoré sledujete na webe, každé vyhľadávanie videa, pomáha službe YouTube vytvoriť cielenejší profil vašich záujmov. YouTube zhromažďuje aj údaje o tom, ako dlho pozeráte video, o aký bod kliknete na ďalšie video a s ktorými reklamami, s ktorými interagujete, zhromažďuje YouTube..

Váš profil časom ovplyvňuje reklamy, ktoré sa vám zobrazujú, videá, ktoré si chcete pozerať, a vaše skúsenosti so službou YouTube. Spoločnosť zhromažďuje súkromné ​​informácie, o ktorých si myslíte, že sú utajené, aby doladili váš profil. Vaše súkromie je ovplyvnené, aj keď si to neuvedomujete.

Prevezmite kontrolu nad nastaveniami ochrany osobných údajov služby YouTube

Aj keď nemôžete blokovať všetky reklamy zo služby YouTube, a to ani pomocou blokovačov reklám, môžete obmedziť informácie zhromaždené vo vašom profile. Úpravou nastavení ochrany osobných údajov vo svojom účte YouTube môžete obmedziť prístup k svojim informáciám.

Nájdenie ovládacích prvkov ochrany osobných údajov

Nastavenia ochrany osobných údajov v službe YouTubeNa webových stránkach prejdite na plochu YouTube. V pravom hornom rohu sa zobrazí ikona vášho profilu. Kliknutím naň vyvoláte nastavenia.

V aplikácii YouTube nájdete podobnú obrazovku nastavení. Na ploche klepnite na ikonu profilu v pravom hornom rohu.

Kliknite na položku „Nastavenia“ na aplikácii alebo na webovej stránke.

Nájdete tu kartu „Ochrana osobných údajov“. Kliknutím na túto ikonu vyvoláte nastavenia ochrany osobných údajov. Obrazovky sa veľmi líšia v závislosti od toho, či ste v aplikácii alebo na webe. Nižšie popíšeme, čo môžete upraviť v nastaveniach aplikácie a na webových stránkach.

Upravte svoje nastavenia ochrany osobných údajov v aplikácii YouTube

Tu nájdete dve hlavné sekcie – históriu vyhľadávania a históriu pozerania.

Zakaždým, keď pozeráte video, dokonca aj na pár okamihov, sa pridá do vašej histórie pozerania. Toto je časť údajov, ktoré služba YouTube používa na vytvorenie vášho profilu. Kliknutím na posúvač vedľa položky Pozastaviť históriu pozerania zastavíte službu YouTube zhromažďovanie týchto informácií.

Ak chcete úplne vymazať informácie, ktoré spoločnosť Google uložila o vašej histórii sledovania, kliknite na položku „Vymazať históriu sledovania“ v hornej časti obrazovky. Týmto sa do tohto bodu odstránia všetky videá uložené v histórii.

História vyhľadávania je záznam, ktorý služba YouTube uchováva pri vyhľadávaniach, ktoré vykonáte v službe YouTube. Je to oddelené od všetkých vyhľadávaní, ktoré vykonáte vo vyhľadávači Google alebo v paneli s adresou Chrome. Ak chcete službe YouTube zastaviť zaznamenávanie histórie vyhľadávania, kliknite na posúvač vedľa položky Pozastaviť históriu vyhľadávania. Svoju históriu vyhľadávania môžete tiež odstrániť zo služby YouTube kliknutím na položku Vymazať históriu vyhľadávania v hornej časti obrazovky.

Ak nechcete, aby služba YouTube zobrazovala históriu vyhľadávania a pozerania, ale chcete vylúčiť konkrétne video, odpoveďou je režim inkognito..

Na obrazovke „Účet“ kliknite na možnosť „Zapnúť inkognito“. Videá, ktoré ste vyhľadávali a pozerali v režime inkognito, sa nepridajú do histórie vyhľadávania ani pozerania. V súčasnosti je režim inkognito k dispozícii iba v aplikácii YouTube.

Upravte svoje nastavenia ochrany osobných údajov na webových stránkach YouTube

Tu máte k dispozícii rôzne možnosti ako v aplikácii. Máte možnosť zachovať svoje obľúbené videá v súkromí. Ak vyberiete túto možnosť, ostatní používatelia, ktorí navštívia váš profil, zabránia tomu, aby videli videá, na ktoré ste klikli „Páči sa mi“. Rovnakým spôsobom môžete zachovať svoje uložené zoznamy skladieb ako súkromné ​​alebo predplatiť videá iného používateľa ako súkromné.

Ak chcete riadiť, ako YouTube zobrazuje reklamy na základe vášho profilu, pozrite sa ďalej na stránku v časti s nadpisom „Reklamy na základe môjho záujmu“. Nájdete odkaz na „Nastavenia reklám Google“, ktorý vás zavedie k nastaveniam reklamy pre všetky spoločnosti Google, nielen pre YouTube..

Ak chcete spoločnosti Google zabrániť v zacielení reklamy na základe vášho profilu, kliknite na posúvač vedľa položky „Prispôsobenie reklamy je zapnuté“. Vypnutie tejto funkcie nezabráni zobrazovaniu reklám v službe YouTube a ďalších produktoch Google, iba ich zastaví v zobrazovaní cielených reklám na základe vášho profilu..

Jednoduchý krok na ochranu vášho súkromia

YouTube zhromažďuje obrovské množstvo osobných informácií o vás, aby ste mohli vytvárať cielené reklamy. Úpravou nastavení ochrany osobných údajov sa zníži množstvo informácií o vás, ktoré majú YouTube a Google. Faktom však zostáva, že tieto spoločnosti o vás stále vedia viac, ako by ste asi chceli.

Jedným jednoduchým krokom, ktorý môžete urobiť, aby ste výrazne zlepšili svoje súkromie, je použitie služby VPN. VPN udržuje vaše informácie anonymné tým, že vystupuje ako sprostredkovateľ medzi vami a webmi, ktoré navštevujete online. Informácie z vášho počítača sú zašifrované a odoslané na server VPN. Tam sa pošle na web a web vráti požadované údaje na server VPN. Server odošle tieto informácie späť vám a zašifruje ich do a z počítača.

Pretože webové stránky, ku ktorým pristupujete, sa zaoberajú iba serverom VPN a nie priamo s vami, zostávate v anonymite. Vaše súkromie zostáva chránené, zatiaľ čo vy máte plný prístup na stránky a služby, ktoré ste ocenili. VPN tiež poskytuje ďalšie výhody, napríklad vyhýbanie sa geografickým obmedzeniam na streamovanie videa alebo firewally v práci. Ak sa chcete dozvedieť viac o výhodách VPN, prečítajte si náš príspevok o výbere najlepšej VPN pre vaše potreby.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map