Aká je moja IP? Skontrolujte svoju IP adresu tu! | VPNOverview

Vaša IP adresa je vaša digitálna domáca adresa, ktorú môžete použiť na výmenu informácií na internete. Vždy, keď navštívite webovú stránku, na túto stránku v podstate posielate žiadosť o informácie. Tieto informácie odošlú na vašu adresu IP, čo vám umožní vidieť ich stránku. V nasledujúcej tabuľke vidíte svoju IP adresu. Táto adresa IP umožňuje ostatným stranám sledovať vaše online správanie a identifikovať vašu osobu. Webové stránky môžu zistiť, ktorý poskytovateľ internetu používate a kde sa nachádzate. Pod tabuľkou nájdete ďalšie informácie týkajúce sa IP adries a vášho internetového pripojenia.


Podrobnosti o IP
Tvoje detaily
IP adresa
ISP alebo organizácia
Mesto (približne)
rozloha
Krajina
Časové pásmo

Ak tabuľka nezobrazí žiadne podrobnosti, môže to pomôcť na krátku chvíľu vypnúť blokovanie adblock a znova načítať stránku.

Poznámka: dané umiestnenie predstavuje aproximáciu poskytovanú verejnými databázami. Poskytovatelia internetu (a vládne orgány) môžu presne určiť vašu presnú adresu.

Ako webové stránky vidia moju IP adresu?

IP adresa uvedená vyššie je adresa, ktorú dostali naše stránky, keď ste sa pripojili k tejto webovej stránke. Môže to byť adresa vašej domácej siete, vaše mobilné dátové pripojenie, vaša školská sieť alebo dokonca vaše pripojenie VPN. IP adresy sú potrebné, pretože zobrazujú webové stránky, na ktorých musia odosielať informácie. Bez IP by vôbec nebola možná komunikácia medzi zariadeniami a webovými stránkami. Webové stránky preto môžu vidieť vašu IP adresu, pretože vaše zariadenie (počítač, prenosný počítač, smartfón) ich automaticky prenesie, aby mohol systém fungovať.

Určenie umiestnenia adresy IP

Značka polohy smartfónuGeolokačné databázy určujú vašu polohu prepojením vašej adresy IP s vopred definovanou zemepisnou oblasťou. Tieto databázy obsahujú rôzne adresy IP a ich pridružené krajiny, okresy, mestá, poštové smerovacie čísla, súradnice, poskytovateľov internetových služieb a všetky ďalšie údaje. Poloha vašej adresy IP sa zistí vyhľadaním takejto databázy, čo je spôsob, akým naša webová stránka mohla zistiť, kde sa nachádzate. Je potrebné zdôrazniť, že takéto databázy nie sú stopercentne presné. Vaša skutočná poloha sa môže mierne líšiť od údajov uvedených v tabuľke. Na rozdiel od mnohých iných webových stránok nevytvárame užívateľské profily. To znamená, že nemusíme byť schopní zistiť vašu presnú polohu.

Váš poskytovateľ internetu môže pripojiť vašu IP adresu k vášmu predplatnému na internet. To znamená, že vaša adresa IP je prepojená s vaším právnym menom, adresou a inými osobnými údajmi. Za určitých okolností majú vládne orgány (napríklad polícia a súdnictvo) právo na prístup k týmto informáciám. Ak bol na určitej adrese IP spáchaný závažný trestný čin online, polícia by mohla túto adresu IP použiť na to, aby zistila viac o podozrivom, ktorý ich nakoniec zatkne..

Okrem toho vašu IP adresu neustále sledujú spoločnosti ako Google a Facebook, aby mohli vytvárať prispôsobené profily. Tieto spoločnosti zhromaždili veľmi podrobný súbor údajov o vás vrátane presného umiestnenia na základe vašej adresy IP sledovaním vašich internetových aktivít.

Čo presne je adresa IP?

Pravdepodobne ste sa na túto stránku dostali prostredníctvom odkazu na jednej z našich ďalších stránok alebo prostredníctvom vyhľadávania Google, ktoré vyzeralo podobne ako „čo je moja adresa IP“ alebo „čo je moja adresa IP“. Viete však, na čo slovo IP adresa v skutočnosti odkazuje?

IP znamená internetový protokol. Vaša IP adresa je kód pridelený vášmu zariadeniu, ktorý umožňuje jeho identifikáciu, čo znamená, že obsahuje informácie, ktoré umožňujú rozpoznanie vašej siete, prenosného počítača, počítača, tabletu alebo smartfónu inými stranami. Ako sme už uviedli, tieto kódy sa používajú na identifikáciu dvoch adries, medzi ktorými prebieha komunikácia. Na zjednodušenie si môžete predstaviť IP adresy ako poštové adresy alebo telefónne čísla, ale konkrétne pre počítače. Takto funguje komunikácia medzi počítačmi prostredníctvom IP adries:

IP adresa je vysvetlená

Vo väčšine prípadov je vaša IP adresa pridelená modemu poskytovanému poskytovateľom internetu. Preto každý, kto používa rovnakú internetovú sieť (členovia rodiny, spolubývajúci, kolegovia v obchodnej sieti), bude mať rovnakú adresu IP. Táto adresa IP postačuje na presné určenie vašej polohy.

Aký je rozdiel medzi IPv4 a IPv6?

Keď hovoríme o adresách IP, rozlišuje sa medzi adresami IPv4 a IPv6. Väčšina IP adries sú IPv4. Adresy IPv6 sa v skutočnosti vytvorili výlučne preto, že sa vyčerpajú adresy IPv4. Nakoniec, každá IP adresa musí byť jedinečná. Adresa IPv4 pozostáva z 32 bitov, ktoré môžu vytvárať približne 4,3 miliardy kódových kombinácií. Adresa IPv6 pozostáva zo 128 bitov, čoho výsledkom je 340 undecillion (čo znamená 3.4 s 38 nulami) možných kombinácií kódu – skrátka veľa.

Pri porovnaní s IPv4 existuje omnoho viac kombinácií adries IPv6. Zavedenie protokolu IPv6 bolo nevyhnutným krokom z dôvodu neustáleho nárastu internetových pripojení (ktoré si vyžadujú jedinečnú adresu IP). Priemerný užívateľ internetu si nevšimne žiadny rozdiel medzi týmito dvoma verziami. IPv6 vám jednoducho poskytne dlhší rozsah čísel.

IPv4
IPv6

Počet bitov32128
Počet potenciálnych IP4,3 miliardy3,4 x 10 ^ 38 (3,4 s 38 nulami)
Príklad adresy IP213.243.23.1742001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334

Na čo sa používa adresa IP?

IP adresy sa používajú na určenie, ktoré dva servery alebo zariadenia si vymieňajú informácie. Funguje to na rovnakých princípoch ako pri zadávaní objednávky. Ak si chcete produkt objednať a nechať ho poslať do svojho domu, musíte vyplniť údaje o svojej adrese, aby ste sa uistili, že balík bude doručený na správne miesto určenia. To isté sa stane, keď prehľadávate internet. Vždy, keď navštívite web, „objednáte“ balík údajov (informácie na webovej stránke, ktorú chcete navštíviť) z (IP) adresy webu. Tieto údaje sa následne odosielajú na vašu adresu, čo znamená IP vášho zariadenia.

Vaša IP adresa zmení minútu pripojenia k internetu pomocou iného modemu. Inými slovami, doma budete mať inú adresu IP ako vy, keď ste v práci, aj keď používate ten istý laptop. Webové stránky a zariadenia vedia, s ktorou adresou musia komunikovať, aby doručili balíčky údajov správnej osobe. Z tohto dôvodu sa vaša IP adresa automaticky odovzdá pri návšteve webovej stránky alebo stiahnutí súboru: je to nevyhnutné pre komunikáciu, aj keď vás to tiež zbavuje vášho súkromia online.

Mapa s polohouNa určenie vašej polohy je možné použiť adresy IP. Vaša adresa IP je prepojená s poskytovateľom internetu, ktorý už udáva vašu všeobecnú polohu. Poskytovateľ má zákaznícku databázu, ktorá obsahuje podrobnosti o užívateľovi konkrétnej adresy IP. Tieto informácie by sa mohli napríklad využiť na súde.

Spojenie adresy IP s konkrétnym používateľom však nie je také jednoduché. IP adresa vám oznámi, či bol súbor odoslaný alebo stiahnutý z konkrétneho pripojenia, ale keď zdieľajú počítač alebo sieť WiFi medzi ľuďmi, je ťažké presne určiť, kto tieto údaje odoslal alebo stiahol. IP adresa nemusí byť nevyhnutne špecifická pre človeka. To, či je vlastník internetového pripojenia zodpovedný za akékoľvek použitie alebo zneužitie určitých údajov, je predmetom veľkej diskusie. Napríklad pokuty za sťahovanie sa v rôznych krajinách riešia odlišne.

Ak skryjete alebo zmeníte svoju IP adresu?

V súčasnosti je väčšina z nás pripojená na internet 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Preto by sme nemali podceňovať obrovské množstvo osobných informácií a údajov, ktoré sprístupňujeme online. Každý detail a vzorec správania sa môže spojiť s jednotlivcom prostredníctvom jeho adresy IP. Aj keď nerobíte nič nezákonné, môže vám dať pokoj, aby ste vedeli, že robíte niečo, aby ste ostatným zabránili v pozorovaní a sledovaní vás na celom internete. Našťastie je pomerne ľahké skryť alebo zmeniť svoju adresu IP. Ak tak urobíte, pre ostatných bude oveľa ťažšie zistiť, ktoré stránky ste navštívili.

Skryte svoju IP adresu pomocou VPN

VPN (Virtual Private Network) šifruje všetku vašu dátovú komunikáciu a odošle ju cez externý server skôr, ako sa dostane na miesto určenia. Týmto spôsobom prevezmete IP adresu externého servera VPN, čo znamená, že vaša skutočná adresa IP zostane skrytá pred vonkajším svetom. Sieť VPN preto umožňuje online pripojenie anonymnejším a bezpečnejším spôsobom. Podobne by ste mohli použiť sieť VPN na získanie prístupu k bezplatnejšiemu internetu, najmä ak vaša krajina alebo niektorá z online služieb, ktoré používate, uložila geografické obmedzenia online. Ak používate server VPN na inom mieste, napríklad na serveri v USA namiesto Európy, môžete naraz naraziť na webové stránky, ktoré ste predtým nemohli navštíviť..

Ak chcete svoju IP adresu skryť, aby ste ochránili svoje súkromie, môže byť Surfshark dobrou VPN, aby ste mohli začať. Surfshark je lacný, ale tiež veľmi dôveryhodný. Navyše má veľa možností. Ak si chcete pozrieť ich webovú stránku, môžete kliknúť na tlačidlo v banneri nižšie.

Nájdite adresu IP smerovača

Rovnako ako vaše bežné internetové pripojenie, aj váš smerovač má IP adresu. Táto adresa IP smerovača nie je rovnaká ako adresa vášho internetového pripojenia. Ak chcete zmeniť nastavenia miestnej (domácej) siete, musíte sa prihlásiť do smerovača. Väčšina smerovačov vám umožní prístup a zmenu nastavení, ako je názov siete a heslo. Do tejto oblasti sa zvyčajne dostanete zadaním adresy IP smerovača v prehliadači. Nižšie uvedené kroky ukazujú, ako nájsť adresu IP smerovača.

Nájdenie adresy IP smerovača v systéme Windows

IP adresu smerovača v systéme Windows môžete ľahko nájsť rôznymi spôsobmi. Najrýchlejšie je použitie zabudovaného príkazového riadka:

 1. Súčasne stlačte kláves Kľúč Windows a list “R“. Ak vaša klávesnica nemá kláves Windows, kliknutím na ikonu Windows v ľavom dolnom rohu otvorte ponuku Štart.
 2. Typ “cmd“V prázdnom poli, ktoré sa zobrazí, a stlačte vstúpiť.
 3. Typ “ipconfig“Na nasledujúcej obrazovke a stlačte vstúpiť.
 4. Zobrazia sa rôzne údaje. IP adresu smerovača nájdete za „Predvolená brána“.

Príkazový riadok IP pre Windows

Vyhľadanie adresy IP smerovača v počítačoch Mac (OSx)

Spoločnosť Apple urobila nájdenie adresy IP smerovača na počítačoch Mac alebo MacBook (OSx) veľmi jednoduchými. Podľa pokynov uvedených nižšie vyhľadajte adresu IP smerovača:

 1. Stlačte a podržte kláves kláves voľby.
 2. Klikni na Ikona Wi-Fi na paneli s ponukami Mac.
 3. Uvidíte najrôznejšie údaje týkajúce sa sieťového pripojenia vrátane adresy IP smerovača a adresy Mac vašej sieťovej karty.

IP Address Router Mac

Nájdenie adresy IP smerovača v systéme Android

Ak je smartfón pripojený k domácej sieti Wi-Fi, vaše údaje prechádzajú týmto domácim smerovačom. Ak chcete zistiť adresu IP smerovača, ktorú používa váš telefón alebo tablet s Androidom, postupujte takto:

 1. Ísť do nastavenie a kliknite na “Wi-Fi”.
 2. Kliknite na tri bodky v pravom rohu obrazovky.
 3. Kliknite na “Pokročilé”.
 4. Posunúť nadol. IP adresu smerovača nájdete pod “IP adresa”.

Vyhľadanie adresy IP smerovača v zariadení iPhone (iOS)

IP adresu smerovača, ku ktorému je iPhone alebo iPad pripojený, nájdete podľa týchto krokov:

 1. Ísť do nastavenie.
 2. vybrať Wi-Fi.
 3. Klepnite na modrý kruh s vnútorným „i“, ktoré nájdete na pravej strane názvu siete, ku ktorej ste práve pripojení.
 4. Uvidíte rôzne údaje vrátane IP adries vašej siete a smerovača.

Záverečné myšlienky

Vaša IP adresa hovorí veľa o tom, kto a kde ste. Webové stránky a online služby používajú vašu IP, aby mohli s vami komunikovať. Bez adresy IP je celkom nemožné surfovať po celom webe. Keďže adresa IP odhaľuje vašu polohu, môže to byť dosť škodlivé pre vaše súkromie online, keď zdieľate túto adresu IP online. Preto je často dobré ručne skryť a zmeniť svoju adresu IP. Ak napríklad používate sieť VPN, vaša miestna adresa IP zostane skrytá, pretože pri komunikácii s inými webovými stránkami používate adresu IP siete VPN. Zostanete omnoho viac anonymný online a vaša poloha ani vaše online aktivity nebudú viditeľné pre všetkých.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me