Technické spoločnosti používajú údaje na pomoc v boji proti koronavírusu VPNoverview.com

Niekoľko veľkých technologických spoločností, ako sú Google a Facebook, oznámili, že chcú pomôcť v boji proti koronavírusu. Spoločnosti zhromaždili veľa informácií o svojich používateľoch a dúfajú, že ich využijú. Chcú pomôcť organizáciám pochopiť, ako a v akom rozsahu sa vírus šíri. Spoločnosti boli podrobené rozsiahlej kontrole zhromažďovania všetkých týchto údajov o svojich používateľoch. Mohli by si myslieť, že by to ľudí mohlo zmeniť.


Veľké dáta a ochrana osobných údajov

Musíme si uvedomiť, že kedykoľvek ideme online, ukladajú sa informácie o našom správaní. Mnoho veľkých spoločností, ako sú Google a Facebook, zhromažďujú najrôznejšie informácie o svojich používateľoch. Všetky tieto údaje sa napríklad skenujú, aby inzerentom pomohli ukázať vám iba veci, ktoré sú pre vás relevantné.

V tejto dobe vidíme vyvíjané mnoho nových aplikácií, ktoré sledujú koronavírusy. Tieto aplikácie chcú o vás vedieť veľa osobných údajov a niektoré z nich nezohľadňujú bezpečnosť vašich súkromných údajov. Za posledný týždeň veľké dátové spoločnosti uviedli, že informácie, ktoré zhromaždili, využijú na pomoc v boji proti vírusu. Musíme si však byť vedomí toho, čo to znamená pre naše súkromie a bezpečnosť.

Databáza Google uvedená do používania

V piatok spoločnosť Google zverejnila údaje, ktoré ukazujú pohyb ľudí v oblastiach zasiahnutých koronavírusom. Ako získajú tieto informácie? Každý, kto používa spoločnosť Google alebo ktorúkoľvek z ich aplikácií, má možnosť zdieľať svoju históriu polohy so spoločnosťou. Mnoho ľudí sa z toho odhlási, pretože nechcú sledovať ich pohyby. Ale pre ľudí, ktorí to neurobia, to znamená, že Google sa môže prihlásiť kamkoľvek.

Spoločnosť vydala správy o 131 krajinách s názvom Covid-19 Mobility Reports. V týchto správach sa pohyb osôb počas blokovania porovnával s pohybmi mimo blokovania. Spoločnosť Google sa rozhodla tieto informácie nielen sprístupniť orgánom, ale aj verejnosti. Tvrdia, že chcú byť čo najtransparentnejšie v zdieľanom obsahu, pretože boli dlho súčasťou diskusie o súkromí. Táto diskusia sa za posledné týždne opäť ožila. Vzniká niekoľko aplikácií na sledovanie korónov, ktoré neocenujú súkromie používateľov..

Ochrana osobných údajov a bezpečnosť

Google uviedol, že prijal opatrenia na zabezpečenie toho, aby jednotlivci nemohli byť identifikovaní prostredníctvom správ. Tento typ zhromažďovania údajov sa môže ľahko cítiť ako dohľad nad ľuďmi, takže musia byť veľmi opatrní. Yves-Alexandre de Montjoye, akademik z výpočtovej skupiny na ochranu osobných údajov v Londýne, uviedol, že spoločnosť Google podnikla dobré kroky na zníženie rizika ohrozenia súkromia. Požiadal tiež, aby spoločnosť poskytla viac podrobností o technickej stránke vecí. To môže pomôcť externým výskumným pracovníkom zabezpečiť, aby skutočne chránili súkromie ľudí.

Tieto správy si môže zobraziť ktokoľvek, pretože boli zverejnené. Vo väčšine prehľadov môžete vyhľadať ďalšie regionálne údaje. Spoločnosť Google vám poskytne súbory PDF so zhromaždenými údajmi po výbere oblasti, o ktorej chcete získať informácie. Týmto spôsobom nemusíte zostať online, aby ste k nemu mali prístup, a môže sa preniesť do poľa.

Facebook Nasleduje v stopách Google

Facebook tiež zdieľal údaje o polohe s výskumníkmi v niekoľkých krajinách. Na rozdiel od spoločnosti Google to však nezverejnili. Údaje sú k dispozícii iba prostredníctvom služby Data for Good. Tento program sa začal v roku 2017 a sú prístupné iba univerzitám a neziskovým organizáciám. Spoločnosť sa teraz rozhodla rozšíriť tento program. Poskytne tri nové mapy na predpovedanie, kde sa vírus rozšíri, a tiež ukáže, či ľudia zostávajú doma. Údaje pre tieto informácie sa zhromažďujú v aplikácii Facebook.

Aplikácia Facebook teraz zobrazí kontextové okno pre niektorých používateľov v USA, ktoré ich žiada, aby vyplnili prieskum o príznakoch choroby. Tento prieskum bol vytvorený epidemiologickým centrom Delphi University Carnegie Mellon University. Je súčasťou nového projektu mapovania príznakov, ktorý pomôže predpovedať, kde vírus zasiahne ďalšie a kde sú potrebné lekárske zdroje. Vedci tvrdia, že „nezdieľajú individuálne odpovede prieskumu s Facebookom a Facebook nebude zdieľať informácie o tom, kto ste s výskumníkmi.“

Je to užitočné?

Veľké spoločnosti sa počas tohto obdobia snažia urobiť maximum, aby mohli pomôcť. Vidíme, ako továrne reštrukturalizujú svoje výrobné linky na výrobu ventilátorov a tvárových masiek. Zdieľanie údajov o polohe však tiež pomáha zdravotníckym organizáciám. Teraz vedia, kde ľudia bývajú doma a kde nie sú. To znamená, že môžu byť vo svojich správach pre ľudí lepšie zacielení. Dúfajme, že tieto informácie môžu skutočne pomôcť pri mapovaní cesty choroby, aby sa zachránilo viac životov.

Jediným rizikom, ktoré s tým súvisí, je to, že tento pozitívny obrat pri zhromažďovaní súkromných údajov môže vrátiť späť časť práce, ktorú obhajcovia v oblasti ochrany súkromia online vykonali. Debata bola dosť vzrušená a ľudia sa obávali toho, čo sa deje s ich informáciami. Teraz, keď sa zobrazia výhody tohto zhromažďovania údajov, môže to viesť k menšiemu odporu spoločností.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me