Online údaje o teste DNA zraniteľné pre genetické hackovanie VPNoverview.com

Priame spotrebiteľské genetické testovacie služby typu GEDmatch, MyHeritage a FamilyTreeDNA, do ktorých môžu používatelia nahrávať svoje údaje o DNA napríklad, aby našli príbuzných, sú náchylní na „genetické hackovanie“. Toto varovanie pochádza od dvoch výskumných skupín, Michaela Edgeho a Grahama Coopa, z Kalifornskej univerzity v Davise, ako aj od Petra Ney et al., Ktorí zastupujú Washingtonskú univerzitu..


Genetické testovanie prosperujúceho podnikania

Domáce testovacie súpravy DNA sa stali nesmierne populárne. Väčšina ľudí považuje za príťažlivé zistiť viac o svojich predkoch a genealogických vzťahoch alebo odhadnúť ich etnický mix. Navyše, testy DNA priamo na zákazníka sa v súčasnosti dajú ľahko vykonať z pohodlia domova človeka a za dostupnú cenu. Nie je preto divu, že genetické testovanie je prosperujúcim podnikom.

Po rokoch, keď sa stali viac špecializovanými produktmi, sa domáce testovacie súpravy DNA definitívne dostali do hlavného prúdu. Odhaduje sa, že globálny trh s testovaním DNA vrátane zdravotnej starostlivosti a rýchleho testovania DNA porastie z približne 2 miliárd dolárov v roku 2018 na 22 miliárd dolárov v roku 2024. Každý rok mnoho miliónov ľudí absolvuje genetické testy na iné účely ako na lekárske účely, ako sú napr. genetické testovanie pôvodu.

Veľa nahraných údajov

Väčšina domácich testovacích súprav DNA sa dodáva s jednoduchým dotazníkom, pokynmi na odber vzorky DNA, návodom, ako zaregistrovať testovaciu súpravu DNA a vrátiť ju spoločnosti, a stručným vysvetlením toho, čo možno očakávať z hľadiska výsledkov. Pri odosielaní testovacej súpravy sa neuvádzajú žiadne mená. Výsledky doručené poštou sú tiež anonymné, aby chránili súkromie osoby.

Niektoré služby genetických testov priamo pre spotrebiteľa však umožňujú ľuďom vkladať genetické informácie, aby zistili viac o svojej rodinnej histórii a napríklad našli príbuzných. Takéto databázy používajú vlády aj na sledovanie zločincov prostredníctvom zápasov DNA.

Do týchto databáz sa často s výslovným alebo implicitným súhlasom vkladajú celé mená príbuzných a niekedy aj kontaktné údaje. V roku 2019 sa do databáz piatich najväčších spoločností prihlásilo vyše 26 miliónov ľudí.

Informácie zraniteľné pre hackerov

Vedci Michael Edge a Graham Coop z Kalifornskej univerzity v Davise vo svojej práci uvádzajú, že tieto údaje sú citlivé na hackerov. Tento problém sa netýka komerčných spoločností zaoberajúcich sa sekvenovaním DNA, kde používatelia musia predkladať sliny, aby získali prístup k svojim genetickým údajom. Na druhej strane pri verejných databázach sú tieto zraniteľné miesta početné.

“Dokonca aj niekto s malými odbornými znalosťami v oblasti genetiky a výpočtovej techniky by mohol navrhnúť a nahrať sekvencie DNA, ktoré extrahujú oveľa viac informácií z databázy ako iba genealogické údaje.”

Útočník by tak mohol získať genetické informácie od ľudí v databáze alebo identifikovať ľudí, ktorí majú špecifické genetické vlastnosti, napríklad náchylnosť na Alzheimerovu chorobu. „Ľudia majú tiež tendenciu poskytovať oveľa viac informácií, ako si uvedomujú, keď odovzdávajú údaje na verejne prístupné stránky. A na rozdiel od informácií o kreditných kartách nemôže človek jednoducho zrušiť svoj starý genóm a získať nový, “dodal Graham Coop..

Peter Ney a kol. z Počítačovej vedy Paula G. Allena & Engineering, University of Washington uviedla: „Bezpečnosť je pre internetové spoločnosti v každom odvetví zložitý problém a genetická genealógia sa nelíši. Výber zdieľania údajov je na osobnom rozhodnutí a kedykoľvek si používatelia vymenia údaje, vždy existuje potenciálne riziko problémov s bezpečnosťou údajov. “

Služby genetického testovania na objasnenie zraniteľností

Obe výskumné skupiny zdieľali svoje informácie s poprednými genetickými testovacími službami a ponúkli potenciálne protiopatrenia. „Chceli by sme, aby služby objasnili svoje zraniteľné miesta a spôsob ich riešenia,“ dodal Graham Coop.

„Máme niekoľko odporúčaní pre genetické genealogické služby,“ uviedol Peter Ney. „Tieto návrhy nie sú určené na to, aby boli komplexné, nevyhnutné alebo dostatočné pre bezpečnosť. Tieto odporúčania sú skôr východiskovým bodom pre premýšľanie o návrhu bezpečného systému. Podporujeme ďalší výskum v oblasti navrhovania bezpečných služieb genetickej genealogie. “

Doteraz mali vedci zmiešanú odpoveď.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me