Kvantové výpočty považované za hrozbu pre kybernetickú bezpečnosť VPNoverview.com

Preteky medzi Spojenými štátmi a Čínou o kvantovú nadradenosť pokračujú. Príchod kvantového výpočtu však hrozí zničením súčasných systémov kybernetickej bezpečnosti a zastaraním súčasných šifrovacích techník. Týmto sú ohrozené všetky informácie, ktoré sú v súčasnosti chránené súčasnými kryptografickými technikami.


Závod je zapnutý

Kvantové výpočty majú potenciál riešiť problémy, ktoré klasické počítače nedokážu vyriešiť. Je vnímaná ako ďalšia technologická hranica, ktorá zmení svet. Úsilie o kvantové nadradenie výpočtovej techniky nie je iba rasou medzi Čínou a Spojenými štátmi. Ostatné krajiny ako Európa, Austrália a Kanada to považujú za geopolitickú prioritu.

Výhoda spočívajúca v tom, že prvý počítač je zastaraný, by bol obrovský. Víťazovi tohto kybernetického závodu by sa poskytli ekonomické, vojenské a verejné zdravie. Kvantové výpočty by sa mohli použiť na optimalizáciu modelov zmeny klímy a predpovede počasia. Mohlo by sa tiež použiť na dosiahnutie rýchlejšej dodávky výrobkov a zníženie nákladov na vyrobené výrobky.

Aj keď pokroky v oblasti výpočtovej techniky, ako napríklad kvantové výpočty, sa môžu meniť v živote, prichádza potreba porovnateľného pokroku v kybernetickej bezpečnosti..

Hrozba kvantovej práce na kybernetickej bezpečnosti

Hlavným cieľom kybernetickej bezpečnosti je predchádzať narušeniu údajov a zachovať integritu údajov pomocou kryptografie s verejným kľúčom. Očakávaná výpočtová sila kvantových počítačov sa však očakáva, že v priebehu dní alebo hodín bude schopná narušiť ktorýkoľvek z najmodernejších šifrovacích systémov v súčasnosti..

Kvantová technológia sa preto považuje za vážne bezpečnostné riziko pre spoločnosti aj jednotlivcov. Takáto moc v rukách počítačových zločincov by ohrozila osobné a finančné informácie uložené na pevných diskoch alebo v cloude. Výmena informácií, ku ktorej dôjde napríklad pri nákupoch online alebo pri vzdialenom prístupe k pracovným e-mailom, už nebude zabezpečená.

Všetky ohrozené údaje

Všetky údaje by mohli byť napadnuté počítačovými zločincami alebo inými škodlivými činiteľmi. Súkromné ​​údaje, bankové a zdravotné záznamy, ako aj vojenské a štátne tajomstvá by mohli byť všetci ohrození. Globálne finančné trhy a tajné vládne spravodajské informácie by už neboli bezpečné.

Okrem toho nie sú súčasné techniky šifrovania v postkvantovom svete bezpečné, ale nie sú bezpečné ani súčasné šifrované údaje. „Útočník môže dnes zaznamenať našu bezpečnú komunikáciu a o niekoľko rokov ju prerušiť pomocou kvantového počítača. Stratia sa všetky súčasné tajomstvá, “hovorí Tanja Lange, profesorka kryptologie na Eindhoven University of Technology, Holandsko.

Podľa Langa už existuje kvantový algoritmus, ktorý môže narušiť všetky kryptografické techniky, ktoré sa v súčasnosti používajú na zabezpečenie pripojení na internete. Všetko, čo je potrebné, je očakávaná počítačová sila kvantových počítačov, aby všetky svetové údaje boli na milosrdenstvo škodlivých hercov..

Čo sa stalo, aby sa zabránilo tejto hrozbe

Vzhľadom na túto hrozbu spoločnosti už požadujú riešenia, hoci kvantové výpočty sú stále len v experimentálnej fáze. V reakcii na to Európska komisia poskytla výskumné konzorcium s názvom PQCRYPTO s finančnými prostriedkami vo výške 3,9 milióna EUR. Konzorcium vedené Langeom má za úlohu vyvíjať nové kryptografické techniky, ktoré budú zabezpečené v postkvantovom svete..

Súkromné ​​podniky ako IBM, Google a Microsoft tiež uskutočňujú výskum s cieľom navrhnúť kryptografické technológie odolné voči kvantovým útokom. Výskum kvantových bezpečných šifrovacích algoritmov sa považuje za rozhodujúci pre prípravu toho, čo sa nazýva „techpocalypse“..

Miesto VPN v post-kvantovom svete

Riešenia kybernetickej bezpečnosti pre spotrebiteľov a podniky sa v súčasnosti spoliehajú na ďalšiu vrstvu ochrany vo veľkej miere na virtuálnych súkromných sieťach (VPN). Na zabezpečenie bezpečnosti online používajú siete VPN kryptografiu na vytvorenie bezpečného tunela medzi používateľom a internetom.

S príchodom počítačov schopných rozlúštiť súčasné kryptografické techniky však hrozí, že sa technológia VPN stane zastaranou, ak sa nebude vyvíjať, aby udržala tempo..

Preto sa už vynakladá úsilie na prípravu VPN pre postkvantový svet. Spoločnosť Microsoft napríklad začala projekt NIST Post Quantum, ktorý skúma kombináciu softvéru OpenVPN s postkvantovo odolnou kryptografiou..

VPN sú tiež považované za možné krátkodobé riešenia v post-kvantovom svete na ochranu aplikácií, ktoré nie sú kvantovo pripravené. Pretože siete VPN umožňujú spustenie aplikácií v nich, siete VPN zabezpečené post-kvantovou kryptografiou by sa mohli použiť v post-kvantovom svete na spustenie aplikácií, ktoré ešte nie sú kvantovo pripravené.

Ako ďaleko je kvantové počítanie

Kvantové počítače sú v súčasnosti veľmi citlivé na rušenie zvukom, teplotou a vibráciami. Vďaka tomu sú veľmi nestabilní a obmedzuje ich výpočtový výkon, takže ich nie sú o nič lepšie ako súčasné počítače.

Niektorí predsa len predpovedali, že prvý komerčný kvantový počítač by mohol prísť už v roku 2022. Zdá sa, že pre väčšinu je to nereálne. Väčšina teoretikov očakáva, že kvantová technológia sa do roku 2025 stane plne rozvinutou technológiou.

V súlade s tým sa očakáva, že to bude trvať asi 10 rokov, kým bude fungovať dostatočne výkonný a stabilný kvantový počítač, ktorý môže zlomiť dnešnú kryptografiu verejného kľúča, a preto bude zastaraná..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map