Ako bezpečne získať prístup na temný web: podrobný sprievodca

Ak neurobíte správne opatrenia, tmavý pás môže byť celkom nebezpečným miestom. S dobrým antivírusom a slušnou sieťou VPN môžete zostať relatívne v bezpečí. Ak však chcete byť úplne anonymní a chrániť svoje zariadenie, budete potrebovať o niečo viac. Nižšie nájdete 16 krokov, ktoré vám môžu pomôcť bezpečne navštíviť temný web. Nezabúdajte však na to, že sa veci rýchlo menia a hackeri sú každý deň múdrejší.


 1. Uistite sa, že máte základné základy
 2. Použitie mobilného živého OS (voliteľné)
 3. Na šifrovanie internetového prenosu použite sieť VPN
 4. Stiahnite si Tor z jeho oficiálnych webových stránok
 5. Prijmite bezpečnostné opatrenia
 6. Zakážte skripty v prehliadači Tor
 7. Zmeňte úroveň zabezpečenia v prehliadači Tor
 8. Skontrolujte, či nedošlo k úniku adries IP, DNS alebo WebRTC
 9. Buďte si vedomí bežných mýtov o temnom webe
 10. Využite ďalšie anonymné služby
 11. Vyhnite sa prihláseniam, odberom a platbám
 12. Vedieť, kam ideš
 13. Použite kryptomenu
 14. Po dokončení všetko zavrite
 15. Uvedomte si, že nikdy nie ste na 100% v bezpečí
 16. Poraďte sa s online sprievodcami, blogmi, vyhľadávacími nástrojmi, chatovacími servermi atď.

1. Uistite sa, že máte základy

Môže to znieť nudne. Temný web je však zložité miesto, kde sa veľa môže pokaziť. Je plná podvodníkov, škodlivého softvéru a phishingových webových stránok. Niekedy je lepšie sa učiť. S temnou sieťou to však nie je najlepšia metóda. Radšej by ste infikovali svoj počítač škodlivým softvérom alebo nestratili veľa peňazí skôr, ako pochopíte, ako to všetko funguje. Na temnom webe je viac ako dosť ľudí, ktorí chcú zneužívať nevedomosť.

To je dôvod, prečo je dôležité presne vedieť, čo chcete dosiahnuť na temnom webe pred stiahnutím softvéru alebo začatím prehliadania. Ak viete, čo chcete robiť alebo objavovať na temnom webe, môžete sa lepšie pripraviť:

Ak hľadáte niečo vzrušujúce alebo nezvyčajné: Uistite sa, že viete bezpečne navigovať tmavý web.
Ak sa snažíte dosiahnuť zisk prostredníctvom bitcoínov alebo iných kryptomien: Uistite sa, že rozumiete tomu, ako kryptomeny fungujú, čo je blockchain a aké spoľahlivé platformy slúžia na rokovania s ostatnými používateľmi..

2. Používajte Live Mobile OS (voliteľné)

Anonymita je najdôležitejšou vecou, ​​ktorá sa má chrániť na temnom webe. Nie preto, že temný web je nezákonný (nie je), ale preto, že čím anonymnejší ste, tým bezpečnejšie ste. Bohužiaľ, operačné systémy ako Windows 10 nie sú príliš vhodné na ochranu súkromia na temnom webe. Systém Windows robí nasledujúce kroky, ktoré nepomáhajú vašej anonymite:

 • Vaše údaje sa neustále synchronizujú: sleduje sa história prehliadača, otvorené webové stránky, nastavenia aplikácií a hotspoty wifi
 • Vaše zariadenie je automaticky prepojené s jedinečným reklamným ID pre tretie strany
 • Cortana zhromažďuje údaje, ako sú: vaše stlačenia klávesov, výsledky vyhľadávania, zvukové správy mikrofónu, informácie o kalendári, zoznamy skladieb a dokonca aj vaše nákupy online.
 • Spoločnosť Microsoft môže zhromažďovať všetky druhy osobných údajov: vašu totožnosť, vaše heslá, zvyky a záujmy, údaje o používateľoch, kontakty a miesta

Ak sa hackerovi podarí dostať sa do vášho systému prostredníctvom temného webu, môže hacker všetky tieto informácie potenciálne využiť. Mnohé z týchto nastavení vo Windows je možné ľahko vypnúť (aj keď nie všetky!). Môžete to urobiť tak, že prejdete nastaveniami v systéme Windows alebo pomocou šikovného softvéru, ako je W10Privacy.

Oveľa lepší nápad, ako ísť na temný web pomocou systému Windows 10, je použitie živého mobilného operačného systému ako Tails, Whonix, ZuesGuard alebo Qubes..

Chvosty, Whonix, ZeusGuard alebo Qubes

Logo chvostovTails (Amnesiac Incognito Live System) je živá verzia operačného systému Linux, ktorá nezanechá na vašom počítači žiadne stopy vašej činnosti ani operačného systému. Tento bezplatný operačný systém si môžete stiahnuť na USB flash disk alebo DVD. Nemusíte ho inštalovať do svojho počítača. Jednoducho pripojte jednotku USB Flash alebo vložte disk DVD, keď chcete prehľadávať, bez zanechania stopy a načítania OS. Nemôže ukladať cookies na váš pevný disk, pokiaľ to nepoviete osobne.

Tails má tiež predinštalovaný prehliadač Tor. Prehliadač Tor je nevyhnutný na to, aby ste sa dostali na temný web a inštalácia Tails na disk Flash vám ušetrí problémy s inštaláciou Tor do počítača alebo notebooku..

Alternatívy k chvostom

Alternatívy k chvostom sú Whonix, ZeusGuard (platené) a Qubes OS. Všetky tri majú svoje protiľahlé a slabé stránky. Je to skutočne otázka osobných preferencií.

Whonix je podobne ako Tails v tom, že je to živý operačný systém, ktorý beží vedľa vášho bežného operačného systému. Inými slovami, môžete použiť Windows, Mac alebo Linux a iba použiť Tails alebo Whonix na boku. Všetko, čo na Whonix robíte, je smerované Torom. Rozdiel je v tom, že Whonix beží súčasne s bežným OS prostredníctvom virtuálneho počítača. Vďaka tomu je prihlásenie a výstup z temného webu oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Pravdepodobne to tiež robí menej bezpečné. Ich domovská stránka obsahuje podrobné pokyny.

OS Qubes je operačný systém pre stolných používateľov s jedným používateľom a v ňom beží veľa virtuálnych strojov. Má iba asi 30 000 používateľov. Je to pravdepodobne vaša najbezpečnejšia možnosť, pretože operačný systém sa skladá z niekoľkých rôznych virtuálnych strojov. Edward Snowden napríklad používa Qubes OS na zabezpečenie svojej anonymity.

Živé OS nepodporujú VPN

Je však veľmi dôležité poznamenať, že mnohé živé OS nepodporujú VPN. To je z dobrého dôvodu. Tieto typy operačných systémov fungujú na izolovaných virtuálnych počítačoch, čo znamená, že ich pripojenie k vašej identite alebo čokoľvek inému na počítači je veľmi malé. V takom prípade by vám prihlásenie na odber siete VPN mohlo viesť k väčšej detekovateľnosti než pri používaní siete Tor. Dôvodom je, že VPN by v tomto prípade zaviedli trvalú ochranu vstupu alebo trvalý výstupný uzol. To len znamená, že VPN je dosť paradoxné, že zavádza novú metódu detekcie.

 • Pri použití živého OS -> Použite Tor, ale nie VPN (môžete preskočiť kroky 2 a 3 a prejsť na krok 4)
 • Ak používate Windows, Mac alebo Linux -> Použite VPN a potom Tor (prejdite na krok 2)

Samozrejme, nie každý sa cíti pohodlne sťahovať a používať celý nový operačný systém. Ak sa rozhodnete nepristupovať k tmavému webu prostredníctvom technológie Tails, nezabudnite postupovať podľa nasledujúcich krokov.

3. Na šifrovanie vášho internetového prenosu použite sieť VPN

VPN Internet NórskyAj keď používate prehliadač Tor, vašu návštevnosť vám môže vystopovať ktokoľvek s dostatkom času, zdrojov a know-how. V skutočnosti sa v roku 2017 zistilo, že prehliadač Tor má zraniteľnosť, že v niektorých prípadoch unikli skutočné adresy IP. Tento problém bol obzvlášť závažný pre používateľov počítačov MacOS a Linux. Ak by títo používatelia prijali preventívne opatrenia, aby na pozadí fungovala aj sieť VPN, ich skutočné adresy IP by neboli ohrozené..

Preto sa dôrazne odporúča, aby ste pri prehliadaní temného webu používali okrem siete Tor aj sieť VPN. VPN šifrujú váš webový prenos a zabezpečujú, aby bola vaša IP adresa skrytá pred hackermi alebo vládnym dohľadom, aj keď v prehliadači Tor existuje únik. Viac informácií o VPN nájdete v našom podrobnom vysvetlení. Uvedomte si však, že nie každý poskytovateľ VPN je rovnako spoľahlivý. Bezplatné verzie často trpia pomalými službami, dátovými limitmi a únikmi zabezpečenia. Odporúčame vám používať NordVPN ako dobrú VPN, ktorá dobre spolupracuje s Tor.

Upozorňujeme však, že veľa mobilných mobilných operačných systémov, ako je napríklad Tails, nepodporuje použitie VPN. Ak používate jeden z týchto živých mobilných operačných systémov, môžete tento krok inštalácie VPN preskočiť a prejsť priamo na vykonanie niektorých ďalších bezpečnostných opatrení..

4. Stiahnite Tor z jeho oficiálnej webovej stránky

Logo Tor The Onion RouterMobilný živý operačný systém, ako napríklad Tails a Whonix, už má predinštalovaný prehliadač Tor, takže ak ich používate, môžete preskočiť o krok ďalej. Pre používateľov Windows, Mac, Linux alebo Android je to však dôležité.

Prehliadač Tor je zaujímavým cieľom pre hackerov a vládne agentúry. Falošné verzie prehliadača Tor boli vytvorené tak, aby narušili používateľov skôr, ako sa dostanú na temný web, alebo aby sledovali správanie používateľa na tmavom webe. Posledne uvedený prístup je obzvlášť príťažlivý pre vládne agentúry.

Prehliadač Tor by ste si preto mali vždy stiahnuť z oficiálnej webovej stránky: https://www.torproject.org/
Nezabudnite vždy prevziať najnovšiu verziu prehľadávača a neustále ju aktualizovať. Týmto spôsobom zaistíte, aby ste mali k dispozícii najnovšie bezpečnostné záruky.

5. Urobte bezpečnostné opatrenia

Pred otvorením prehliadača Tor by ste mali:

 • Zatvorte všetky nepodstatné aplikácie vo vašom počítači, napr. Netflix, správcov hesiel.
 • Zastavte spúšťanie nepotrebných služieb, napr. OneDrive.
 • Zakryte webkameru kúskom papiera. Je šokujúce jednoduché získať prístup k webovej kamere, a to aj bez toho, aby ste si toho všimli.
 • Majte na svojom zariadení nainštalovaný seriózny a plne aktualizovaný antivírusový program.
 • Nainštalujte kvalitný a aktuálny softvér proti malvéru. Všeobecné informácie o škodlivom softvéri nájdete v našej časti venovanej malvéru.
 • Vypnite na svojom zariadení svoju polohu. Vaša poloha sa dá nájsť prostredníctvom vašej adresy IP, ako aj zo samotného zariadenia.
  • V systéme Windows 10 môžete vypnúť svoju polohu z ponuky Nastavenia > súkromia > umiestnenia > Vypnúť polohu + vymazať históriu polohy
  • Pre systémy MacOS: Predvoľby systému > zabezpečenia & Panel ochrany osobných údajov > súkromia > zrušte začiarknutie políčka Povoliť služby určovania polohy
  • V prípade systému Tails alebo iného živého operačného systému sa už nemusíte báť úniku svojej polohy.

Tmavý web sa plazí s hackermi, ktorí využijú každú príležitosť na využitie podrobností, ktoré ste prehliadli. Ak sa hackerovi z tmavého webu podarí preniknúť do vášho systému, všetky aplikácie a služby, ktoré máte spustené na pozadí, sú pripravené na útok.

Najlepší spôsob, ako zostať v bezpečí na temnom webe, je v zásade zabezpečiť, aby potenciálny hacker mal o ňom málo alebo žiadne informácie. To znamená, že by ste nemali náhodne prehľadávať temný web alebo poskytovať osobné informácie. Neklikajte na žiadne podozrivé odkazy. Zanechajte čo najmenej stôp vašej prítomnosti. Tieto preventívne opatrenia znížia pravdepodobnosť, že budete zacielený.

Po otvorení prehliadača Tor nemeňte veľkosť obrazovky prehliadača Tor. Kupodivu to vás udrží v bezpečí. Navyše, aby ste boli na bezpečnej strane, nikdy nepíšte priamo do prehliadača Tor. Namiesto toho napíšte vyhľadávanie do poznámkového bloku a skopírujte ho do prehliadača. Pokročilé metódy sledovania môžu identifikovať váš špecifický spôsob písania.

Neubližuje vám ani kontrola, či je váš prehliadač Tor (alebo váš každodenný prehliadač, keď nie ste na tmavom webe) zabezpečený proti sledovaniu. Panopticlick vám umožňuje jediným kliknutím skontrolovať, či je váš prehliadač chránený pred: reklamnými sledovačmi, neviditeľnými sledovačmi, takzvanými „prijateľnými reklamami“ a digitálnym odtlačkom prsta.

6. Zakážte skripty v prehliadači Tor

Skripty na webových stránkach sa dajú použiť na sledovanie toho, čo robíte online: stávajú sa súčasťou vášho digitálneho odtlačku prstov. Tor má vo svojom prehliadači zahrnutú peknú funkciu, ktorá zaisťuje, že na vás žiadne webové stránky nedokážu spúšťať skripty. Pre aktiváciu prejdite do pravého horného rohu prehliadača a kliknite na symbol s písmenom „S“. Vyberte možnosť Povoliť obmedzenia globálne, a je dobré ísť.

Obmedzenia skriptov prehliadača Tor

Je dôležité zmeniť tieto nastavenia, pretože webové stránky často spúšťajú skripty bez toho, aby vás na to upozornili. To je obzvlášť nebezpečné na temnom webe, pretože .onion-webové stránky nie sú regulované a existuje veľa škodlivého softvéru. Blokovaním skriptov znížite pravdepodobnosť infikovania počítača. Ani blokovanie skriptov vás však nechráni pred akýmkoľvek poškodením. Preto by ste pri prehliadaní temného webu mali byť stále opatrní.

Ak chcete overiť, či ste v prehliadači Tor úspešne zakázali skripty, pozrite sa na písmeno „S“ v pravom hornom rohu. Ak sa vedľa nej nachádza výkričník, na webových stránkach sa stále môžu spúšťať neoprávnené skripty. Ak neexistuje výkričník, ste v bezpečí pred akýmkoľvek nežiadúcim skriptom.

Ak chcete zakázať skripty na každodenné použitie v inom prehliadači, môžete to urobiť pomocou rozšírenia.

 • Chrome alebo Brave: Scriptsafe
 • Firefox: NoScript

Obe rozšírenia vám umožnia rozhodnúť sa, ktoré webové stránky môžu spúšťať JavaScript a ktoré nie. Upozorňujeme, že obe tieto rozšírenia môžu vypnúť všetky druhy bežných webových funkcií zakázaním JavaScriptu.

7. Zmeňte úroveň zabezpečenia v prehliadači Tor

Je tiež možné zvýšiť úroveň zabezpečenia samotného prehliadača Tor. Môžete to urobiť pomocou kliknutím na logo Tor v ľavom hornom rohu. Teraz vyberte Bezpečnostné nastavenia. Zobrazí sa okno, ktoré vám umožní zmeniť úroveň zabezpečenia zo strednej na vysokú.

Nastavenia zabezpečenia prehliadača Tor

bezpečnostné nastavenie tor

Najvyššie nastavenie je samozrejme najbezpečnejšie. Toto nastavenie bohužiaľ výrazne spomaľuje vaše pripojenie k internetu a spôsobuje, že niektoré webové stránky nie sú úplne funkčné. Najvyššie nastavenie zabezpečenia zakáže väčšinu obrazových a zvukových formátov, niektoré písma a ikony sa nemusia zobraziť správne, JavaScript je zakázaný a niektoré obrázky sa okrem iného nemusia zobraziť správne..

Spoločnosť Tor zahrnula toto nastavenie zabezpečenia s presným zámerom chrániť svojho používateľa pred mnohými webmi na temnom webe, ktoré by sa mohli pokúsiť prevziať kontrolu nad zariadením alebo šíriť škodlivý softvér. Toto nastavenie je napriek tomu reštriktívne, pretože vám neumožňuje neobmedzené prehliadanie temného webu. Nakoniec ide o rozhodnutie medzi bezpečnosťou a prístupom. Odporúčame držať sa najvyššieho bezpečnostného nastavenia.

8. Skontrolujte, či nie je k dispozícii adresa IP, – DNS alebo WebRTC

Je možné, že aj po všetkých týchto bezpečnostných opatreniach stále dochádza k úniku IP alebo DNS. To znamená, že prostredníctvom nejakého druhu chyby alebo úniku je vaša adresa IP stále sledovateľná pre tretie strany. WebRTC je súčasťou väčšiny prehliadačov, ktoré umožňujú komunikáciu v reálnom čase, ako sú hlasové hovory a videohovory. To vám umožní hovoriť priamo z vášho prehliadača pomocou webovej kamery, mikrofónu alebo headsetu. Problém je v tom, že väčšina hlasových hovorov sa odosiela prostredníctvom spojenia typu peer-to-peer, čo vyžaduje vašu presnú adresu IP. Ak ste napríklad v prehliadači Google Chrome a máte spustený WebRTC, vaša skutočná adresa IP sa odhalí, aj keď používate sieť VPN. Tento problém sa vyskytuje najmä v prehliadači Google Chrome. Ak chcete túto funkciu vrátiť, môžete nainštalovať toto rozšírenie prehliadača Chrome.

Ak chcete skontrolovať, či je vaše pripojenie skutočne anonymizované, prejdite na nasledujúce webové stránky:

 • ipleak.net
 • dnsleaktest.com
 • Test WebRTC

Na týchto stránkach uvidíte, či je viditeľná vaša skutočná adresa IP. Všetky tieto webové stránky v podstate robia to isté. V hornej časti stránky je viditeľná vaša verejná adresa IP a pod ňou vaša poloha. Ak vaša sieť VPN funguje správne, vaša skutočná adresa a adresa IP sa nikde na stránke nezobrazia.

9. Dajte si pozor na bežné temné webové mýty

O temnom webe je veľa mýtov. Uvedomenie si nich vám poskytne lepšiu perspektívu toho, čo môžete očakávať, a dúfam, že na temnom webe urobíte. Uvedomením si týchto mýtov budete menej pravdepodobné, že sa stanete obeťou hackera alebo scammera. Toto sú niektoré z najbežnejších mýtov:

mýtus
pravda
Všetka počítačová kriminalita sa odohráva na tmavom webeVäčšina počítačovej kriminality sa odohráva na bežnom webe
Tmavá sieť je obrovskáV porovnaní s hlbokým pásom je tmavý pás pomerne malý. Hlboký web sa skladá z akademických databáz, bankových portálov, podnikových údajov, podnikových sietí, účtov elektronickej pošty a mnoho ďalšieho. Je to omnoho viac ako 250 000 až 400 000 webových stránok, ktoré existujú na temnom webe
Tmavý web je určený iba pre profesionálov alebo pitomcov.Ak urobíte správne opatrenia, ktokoľvek sa môže dostať na tmavý web relatívne bezpečne. Prehliadač Tor, VPN a Tails alebo iný živý OS sú k dispozícii každému a nie je pre začiatočníka príliš ťažké ho použiť.
Tmavý web je nezákonnýSamotný temný web nie je nezákonný. Prehliadač Tor, ktorý potrebujete na prístup k tmavému webu; používa však veľmi silné šifrovanie, ktoré je v niektorých krajinách nezákonné. Temný web je preto v niektorých krajinách nepriamo nezákonný. Tieto krajiny majú tendenciu mať ďalekosiahlejšie obmedzenia na internet. Sú to krajiny ako Čína, Rusko, Bielorusko, Turecko, Irak a Severná Kórea
Čokoľvek, čo môžete na temnom webe urobiť, je nezákonnéSamotný temný web nie je nezákonný a nie je ani nezákonné všetko, čo sa tam deje. To, či je niečo nelegálne na tmavom webe, závisí od krajiny, z ktorej máte prístup k tmavému webu. Kvôli prehľadnosti: jednoducho použite toto všeobecné pravidlo: ak je niečo nezákonné v krajine, v ktorej sa nachádzate, bude tiež nezákonné robiť to isté na temnom webe. Ak je teda nezákonné predávať drogy offline, je tiež nezákonné predávať drogy na temnom webe. V prípade pochybností vždy zistite, čo je zákonné a čo nie

10. Využite ďalšie anonymné služby

Aj keď zadáte temný web úplne anonymne, stále je možné omylom poskytnúť vaše osobné informácie pomocou niektorých online služieb, ako sú vyhľadávacie nástroje, prípony, zdieľanie súborov, poslovia, e-maily atď. Mnoho online služieb používa súbory cookie, sledovače a skripty na zhromažďovanie konkrétnych údajov o vás. Preto je lepšie zvoliť si alternatívne online služby, ktoré si cenia súkromie. Nižšie nájdete niekoľko služieb, ktoré chránia vaše súkromie.

Anonymné vyhľadávacie nástroje

V prípade dobrého súkromného vyhľadávacieho nástroja môžete namiesto vyhľadávača Google použiť vyhľadávací nástroj DuckDuckGo. Zatiaľ čo väčšina vyhľadávacích nástrojov nebude pracovať na temnom webe, DuckDuckGo áno. Cibulová adresa je https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/

Alternatívnymi vyhľadávacími nástrojmi, ktoré budú pracovať na temnom webe, sú SearX a Startpage

Zabezpečené heslá

Laptop s heslomBezpečné heslá sú na tmavom webe ešte dôležitejšie ako na bežnom (povrchovom) webe. Ak sa nechcete pokúšať prísť s slušným heslom zakaždým a bezpečne ich uložiť, môžete získať dobrého správcu hesiel. Dve dobré možnosti sú Bitwarden a LessPass. Obe sú zadarmo a sú open-source. Najlepšie je načítať tieto služby prostredníctvom ich webových stránok.

súbor šifrovanie

Ak sa chystáte sťahovať alebo nahrávať súbory na temnom webe, môže byť vhodné šifrovať ich. Spoľahlivým, bezplatným a otvoreným šifrovacím nástrojom je PeaZip. Tento nástroj podporuje 181 rôznych typov súborov. Používatelia systému MacOS bohužiaľ nie sú k dispozícii. Alternatívou pre používateľov počítačov Mac je Keka.

Anonymné nahrávanie / zdieľanie

Ak chcete zdieľať súbory anonymne, potom je OnionShare veľmi dobrá voľba. Je k dispozícii pre systémy Windows, MacOS a Ubuntu. Dropbox a iný podobný softvér na zdieľanie súborov sú známe tým, že nerešpektujú súkromie svojich používateľov alebo údajov. Pomocou služby OnionShare môžete zdieľať súbory všetkých veľkostí prostredníctvom webového servera. Alternatívou je Firefox Send. Aj keď bol navrhnutý tvorcami Firefoxu, môžete ho použiť aj mimo prehliadača Firefox. Pomocou tejto služby môžete zdieľať súbory do 1 GB alebo 2,5 GB na upload, ak si vytvoríte účet – čo neodporúčame.

Anonymné kancelárske služby

Ak hľadáte alternatívu k Dokumentom Google s lepšou bezpečnosťou, pozrite sa na Etherpad. Tento softvér je úplne otvorený zdroj a na jeho používanie nepotrebujete ani konto. Ďalšou možnosťou je kryppad. Môžete ho použiť na písanie textov, vytváranie tabuliek alebo na honosné prezentácie. Prístup k súboru môžu získať iba ľudia, ktorým sú pridelené prístupové kľúče.

Videohovory (VoIP)

Pre (videohovory) je k dispozícii množstvo dobrých služieb, napríklad Linphone alebo Mumble. Linphone je bezplatný a open-source, dá sa použiť pre Windows MacOS, IOS, Android a GNU / Linux. Tento softvér má šifrovanie typu end-to-end. Mumble je trochu iný. Je navrhnutý špeciálne pre hranie hier, neuchováva žiadne denníky a nezaznamenáva ani žiadne konverzácie. Nemá však žiadne šifrovanie typu end-to-end. Tento softvér je k dispozícii pre systémy Windows, MacOS X, IOS a Ubuntu. Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete sa pozrieť na náš zoznam najlepších služieb videohovoru.

Posielanie anonymných správ

Ricochet alebo Signal poskytujú bezpečnejšie prostriedky textových správ ako vaša štandardná aplikácia na odosielanie správ. Ďalšou dobrou možnosťou je TorChat. Táto aplikácia je súčasťou Tor a umožňuje vám chatovať s kýmkoľvek, kto ju tiež používa. Nemusíte sa registrovať. TorChat vám automaticky priradí číselné ID, ktoré musíte poslať inej osobe, s ktorou chcete hovoriť. Môžete to urobiť priamym oznámením inej osobe (osobne) alebo zaslaním svojho identifikačného čísla prostredníctvom šifrovaného e-mailu (pozri ďalší krok). To vám umožní veľkú mieru anonymity pri rozhovore, ktoré sa vo všeobecnosti nemôžete dostať nikde inde.

Bezpečné a anonymné odosielanie e-mailov

Vysoko oceňovanou e-mailovou službou online je ProtonMail. Ich poštové účty majú štandardné šifrovanie typu end-to-end. E-maily odosielané prostredníctvom Gmailu alebo Hotmailu sa zvyčajne dajú ľahko zachytiť a / alebo dešifrovať. Šifrované e-mailové služby sú oveľa bezpečnejšou možnosťou. Tieto služby majú zvyčajne prísnejšie limity údajov. Ak teda plánujete používať výhradne šifrované e-mailové účty, môžete vytvoriť viac ako jeden účet. Tu je zoznam poskytovateľov šifrovaných e-mailov.

Je tiež možné vytvoriť dočasnú e-mailovú adresu (tzv. Horák). Výhodou je, že si môžete vytvoriť online účet na ľubovoľnej webovej stránke, potvrdiť svoju registráciu a potom sa nemusíte báť, že bude váš priečinok doručenej pošty bombardovaný zbytočnými e-mailmi z uvedenej webovej stránky. Niektorí známi poskytovatelia dočasných e-mailových adries sú: TempMail, 10minutemail a Guerrillamail.

Ak naozaj nechcete prepnúť na inú e-mailovú adresu, aby ste mohli prehliadať temné webové stránky, aspoň sa uistite, že váš štandardný e-mailový účet získa prostredníctvom PGP dodatočnú ochranu (celkom dobré súkromie). To sa dá dosiahnuť pridaním ďalšej služby k vášmu bežnému e-mailovému účtu, napríklad Mailvelope. Táto služba funguje s poskytovateľmi, ako sú Gmail alebo Hotmail, a mnohými ďalšími. Upozorňujeme, že táto možnosť je menej bezpečná ako dočasná e-mailová adresa alebo šifrovaná e-mailová adresa. Mnoho informácií o vás môže byť spätne sledovaných prostredníctvom vašej bežnej e-mailovej adresy.

11. Vyvarujte sa prihláseniam, doplnkom, odberom a platbám

Ak si chcete bezpečne prezerať temný web, anonymita je najlepšou voľbou. Ak sa rozhodnete prihlásiť do určitých používateľských alebo bankových účtov, vaša anonymita bude narušená. Nikdy nie je dobré prihlásiť sa na svoj online bankový účet na tmavom webe. Po prihlásení do používateľského účtu je možné k tomuto profilu priradiť každú aktivitu na tomto webe, alebo nie. Preto je najlepšie sa počas surfovania na temnom webe neprihlasovať do žiadneho profilu alebo účtu.

Niektoré webové stránky však vyžadujú, aby ste mali prístup na svoj účet. V takom prípade si môžete vytvoriť náhodnú a jednorazovú e-mailovú adresu, vytvoriť účet, ktorý vás nijako osobne neidentifikuje a pomocou tohto účtu môžete prehliadať webovú stránku. Vytvorenie používateľského účtu, ktorý sa nedá vysledovať, znamená, že nebudete používať svoje meno, dátum narodenia, koníčky, záujmy, polohu atď. Čím je náhodnejší a anonymnejší, tým lepšie. Ďalšiu pomoc, ako vytvoriť bezpečné heslo, nájdete v tejto príručke.

Väčšina ľudí používa vo svojich prehliadačoch aspoň niekoľko doplnkov. Mnohé z týchto doplnkov môžu zhromažďovať osobné informácie o vás, vašej polohe a vašom online správaní. Preto je lepšie nechať ich zapnuté pri prehľadávaní temného webu.

12. Vedieť, kam ideš

Tmavý web nie je vybavený bežným indexom vyhľadávania, ako je napríklad Google. Musíte vedieť, kam chcete ísť skôr, ako sa dostanete na temný web. To znamená, že budete mať pripravené konkrétne adresy URL, aby ste sa dostali na správne stránky. Nie je múdre náhodne navštevovať webové stránky, pretože je ľahké prísť na miesto, kam nechcete byť. Na temnom webe sa nachádzajú niektoré z najviac nechcených prvkov internetu, ako sú napríklad stránky týkajúce sa detskej pornografie.

Aby ste mali nejaký zmysel pre smerovanie na temnom webe, existujú stránky adresárov, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní toho, čo chcete. Jedným z najbežnejších miest, ktoré veľa používateľov prvýkrát navštevuje, je „Skrytá wiki“.

Ďalšími dobrými miestami, ktoré vám pomôžu pri navigácii v temnom webe, sú:

 • DuckDuckGo: https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/
 • SearX
 • StartPage

13. Použite kryptomenu

BitcoinTmavý web obsahuje celý rad trhovísk (najznámejšia je dnes zaniknutá Silk Road). Mnoho z týchto trhov bude pravdepodobne predávať tovar, ktorý je vo vašej krajine nelegálny. Mali by ste si preto byť vedomí zákonov vašej krajiny skôr, ako si niečo zakúpite na temnom webe.

Nie všetko na predaj na temnom webe je však nezákonné. A je tiež možné, že budete chcieť kúpiť niečo legálne, ale anonymne. Nie všetko, čo si kúpite, nemusí byť nevyhnutne verejné povedomie. Všetky finančné transakcie na temnom webe prechádzajú skôr kryptomenami než bežnými bankovými prevodmi alebo kreditnými kartami. Tým sa zabezpečí anonymita pre vás aj pre predajcu.

Bitcoin má tendenciu byť krstným menom, o ktorom si ľudia myslia, keď počujú kryptomenu. Má známe meno a často sa považuje za bezpečné, spoľahlivé a anonymné. To však nie je úplne pravda. Bitcoin má množstvo problémov s ochranou osobných údajov, ako je opätovné použitie adresy, pripojené uzly, sledovacie súbory cookie a analýza blockchainu. To znamená, že niekto môže prepojiť vaše osobné informácie s transakciou. Preto je vhodnejšie použiť mincu zameranú na ochranu súkromia. Dva z najpopulárnejších sú Monero a Zcash, aj keď existujú aj iné možnosti. Dobrý prehľad nájdete tu.

Predtým, ako si na tmavom webe kúpite čokoľvek, uistite sa, že viete o zákonoch krajiny a o tom, ako fungujú kryptomeny.

14. Po dokončení všetko zavrite

Po dokončení prehliadania temného webu nezabudnite zatvoriť všetky okná prehliadača a všetok súvisiaci obsah. Ak ste použili Tails, vypnite operačný systém a vráťte sa späť k svojmu bežnému OS. Aby ste boli na bezpečnej strane: vykonajte rýchly reštart.

15. Uvedomte si, že nikdy nie ste na 100% v bezpečí

Aj keď verne dodržiavate všetky predchádzajúce kroky, stále nemáte zaručenú úplnú bezpečnosť na temnej sieti. Môžete neúmyselne poskytnúť osobné údaje alebo kliknúť na poškodený odkaz. Hackeri neustále hľadajú nové cesty okolo bezpečnostných systémov a nastavení. Ani jeden z predchádzajúcich krokov vás nezabezpečí pred napadnutím hardvérom. Ak je hardvér počítača napadnutý určitým typom škodlivého softvéru, akékoľvek používanie internetu je už ohrozené. Stručne povedané, existuje veľa, čo môžete urobiť, aby ste zvýšili svoju bezpečnosť na tmavom webe, ale nič nie je nikdy spoľahlivé.

16. Prezrite si online sprievodcov, blogy, vyhľadávače, chatovacie stránky atď.

Nájdenie cesty na temnom webe môže byť dosť ťažké. Preto sme zhromaždili niekoľko zdrojov, ktoré môžete použiť na ďalšiu pomoc. Nemusíte sa spoliehať iba na adresáre. Upozorňujeme, že tieto stránky môžu obsahovať riskantné znaky alebo dokonca úplný malware. Na temnom webe nie je nič naozaj bezpečné. Nikomu neverte, používajte zdravý rozum a vstupujte na svoje vlastné riziko.

Typy stránok
odkaz
Diskusia
 • Hub: http://thehub7xbw4dc5r2.onion/index.php
 • Skryté odpovede: http://answerszuvs3gg2l64e6hmnryudl5zgrmwm3vh65hzszdghblddvfiqd.onion/
Vyhľadávače
 • Sviečka: http://gjobqjj7wyczbqie.onion/
 • Not Evil: http://hss3uro2hsxfogfq.onion/
blogy
 • OnionSoup: http://soupksx6vqh3ydda.onion/?ref=VisiTOR
Newssites
 • New York Times: https://www.nytimes3xbfgragh.onion/
 • Novinky o ochrane osobných údajov: https://privacyintyqcroe.onion/
 • ProPublica: https://p53lf57qovyuvwsc6xnrppyply3vtqm7l6pcobkmyqsiofyeznfu5uqd.onion/

Záverečné myšlienky

S týmto sprievodcom môžete zostať pomerne bezpečne pri návšteve temného webu. Ako už bolo spomenuté, tmavá sieť však zostáva dosť zložitá. Dostať sa na temný web môže vyžadovať veľa úsilia a akonáhle ste tam, pravdepodobne nebudete môcť navštíviť veľa webových stránok. Pred pokusom o návštevu tejto časti internetu vám odporúčame prečítať si veľa informácií o temnom webe. Nakoniec, ak si nie ste istí, čo robiť na temnom webe, môžete sa tiež prilepiť na webové stránky na povrchovom webe.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map