Ako bezpečné je pripojenie Bluetooth? | VPNoverview.com

Bluetooth je bezdrôtový spôsob prenosu informácií z jedného zariadenia na druhé. Vo väčšine prípadov je Bluetooth bezpečnejšie ako Wi-Fi. Podobne ako v prípade každého bezdrôtového systému sa však vaše údaje môžu preniesť na iné osoby, ktoré nemáte v úmysle získať prístup k vašim informáciám. A to nie je len kompromitovanie hudby do vašich Bluetooth slúchadiel. Bluetooth môže odhaliť veľké množstvo údajov z vášho mobilného telefónu, notebooku alebo počítača. Je čas, aby ste vedeli o bezpečnostných a súkromných rizikách pri používaní Bluetooth.


Ako Bluetooth funguje

bluetoothV desiatom storočí sa Harald Dánsko stalo kráľom Dánska a spojilo kráľovstvo s Nórskom. Ako uznanie dôležitosti severských krajín vo svete technológií mobilných telefónov bola po ňom pomenovaná technológia bezdrôtového pripojenia náhlavných súprav mobilných telefónov. Technológia Bluetooth je protokol na vytvorenie lokálnej siete. V tejto sieti môžu náhlavné súpravy a ďalšie periférne zariadenia komunikovať s vaším mobilným telefónom a inými zariadeniami.

Po pripojení zariadenia Bluetooth sa informácie vymieňajú s počítačom alebo telefónom. Najprv musí zistiť, či ide o zariadenie, ktoré sa pripojilo pred alebo vytvorilo nové pripojenie. Pri bežnom používaní sa váš telefón alebo počítač automaticky nepripojí k novému zariadeniu. Pretože musíte schváliť nové pripojenia, pripojenie Bluetooth je zvyčajne zabezpečené pred hackerstvom z externých zariadení, ktoré ešte nie sú súčasťou vašej siete.

Ako zvyčajne však hackeri nájdu spôsoby, ako prekonať tieto ochrany, aby získali prístup k vášmu telefónu alebo počítaču. Bluetooth je jedným z najbezpečnejších protokolov bezdrôtovej komunikácie. Hackeri však môžu využívať slabé miesta.

Ako hackeri získavajú prístup cez Bluetooth

Žiadny bezpečnostný systém nie je dokonalý a Bluetooth nie je výnimkou. Dáta medzi zariadením a periférnym zariadením Bluetooth sú šifrované. Hackeri sa však neustále snažia toto šifrovanie prerušiť. Hackeri s väčšou pravdepodobnosťou dešifrujú údaje zo zariadení používajúcich staršie verzie Bluetooth. Keď je šifrovanie prerušené, hackeri môžu odpočúvať všetky údaje prenášané do az vášho zariadenia. Klepnite na svoje bankové heslo na starších hodinkách s pripojením Bluetooth a hacker môže vaše údaje vyzdvihnúť.

Jednou z najlepších funkcií Bluetooth je dosah, v ktorom sa môžete pripojiť k svojmu zariadeniu. Môžete odísť zo svojho telefónu na stole a stále si môžete na chytrých hodinkách vziať správy. Ale tento rozsah tiež umožňuje hackerom veľa priestoru na pokus zachytiť signál. Či už v telocvični alebo v miestnom kaviarni, je možné, že by hacker mohol prepadnúť váš signál Bluetooth.

Bluetooth headsetNiektoré náhlavné súpravy majú bezpečnostné chyby, ktoré uľahčujú ich hackovanie. Keď hacker prelomí náhlavnú súpravu, je pre nich ľahké počúvať alebo jednoducho nahrávať konverzácie. Hacker by potom mohol získať osobné informácie, ktoré by mohol použiť proti vám. Väčšina spoločností potrebuje pri telefonovaní osobné údaje na overenie vašej totožnosti. Hacker, ktorý počúva váš telefónny hovor, by vás potom mohol zosobniť, aby ste ukradli svoju totožnosť. Mohol by sa tiež dozvedieť vašu adresu a počuť, ako diskutujete o nadchádzajúcich plánoch dovolenky. To by mohlo poskytnúť ľahkú príležitosť preniknúť do vášho domu, keď vedia, že ste preč.

Ďalším obľúbeným hackom sa váš telefón podarí nadviazať spojenie s novým zariadením. Hackeri prekonali požiadavku na autorizáciu nových zariadení. Tento útok vyžaduje viac zručnosti ako mnoho iných hackerov Bluetooth. To však môže poskytnúť omnoho viac informácií. Po nadviazaní takéhoto pripojenia zariadenie odošle a prijme všetky požadované údaje prostredníctvom pripojenia.

Ochrana vášho Bluetooth pred hackerstvom

Aj keď sa možno nebudete môcť chrániť pred všetkými možnými bezpečnostnými hrozbami, niekoľko jednoduchých krokov môže výrazne zvýšiť vašu bezpečnosť Bluetooth. Najprv v nastaveniach Bluetooth nastavte svoje zariadenie, aby sa pripájalo iba k dôveryhodným zariadeniam. To často znemožní akékoľvek pokusy o nadviazanie spojenia s novými zariadeniami. Po druhé, môžete nastaviť svoje zariadenie tak, aby vyžadovalo kód PIN na vytvorenie nového spojenia. To prakticky znemožňuje niekomu oklamať telefón, aby vytvoril nové pripojenie.

Jednou z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť, aby ste svoje zariadenie Bluetooth ochránili pred odposluchom alebo iným spôsobom pred napadnutím náhlavnej súpravy, je vypnutie Bluetooth, keď sa nepoužíva. Obmedzením možnosti útočníkov získať prístup k vášmu rozhraniu Bluetooth zvýšite pravdepodobnosť zachovania bezpečnosti. Mnoho automatizačných aplikácií, ako napríklad If This Then That alebo Tasker, je možné nastaviť tak, aby automaticky vypínali vaše Bluetooth, keď opustíte miesto alebo sa odpojíte od zariadenia. Nielenže to môže zlepšiť vašu bezpečnosť, ale tiež to mierne zvýši výdrž batérie vášho zariadenia.

Nejde len o hackerov, s ktorými sa musíte zaujímať

Môžete si myslieť, že hackeri sú jedinou hrozbou, ktorú musíte robiť, aby ste sa pokúsili používať Bluetooth pomocou spôsobov, ktoré ste neschválili. Bohužiaľ to tak nie je. Mnoho aplikácií vrátane populárnych aplikácií z Facebooku, Google a ďalších môže pomocou rozhrania Bluetooth vášho zariadenia neustále sledovať svoju polohu.

Značka polohy smartfónuKeď vypnete Bluetooth z vášho zariadenia, zastaví sa prenos, ale stále rozpoznáva signály Bluetooth v blízkosti vášho zariadenia. Tvorcovia aplikácií môžu na určenie vašej polohy použiť informácie o tom, ktoré signály Bluetooth prichádzajú do vášho telefónu. Mnoho tvorcov aplikácií vo svojom vyhlásení o ochrane osobných údajov uvádza, že na sledovanie vašej polohy použijú technológiu Bluetooth. To znamená, že tieto spoločnosti môžu sledovať vašu domácu a pracovnú adresu, keď navštívite nového lekára, svoje obľúbené miesta na nákup a oveľa viac o svojom živote. Bluetooth je veľmi presný sledovací signál.

Svoje súkromie pred touto inváziou Bluetooth môžete chrániť tvorcami aplikácií. Pozorne si prečítajte vyhlásenie o ochrane osobných údajov a zistite, či aplikácie, ktoré používate, používajú pri sledovaní polohy rozhranie Bluetooth. Keďže sledovanie polohy vyžaduje vaše povolenie, pre tieto aplikácie môžete povolenie na svojom zariadení vypnúť. Je dôležité si uvedomiť, že aj keď sú na vašom zariadení vypnuté služby určovania polohy a Bluetooth, tvorcovia aplikácií môžu sledovať vašu polohu prostredníctvom rozhrania Bluetooth, pokiaľ nevypnete povolenia pre aplikáciu..

Chráňte svoje súkromie a bezpečnosť dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel s technológiou Bluetooth. Vypnite Bluetooth, keď sa nepoužíva, pripojte sa iba k dôveryhodným zariadeniam a pri inštalácii sledujte povolenia, ktoré dávate aplikáciám. Aj keď žiadny bezpečnostný systém nie je dokonalý, vykonaním týchto jednoduchých opatrení môžete Bluetooth čo najbezpečnejšie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me