Ako prehľadávať internet anonymne VPNOverview

Mnohé z vašich online akcií nie sú také súkromné, ako by ste si mohli myslieť. V dnešnej dobe sa nespočetné strany snažia sledovať naše online správanie čo najbližšie. Naši poskytovatelia internetových služieb, správcovia našich sietí, náš prehliadač, vyhľadávacie nástroje, aplikácie, ktoré sme nainštalovali, platformy sociálnych médií, vlády, hackeri a dokonca aj webové stránky, ktoré navštevujeme, všetci do istej miery vedia, čo robíme online. Ak nechcete, aby váš partner našiel špeciálny darček k narodeninám, ktorý ste si objednali, bude stačiť použitie režimu inkognito. Ak však nechcete, aby niekto vedel, čo robíte online, jednoduchý režim inkognito nebude.


Chcete surfovať, streamovať alebo sťahovať anonymne? Existuje niekoľko spôsobov, ako chrániť vaše súkromie online. V tomto článku vám predstavíme niekoľko metód a tipov, pomocou ktorých môžete zostať v anonymite online. Povieme vám všetko o účinnosti VPN, proxy serverov a Tor, čo sú nástroje, ktoré vám pomôžu zostať pod radarom.

Tip 1: Bezpečné a anonymné prehliadanie pomocou VPN

VPN štítPoužitie VPN (Virtual Private Network) je vhodný spôsob anonymného prehliadania internetu. Po pripojení k serveru VPN je vaše pripojenie zabezpečené. Softvér zaisťuje, že všetka vaša online prevádzka je šifrovaná pomocou špeciálnych protokolov, takže tieto údaje už nemôžu čítať ostatní.

Vaša IP adresa zostáva skrytá, pretože ste automaticky prevzali IP adresu VPN servera, ktorý používate. IP adresa je identifikačné číslo vášho internetového pripojenia a môže odhaliť vašu polohu a nakoniec vašu totožnosť. VPN skryje túto IP adresu za svojou vlastnou. Takto navštívené webové stránky nebudú môcť vidieť vašu skutočnú adresu IP a nebudú vás môcť identifikovať.

Mnoho poskytovateľov sietí VPN neprihlási vašu aktivitu, keď používate ich služby. Toto je produkt, ktorý vám sľubujú: anonymné prehliadanie. Títo poskytovatelia ponúkajú svojim používateľom zaručenú anonymitu pomocou bezpečného a bezpečného pripojenia VPN.

Šifrovaný tunel VPN vás chráni pred rôznymi skupinami

Kombinácia maskovanej IP so zabezpečeným pripojením zaručuje používateľom VPN, že ich správanie online už nemôže sledovať nikto. Pokiaľ však ide o splnenie tohto sľubu, nie sú všetci poskytovatelia VPN rovnako prísni. Ak chcete anonymizovať vaše internetové pripojenie, je dôležité vyhľadať dôveryhodného a dobrého poskytovateľa VPN s zásadou nulových protokolov. Zásada nulového denníka zaisťuje, že poskytovateľ VPN neregistruje žiadnu z vašich online aktivít. Týmto spôsobom ani vláda nemôže donútiť poskytovateľa, aby tieto informácie odovzdal, pretože jednoducho nie je čo dať. Väčšinu času je inteligentné ísť za prémiovou sieťou VPN, pretože vaše súkromné ​​údaje nie sú vždy v rukách bezplatného poskytovateľa siete VPN..

ExpressVPN: dôveryhodný obr

Jedným z príkladov dôveryhodného poskytovateľa VPN je ExpressVPN. ExpressVPN má veľké množstvo serverov po celom svete a ponúka silné možnosti zabezpečenia. Ak si predplatíte ich služby, získate prístup k softvéru, ktorý chráni všetky vaše zariadenia a funguje pre systémy Windows, Mac, Android a iOS. K jednému odberu sa môžete súčasne pripojiť k internetu až s piatimi zariadeniami. ExpressVPN je veľmi vhodný pre tých, ktorí chcú surfovať, streamovať a sťahovať s úplnou anonymitou.

ExpressVPN je veľmi užívateľsky príjemný. Po získaní predplatného môžete aplikáciu nainštalovať a pripojiť sa k zabezpečenému serveru VPN iba niekoľkými kliknutiami. Aplikácia sa spustí na pozadí vášho zariadenia, zatiaľ čo môžete prehliadať a streamovať obvyklým spôsobom, iba bezpečne a anonymne. Ak sa chcete o tomto poskytovateľovi dozvedieť viac, prečítajte si našu úplnú recenziu ExpressVPN.

CyberGhost: Užívateľsky prívetivá VPN

Druhou dobre fungujúcou VPN je CyberGhost. CyberGhost je užívateľsky prívetivý poskytovateľ VPN, ktorý vám pomáha anonymne prehliadať. Majú veľké množstvo serverov po celom svete, čo veľmi uľahčuje nájdenie servera, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Ich servery zaistia prehľadávanie Internetu bez obmedzení. S CyberGhost môžete dokonca používať Netflix a voľne sťahovať torrent. Aplikácia CyberGhost sa veľmi ľahko ovláda a ak máte problémy s tým, CyberGhost má tiež vynikajúci tím podpory zákazníkov, ktorý vám pomôže.

Ak pre web HTTP, ktorý sa snažíte navštíviť, existuje alternatíva HTTPS, CyberGhost zaistí, aby ste boli automaticky presmerovaní na zabezpečenú verziu webu. Týmto spôsobom môžete kedykoľvek prehľadávať anonymne a bezpečne. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto VPN, prečítajte si našu podrobnú recenziu CyberGhost.

Tip 2: Použite správny prehliadač

Je múdre vrátiť sa k základným informáciám a ubezpečiť sa, že ti pomáhajú chrániť vašu anonymitu. Ale ktorý prehliadač je v tomto prípade najlepší? Rôzne populárne prehliadače majú veľmi odlišné spôsoby riešenia súkromia používateľov. Majú tiež rôzne úrovne bezpečnosti. V tejto časti budeme diskutovať o niekoľkých známych možnostiach prehliadača.

Drž sa ďalej od Microsoft Internet Explorer a Edge

Logo Microsoft EdgePri zvažovaní bezpečnosti a ochrany osobných údajov online vám odporúčame, aby ste nepoužívali prehliadače spoločnosti Microsoft (Internet Explorer a Edge). Program Internet Explorer už nedostáva žiadne aktualizácie, vďaka čomu je tento prehliadač veľmi zraniteľný a vystavuje svojich používateľov rôznym rizikám vrátane mnohých foriem počítačovej kriminality. Microsoft Edge je oficiálnym nástupcom programu Internet Explorer a získava aktualizácie zabezpečenia. Úroveň ochrany osobných údajov v týchto prehliadačoch však stále nie je vynikajúca. Nemá žiadnu sledovaciu ochranu, ktorú vykonávajú iné prehliadače. Toto a ďalšie spôsoby, ktorým spoločnosti Microsoft chýbajú z hľadiska ochrany osobných údajov, nás vedú k tomu, aby sme vám odporučili, aby ste zostali ďaleko od prehliadača Internet Explorer a Edge, ak sa chcete zamerať na ochranu vášho súkromia.

Google Chrome: Nechoďte do spoločnosti Google kvôli ochrane osobných údajov

Logo prehliadača Google ChromePrehliadač Chrome podporuje niekoľko blokovačov automaticky otváraných okien a ďalšie rozšírenia prehliadača zamerané na ochranu osobných údajov. Chrome je napriek tomu vlastníctvom spoločnosti Google, čo je zlá správa pre vaše súkromie. Spoločnosť Google ťaží z toho, že má o svojich používateľoch čo najviac údajov. Tieto údaje sa používajú na zobrazovanie personalizovaných reklám a na zlepšenie vyhľadávacieho nástroja spoločnosti Google. Veľa ľudí kritizuje spoločnosť Google spôsobom, akým zaobchádzajú s jej súkromím. Napríklad sa kladie otázka, prečo sú používatelia prehliadača Chrome často automaticky prihlasovaní pomocou svojich účtov Google alebo Gmail. Týmto spôsobom môže spoločnosť Google sledovať všetky vaše aktivity prehliadania a pripojiť sa k vám ako osobe. Tieto informácie sa potom synchronizujú vo všetkých vašich zariadeniach. Používate smartphone s Androidom s aplikáciami, ako sú Mapy Google? Google potom o vás okamžite vie ešte viac. Ak si ceníte svoje súkromie, prehliadač Chrome nie je tou najlepšou voľbou.

Apple Safari robí svoju prácu dobre

Logo Apple SafariV poslednej dobe si prehliadač Apple Safari robí veľmi dobre, pokiaľ ide o ochranu súkromia. Prehliadač zaznamenal zavedenie nových funkcií, ktoré zastavujú digitálne odtlačky prstov, takže pre ostatné strany je oveľa ťažšie sledovať vás online. Má tiež inteligentnú prevenciu sledovania. Týmto sa automaticky odstránia súbory cookie sledovania prvej strany, ktoré webové stránky umiestnia do prehliadača Safari po siedmich dňoch. Vďaka tomuto systému sú webové stránky schopné sledovať návštevníkov oveľa kratšiu dobu. Okrem toho ponúka Safari niektoré užitočné rozšírenia, ktoré zlepšujú vaše súkromie online. K tomu sa vrátime neskôr.

Mozilla Firefox: najlepší a najznámejší prehliadač na ochranu osobných údajov

Logo FirefoxuAk sa nás pýtate, Mozilla Firefox je najlepší „normálny“ prehliadač pre používateľov, ktorí si cenia ich súkromie. Firefox obsahuje niekoľko bezpečnostných funkcií, napríklad ochranu pred phishingom a škodlivým softvérom. Okrem toho používatelia prehliadača Firefox automaticky dostanú varovanie vždy, keď sa web pokúsi nainštalovať doplnky. Pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, Firefox je veľmi bezpečná voľba, a to aj preto, že ponúka užitočné rozšírenia, ktoré chránia používateľov pred najrôznejšími spôsobmi sledovania a ochrany súkromia. Tieto doplnky sú častejšie ako iné konkrétne pre Firefox.

Na rozdiel od väčšiny ostatných prehliadačov je Firefox otvoreným zdrojom. To znamená, že každý si môže pozrieť kód, ktorý tvorí softvér prehliadača Firefox. Vďaka tomuto transparentnému spôsobu práce nemohla Mozilla zabudovať iba funkcie sledovania, aj keď by to chcela. Niekto by si toho všimol a predstavil by to, čo by bolo pre Mozillu dobré meno.

Anonymné prehliadanie na ďalšej úrovni: prehliadač Tor

Logo Tor The Onion RouterAk naozaj chcete prehliadať anonymne, prehliadač Tor by mohol byť zaujímavou možnosťou. Tor (Onion Router) je online sieť pre šifrovanú a anonymnú komunikáciu. Tor funguje skoro rovnako ako iné prehliadače ako Firefox, Safari a Chrome. Na rozdiel od iných prehľadávačov vám však Tor umožňuje anonymne prehliadať. Sieť Tor pozostáva z tisícov serverov na celom svete. Všetka dátová prevádzka, ktorá ňou prechádza, je rozdelená na malé kúsky, ktoré sú následne zašifrované a odoslané cez niekoľko serverov predtým, ako sa dostanú na miesto určenia. Tento proces stojí čas, a preto môže byť prehliadač Tor relatívne pomalý. Ale bez ohľadu na to, ako je pomalý, nikto nemôže vidieť, čo robíte online.

Dievča načítava internetový súbor cez Tor Nodes

Dôležitou vedľajšou poznámkou k použitiu Tor je, že šifruje iba časť toho, čo robíte online. Chránený je iba internetový prenos, ktorý prechádza prehliadačom. Služby ako Skype a WhatsApp majú prístup na internet bez použitia prehliadača. Tor vám tu nemôže poskytnúť ochranu.

Ďalšia vec, ktorú treba uviesť, je, že Tor poskytuje používateľom prístup k temnému webu. Surfovanie po tmavom webe by sa malo robiť s veľkou starostlivosťou. Táto „temná časť“ internetu nie je regulovaná, čo znamená, že prináša veľa rizík pre vašu bezpečnosť. Napríklad je veľmi ľahké spustiť škodlivý softvér. Preto je pre väčšinu z nás použitie VPN spolu s prehliadačom Firefox ľahšou, lepšou a bezpečnejšou alternatívou.

Tip 3: Anonymné prehliadanie pomocou servera proxy

Použitie proxy servera tiež poskytuje určitú anonymitu online. Pri použití servera proxy odošlete žiadosť o informácie tomuto serveru proxy, ktorý ju potom odošle na správnu webovú stránku. Web bude môcť vidieť iba IP adresu proxy servera, nie vašu. Proxy server nemá rovnakú úroveň šifrovania ako VPN. Aj keď navštívené webové stránky nedokážu priamo zistiť, kto ste, vaša adresa IP a online prevádzka sa dajú oveľa ľahšie rozlúštiť, ako by to bolo pri používaní siete VPN. Ostatné strany budú stále vidieť, čo robíte. Jedinou vecou, ​​ktorá im bráni poznať vašu totožnosť, je IP servera proxy. To všetko preto, že servery proxy nechránia vaše pripojenie.

Osoba pripájajúca sa na internet prostredníctvom servera proxy

Proxy servery sa väčšinou považujú za ľahšie a bezplatné alternatívy k VPN. Môžu vyhovovať vašim potrebám, nezabúdajte však na to, že nemajú rovnaké bezpečnostné štandardy ako VPN.

Tip 4: Použite anonymný vyhľadávací nástroj

DuckDuckGoExistuje tiež možnosť použiť anonymný vyhľadávací nástroj. DuckDuckGo je pravdepodobne najznámejší anonymný vyhľadávací nástroj. Anonymné vyhľadávacie nástroje, ako napríklad DuckDuckGo, sú alternatívou pre vyhľadávače Google, Bing, Yahoo a ďalšie vyhľadávacie nástroje, ktoré radi zhromažďujú a používajú vaše údaje. Pri používaní služby DuckDuckGo sa nevyhľadávajú hľadané výrazy a odkazy, na ktoré ste klikli. Navštevované webové stránky navyše neuvidia, ktoré hľadané výrazy ste použili. Stále však vedia, že ste navštívili ich stránku. Táto registrácia sa uskutoční prostredníctvom vašej adresy IP. Prostredníctvom služby DuckDuckGo môžete prehľadávať internet s väčšou anonymitou ako bežný vyhľadávací nástroj, ale nemôže vám ponúknuť úplnú anonymitu alebo súkromie.

DuckDuckGo nemá rovnaký rozpočet a pracovné sily ako veľké firmy ako Google. To znamená, že prezentovaný výsledok vyhľadávania nebude taký optimalizovaný. Niektorí však hovoria, že je to skutočne dobrá vec pre tých, ktorí sa zameriavajú na súkromie. Koniec koncov, DuckDuckGo zobrazuje každému, kto zadá rovnaké kľúčové slová, rovnaké výsledky vyhľadávania. Spoločnosť Google naopak upravuje vaše výsledky podľa vášho používateľského profilu. Nepresnosť DuckDuckGo teda ukazuje, že skutočne dodržujú svoj prísľub anonymity. Odporúčame vám vyskúšať službu DuckDuckGo a zistiť, či sa vám to páči.

Druhým anonymným vyhľadávacím nástrojom je Úvodná stránka. Ide o vyhľadávací systém priateľský k súkromiu, ktorý získava výsledky vyhľadávania od spoločnosti Google, ale nepoužíva sledovanie. Odporúčame tiež vyskúšať tento.

Tip 5: Minimalizujte sledovanie pomocou správnych rozšírení prehliadača

Existuje veľa rozšírení prehliadača, ktoré zvyšujú vaše súkromie a bezpečnosť online. Tieto rozšírenia sa často ľahko inštalujú a používajú. Okrem adblockera, správcu hesiel a rozšírenia prehliadača VPN môžete vyskúšať aj konkrétne doplnky a rozšírenia, ktoré minimalizujú sledovanie.

Badger and Ghostery na ochranu súkromia

Badger a Ghostery na ochranu súkromia sú rozšírenia prehľadávača, ktoré zisťujú a blokujú súbory cookie sledovania tretej strany, ktoré sa ukladajú počas prehliadania v počítači. Blokovaním týchto súborov cookie zabránite tretím stranám, aby vás sledovali online. Nainštalovali ste program Badger alebo Ghostery a navštívili ste webovú stránku, ktorá sa pokúša nainštalovať sledovacie súbory cookie tretích strán? Potom tieto rozšírenia začnú fungovať. Dobré pre vás, zlé pre online obchodníkov a veľmi dobré pre vaše súkromie.

Tip 6: Dávajte pozor na Facebook a Google

Je známe, že Facebook zdieľa osobné údaje svojich používateľov s inzerentmi. Preto majú ženy tendenciu dostávať reklamy na hygienu žien vo svojom krmive na Facebooku, zatiaľ čo muži to tak nie sú. Facebook však túto prax posúva ešte ďalej: sleduje tiež to, čo robíte, keď nie ste na ich stránkach. Ak ste hľadali poistenie automobilu online, je veľmi pravdepodobné, že sa v informačnom kanáli Facebook zobrazí relevantná reklama. Facebook vám to umožňuje mierne zmeniť v nastaveniach ochrany osobných údajov vo vašom účte. Po zmene týchto nastavení už nemusia zobrazovať vybraté doplnky, ale stále sa budú zobrazovať. Okrem toho budú o vás naďalej zhromažďovať informácie. Prostredníctvom ich vlastných služieb nie je možné vypnúť ich sledovanie, môžete len mierne vylepšiť to, čo sa objaví vo vašom spravodajstve.

Google vám tiež umožňuje vypnúť prispôsobenie pridávania. To opäť neznamená, že všetky pridania zmiznú, ani Google prestane sledovať vašu dátovú prevádzku. Spravidla môžete povedať, že tieto veľké spoločnosti, ktoré sú postavené na zvýšení výnosov, nás neprestanú sledovať, pokiaľ to neznemožníme napríklad prostredníctvom pripojenia VPN.

Záverečné myšlienky

Aby ste lepšie chránili svoju online bezpečnosť a súkromie, môžete podniknúť rôzne kroky. Chcete anonymne prehliadať internet? Potom by sme vám chceli dať tieto tipy:

  • Použite prehliadač Mozilla Firefox alebo Tor
  • Použite sieť VPN
  • Použite anonymný vyhľadávací nástroj
  • Minimalizujte sledovanie pomocou správnych rozšírení prehľadávača

Ak tieto tipy skombinujete, vaše online súkromie je už oveľa lepšie chránené. Budete môcť prehľadávať internet úplne anonymne. Použitie servera proxy je tiež možnosťou, ale je to celkom zbytočné, ak už používate sieť VPN (čo je lepšia alternatíva).

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me