Vedci Carnegie Mellon University spustili aplikáciu IoT na ochranu osobných údajov VPNoverview.com

Vedci CyLabu, výskumného ústavu Carnegie Mellon University v oblasti bezpečnosti a ochrany súkromia, tento týždeň uviedli na trh aplikáciu Asistenta internetu vecí (IoT). Táto nová aplikácia informuje používateľov o tom, aké technológie internetu vecí sú okolo nich a aké údaje zhromažďujú.


Rýchlo rastúci trh internetu vecí

Od začiatku roka 2010 sa počet zariadení internetu vecí medziročne zvýšil o 31% na 8,4 miliárd v roku 2017. Odhady sa líšia, očakáva sa však, že do konca tohto roka sa bude používať 25 až 30 miliárd zariadení. Predpokladá sa, že globálna trhová hodnota internetu vecí dosiahne bilióny.

V tomto ohľade sú spotrebitelia viac pripojení ako kedykoľvek predtým. Spotrebná elektronika tiež predstavuje najväčší segment všetkých zariadení internetu vecí. Tieto zariadenia sa často delia na spotrebiteľské, obchodné, priemyselné a infraštruktúrne priestory.

Okrem toho v súčasnosti dochádza k viacerým technologickým vývojom, ktoré uprednostňujú prijatie internetu vecí. V nadchádzajúcich rokoch bude „Domov“ najrýchlejšie rastúcim segmentom. Toto bude poháňané ďalším rýchlym rastom v inteligentných domácich zariadeniach, ako aj nositeľnými zariadeniami.

Používatelia si často neuvedomujú sledovanie údajov

Bohužiaľ, s rastúcim počtom zariadení pripojených k internetu a Bluetooth sa zvyšuje aj množstvo sledovaných údajov. Môže k tomu dôjsť s vedomím používateľov alebo bez nich.

„Ľudia, ktorí dnes prechádzajú digitálnym prostredím internetu, sú bombardovaní upozorneniami o tom, ako sa sledujú ich údaje. Ale vo fyzickom svete, v ktorom zariadenia IoT sledujú všetky druhy údajov, je k dispozícii iba málo oznámení, ak vôbec nejaké, “uviedol Daniel Tkacik, zástupca Carnegie Mellon University..

Profesor Norman Sadeh, člen fakulty CyLab v Inštitúte pre softvérový výskum Carnegie Mellon a hlavný výskumný pracovník v tomto projekte, dodal: „Z dôvodu nových zákonov, ako sú všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR) a kalifornský zákon o ochrane spotrebiteľa (CCPA), ľudia potrebujú byť informovaný o tom, aké údaje sa o nich zbierajú. V súvislosti s týmito procesmi musia mať tiež možnosť voľby. “

Aplikácia asistenta internetu vecí (IoT)

Tím vedcov Carnegie Mellon, ktorý pomáha ľuďom prevziať kontrolu nad ich súkromím, vytvoril spolu s celou podpornou infraštruktúrou aplikáciu na riešenie tohto problému. Aplikácia asistenta internetu vecí (IoT) bola spustená tento týždeň. Aplikácia informuje používateľov o tom, aké technológie internetu vecí sú okolo nich a aké údaje zhromažďujú. Aplikácia je k dispozícii pre telefóny iOS aj Android.

„Zvážte verejné fotoaparáty s funkciami rozpoznávania tváre a rozpoznávania scény. Majáky Bluetooth tajne sledujú vašu polohu v obchodaku. Alebo inteligentný zvonček alebo inteligentný reproduktor vášho suseda. Aplikácia IoT Assistant vám umožní objaviť zariadenia IoT vo vašom okolí. Tiež vás bude informovať o údajoch, ktoré zhromažďujú. Ak zariadenie ponúka možnosti ochrany osobných údajov, ako je aktivácia alebo deaktivácia zhromažďovania údajov, aplikácia vám pomôže získať prístup k týmto výberom. “, Vysvetlil jeden z vedcov.

V súčasnosti môžu mať niektoré verejné priestory pod dohľadom známky. Môžu napríklad uviesť: „Táto oblasť je pod dohľadom“. Ľudia v blízkosti zariadenia sú teda informovaní o tom, že by to mohlo byť video nahrávanie. Profesor Norman Sadeh však tvrdí, že to nestačí. “Tieto značky vám nehovoria nič o tom, čo sa deje s vašim záznamom.” Ako dlho sa bude záznam uchovať? Používa rozpoznávanie tváre? S kým sa budú informácie zdieľať?

Online portál pre vlastníkov zariadení

Koncoví používatelia môžu pomocou tejto aplikácie zobraziť informácie o zariadeniach internetu vecí v ich okolí. Majitelia zariadení internetu vecí na druhej strane môžu tiež použiť cloudový online portál na zverejnenie prítomnosti svojich vlastných zdrojov zariadení internetu vecí. Na tento účel môžu voľne používať registre sprístupnené prostredníctvom infraštruktúry na ochranu súkromia vyvinutej v CMU. Vopred pripravené šablóny uľahčujú pridávanie rôznych rôznych zariadení IoT do registra, vrátane hotových zariadení..

Organizácie, ako sú prevádzkovatelia obchodov, majitelia obchodov, univerzity alebo jednotlivci, môžu požiadať o vytvorenie registrov, kde môžu kontrolovať uverejňovanie technológií internetu vecí v rôznych oblastiach. Infraštruktúra je hostená v cloude a je navrhnutá tak, aby sa ľahko používala.

“Urobili sme pre vás prácu,” povedal profesor Norman Sadeh. „Všetko, čo musíte urobiť, je začať pridávať zdroje internetu vecí, aby ste mohli byť v súlade s dnešnými zákonmi o ochrane osobných údajov.“

Budovanie infraštruktúry súkromia IoT

Aplikácia Internet of Things (IoT) Assistant je súčasťou projektu Personal Assistant Privacy Assistant. Skladá sa z dvoch hlavných komponentov. Najprv mobilná aplikácia IoT Assistant. Ľudia si môžu túto aplikáciu stiahnuť do svojho smartfónu, aby objavili technológie IoT v ich okolí a ich praktiky s údajmi. Po druhé, rastúca zbierka registrov zdrojov IoT. Tu môžu ľudia propagovať prítomnosť zdrojov internetu vecí a ich praktiky s údajmi v rôznych oblastiach.

„Osobitných asistentov v oblasti ochrany súkromia považujeme za inteligentných agentov, ktorí sa v priebehu času dokážu naučiť preferenciám ochrany osobných údajov svojich používateľov, poloautomaticky konfigurovať mnoho nastavení a robiť v ich mene veľa rozhodnutí o ochrane súkromia. Prostredníctvom cielených interakcií asistenti na ochranu súkromia pomôžu používateľom lepšie pochopiť dôsledky spojené so spracovaním ich údajov a oprávnia ich kontrolovať takéto spracovanie intuitívnym a efektívnym spôsobom, “vysvetľuje webová stránka projektu. Vedci napríklad skúmajú myšlienku pridať do aplikácie „nudges“ alebo upozornenia, ktoré používateľov informujú o zdieľaných údajoch.

Ako poznámku pod čiarou: vedeli ste, že koncepcia siete inteligentných zariadení bola prediskutovaná už v roku 1982, pričom upravený automat Coca-Cola na Carnegie Mellon University sa stal prvým zariadením pripojeným na internet. Dokázala nahlásiť svoj inventár a to, či novo naložené nápoje boli studené alebo nie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me