6 Nastavenia ochrany osobných údajov v systéme Windows 10, ktoré by ste mali upraviť ešte dnes

Dramatické zmeny v systéme Windows 8 vyvolali veľa kontroverzií. Windows 10 je však stále populárnejším operačným systémom. Najnovšia verzia teraz využíva takmer 35% všetkých počítačov a ich počet sa každý rok zvyšuje. Používatelia počítačov stále viac pútajú otázky ochrany osobných údajov a spoločnosť Microsoft si toho všimla. Spoločnosť Microsoft sa snaží byť prehľadnejšími o zmenách, ktoré môžete vykonať na ochranu vášho súkromia v operačnom systéme.

Prečo je systém Windows katastrofou na ochranu súkromia

Ochrana osobných údajov prenosného počítača Windows 10Od začiatku systém Windows 10 vyvoláva obavy odborníkov na ochranu osobných údajov. V predvolenom nastavení systém Windows zaznamenáva každý stlačený kláves a značku, ktorú urobíte, na zariadení so systémom Windows 10. Ak spolupracovník uvedie tento druh softvéru na váš počítač, pravdepodobne by ste sa cítili porušený a nahnevaný. Systém Windows toto nastavenie vypol iba vďaka nedávnej aktualizácii.

Systém Windows sleduje vašu polohu v predvolenom nastavení na všetkých zariadeniach, v ktorých používate systém Windows 10, napríklad ako súkromný detektív. Ak máte so sebou tablet Windows, telefón alebo iné prenosné zariadenie, systém Windows vie, kde sa nachádzate. Z lekárskej ordinácie, obchodu s potravinami, práce a doma, systém Windows vie, kde ste, a sleduje. Toto je zlatá baňa informácií pre inzerentov. Údaje o polohe umožňujú inzerentom prístup do obchodov, v ktorých uprednostňujete nakupovanie, do okolia, v ktorom bývate, a ešte oveľa viac.

Cortana počúva

Jedným z veľkých prírastkov Windows v posledných rokoch bol virtuálny asistent Cortany. Tento systém môže odpovedať na otázky o počasí, premávke alebo definícii pojmu „rušivý“. Ak chcete používať program Cortana, musíte súhlasiť s tým, aby ste systému Windows 10 umožnili „spoznať vás“. To umožňuje spoločnosti Cortana čítať každý úhoz klávesov a každú rukou napísanú poznámku vytvorenú na vašom zariadení. Cortana môže tiež počúvať váš hlas a analyzovať vašu reč. Vypnutie tejto funkcie zakáže aplikáciu Cortana, ale obnoví veľkú mieru súkromia vášho používania systému Windows. Pozrime sa, ako môžeme Cortanu vypnúť.

V ponuke Štart kliknite na ikonu ozubeného kolieska v časti Nastavenia.


nastavenia ochrany osobných údajov Windows10

Odtiaľ vyhľadajte ikonu v tvare zámku pre „Súkromie“ a kliknite na ňu.

nastavenia ochrany osobných údajov Windows10

Toto je obrazovka ochrany osobných údajov v systéme Windows 10. Uvidíme niekoľko nastavení, ktoré by ste mohli zvážiť. Medzitým sa pozrite do ľavého stĺpca v časti „Povolenia systému Windows“ a kliknite na „Reč, písanie rukou“, & písanie “.

nastavenia ochrany osobných údajov Windows10

Toto je obrazovka „Zoznámiť sa“, ktorá vysvetľuje, ako Cortana používa a zhromažďuje tieto informácie. Neurčité vyhlásenie vás uisťuje, že miestny slovník pomáha „robiť lepšie návrhy pre vás“. Toto slabé uistenie nestačí na to, aby presvedčilo mnohých, aby sa vzdali svojho súkromia. Kliknite na políčko označené „Vypnúť hovorové služby a návrhy na písanie“. Vyskakovacie okno vás upozorní, že tak zakážete Cortanu. Kliknite na „OK“, aby ste ich prijali, a Cortana už nebude môcť sledovať všetko, čo v systéme Windows robíte.

Zastavte systém Windows v sledovaní každého vášho pohybu

Nastavenia polohy sú jedny z najrušivejších invázií do vášho súkromia. Iné narušenia súkromia sledujú vašu aktivitu online, údaje o polohe vás dokonca sledujú v režime offline. Služby určovania polohy umožňujú systému Windows 10 prístup k informáciám o tom, čo robíte, keď počítač nepoužívate. Navštívte gynekológa novým, pravidelným spôsobom a spoločnosť Microsoft môže analyzovať informácie, aby predpovedala, že ste tehotná. Spoločnosť Microsoft môže vedieť o vašom tehotenstve skôr, ako to poviete aj tým, ktoré sú vám najbližšie. Zabezpečenie nastavení polohy môže byť jedným z najdôležitejších krokov v oblasti ochrany osobných údajov, ktoré môžete podniknúť. Pozrime sa, ako môžeme upraviť naše nastavenia polohy v systéme Windows.

Na obrazovke Nastavenia vyhľadajte pod povoleniami aplikácie „Poloha“, ako je uvedené vyššie.

nastavenia ochrany osobných údajov Windows10
Tu vypnite nastavenie polohy. V časti „Služba určovania polohy“ kliknite na posúvač a prepnite nastavenia polohy. Mali by ste si uvedomiť, že v hornej časti obrazovky je upozornenie, že každá osoba používajúca toto zariadenie môže mať svoje vlastné nastavenia polohy. Ak povolíte prístup k zariadeniu niekomu inému, systém Windows môže tohto používateľa naďalej sledovať.

Ďalej na obrazovke uvidíte „História polohy“. Kliknutím na tlačidlo „Vymazať“ môžete z tohto zariadenia vymazať históriu polohy. Táto funkcia vymaže iba údaje zo zariadenia, nie zo serverov spoločnosti Microsoft.

Ešte ďalej si môžete vybrať jednotlivé aplikácie, ktoré využívajú služby určovania polohy. Môžete sa rozhodnúť zakázať jednotlivé aplikácie, ktoré chcete obmedziť prístup k svojej polohe. Ak chcete obmedziť jednotlivé aplikácie, budete musieť prejsť zoznamom a vypnúť každú z nich, ktorú chcete obmedziť. Niektoré aplikácie vrátane aplikácie Cortana nebudú fungovať bez prístupu k vašej polohe.

Nastavenie predvolieb reklamy

Microsoft sa pripojil k davu poskytovateľov softvéru, ktorí rozširujú svoj tok príjmov predajom cielenej reklamy. Na tento účel musí spoločnosť Microsoft vyvinúť podrobné profily vašich záujmov a aktivít. Inzerenti zaplatia viac za zacielenie reklám na skupiny ľudí, ktorí pravdepodobne kupujú svoje produkty. Spoločnosť Microsoft aplikuje reklamné ID na každého používateľa. Pomáha to sledovať vaše záujmy na základe toho, čo robíte na počítači a online. Spoločnosť Microsoft používa tieto údaje na vytvorenie vášho profilu, ktorý je možné predať inzerentom..

Na obrazovke Nastavenia nájdete možnosti reklamy uvedené vyššie. Spoločnosť Microsoft robí dojem, že ponechanie tohto nastavenia bude pre vás prínosom. Predstavujú to pre vás spôsob, ako vidieť iba relevantné reklamy. Ak však chcete zachovať väčšie súkromie, kliknutím na posúvač vypnite zacielené reklamy. Reklamy sa vám budú stále zobrazovať, inzerenti však nebudú môcť zacieliť váš profil.

Spoločnosť Microsoft stále sleduje vaše stlačenia klávesov

Skôr sme predtým zmenili nastavenie ochrany osobných údajov, aby sme zabránili Cortanovi sledovať vaše stlačenia klávesov. Nemohli by ste sa obviňovať, že ste verili, že to spoločnosti Microsoft zabráni v zaznamenávaní každého stlačenia klávesu. To nie je tak. Toto nastavenie zastaví iba zaznamenávanie stlačení klávesov pre program Cortana. Spoločnosť Microsoft pokračuje v zaznamenávaní stlačení klávesov pre všetky ostatné služby systému Windows 10. Nastavenie protokolovania stlačenia klávesov nájdete stále pod položkou ‘Diagnostika & Spätná väzba ‘.

Na obrazovke nastavení ochrany osobných údajov kliknite na ‘Diagnostika & Spätná väzba ‘. Je uvedený v zozname „Povolenia systému Windows“, ako je uvedené vyššie.

nastavenia ochrany osobných údajov Windows10

Ak ste to intuitívne nepochopili ‘Diagnostika & spätná väzba “by obsahovala kľúčové nastavenia ochrany osobných údajov, nie ste sami. Niektoré z najdôležitejších nastavení sa však nachádzajú pod týmto podivne mätúcim názvom. V strede obrazovky uvidíte ‘Vylepšite atrament & rozpoznávanie písania “. Tu uvidíte rovnaké sledovanie sledovaných údajov z klávesnice alebo výkresu, aké bolo predtým zobrazené v časti ‘Reč, atrament, & písania ‘. Je neobvyklé a mätúce mať zdanlivo rovnaké prostredie v dvoch rôznych ponukách, ktoré nie sú navzájom prepojené.

Zistíte, že toto nastavenie zostane zapnuté, aj keď ste toto nastavenie vypli v inej ponuke. Kliknutím na posúvač vypnite toto nastavenie pre systém Windows 10. Malo by to zabrániť systému Windows v sledovaní vstupov na vašom zariadení, či už z klávesnice alebo dotykového displeja..

Pod diagnostickými údajmi uvidíte, že v predvolenom nastavení je vybraná možnosť „Plný“. Týmto sa odošlú kritické diagnostické údaje do vášho zariadenia aj údaje o navštívených webových stránkach. Možnosti „Plná“ aj „Základná“ zdôrazňujú, že na bezpečnosť alebo funkčnosť vášho zariadenia nebude mať žiadny vplyv bez ohľadu na to, ktorý spôsob vyberiete. Jedinou zmenou je to, či dobrovoľne poskytnete údaje spoločnosti Microsoft o navštívených webových stránkach. Ak chcete tento prístup obmedziť, vyberte možnosť „Základné“.

V dolnej časti tejto obrazovky nájdete nastavenie „Prispôsobené skúsenosti“. To spoločnosti Microsoft umožňuje prispôsobiť systém Windows 10 na základe diagnostických údajov, ktoré sa rozhodnete zdieľať so spoločnosťou. Patria sem cielené reklamy založené na tom, ako zariadenie používate. Konkrétnejšie, reklamy založené na webových stránkach, ktoré navštevujete, monitorované v rámci nastavenia „Plné“ na zdieľanie diagnostických údajov. Táto cielená reklama zostáva v platnosti, aj keď ste na predchádzajúcej obrazovke ochrany osobných údajov vypli cielené reklamy. Stačí kliknúť na posúvač a vypnúť toto nastavenie pre spoločnosť Microsoft.

Berúc vážne súkromie

Zdá sa byť užitočné mať relevantnejšie reklamy, ktoré vidíte. Náklady na vaše súkromie však nie sú vždy také zrejmé. Obmedzenie nastavení ochrany osobných údajov môže mať veľký vplyv na zachovanie súkromia vašich osobných údajov. Aj po vykonaní týchto krokov môžete mať stále obavy. Môže sa obávať, že systém Windows 10 a ďalšie aplikácie na vašom zariadení stále zhromažďujú vaše osobné informácie. Existuje jednoduchý krok, ktorým môžete výrazne zvýšiť svoje súkromie: použite sieť VPN.

Virtuálna súkromná sieť (VPN) pomáha anonymizovať používanie pripojených zariadení. Namiesto priameho pripojenia na internet sa pripájate cez smerovač VPN vzdialený od vás. To vám umožní byť online bez toho, aby ste o sebe poskytli príliš veľa informácií.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me