Nová aplikácia na rozpoznávanie tvárí Clearview spája tváre s obrázkami na internete VPNoverview.com

Malý úvod, Clearview AI, navrhol priekopnícku aplikáciu na rozpoznávanie tváre. Zodpovedá nahraným fotografiám ľudí obrázkom tejto osoby z internetu. V súčasnosti túto aplikáciu používajú najmä orgány činné v trestnom konaní.


Ľudia za aplikáciou Clearview

Aplikácia Clearview rozpoznávania tváre bola vyvinutá 31-ročným austrálskym vývojárom a jednorazovým modelom s názvom Hoan Ton-That. Ton-That vyrastal v Austrálii so svojou vietnamskou rodinou a do 19 rokov sa presťahoval do USA.

Tam sa stretol s Richardom Schwartzom, 61 rokov, spoluzakladateľom spoločnosti Clearview AI. Schwartz bol asistentom Rudyho Giulianiho, keď bol starostom New Yorku, a tak má mnoho dôležitých kontaktov. Obaja sa stretli v roku 2016 a čoskoro sa rozhodli spoločne podnikať v oblasti rozpoznávania tváre. Ton-That vyvinul aplikáciu a Schwartz využil svoje kontakty na vyvolanie komerčného záujmu.

Až do funkcie Clearview bola spoločnosť Ton-That najlepšie známa pre vývoj aplikácie, ktorá ľuďom umožňuje dať účes a farbu Donalda Trumpa na svoje vlastné fotografie. Vyvinul tiež program na zdieľanie fotografií, ktorý sa neodštartoval.

Na druhej strane, spoločnosť Clearview sa stala veľmi populárnou v amerických donucovacích agentúrach. Aplikáciu rozpoznávania tváre používajú na identifikáciu a sledovanie podozrivých osôb. Spoločnosť tiež poskytla licenciu na rozpoznávanie tvárí niekoľkým spoločnostiam z bezpečnostných dôvodov. Spoločnosť Clearview AI však tvrdí, že neplánuje sprístupnenie aplikácie širokej verejnosti, pretože „vždy bude komunita zlých ľudí, ktorí ju zneužijú“.

Ako funguje Clearview?

Clearview je ľahko použiteľná a relatívne lacná aplikácia na rozpoznávanie tváre. Jeho chrbtica je databáza obsahujúca viac ako tri miliardy obrázkov a videí. Clearview AI hovorí, že zoškrabal obrázky a videá zo stránok sociálnych médií, ako sú Facebook, Venmo a YouTube, a zo stránok zamestnanosti..

Scraping Images

Scraping images je proces sťahovania veľkého množstva obrázkov z webových stránok. Zástupcovia spoločností, z ktorých Clearview AI zoškrabal obrázky a video, uviedli, že ich politiky takéto škrabanie zakazujú.

Podľa Ton-That však Clearview AI používa iba verejne dostupné obrázky. Ak používatelia obmedzia svoje nastavenia ochrany osobných údajov na svojich účtoch v sociálnych sieťach, tieto fotografie sa nezmažú. Napríklad, ak používatelia zmenia svoje nastavenia ochrany osobných údajov na Facebooku, aby sa vyhľadávacie nástroje nemohli prepojiť so svojimi profilmi, tieto fotografie nebudú zahrnuté do databázy.

Bohužiaľ, ak už boli fotografie zoškrabané, je už neskoro. Aplikácia Clearview AI uchováva všetky obrázky, ktoré bola zoškrabaná, aj keď sú neskôr odstránené z profilu používateľa. Ton-That však uviedla, že sa snaží poskytnúť ľuďom spôsob, ako požiadať o odstránenie ich fotografií z databázy Clearview.

Systém rozpoznávania tváre spoločnosti Clearview

Clearview AI zdokonalil algoritmus AI na rozpoznávanie tváre spoliehaním sa na informácie získané z akademických prác.

Aplikácia Clearview AI prevádza zoškrabané obrázky do matematických vzorcov alebo vektorov na základe geometrie tváre, ako je napríklad vzdialenosť očí jednotlivca. Potom systém zoskupí všetky fotografie s podobnými vektormi do „štvrtí“.

Keď používateľ odovzdá fotografiu na porovnanie, Clearview prehľadá databázu a načíta verejné fotografie zodpovedajúcej osoby spolu s odkazmi, z ktorých boli fotografie odvodené. Podľa denníka New York Times „Systém… ide omnoho ďalej, než kedy kedy postavila vláda USA alebo obri Silicon Valley.“

Spoločnosť Clearview obnovuje súkromie týkajúce sa softvéru na rozpoznávanie tváre v okolí

Vždy existovali obavy týkajúce sa používania technológie, ktorá identifikuje ľudí na základe tvárí kvôli strate súkromia a možnému zneužitiu technológie. Ako uviedol Eric Golman, spolu-riaditeľ Inštitútu právnych predpisov o vysokých technológiách na univerzite v Santa Clare: „Možnosti zbrane sú nekonečné. Predstavte si nečestného úradníka činného v trestnom konaní, ktorý chce prenasledovať potenciálnych romantických partnerov alebo zahraničnú vládu, pomocou ktorej sa vykopávajú tajomstvá o ľuďoch, aby ich vydierali alebo uväznili “.

Takéto systémy navyše vyvolávajú obavy, pretože nie sú 100% presné. Ton-To pripúšťa, že Clearview je iba asi 75% presný. Podľa Ton-That aplikácia nefunguje vždy, pretože fotografie v databáze sa robia na úrovni očí. Materiál, ktorý polícia odovzdáva, je však z bezpečnostných kamier namontovaných zvyčajne na strope alebo vysoko na stenách.

Aplikácia Clearview Face Recognition však za posledný rok začala používať viac ako 600 orgánov činných v trestnom konaní. Bolo to predtým, ako sa verejnosť dozvedela o existencii aplikácie a začala namietať z dôvodu ochrany osobných údajov.

Americkí príslušníci orgánov činných v trestnom konaní, ktorí používajú aplikáciu, pripustili, že majú len obmedzené vedomosti o tom, ako Clearview funguje. Napriek tomu úspešne použili aplikáciu na riešenie krádeží, krádeží identity, podvodov s kreditnými kartami, vrážd a prípadov sexuálneho zneužívania detí..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me