5G a ochrana osobných údajov: Mali by sme sa báť? | VPNOverview

Smartphone s 5GPo úspechu 3G a 4G nastal čas na ďalší krok v mobilnej sieti: 5G. Tento výraz sa často používa v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Sieť 5G nám poskytne rýchlejší a lepší internet, ktorý prichádza so všetkými možnými novými možnosťami a príležitosťami. Zároveň sa však niektorí ľudia obávajú o svoje súkromie vo svete, v ktorom je zdieľanie informácií prostredníctvom internetu jednoduchšie a normalizovanejšie ako kedykoľvek predtým. V tomto článku vám povieme všetko o 5G, o tom, aké zmeny prinesie a ktoré sa týkajú ochrany súkromia ľudí.


Čo je 5G?

5G znamená piatu generáciu (odtiaľ G) mobilných sietí. Ako ste možno očakávali, existovali štyri predchádzajúce generácie. Dvaja z nich pravdepodobne znejú povedome: 3G a 4G. Ak práve používate svoj telefón bez použitia siete Wi-Fi, pravdepodobne si tento článok prečítate prostredníctvom jedného z týchto pripojení. 5G je najnovšia verzia takýchto mobilných sietí. Je stále vo vývoji a je k dispozícii iba na konkrétnych miestach. V nadchádzajúcich rokoch však bude k dispozícii na celom svete.

Predchádzajúce generácie: 1G, 2G, 3G a 4G

Rôzne generácie našej mobilnej siete ukazujú, koľko technológie v priebehu rokov pokročilo. Po prvé, existoval 1G, ktorý umožnil mobilným telefónom komunikovať s rádiovými vežami. To nám umožnilo navzájom sa volať bez pevnej linky. S 2G bola možná aj digitálna komunikácia: vtedy sme sa všetci začali vzájomne textovať. Zavedenie 3G znamenalo, že mobilné telefóny sa mohli pripojiť na internet. Od roku 2013 sa konečne stala populárnou spoločnosť 4G. Smartfóny boli náhle schopné odosielať a prijímať viac internetových údajov vyššou rýchlosťou. Čo to znamená? Napríklad sledovanie vášho telefónu Netflix na vašom telefóne sa stalo bežným, napríklad ešte predtým. Teraz je čas na ďalší krok: 5G.

Rýchlejší internet s 5G

Merač rýchlosti 5GVeľkou výhodou 5G je to, že dosahuje oveľa vyššie rýchlosti ako 4G. V rovnakom čase bude môcť odoslať oveľa viac údajov. Toto zlepšenie nie je ani malé: 5G robí vaše pripojenie k internetu asi stokrát rýchlejšie ako pripojenie 4G. Akékoľvek oneskorenia, ktoré sa považujú za normálne pri 4G, nebudú pri 5G neexistovať. Sieť piatej generácie odošle údaje za menej ako jednu milisekundu, zatiaľ čo v prípade predchádzajúcej siete by to trvalo v priemere 50 milisekúnd. Inými slovami, spoločnosť 5G nás zavedie z relatívne rýchlej mobilnej siete do neuveriteľne rýchlej siete.

Možnosti siete 5G

Možno sa pýtate, či je taká rýchla sieť skutočne potrebná. Internet vášho telefónu funguje dobre a vy nemôžete sledovať tie epizódy Zaklínača rýchlejšie, ako ste doteraz. Napriek tomu rýchlejšia a stabilnejšia sieť má viac výhod, ako by ste si mohli myslieť. Tu je ich niekoľko:

Stabilnejšie spojenia pre veľké skupiny ľudí

Siete 4G sa môžu pomerne ľahko preťažiť. Kedykoľvek sú veľké skupiny ľudí na jednom mieste (napríklad festivaly, univerzity a letiská), používatelia môžu zažiť oneskorenie. 5G zaisťuje, že to už nebude problém, bez ohľadu na to, koľko smartfónov je v rámci jednej štvorcovej míle.

Dopyt po mobilných dátach ďalej rastie. Nie je to len preto, že viac ľudí získava prístup k mobilným sieťam, ale tiež preto, že počet zariadení, ktoré s týmito sieťami pracujú, neustále rastie. Od našich smartfónov až po chladničky a naše inteligentné hodinky až po inteligentné detské monitory: všetci dnes používajú internet na odosielanie a prijímanie údajov. Táto dátová prevádzka sa musí odosielať aj prostredníctvom mobilnej siete. Efektívna sieť 5G by mohla uspokojiť tento rastúci dopyt. 5G umožňuje domácnostiam, spoločnostiam a verejným miestam používať inteligentnejšie zariadenia bez toho, aby to ovplyvnilo kvalitu a rýchlosť siete.

Menšia spotreba batérie

Potrebujete energiu, aby ste mohli odosielať a prijímať mobilné dáta. Preto batéria vášho telefónu vydrží oveľa dlhšie, keď vypnete režim 4G alebo zapnete režim v lietadle. S 5G bude vášmu zariadeniu potrebovať oveľa menej energie na odoslanie rovnakého množstva údajov. Vaša batéria sa preto pri použití 5G namiesto 4G vybije pomalšie. Telefón budete musieť nabíjať menej často, čo je o niečo pohodlnejšie. Medzitým sa rýchlosť vášho internetu len zvýši.

Nové techniky a „internet vecí“

Drone mailmanTechnológia 5G sa môže použiť na vytváranie nových produktov a služieb. Internet vecí (IoT), ktorý sa týka všetkých moderných zariadení, ktoré sú schopné komunikovať prostredníctvom internetu, bude rásť stabilným tempom. Okrem toho umožňuje 5G streamovanie videa vo vyššej kvalite. To neznamená, že vaša séria Netflix bude vyzerať úžasne na obrazovke vášho smartfónu, ale tiež to, že k operácii na diaľku môže dôjsť bezpečnejšie a lepšie. Existuje mnoho ďalších možností: napríklad automatizované zavlažovacie systémy alebo bezpilotné lietadlá doručujúce vašu poštu. Stroje by sa mohli automatizovať a plniť stanovené úlohy efektívnejšie, a to všetko vďaka rýchlej a nekonečnej komunikácii, ktorú ponúka 5G.

Ohrozuje 5G naše súkromie?

Nadchádzajúca sieť 5G by mohla prispieť k skutočnej technologickej revolúcii, ktorá spojí všetky druhy inteligentných zariadení navzájom. Náš online život sa zväčší a zahrnie viac aspektov nášho skutočného života. To má výhody, ale prináša to aj vážne riziká, najmä pokiaľ ide o súkromie. Čo sa stane so všetkými údajmi, ktoré sa ukladajú a zdieľajú online? Ak to internet vie o nás viac, ako o nás vieme, čo to znamená? To sú otázky, ktoré sa objavujú znova a znova. Nejde len o technické dôsledky, ale aj o sociálny a politický svet okolo nás.

Sú naše osobné informácie v bezpečí?

Funkčná sieť 5G dokáže spracovať veľa údajov. Znamená to, že bude jednoduchšie zaznamenávať všetky informácie o jeho používateľoch. Webové stránky, ktoré navštevujete, svoju polohu, obrázky z kamery v spálni svojej dcéry a dokonca aj zdravotné informácie namerané vaším telefónom Fitbit, sa budú odosielať prostredníctvom sietí 5G. Tieto informácie sa často použijú presne tak, ako očakávate: môžete skontrolovať svoju dcéru, aj keď nie ste doma, a vaše obľúbené aplikácie používajú vaše údaje na zlepšenie svojich služieb..

Vaše informácie sa však dajú použiť aj proti vám. Deje sa to už veľa: existuje nespočet strán, ktoré môžu sledovať, čo robíte online. K vašim osobným údajom by mohli mať prístup aj marketingové spoločnosti av niektorých prípadoch počítačoví zločinci. Spoločnosti by ju mohli použiť na prispôsobenie reklám, ktoré vám zobrazujú, aby mohli zvýšiť pravdepodobnosť, že na ne utratíte svoje peniaze. Pokiaľ ide o hackerov v oblasti čiernych klobúk, nebezpečenstvo je jasnejšie: vaše údaje zneužijú, aby vám ublížili. Čím viac údajov o nás je zasielaných vzduchom, tým väčšia je pravdepodobnosť, že tieto údaje spadnú do nesprávnych rúk. Preto sa veľa ľudí obáva negatívnych dôsledkov 5G. Kto vie, ktoré strany môžu skončiť pri prezeraní vašich online údajov?

Huawei a 5G

Čína so zámkomHuawei je jednou zo spoločností, ktoré by mohli nahliadnuť do údajov odosielaných prostredníctvom sietí 5G. Táto čínska spoločnosť vyrába telekomunikačné zariadenia a teraz sa tiež zameriava na 5G zariadenia. Možno poznáte ich lacné smartphony, ktoré sa v posledných rokoch stali veľmi populárnymi. Teraz Huawei tiež vyvíja najlepšiu technológiu 5G na svete. Ich 5G antény sú silnejšie ako antény konkurentov, čo im umožňuje pokryť väčšie oblasti a poskytovať kvalitnú sieť. K tomu nedošlo náhodou: spoločnosť Huawei roky investovala do 5G. Z dôvodu vysokej kvality sa nákup produktov spoločnosti Huawei môže javiť ako neochvejný, ale veci nie sú také jednoduché.

Keďže oddelenie Číny od štátu nie je v Číne tak zreteľné ako vo väčšine iných častí sveta, veľa ľudí sa obáva o úmysly spoločnosti Huawei. Ak je naša technológia 5G vyrobená spoločnosťou so väzbami na čínsku vládu, táto vláda by mohla mať prístup k našim údajom. Skutočnosť, že spoločnosť Huawei nevysvetľuje, ako sa ich podnikanie riadi, iba zvyšuje nedôveru. Spoločnosť popiera akékoľvek spojenie s národnou vládou, ale podozrenie neustále rastie.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou

Vzťah medzi Čínou a Spojenými štátmi je komplikovaný, najmä od roku 2016. To výrazne ovplyvnilo Huawei. Prezident Trump zaviedol dovoznú daň vo výške 25% na všetky čínske výrobky, čo malo za následok obchodnú vojnu medzi krajinami. Huawei to spôsobilo vážne problémy: ich nové smartfóny nemali povolené používať žiadnu americkú technológiu. Zatiaľ čo spoločnosť Huawei bola schopná dovážať súčiastky z iných krajín, spoločnosť stále bojuje na iných frontoch. Dôležitým príkladom je to, že už na nových zariadeniach už nemôžu používať rôzne služby Google vrátane systému Android.

Trpela tiež reputácia spoločnosti Huawei. Ako už bolo spomenuté, mnohí majú podozrenie, že spoločnosť Huawei by mohla špehovať svojich používateľov pre čínsku vládu. Okrem toho sa USA aktívne snažia presvedčiť ostatné krajiny, aby nespolupracovali s čínskymi podnikmi vrátane Huawei. Niekoľko európskych krajín váha s prepustením čínskej technológie do svojich sietí 5G. Nasledujúca tabuľka ukazuje, ako konkrétne krajiny v súčasnosti uvažujú o možnej spolupráci 5G s Huawei.

Krajina
Stanoviská k spolupráci 5G s Huawei
RakúskoRakúska vláda doteraz nevylučuje spoločnosť Huawei, ale chce počkať, kým sa rozhodnú ostatné krajiny EÚ, aby mohli prijať koordinované a spoločné rozhodnutie..
BelgickoV januári 2020 belgická vláda oznámila, že pôjdu spolu s rozsudkom Európskej telekomunikačnej rady. To znamená, že zakážu používanie zariadení 5G poskytovaných nedôveryhodnými dodávateľmi. Do tejto kategórie s najväčšou pravdepodobnosťou tiež spadajú zariadenia Huawei 5G.
Česká republikaČeská bezpečnostná služba neodporúča používať žiadne produkty Huawei, ale spolupráci by prezidentovi ani premiérovi nevadilo.
FrancúzskoFrancúzi prevzali takzvaný „zákon Huawei“: je možné prerušiť akúkoľvek spoluprácu v rámci projektov 5G, ak k tomu dôjde v mene národnej bezpečnosti. Vláda oznámila, že sa nezamýšľa zakázať konkrétnych výrobcov. Budú posudzovať každý prípad sám o sebe.
NemeckoNemecká vláda nebude nasledovať USA. Nechcú diskriminovať konkrétne strany. Nemecký minister zahraničných vecí tvrdil, že spolupráca s Huawei je nevyhnutná na vytvorenie siete 5G v krátkom čase.
maďarskoPlánuje sa zahrnúť Huawei do budovy maďarskej siete 5G.
TalianskoPo dôkladnom vyšetrovaní bola talianska vláda vyzvaná, aby vážne zvážila zdržanie sa akejkoľvek spolupráce 5G s Huawei a inými čínskymi výrobcami. Ministri stále hovoria, že Huawei by mal zohrávať úlohu v rozvoji.
HolandskoHolandsko sa rozhodlo nepovoliť do jadra svojich sietí 5G žiadne vybavenie, ak je vyrobené štátom, subjektom alebo osobou, ktorá má pravdepodobne v úmysle zneužiť alebo prerušiť holandskú komunikačnú sieť alebo strany úzko spojené s takýmto štátom, subjektom alebo osoba. Kvôli početným obvineniam by sa do toho mohla zahrnúť aj Huawei.
NórskoNóri úzko spolupracujú so spoločnosťou Ericsson na uvedení ich 5G siete do prevádzky. Väzby s Huawei sa pomaly rezajú.
PoľskoV septembri 2019 Poľsko podpísalo dohodu s USA o spolupráci na technológii 5G. Poľskí poskytovatelia telekomunikačných služieb napriek tomu nechcú Huawei úplne vylúčiť.
PortugalskoVláda uviedla, že pri zriaďovaní svojich sietí 5G nevylúči čínskych výrobcov.
španielskoŠpanielske strany už spolupracovali s Huawei a začali zakladať 5G v pätnástich veľkých mestách.
ŠvédskoBol navrhnutý zákon, ktorý by zabránil spoločnosti Huawei a ďalším čínskym predajcom dostať sa zo švédskej siete 5G. Partnerstvá a povolenia sa už môžu odmietnuť, ak strana predstavuje riziko pre švédsku národnú bezpečnosť.
švajčiarskoŠvajčiarsko má so spoločnosťou Huawei uzatvorenú zmluvu o sieti 5G na vybudovanie spoločného výskumného centra.
Spojene kralovstvoPrezident Johnson chce zabezpečiť, aby nebola ohrozená národná bezpečnosť. Spoločnosť Huawei bude hrať obmedzenú úlohu, keď nebude mať prístup k najcitlivejším častiam siete 5G.

Je zrejmé, že Európa je v tejto otázke veľmi rozdielna. Obzvlášť v rámci EÚ je to nepohodlné. Viacerí ministri žiadali, aby Európska únia prijala jednostranné rozhodnutie. EÚ odpovedala nasledujúcimi pokynmi: Výrobcom, ktorí by mohli predstavovať riziko, môže byť časť sietí 5G zamietnutá. Situácia však ukazuje, že vytvorenie novej generácie mobilných sietí nie je ovplyvnené iba technologickým pokrokom. Veľkú úlohu môžu tiež zohrávať politické pocity.

5G a zdravie

Ikona zdravotnej starostlivosti pre smartfónyNiektorí ľudia sa okrem možných rizík na ochranu súkromia, ktoré prichádzajú s 5G, obávajú, že táto nová sieť ovplyvní ich zdravie. Veria napríklad, že nás ožaruje žiarenie. Doposiaľ sa neuskutočnil žiadny výskum, ktorý by preukázal, že siete 5G skutočne ovplyvňujú naše telo. Prečo ľudia stále tvrdia, že žiarenie 5G je zlé? Obavy nie sú úplne podložené, aj keď nie sú úplne správne. Pravdepodobne vznikli v dôsledku negatívnej konotácie slova „žiarenie“. Niektoré druhy žiarenia sú pre človeka škodlivé, pretože menia molekuly v našom tele, čo môže spôsobiť rakovinu. To je dôvod, prečo lekári v nemocnici stoja za múrom, keď z vás robia röntgen. Malé množstvo tohto žiarenia nie je také zlé, ale pravidelné vystavovanie sa mu je nebezpečné.

Žiarenie, ktoré prichádza s 1G, 2G, 3G, 4G a 5G, nemutuje vaše molekuly. Je to iný druh žiarenia nazývaný neionizujúce žiarenie. Zdá sa, že existujú testy, ktoré naznačujú, že žiarenie mobilnej siete je nebezpečné, hoci žiadny z nich nemá skutočné presvedčivé výsledky. Napríklad jedna štúdia zistila malé nádory u samcov potkanov po ich vystavení silnému 3G žiareniu. Tieto výsledky však boli také minimálne, že mohli byť náhodou. Okrem toho boli úrovne žiarenia použité v tomto experimente omnoho vyššie ako úrovne žiarenia, s ktorými sa stretávame, aj keď sme mali smartfóny používať každú hodinu každý deň.

V roku 2011 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikovala RF žiarenie uvoľňované 4G a 5G ako potenciálne karcinogénne, čo znamená, že by mohlo spôsobiť rakovinu. Nerobte si starosti. V tomto zozname sa nachádzajú aj ďalšie bežné výrobky, ako napríklad káva. Či už existuje skutočné spojenie medzi ožarovaním a rakovinou, je stále na diskusii. Výskum žiarenia 5G stále prebieha, ale šanca, že sa objaví všetko, čo je šokujúce, je minimálna.

Kedy bude k dispozícii 5G?

Zostáva jediná otázka, kedy budeme môcť používať 5G. Rôzne strany pracujú na vývoji prenosových veží, výrobe nových smartfónov a testovaní všetkého vybavenia vo veľkom meradle. Preto nebude trvať dlho, kým sa všetci budeme môcť tešiť z tejto rýchlej siete.

Lietadlo nad planétou ZemTímy na celom svete pracujú na testovaní a implementácii sietí 5G. Napríklad v Spojených štátoch existuje viacero miest, kde za predpokladu, že máte správny druh smartfónu, môžete už používať rýchlejšiu 5G sieť. Aj v Spojenom kráľovstve je 5G k dispozícii v určitých oblastiach. Južná Kórea už verejne sprístupnila 5G: od konca roku 2018 ho podniky mohli používať a teraz môžu mať k dispozícii všetci používatelia správneho zariadenia.

Stručne povedané, na svete existuje viac miest, kde sú siete 5G už v prevádzke. Ďalším krokom pre vlády, poskytovateľov telekomunikačných služieb a ďalšie strany je sprístupniť 5G každému, či už žijete vo veľkom meste alebo nie. V rámci Európskej únie je cieľom dosiahnuť, aby sa to stalo skutočnosťou do konca roku 2020. V krátkom čase tu tiež robia veľké pokroky Severná Amerika a časti Ázie. Na iných miestach to môže trvať ešte niekoľko rokov.

záver

5G je ďalším krokom pre mobilné siete. Zabezpečí rýchlejšie pripojenie a vytvorí najrôznejšie nové technologické možnosti. Priepasť pri hraní hier a streamingu na vašom smartfóne sa stane minulosťou. A čo viac, dokážeme oveľa efektívnejšie používať inteligentné zariadenia v zdravotníctve, poľnohospodárstve a vo všetkých ostatných odvetviach. Možnosti sú nekonečné. Zároveň si však musíme dávať pozor na možné následky, ktoré to bude mať na naše súkromie. Iba čas ukáže, ale nikdy nemôže ublížiť, aby si bol opatrný!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map