Medzinárodné zásahy proti spywaru IM RAT VPNoverview.com

Muž zo Spojeného kráľovstva bol včera uväznený v rámci medzinárodnej operácie proti zákroku proti trójskym konám vzdialeného prístupu (RAT). RAT Spyware preberá úplnú kontrolu nad počítačmi obetí, aby ukradli osobné údaje, prihlasovacie údaje a videozáznamy.


Operácia na vypnutie spywaru IM RAT

V júni 2019 sa začala medzinárodná koordinovaná operácia s cieľom vypnúť okamžitý monitor RAT (IM). Operácia vyvrcholila minulý týždeň útokmi v Austrálii, Kolumbii, Českej republike, Holandsku, Poľsku, Španielsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve. Zamerala sa na predajcov aj používateľov IM RAT.

Operáciu viedla austrálska federálna polícia a medzinárodne ju koordinoval Europol. Podľa Europolu bolo zatknutých približne 13 najplodnejších používateľov RAT a bolo zadržaných 430 zariadení.

Predpokladá sa, že spyware RAT sa používa v 124 krajinách a predáva sa viac ako 14 500 kupujúcim. Bolo to veľmi populárne, pretože sa ľahko používalo, pričom kupujúci nemuseli byť na jeho používanie technicky zdatní. Okrem toho mala relatívne nízku predajnú cenu len 25 USD.

Počet obetí sa považuje za desiatky tisíc. Vyšetrovatelia už našli dôkazy o ukradnutých osobných údajoch, heslách, súkromných fotografiách a videozáznamoch.

Koordinovaná operácia teraz ukončila dostupnosť IM RAT. Navyše spyware IM RAT už nemôžu používať tí, ktorí ho už kúpili.

Páchateľ zatknutý vo Veľkej Británii

Vo Veľkej Británii bolo vydaných 21 príkazov na prehliadku, čo viedlo k zatknutiu deviatich osôb a k vymáhaniu 100 položiek.

V rámci operácie vo Veľkej Británii bol včera zatknutý muž Merseyside Scott Cowley a odsúdený na dva roky väzenia. Infikoval počítače nevinných obetí pomocou IM RAT, aby prevzal kontrolu nad svojimi webkamierami a sledoval ich.

Zatknutí dôstojníci našli v Cowleyho počítači niekoľko priečinkov obsahujúcich záznamy jeho obetí. Priečinky zrejme obsahovali obrázky a videá žien, ktoré sa vyzliekali a počas intímnych okamihov, vrátane sexu.

Polícia nemala problém s vystopovaním Cowleyho, keď údajne kúpil spyware RAT pomocou účtu PayPal prepojeného s jeho skutočným menom a e-mailovou adresou. Stuart Mills, obranca Cowley, povedal: „… je prekvapujúce, že je tak voľne k dispozícii na predaj a kúpu, pretože tu nedošlo k žiadnej sofistikácii – bol zakúpený pomocou účtu PayPal tohto obžalovaného a bol ľahko identifikovateľný.“ Dodal: „Samotný obžalovaný nie je mimoriadne sofistikovaný človek.“

Čo je to RAT?

Trojan pre vzdialený prístup (RAT) je malware, ktorý hackerom umožňuje sledovať a kontrolovať počítač alebo sieť obete. Funguje to ako legitímne programy vzdialeného prístupu, ktoré sa často používajú pri technickej podpore, aby pomohli zákazníkom pri riešení problémov s počítačom.

Zatiaľ čo legitímne programy vzdialeného prístupu sa používajú na technickú podporu a zdieľanie súborov, RAT sa používajú na špionáž, únos počítačov a krádež dôverných informácií..

Hodnoty RAT sa zvyčajne sťahujú pomocou programu, ktorý požaduje obeť, alebo sa posielajú ako príloha k e-mailu. Je ťažké ich zistiť, pretože nespomalujú infikovaný počítač. Nezobrazujú sa ani v zoznamoch programov alebo úloh spustených v počítači. Pokiaľ sa hacker nedá preč odstránením súborov alebo presunutím kurzora po obrazovke, obete by mohli byť RAT nakazené celé roky bez toho, aby si to všimli..

Aký je účel RAT?

RAT poskytujú hackerom administratívny prístup k infikovaným počítačom. Hackeri tak mohli vymazať počítač obete alebo vykonať nezákonné akcie online v mene obete. Mohli by ukradnúť informácie, ako sú prihlasovacie údaje a online bankový účet alebo podrobnosti o sociálnom zabezpečení. Hacker by tiež mohol použiť RAT na prevzatie kontroly nad počítačom obete a urobiť z neho súčasť botnetu.

RAT používané na špionáž sa navyše stávajú čoraz obľúbenejšími. Prevezmú kontrolu nad webovými kamerami obetí a výsledné videá alebo obrázky použijú na vydieranie alebo na iné nesprávne účely. Niektoré RAT dokonca neaktivujú smerové svetlo webkamery, takže obete nevedeli, že ich sledujú.

Vyhnite sa spywaru RAT

Verejnosť a podniky môžu nasledovať jednoduché kroky, aby sa pomohli chrániť pred spywarom RAT. Tieto kroky zahŕňajú:

  • Inštalácia a udržiavanie aktualizovaného účinného antivírusového softvéru
  • Vyhýbajte sa sťahovaniu programov alebo aplikácií, ktoré nie sú z dôveryhodného zdroja
  • Starostlivosť pred kliknutím na odkazy v e-mailoch – môže to byť phishing
  • Starostlivosť pred otvorením príloh e-mailov, aj keď sa zdá, že pochádzajú od známych osôb
  • Vyhýbanie sa podozrivým webovým stránkam
  • Zakrytie webových kamier, keď sa nepoužívajú, či už ide o zabudované alebo pripájacie zariadenie
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me