Ako chrániť vaše súkromie na zariadeniach s Androidom VPNOverview

Mobilný telefón AndroidOperačný systém Android je dnes na trhu dominantný. Android vlastní 87 percent trhu s smartfónmi. Okrem toho 66 percent tabliet používa Android. V Spojených štátoch to znamená každý deň viac ako 107 miliónov ľudí s telefónom s Androidom vo vrecku. Zatiaľ čo väčšina z nás si cení pohodlie a služby poskytované na našich telefónoch s Androidom, mnohí si nemusia byť vedomí rizík pre ich súkromie pri používaní týchto zariadení. Vykonaním niekoľkých úprav v zariadení s Androidom môžete zaistiť lepšiu ochranu svojho súkromia.


Prečo sa obávať ochrany osobných údajov pre systém Android?

Keďže Android je najväčší operačný systém smartfónov a spoločnosť Google je takým uznávaným názvom, môžete si myslieť, že neexistujú žiadne obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov pri používaní ich produktov. Jednoduché čítanie pravidiel ochrany osobných údajov systému Android bohužiaľ odhaľuje veľa problémov týkajúcich sa odborníkov na ochranu osobných údajov.

Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Google vysvetľujú skutočnosť, že vaše zariadenie Android bude zhromažďovať informácie vrátane obsahu e-mailov, fotografií a videí. Sledujú tiež, ako na zariadení používate aplikácie a prehliadače. Spoločnosť Google navyše zhromažďuje informácie o hľadaných výrazoch, o tom, ako komunikujete s reklamami, komu voláte a ako dlho s nimi hovoríte. Android monitoruje vašu polohu prostredníctvom systému GPS, senzorov vo vašom zariadení a blízkych sietí Wi-Fi, mobilných veží a zariadení Bluetooth.

Všetky tieto informácie sa zhromažďujú s cieľom zlepšiť ich služby. Spoločnosť Google sa chce zlepšiť najmä v oblasti lepšieho zacielenia inzerentov. Google môže účtovať viac, ak môže zacieľovať reklamy na veľmi konkrétne skupiny ľudí. Väčšina ziskov spoločnosti Google zo systému Android pochádza z reklamy založenej na informáciách získaných o vašom zariadení.

Nastavenia reklám

Prevzatie nastavenia reklám v zariadení Android je jedným z najlepších krokov, ktoré môžete podniknúť na zabezpečenie svojich osobných údajov.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Ak to chcete urobiť, prejdite do nastavení na svojom zariadení s Androidom. Vyhľadajte výraz „Google“. V závislosti od vášho zariadenia ho možno nájsť na karte osobnej alebo systémovej. Klepnutím na ňu zobrazíte nastavenia priamo súvisiace s vaším účtom Google.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Na väčšine zariadení sa v hornej časti zoznamu zobrazuje položka Reklamy. Klepnutím na „Reklamy“ vyvoláte nastavenia súvisiace s reklamou zacielenou na váš účet Google.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Na obrazovke „Reklamy“ môžete klepnutím na „Reklamy Google“ prejsť na webovú stránku s ďalšími informáciami o tom, ako spoločnosť Google používa vaše informácie v reklame. Ak chcete zastaviť aplikácie a služby v systéme Android vo vytváraní prispôsobených profilov vašej činnosti na reklamné účely, kliknite na posúvač vedľa položky „Zrušiť prispôsobenie reklám“. Tým sa zastaví všetky budúce profilovania a zastaví sa používanie vášho profilu na zobrazovanie cielených reklám.

Ak sa chcete posunúť o krok ďalej, môžete klepnutím na položku „Obnoviť reklamné ID“ odstrániť informácie, ktoré už sú uložené vo vašom profile, z identifikátora, ktorý Google priraďuje k vášmu účtu..

Nastavenia sledovania polohy

Jedným z viac záludných spôsobov, ako si Android vytvára profil vašich záujmov pre inzerentov, je sledovanie vašej polohy. Informácie o tom, kam so svojím zariadením Android idete, poskytujú zásadné podrobnosti o vašom živote v režime offline, ktoré by inak inzerenti nemohli získať. V mnohých ohľadoch to môže byť nočná mora pre tých, ktorí sa obávajú o svoje súkromie.

Sledovaním, kde sa vaše zariadenie Android neustále nachádza, môže spoločnosť Google určiť vašu domácu a pracovnú polohu, kde často nakupujete, kto je vaším lekárom, kam chodia vaše deti do školy a mnoho ďalších súkromných údajov. Toto sú informácie, ktoré by ste so spoločnosťou Google za normálnych okolností nezdieľali a takmer určite by ste ich nechceli zdieľať s inzerentmi. Úprava nastavení polohy môže pomôcť zachovať vaše osobné údaje v súkromí.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

V ponuke Nastavenia nájdete často nastavenia polohy pod nadpisom „Ochrana osobných údajov a bezpečnosť“. Na niektorých zariadeniach ju však možno jednoducho nájsť pod položkou „Poloha“ alebo pod podobným nadpisom.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Na obrazovke „Ochrana osobných údajov a bezpečnosť“ klepnutím na „Poloha“ upravte nastavenia polohy.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Tu môžete prechádzať aplikáciami, ktoré nedávno použili informácie o vašej polohe. Kliknutím na každú aplikáciu alebo službu môžete upraviť povolenie prístupu k nastaveniam polohy alebo vypnúť prístup k polohe prepnutím posúvača v hornej časti obrazovky..

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Klepnutím na položku „Vylepšiť presnosť“ získate prístup k nastaveniam, ktoré určujú vašu polohu inými prostriedkami, ako je zariadenie GPS vášho telefónu. Android môže vyhľadávať siete Wi-Fi v okolí, aby vám pomohol určiť vašu polohu na základe vašej blízkosti k týmto sieťam. Android môže tiež zmapovať vašu polohu prostredníctvom zariadení Bluetooth vysielaných vo vašej oblasti v okolí. Funguje to aj v prípade, že je na vašom zariadení vypnuté rozhranie Bluetooth. Ak chcete, aby vaša poloha zostala v anonymite, môžete kliknúť na posúvače na jednom alebo obidvoch smeroch na „Vypnuté“..

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Na obrazovke „Poloha“ klepnutím na „Spôsob lokalizácie“ obmedzíte prístup k rôznym prostriedkom na lokalizáciu vášho zariadenia. Najmenej presná metóda určovania polohy je obmedziť používanie systému Android iba na používanie systému GPS. Vyberte túto metódu, aby ste dosiahli najvyššiu úroveň ochrany osobných údajov.

Obmedzenie povolení aplikácie

Po nainštalovaní akejkoľvek aplikácie do zariadenia bude táto aplikácia potrebovať povolenie na prístup k určitým službám z telefónu, aby mohla aktivovať niektoré funkcie aplikácie. Aj keď nemusíte súhlasiť so všetkými požadovanými povoleniami, niektoré funkcie sa môžu v prípade odmietnutia povolenia znížiť. Z tohto dôvodu väčšina ľudí jednoducho súhlasí s tým, čo aplikácia požaduje pri inštalácii.

Mnoho aplikácií využíva túto skutočnosť tým, že žiada o povolenia, ktoré nie sú potrebné na plnenie jej funkcií. To môže zahŕňať prístup k zoznamom kontaktov, vášmu mikrofónu, fotoaparátu alebo iným aplikáciám. Dobrým nápadom môže byť prejsť niektorými aplikáciami, aby ste skontrolovali udelené povolenia a prípadne zrušte niektoré, ktoré sa zdajú byť nevyžadované.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

V ponuke Nastavenia vyhľadajte nastavenie „Aplikácie“. Môže to byť na karte Zariadenie, na karte Osobné alebo v zozname v časti Nastavenia.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

V ponuke „Aplikácie“ klepnite na „Správca aplikácií“. Zobrazí sa zoznam všetkých aplikácií nainštalovaných na vašom zariadení s Androidom. Klepnite na každú aplikáciu, pre ktorú chcete preskúmať povolenia.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Klepnutím na „Povolenia“ nastavíte, ku ktorým službám bude mať aplikácia prístup.

Nastavenia ochrany osobných údajov android

Ak sa pozrieme na aplikáciu pre fotoaparát, vidíme, že má prístup k „kamere“ zo zrejmých dôvodov. Okrem toho má prístup k vašej „polohe“, aby ste mohli označiť svoju fotografiu tým, kde bola nasnímaná, ak si vyberiete túto možnosť. Fotoaparát má tiež prístup k mikrofónu, takže môžete pomocou hlasového ovládania oznámiť telefónu, kedy sa má fotografia nasnímať. Aplikácia má nakoniec prístup k úložisku, aby mohla ukladať fotografie, ktoré nasnímate na svojom zariadení. Ak chcete niektorú z nich zakázať, prepnite posúvač na možnosť „Vypnuté“..

Aj keď je zrejmé, prečo fotoaparát potrebuje prístup k „fotoaparátu“, povolenia pre niektoré aplikácie nemusia byť také zrejmé. Vypnutie požadovaného povolenia môže vašu aplikáciu ochromiť. Ak k tomu dôjde, netreba panikáriť. Jednoducho sa vráťte k aplikácii a znova povoľte potrebné povolenie.

Vaše súkromie je dôležité

Či už máte obavy o ochranu vašich súkromných informácií na vašom zariadení s Androidom alebo dávate zariadenie svojmu dieťaťu, kontrola nastavení ochrany osobných údajov je dobrý spôsob, ako zabezpečiť, aby vaše informácie zostali súkromné. Tieto jednoduché opatrenia vám pomôžu udržať úroveň súkromia, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Ďalším jednoduchým krokom je nastavenie online pripojenia prostredníctvom virtuálnej súkromnej siete (VPN). Tento systém môže pomôcť zachovať anonymitu údajov o vašej polohe a používaní webu a tiež poskytnúť výhody, ako je zabránenie geografickým obmedzeniam na služby streamovania videa. Prečítajte si viac informácií o tom, ako vám VPN môže ľahko pomôcť zabezpečiť vaše súkromie online.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me