VPN poskytujú alternatívny zdroj informácií, zatiaľ čo Čína cenzory koronavírusových faktov VPNoverview.com

Čínski občania sa obracajú na VPN kvôli informáciám o koronavírusoch kvôli čínskej cenzúre faktov. Používajú tiež siete VPN na šírenie informácií o koronavírusoch z veľkej čínskej brány Firewall do zvyšku sveta.


Čínska cenzúra informácií o koronavíruse?

Prepuknutie koronavírusu bolo spojené s trhom morských živočíchov a voľne žijúcich živočíchov v čínskom meste Wuhan. Vo Wu-chane bol prvý prípad koronavírusu hlásený 8. decembra 2019. Potom, 30. decembra, potom, čo si všimol neobvyklý nárast neobjasnených prípadov zápalu pľúc, poslal Dr. Li Wenliang z Wu-chanu svojim kolegom správy prostredníctvom čínskeho WeChata platforma sociálnych médií. Varoval svojich kolegov, aby boli opatrní, pretože si pôvodne myslel, že bol svedkom ďalšieho prepuknutia SARS.

Lekári sú cenzurovaní a pokarhaní za varovanie ľudí

Li Wenliang a jeho kolegovia sa podelili o svoje skúsenosti s webom WeChat. Varovali tiež ostatných, aby sa vyhýbali trhu s morskými plodmi Huanan, kde pacienti uviedli, že odišli skôr, ako ochoreli. To všetko sa dostalo na vedomie úradom.

V dôsledku toho bola skupina lekárov WeChat zakázaná a Wuhanská polícia ich priviedla na výsluch. Obvinili ich z „šírenia klebiet“ a narúšania spoločenského poriadku. Lekári boli umlčaní a nemocnice boli varované, aby ohnisko zostali tiché. „Bez povolenia nesmú žiadne jednotky ani jednotlivci zverejňovať informácie týkajúce sa zaobchádzania zvonku,“ odhalil preložený dokument predložený austrálskemu programu 4 Corners..

Úrady uznávajú prepuknutie choroby, ale závažnosť ich znižovania

Vďaka opatreniam lekárov boli úrady nútené uznať existenciu nevysvetlených prípadov zápalu pľúc. Uznali tiež možné pripojenie na trh s morskými plodmi a informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Je však dôležité, že popierali, že koronavírus sa môže šíriť z človeka na človeka. Čínske orgány napriek tomu kontradiktórne uzavreli trh s morskými plodmi.

„Prijali (miestnu vládu) politiku utajenia pravdy pred verejnosťou, ale začali vnútorne kontrolovať epidémiu,“ uvádza Dr. Wu Qiang, čínsky politický komentátor k programu 4 Corners. “Tento rozpor im zabránil v riadnej mobilizácii, aby sa vysporiadali s šírením epidémie … Informácie získané od verejnosti spôsobili vypuknutie katastrofy a šírenie choroby.”

Vďaka čínskej informačnej cenzúre a sledovaniu úrady v podstate stratili dva až tri týždne kritického času. Obdobie, keď sa vírus stále objavoval, a tak sa mohol ešte vystopovať a prípadne skontrolovať, čím sa vypuknutie choroby zastavilo.

Začiatok čínskeho Nového roka sa zhoršil

Prepuknutie sa potom zhoršilo príchodom nového čínskeho roka. Na novoročné oslavy stovky miliónov ľudí križujú Čínu a cestujú zo zahraničia. Napriek dôkazom o opaku však miestni úradníci v tomto rozhodujúcom okamihu uviedli, že choroba je pod kontrolou. Následne ľudia pokračovali v plánovaných výletoch po čínskom Novom roku.

Potom, 9. januára 2020, 61-ročný muž, ktorý navštívil trh, sa stal prvým, ktorý zomrel na koronavírusy. Úrady držali smrť na dva dni z dôvodu politických obáv. Potom 22. januára vláda konečne uznala závažnosť situácie na tlačovej konferencii v Pekingu.

Nasledujúci deň bola celá provincia Hubei, ktorá má populáciu rovnocennú s populáciou Talianska, umiestnená pod násilnú karanténu.

Čínski občania hnev proti cenzúre?

7. februára 2020 Dr. Li Wenliang zomrel na koronavírusy, čo je vírus, ktorý sa pokúsil zastaviť. Smrť doktorov a vlády zle zvládajú epidémiu iskrami v Číne. To vedie k zriedkavému výbuchu online hnevu, keď čínski občania prichádzajú na sociálne médiá, aby odviedli svoje frustrácie.

Dr Qiang tvrdí, že čínski ľudia sú viac nespokojní, ako boli už 80 rokov. „Oni [viac ako 900 miliónov Číňanov vybavených smartfónmi] boli nesmierne nespokojní s neúčinnosťou miestnej samosprávy vo Wu-chane v oblasti epidémie a katastrof. Trápenie, ktorým sú ľudia z Wu-chanu vystavení od uzamknutia mesta, ochrnutie miestnych zdravotníckych zariadení a veľké riziko, ktorému musia čeliť, “všetci hovoria o tom, že zvyšujú hnev ľudí..

Hlas Číňanov sa počul vďaka VPN

Vďaka VPN, ktoré umožňujú čínskym občanom obísť Veľký čínsky firewall, sa na Západ objavili videozáznamy a príspevky sociálnych médií, čo poukazuje na hroznú situáciu v Číne..

Videozáznamy sa objavili online a ukazujú, že dvere bytového domu sú zvárané zatvorené a účinne násilne umiestnia ľudí do karantény vo vnútri svojich budov. Objavili sa aj záznamy o tom, že polícia vstúpila do domovov ľudí a násilne odstránila kohokoľvek s horúčkou. Nikto nevie, kam ich vezmú, pretože nemocnice už prepadajú.

V Číne úrady okamžite stiahnu všetky príspevky sociálnych médií, ktoré kritizujú vládu, len čo sa objavia. To vyvolalo ďalšie pobúrenie a došlo k bezprecedentnej výzve na slobodu prejavu.

Obchádzanie cenzúry

S cieľom obísť cenzúru a oznámiť svoje problémy čínski občania začali kopírovať a zhromažďovať správy zo sociálnych médií skôr, ako ich úrady majú možnosť vymazať. Tieto sa potom zverejnia na webových stránkach blokovaných Čínou, ako sú YouTube a Twitter, pomocou VPN.

Čínski občania sa navyše čoraz viac nedôverujú štátnym zakrývaniam a niektorí sa obracajú na VPN, aby mali prístup k alternatívnym zdrojom správ o vypuknutí choroby..

Financial Times však uvádza, že „najobľúbenejšie VPN služby Číny, ktoré umožňujú zahraničným firmám a miestnym obyvateľom obísť internetovú cenzúru, čelili v posledných týždňoch útokom vlády. Výsledkom je, že niektorí používatelia majú ťažší prístup k cenzurovaným webovým stránkam, ako sú Google, Twitter a väčšina zahraničných novín. “

Čínski občania v ohrození pri používaní sietí VPN

Hoci siete VPN môžu čínskym občanom umožniť prístup k necenzurovanému internetu, aby vyjadrili svoje myšlienky, títo ľudia sa vystavujú veľkému riziku. Používajú siete VPN na informovanie zvyšku sveta o prepuknutí choroby a na informovanie sveta o extrémnych opatreniach, ktoré vláda uplatňuje proti svojej populácii..

Čínski úradníci sa však na verejnú kritiku nezaujímajú. Čínska vláda preto zvýšila úsilie na potrestanie miestnych obyvateľov za „šírenie klebiet“ a tvrdo kritizuje vládu za koronavírusy..

Podľa časopisu South China Morning Post vydali čínske súdne orgány a orgány činné v trestnom konaní nové usmernenia. Usmernenia pomenovali desať nových kategórií trestných obvinení, ktoré možno vzniesť proti ľuďom. Ľudia môžu byť teraz obvinení z ohrozenia kontroly chorôb, narušenia sociálnej stability šírením strachu z vírusu a kritizovania vlády pri vypuknutí choroby..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map