Aplikácie Corona: Takto sa krajiny zaoberajú ochranou súkromia (v časoch Covid-19) | VPNoverview.com

Vlády na celom svete hľadajú spôsob, ako získať kontrolu nad ohniskom nákazy Covid-19. Mnoho krajín sa rozhodlo, že v boji proti tomuto vírusu chcú využívať technológie a aplikácie. Niektoré už takéto aplikácie vyvíjajú alebo ich už implementovali. Tento článok bude diskutovať o tom, čo tieto krajiny urobili v boji proti koronavírusu. Ako fungujú niektoré z aplikácií a aké obavy máme o nich? Pri vývoji sledovacej aplikácie sa tiež zameria na dostupné možnosti. O súvisiacich rizikách sme sa tiež rozprávali s niekoľkými odborníkmi na bezpečnosť a ochranu súkromia.


Medzinárodné skúsenosti  

Vlády na celom svete sa spoliehajú na aplikácie, ktoré bojujú proti koronavírusu. V tejto časti budeme diskutovať o tom, aké aplikácie používajú, ako fungujú a ako boli vyskúšané. Najdôležitejšie zistenia boli zhrnuté v nasledujúcej tabuľke. Pod nimi sa nachádza podrobnejšia analýza všetkých krajín.

Krajina
Technika sledovania
podrobnosti
NemeckoSmartband alebo smartwatch v kombinácii s aplikáciouSmartband registruje údaje, ako sú srdcová frekvencia, telesná teplota, krvný tlak a spánok, takže dokáže rozpoznať príznaky koróny. Aplikácia, ktorá je podobným inštitútom ako CDC v USA, pošle tieto informácie inštitútu Robert Koch. Vychádza z dobrovoľnej účasti. Zatiaľ je celková účasť v krajine nízka.
BelgickoAplikácia BluetoothAplikácia, ktorá registruje pohyb osôb, bude spustená čoskoro. Zaznamená to, kam idete, kedy ste tam a s kým ste boli v kontakte. Vláda chce pomocou aplikácie mapovať infekcie a informovať ľudí, ktorí boli v kontakte s niekým infikovaným vírusom.
švajčiarskoAnalýza poskytovateľa mobilných dátových telefónovŠvajčiarska vláda získala prístup k údajom na účely analýzy uloženým jedným z hlavných poskytovateľov telefónnych služieb v krajine. Vláda chce zmapovať hnutie ľudí s cieľom určiť, ako spomaliť šírenie vírusu.
Spojené kráľovstvoAplikácia BluetoothVláda Spojeného kráľovstva plánuje v najbližších týždňoch spustiť aplikáciu na sledovanie kontaktov. Bude informovať ľudí, ktorí boli v kontakte s niekým infikovaným vírusom. Britské médiá tvrdia, že aplikácia bude využívať aj Bluetooth a prípadne aj GPS.
ÍrskoAplikácia BluetoothÍrska vláda čoskoro spustí aplikáciu. Bude informovať ľudí, ktorí boli v kontakte s niekým infikovaným vírusom. Účasť bude dobrovoľná.
IslandAplikácia založená na GPSÚčastníci dobrovoľne stiahnu aplikáciu. Svoju polohu zaregistruje prostredníctvom systému GPS a tieto údaje sa uložia lokálne v telefóne používateľa. Po infikovaní účastníka tieto informácie zaregistruje do aplikácie. Vládny tím pre sledovanie kontaktov potom bude analyzovať pohyby tejto osoby a mapovať možné infekcie.
DánskoŽiadne aplikácie, iba blokovanieDánsko neinvestovalo do vývoja alebo používania aplikácie, ale rozhodlo sa vykonať prísne blokovanie. Šírenie vírusu sa zdá byť v krajine pod kontrolou, takže opatrenia na zablokovanie sa zmiernia v polovici apríla. Napríklad školy sa znova otvoria.
TalianskoŽiadna aplikácia na sledovanie kontaktov, ale aplikácia na udržiavanie kontaktu s odborníkmi v zdravotníctveĽudia môžu dobrovoľne zaregistrovať svoje príznaky v aplikácii a môžu sa spojiť s lekárskymi profesionálmi. Šírenie vírusu je možné mapovať na základe informácií, ktoré ľudia do aplikácie kŕmia. Týmto spôsobom môžu orgány v prípade potreby zasiahnuť. Ľudia môžu tiež volať na tiesňové služby v aplikácii.
španielskoRôzne aplikácie a sledovanie 40 miliónov španielskych telefónovŠpanielsko vyvinulo alebo vyvíja niekoľko aplikácií, prostredníctvom ktorých sa zhromažďujú údaje o zdraví ľudí. Ľudia registrujú svoje príznaky, ktoré súvisia s údajmi o ich polohe. Vláda uviedla, že nemonitorujú španielskych občanov, aby zistili, či dodržiavajú prijaté opatrenia, ale aby zmapovali šírenie vírusu. Vláda tiež sleduje viac ako 40 miliónov smartfónov pre štúdiu Covid-19. Ľudské pohyby sú registrované prostredníctvom systému GPS, aby bolo možné doladiť medziregionálne opatrenia. Vláda uviedla, že všetky údaje boli anonymizované.
FrancúzskoAplikácia Bluetooth na vyhľadávanie a aps, aby zostali v kontakte s odborníkmi v zdravotníctveFrancúzsko chce bojovať s pandémiou pomocou aplikácie, ktorá sa stále vyvíja. Presné podrobnosti o tom, čo bude aplikácia robiť, zatiaľ nie sú k dispozícii. Úrady uviedli, že ich aplikácia bude využívať technológiu Bluetooth. Existujú však obavy týkajúce sa nedostatkov v aplikácii. Tajomník pre digitálne záležitosti preto uviedol, že sa môžu rozhodnúť, že aplikáciu nakoniec nespustia. Pri vývoji aplikácie bude hlavným problémom súkromie a francúzske orgány na to budú dohliadať. Vláda okrem toho nabáda ľudí, aby sťahovali aplikácie, ktoré poskytujú základné lekárske rady.
RakúskoAplikácia BluetoothTáto aplikácia sa pripája k iným telefónom cez Bluetooth. To sa stane, keď dvaja používatelia strávia viac ako 15 minút, pričom každý je vzdialený menej ako 6 stôp. Keď sa osoba nakazí vírusom, môže to oznámiť komukoľvek, s kým bola v kontakte za posledných 54 hodín. Aplikácia upozorní každého, kto nadviazal spojenie s telefónom cez Bluetooth. Aplikácia potrebuje prístup k mikrofónu telefónu, aby mohla vysielať ultrazvukové zvuky na určenie vzdialenosti medzi zariadeniami.
PoľskoKaranténna aplikácia založená na selfiesTáto aplikácia nepoužíva Bluetooth ani GPS, ale používa autoportrét. Koncepcia spočíva v tom, že ľudia musia dokázať, že zostávajú doma, a to poslaním selfies na oddelenie pre digitálne záležitosti. Aplikácia používa softvér na rozpoznávanie tváre na určenie, či daná osoba skutočne je tým, o ktorej tvrdí, že je. Aplikácia tiež vyhľadá, kde bola fotografia nasnímaná. Účastníci musia poslať selfie niekoľkokrát denne. Aplikácia náhodne odošle žiadosti o selfie a ak sa fotografia neuskutoční do 20 minút, bude o tom upovedomená polícia.
RuskoAplikácia, ktorá slúži ako digitálny vyhľadávač a tiež systém QRKremeľ spustil aplikáciu na sledovanie ľudí, ktorým bolo povedané, aby zostali doma. Aplikácia tak funguje ako vyhľadávač, aby zistila, či daná osoba dodržiava dané pokyny. Ak nie, môžu do nich vstúpiť orgány. Ruská vláda tiež pracuje na systéme, ktorý využíva QR kódy. Všetkým obyvateľom Moskvy, ktorí sa zaregistrovali online, sa pridelí QR kód. To sa dá použiť na identifikáciu, keď idete na ulicu. Úrady potom môžu skontrolovať, či má táto osoba dovolené byť mimo.
TureckoSledovanie mobilných telefónovPrezident Erdogan chce sledovať pohyb všetkých ľudí v krajine sledovaním mobilných telefónov. Ministerstvo komunikácií uviedlo, že chcú posielať správy alebo volať ľuďom, ktorí opúšťajú svoj dom. Turci, ktorí nedodržiavajú obmedzenia karantény, navštívi polícia a dostanú pokutu. Konkrétne plány vývoja takejto aplikácie zatiaľ neboli zverejnené.
Spojené štátyŽiadne aplikácie, ale zhromažďovanie údajov prostredníctvom mobilných telefónovCDC zbiera údaje o polohe prostredníctvom mobilných telefónov. Tieto informácie sa potom používajú na sledovanie pohybov ľudí. Google, Apple a Facebook pracujú na spôsoboch mapovania šírenia vírusu aj v USA (a mimo krajiny)..
ČínaKontaktujte aplikácie na sledovanie, hackovanie GPS, rozpoznávanie tváre a ďalšieČína sleduje pohyby ľudí rôznymi spôsobmi. Číňania môžu prinútiť sťahovať určité aplikácie. Funkcie sú začlenené do existujúcich aplikácií (ako Alipay a WeChat) na sledovanie ľudí. Ich práva a slobody možno odobrať na základe ich karanténneho stavu.
SingaporeAplikácia BluetoothSingapur používa aplikáciu, ktorá registruje kontakt cez Bluetooth. Tieto údaje sú šifrované a miestne uložené po dobu 21 dní. Každý, kto má aplikáciu a bol v kontakte s osobou, ktorá sa nakazí, bude informovaný.
Južná KóreaGPS sledovanie, bezpečnostné kamery, informácie o kreditných kartách, kontrolné body vo verejných priestorochJužná Kórea otvorila desiatky testovacích miest, kde sa ľudia môžu bezplatne testovať. Keď niekto testuje pozitívne údaje, údaje GPS, údaje o kreditných kartách a zábery zabezpečenia sa používajú na sledovanie krokov a upozornenie ľudí, s ktorými boli v kontakte. V tomto procese sa zdieľajú osobné údaje o infikovanej osobe.
IndiaAplikácia karantény pomocou selfiesTáto aplikácia žiada ľudí, aby poslali selfie doma niekoľkokrát denne. Používa sa na kontrolu, či osoba skutočne býva doma. Ak nie, orgány budú kontaktované s osobou.
TaiwanSledovanie GPS a smartfónovÚrady sa informujú, keď niekto, kto má byť v karanténe, opustí svoj dom. Vláda na tento účel používa údaje sledovania mobilných telefónov. Keď niekto zomrie alebo je vypnutý, môže počítať aj s návštevou polície.
Hong KongNáramky a aplikáciaV Hongkongu dostávajú ľudia náramky, ktoré sú pripojené k aplikácii. Tieto náramky sa používajú na zabezpečenie toho, aby ľudia zostali doma a neprerušovali karanténu.
AustráliaRôzne aplikácie využívajúce GPS a mobilné dátaMiestne vlády zaviedli rôzne aplikácie v Austrálii. Jednou z týchto aplikácií je Whispir vo Victorii. Táto aplikácia umožňuje vláde sledovať polohu pacientov Covid-19. Úrady môžu tiež pomocou aplikácie komunikovať s osobou prostredníctvom textovej správy. Aplikácia pomáha zaistiť, aby ľudia boli v karanténe. Ľudia, ktorým nehrozí pokuta vo výške 25 000 dolárov. Pokuta spoločnosti môže dosiahnuť až 100 000 dolárov.
Nový ZélandZatiaľ žiadna aplikácia, ale vyvíja aplikáciu na sledovanie kontaktovVyvíja sa aplikácia, ktorá bude môcť zmapovať kontakt. Nie je isté, či vláda túto aplikáciu skutočne použije. Vláda tiež uviedla, že má záujem o aplikáciu používanú v Singapure.
IzraelLokalizujte aplikáciu a analýzu smartphonu pre infikovaných jednotlivcovĽudia budú informovaní, keď boli v kontakte s infikovanou osobou za posledných 14 dní. O tomto kontakte dostanú údaje o čase a polohe, ale nebudú mu poskytnuté žiadne osobné údaje. Potom sa im oznámi, že sa musia samokarantovať. Vláda prisľúbila, že s ministerstvom zdravotníctva nebude zdieľať žiadne údaje. Izraelská tajná služba môže analyzovať váš telefón, keď sa nakazí, aby mohli zistiť, s kým ste v kontakte. Títo ľudia potom môžu byť tiež v karanténe.
IránAplikácia, ktorá sa nájde pomocou GPSVšetkým iránskym občanom bola 3. marca 2020 odoslaná správa, v ktorej sa uvádza, že pred odchodom do nemocnice alebo zdravotného strediska si musia stiahnuť aplikáciu. Názov tejto aplikácie je AC19. Monitoruje polohu a určuje, kde sa používateľ nachádza. Používa tiež knižnicu Android na sledovanie pohybu, ktorý bežne používajú fitness aplikácie. V tweetu tajomníka IKT MJ Azariho Jahromiho sa uvádza, že viac ako 3,5 milióna ľudí už s vládou zdieľalo údaje o súkromí a polohe..
PakistanSledovanie mobilných telefónovNiekoľko pakistanských občanov prijalo 24. marca správu, v ktorej sa uvádza, že boli potenciálne v kontakte s pacientom Covid-19. Toto opatrenie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou implementované prostredníctvom metód zhromažďovania údajov o umiestnení bunky (CSLI) a záznamu podrobností o volaniach (CDR). Podrobnosti o miestach navštívených potvrdeným pacientom a čísla mobilných telefónov ľudí, ktorí tam boli súčasne, sa dajú zistiť pomocou analýzy CDS pomocou telefónnych záznamov pacienta..
ArgentínaAnalýza údajov o polohe zhromaždených tretími stranamiVeľká dátová spoločnosť Grandata vytvorila tepelnú mapu, aby ukázala, ktoré oblasti v Argentíne sa najlepšie prispôsobujú karanténnym opatreniam. Grandata použila anonymizovaný súbor údajov, ktorý zhromaždili aplikácie poskytujúce geolokačné údaje tretím stranám. Mapa ukazuje, či je osoba vzdialená viac ako yard od miesta, ktoré trávi väčšinu času. To nezohľadňuje sociálno-ekonomické súvislosti. Niektorí ľudia budú možno musieť míľať míle, aby sa dostali na najbližšie miesto, aby si kúpili jedlo alebo našli základné služby. Je to tiež dokonalý príklad toho, čo robí odvetvie využívajúce údaje. Používatelia nemusia vedieť, kde zdieľajú osobné informácie a ako sa zdieľajú s tretími stranami.
EkvádorSledovanie satelitov / sledovanie GPSVláda plánuje použiť satelitné sledovanie na zabezpečenie toho, aby ľudia dodržiavali karanténne opatrenia. Privacy International hovorí, že týmto opatrením môžu zabezpečiť, aby ľudia skutočne zostali doma.
BrazíliaSledovanie smartfónovNiektoré miestne vlády už sledujú smartfóny, aby skontrolovali, či Brazílčania dodržiavajú blokovanie. Vlády v celej Brazílii plánujú zaviesť systém, ktorý využíva geolokačné sledovanie, aby sa zabezpečilo, že blokovanie sa bude brať vážne. Systém vyvinula brazílska spoločnosť InLoco. Geotracks ľudí prostredníctvom mapy, ktorá nepoužíva GPS alebo majáky. InLoco tvrdí, že geotracking je 30-krát presnejší ako sledovanie pomocou GPS.
MarokoAplikácie na výmenu informáciíMarocká vláda používa dve aplikácie na boj proti Covid-19. Prvý bol vyvinutý startupom s názvom Dakibot. Spoločnosť zriadila chatbot, ktorý odpovedá na časté otázky týkajúce sa koronavírusu. Druhá aplikácia bola spustená ministerstvom zdravotníctva. Je zameraná na zdravotníckych odborníkov a môže sa použiť na rýchlu a jednoduchú výmenu informácií. Vláda dúfa, že to pomôže ľuďom účinnejšie bojovať proti koronavírusom.
Južná AfrikaAnalýza telekomunikačných údajovJuhoafrická tajomníčka pre komunikáciu Stella Ndabeni-Abrahamsová 24. marca informovala novinárov, že je dôležité pozrieť sa na jednotlivcov postihnutých vírusom, aby sme mohli pomôcť zdravotníckym pracovníkom. To je jediný spôsob, ako zistiť, koľko ľudí bolo infikovaných v určitej oblasti. Telekomunikačný priemysel súhlasil s analýzou používateľských údajov s cieľom pomôcť vláde dosiahnuť tento cieľ. Nie je jasné, akým spôsobom sa to presne stane.

Aplikácie v Európe

mapa sveta európa a rusko

Nemecko

Nemecko je jednou z krajín, kde koronavírusy tvrdo zasiahli. Vyskytlo sa viac ako 115 000 infekcií a viac ako 2 600 úmrtí. Nemecká vláda preto robí všetko pre to, aby zastavila šírenie vírusu. Nemecký inštitút Robert Koch (RKI), nemecký CDC, vyvinul aplikáciu s názvom Corona-Datenspende, ktorá má pomôcť dosiahnuť tento cieľ..

Na používanie aplikácie potrebujete smartphone a smartband alebo smartwatch, ktoré sa môžu pripojiť k Google Fit alebo Apple Health. S aplikáciou tiež pracujú zariadenia Garmin, Fitbit, Polar alebo Withings. Potrebujete nositeľné oblečenie, aby ste včas zistili príznaky. Ak nemáte smartband alebo smartwatch, nemá zmysel inštalovať aplikáciu. Po nainštalovaní aplikácie vás bude informovať o tom, ktoré údaje sa zhromažďujú a na aké údaje sa používajú. Ak sa rozhodnete akceptovať tieto podmienky, budete si musieť zaregistrovať PSČ. Nakoniec pripojíte aplikáciu k svojej nositeľnej.

Všetky zozbierané údaje sa odovzdajú RKI. A vedia o vás dosť veľa. Poznajú vašu polohu od zadania PSČ, ale to nie je všetko, čo vedia. Vývojári aplikácií majú prístup k informáciám, ktoré ste vložili do sledovača aktivít. Ide o informácie, ako sú pohlavie, vek, výška a hmotnosť. Údaje zozbierané vaším nositeľným zariadením sa zašlú aj RKI. Ide o informácie, ako sú srdcová frekvencia, úroveň stresu, telesná teplota, krvný tlak, aktivita, odpočinok a spánok. Senzory vo vašom smartfóne alebo smartwatch zaznamenávajú zmeny týchto premenných. Takto sú tieto zariadenia schopné rozoznať príznaky súvisiace s koronavírusom.

A čo súkromie? Vývojári vás hneď informujú, že zhromažďované informácie nie sú anonymizované. Aplikácia neregistruje názvy a adresy, ale je prepojená s konkrétnym ID používateľa alebo pseudonymom. Vývojári tvrdia, že toto je jediný spôsob, ako správne analyzovať údaje, ktoré boli zozbierané počas dlhšieho časového obdobia. RKI uvádza, že robia všetko, čo je v jeho silách, na ochranu zozbieraných údajov a že v plnej miere zohľadňujú platné bezpečnostné opatrenia..

Užívatelia platia vysokú cenu, pokiaľ ide o ochranu súkromia. To je dôvod, prečo bola aplikácia v čase písania stiahnutá iba 50 000-krát.

Belgicko

Belgická vláda sa snaží urobiť všetko pre to, aby bojovala proti koronavírusu. Krajina sa rozhodla začať prísne blokovanie pomerne skoro. Starostovia v pohraničných mestách tvrdili, že ich susedná krajina Holandsko považovalo situáciu za príliš ľahkú. Belgicko tak preventívne uzavrelo svoje hranice s Holanďanmi.

Belgicko čoskoro uvedie aplikáciu, ktorá sleduje pohyb. Zaznamená to, kam idete, kedy ste tam a s kým ste boli v kontakte. Vláda chce pomocou aplikácie mapovať infekcie a informovať ľudí, ktorí boli v kontakte s niekým infikovaným vírusom. Virolog Marc van Ranst koncom marca potvrdil, že takáto aplikácia bude k dispozícii v nasledujúcich týždňoch. Belgicko je spolu s Rakúskom, Dánskom, Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Španielskom a Švajčiarskom súčasťou skupiny s názvom paneurópske sledovanie zachovania súkromia (PEPP-PT). Táto skupina vedcov vyvíja aplikáciu sledovania kontaktov priateľskú k súkromiu, ktorá používa Bluetooth.

Nie každý si však je istý, že je to skvelý nápad. Kati Verstrepen, predseda Ligy ľudských práv, poznamenáva, že takáto aplikácia môže byť pre lekárov a výskumných pracovníkov skutočne cenným zdrojom informácií. S týmito údajmi však musia byť veľmi opatrní. Hovorí, že kľúčom k úspechu v tomto výskume je rešpektovanie súkromia ľudí. Vyžaduje transparentnosť, kto má prístup k informáciám a kto údaje ukladá. Chce tiež zriadiť poradnú radu, ktorá bude sledovať používanie tejto aplikácie. A údaje by sa mali vymazať, keď sa ukáže, že už nie sú relevantné.

Belgickým médiám uviedla, že právo na súkromie nie je absolútnym právom a v naliehavých prípadoch môže byť potrebné tieto práva obmedziť. Vláda však musí vždy, keď sa prijme opatrenie, zvážiť, či je skutočne potrebné dosiahnuť ich cieľ a či je toto opatrenie v pomere k danej problematike..

švajčiarsko

Podľa správy agentúry Reuters švajčiarska vláda požiadala štát prevádzkovaný Swisscom o odovzdanie údajov z mobilných telefónov. Vláda chce pomocou týchto údajov zistiť, či obmedzenia pohybu ľudí na spomalenie šírenia vírusu skutočne fungovali.

Daniel Koch, ktorý je vedúcim infekčných chorôb na Federálnom ministerstve zdravotníctva, uviedol, že „nemá nič spoločné s dohľadom“. Analyzujú iba údaje z predchádzajúceho dňa. Toto vyhlásenie vyvolalo diskusiu medzi obhajcami súkromia.

Spojené kráľovstvo

V súčasnosti bolo vírusom nakazených vo Veľkej Británii asi 62 000 ľudí a zomrelo asi 7 100 ľudí. Koncom marca mu bol diagnostikovaný vírus princa Charlesa. Okamžite sa izoloval vo svojom dome v Škótsku. Jeho príznaky boli mierne, takže bol späť v práci hneď. Britský premiér Boris Johnson bol hospitalizovaný týždeň potom, čo mu bol diagnostikovaný vírus. Bol prepustený 12. apríla. Svoju prácu odovzdal ministrovi zahraničných vecí Dominiku Raabovi na čas, ktorý potrebuje na zotavenie.

Spojené kráľovstvo je zablokované. Johnson oznámil, že toto opatrenie podniknú jednoduchým a priamym spôsobom. „Dnes večer musím dať Britom veľmi jednoduchý pokyn: musíte zostať doma“. Nie je to však jediný krok, ktorý predseda vlády podniká na zastavenie vírusu. Britská vláda plánuje v najbližších týždňoch spustiť aplikáciu na sledovanie kontaktov. Táto aplikácia upozorní ľudí, keď boli v kontakte s niekým, kto bol infikovaný. Britské médiá tvrdia, že táto aplikácia využije Bluetooth a možno aj GPS.

Rozumie sa, že súkromie nemá prednosť. Zdroje, ktoré chcú zostať v anonymite, informovali spoločnosť Sky News, že počas stretnutí sa nespomínalo „možné dôsledky technológie, ktorú chcú používať“. Zastáncovia súkromia informovali vládu otvoreným listom, aby bol unavený. Požiadali, aby nespúšťali aplikáciu, ktorá sa používa iba na sociálne monitorovanie.

Írsko

Írska vláda čoskoro spustí aplikáciu, ktorá pomôže bojovať s vírusom. Výkonná agentúra pre zdravotníctvo (HSE), írske ministerstvo zdravotníctva, oznámila koncom marca, že táto aplikácia bude k dispozícii do desiatich dní. Aplikácia má informovať ľudí, keď boli v kontakte s niekým, kto bol infikovaný.

O fungovaní aplikácie sa vie iba veľmi málo. Vieme, že používa Bluetooth a že írska vláda úzko spolupracuje s organizáciami na ochranu súkromia. Vláda chce zabrániť porušeniu pravidiel stanovených v GDPR. Nikto nebude nútený nainštalovať aplikáciu, všetko bude založené na dobrovoľnej účasti.

Island

Island tiež dáva svoju vieru v aplikáciu na boj s Covid-19. Ľudia si môžu dobrovoľne stiahnuť aplikáciu RakningC-19 do svojho smartfónu. Pri prvom otvorení aplikácie sa zobrazí výzva na zaregistrovanie telefónneho čísla. Účastníci potom dostanú textovú správu so šesťmiestnym kódom. Týmto sa potvrdí ich účasť a ich telefónne číslo sa uloží na servery spoločnosti Sensa spoločnosti IT.

Ďalším dôležitým krokom je otázka, či má aplikácia povolené sledovať polohu niekoho iného. Na to aplikácia nepoužíva Bluetooth, ale využíva čip GPS. Ak účastníci súhlasia, znamená to, že aplikácia bude neustále sledovať svoju polohu. Aplikácia uloží údaje o polohe niekoľkokrát za hodinu. Tieto údaje sa na telefóne ukladajú po dobu 14 dní. Informácie sa po dvoch týždňoch automaticky vymažú.

Keď účastník zistí, že bol vírusom infikovaný, tieto informácie zaregistruje v aplikácii. Tím sledovania kontaktov (CTT) na oddelení právnej ochrany a pohotovostných služieb ich potom požiada, aby si na cestovnom pase zdieľali svoje identifikačné číslo. Toto číslo sa uloží do databázy tímu na 14 dní. To znamená, že údaje o polohe pacienta sú k dispozícii na monitorovanie a CTT bude môcť mapovať ďalšie možné infekcie.

Spoločnosť Sidekick tiež vyvinula aplikáciu. Funguje veľmi odlišne od RakningC-19. Nezhromažďuje žiadne údaje o polohe, ale namiesto toho ponúka spôsob komunikácie lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov. To im umožňuje monitorovať zdravie niekoho v bezpečnej vzdialenosti a v prípade potreby konať. Ak sa niekto izoluje, požiada ho o inštaláciu aplikácie prostredníctvom textu. Vďaka tomu sa stanú súčasťou programu Sidekick Covid-19. Žiadajú ich, aby vyplnili zoznam otázok dvakrát denne. Algoritmus potom určí závažnosť symptómov pomocou informácií zo zoznamov. Lekár nakoniec rozhodne, či je potrebné zasiahnuť. Lekári môžu tiež pomocou aplikácie položiť pacientovi otázky. Osobu monitoruje zdravotnícky pracovník, pokiaľ sa necíti dobre. Keď sa budú cítiť lepšie, budú prepustení a aplikáciu môžu z telefónu odstrániť.

Island aplikácie Covid-19

Dánsko

Dánsko bolo jednou z prvých európskych krajín, ktoré zaviedli silné opatrenia proti koronavírusu. Krajina sa rozhodla zatvoriť hranice, školy, reštaurácie a kaviarne a zakázať stretnutia pre viac ako desať ľudí. Dánsky premiér teraz vyhlásil, že opatrenia sa pomaly upravia späť na normálne hodnoty. Školy a školské strediská sa môžu znova otvoriť od polovice apríla, pričom treba pamätať na stanovené obmedzenia (vzdialenosť šesť stôp, umyte si ruky, mimoriadne čisté učebne, žiadne hračky neprivezené z domu, viac prestávok vonku).

Zdá sa, že opatrenia prijaté v Dánsku fungovali. Existuje 6 700 registrovaných infekcií a takmer 300 úmrtí. Dánska vláda nepodnikla kroky na zavedenie aplikácie do svojho boja proti vírusu.

Taliansko

Taliansko je jednou z krajín s najvyšším počtom infikovaných ľudí. Talianska vláda bojuje proti vírusu dosť ďaleko. Poskytovatelia telekomunikačných služieb im odovzdávajú údaje, ktoré môžu byť použité na monitorovanie ľudí počas blokovania a na zistenie, či ľudia zostávajú doma. Znie to ako porušenie GDPR. Údaje sú anonymizované, takže sa nezdajú byť porušením súkromia. Zhromaždené údaje nemožno vysledovať späť k jednej konkrétnej osobe.

Talianska vláda tiež dala nádej v aplikáciu na zastavenie šírenia vírusu. Aplikáciu Lazio Doctor Covid si môžete stiahnuť v regióne Lazio, kde žije takmer šesť miliónov Talianov. Aplikácia nie je aplikácia na sledovanie kontaktov, ale táto aplikácia sa dá použiť na kontakt s odborníkmi v zdravotníctve, keď si myslíte, že by ste mohli byť infikovaní vírusom..

V aplikácii musíte zaregistrovať svoju e-mailovú adresu a telefónne číslo. Môžete tiež zaregistrovať informácie o telesnej teplote, hmotnosti, srdcovom rytme a krvnom tlaku. Budú sa pýtať, či ste boli nedávno v zahraničí alebo či ste boli v kontakte s niekým infikovaným vírusom. Aplikácia má integrovaný denník, ktorý sleduje vývoj príznakov. Na základe všetkých týchto informácií lekár posúdi, či ste boli skutočne infikovaní vírusom Covid-19 a aké kroky by mal pacient urobiť. Aplikácia obsahuje aj tlačidlo, pomocou ktorého môžete kontaktovať pohotovostné služby.

Ľudia sa môžu zúčastňovať dobrovoľne a aplikácia bola stiahnutá viac ako 50 000-krát do Obchodu Google Play.

španielsko

Španielsko je krajinou s druhým najvyšším počtom infekcií a úmrtí hneď za USA. Existuje viac ako 175 000 registrovaných infekcií a takmer 20 000 obetí na životoch. Preto v marci španielska vláda zaviedla v krajine prísne blokovanie. Všetky hotely a turistické ubytovacie zariadenia boli nútené odstaviť, školy boli zatvorené (všetky školy, od základných po univerzity), ľudia boli požiadaní, aby pracovali z domu, keď to bolo možné, zastavila sa hromadná doprava, zrušili sa veľké udalosti a ľudia boli požiadaní, aby neopustili svoj domov, len na nákup potravín, a cestovali do práce alebo do nemocnice. Toto zablokovanie bude zavedené najmenej do konca apríla.

V Španielsku boli vyvinuté aplikácie na boj proti šíreniu vírusu. Obyvatelia hlavného mesta Madrid si môžu stiahnuť aplikáciu CoronaMadrid, ktorá pomáha ľuďom určiť, či môžu byť vírusom infikovaní. Aplikácia im položí niekoľko otázok „áno“ alebo „nie“ po tom, čo účastníci zaregistrujú niektoré osobné informácie (meno, dátum narodenia, telefónne číslo). Ak odpovede na otázky poukazujú na možnú infekciu, používateľovi sa poskytne rada, aké kroky podniknúť ďalej. Vývojári aplikácie uviedli, že softvér zhromažďuje aj údaje o zdraví a polohe. Tieto údaje sa potom centrálne ukladajú na serveroch, ktoré vlastnia regionálne orgány. Tvrdia, že tieto údaje sa používajú iba na epidemiologický výskum, a nie na monitorovanie ľudí.

Národná vláda vyvíja aj aplikáciu, ktorá bude zhromažďovať údaje o šírení vírusu. Španielske noviny El País napísali, že ministerstvo obchodu zelene osvetlilo vývoj aplikácie, ktorá pomôže v boji proti koronavírusu. Používatelia aplikácie môžu zaregistrovať možné príznaky v aplikácii a skontrolovať, či neboli infikovaní vírusom.

Aplikácia má tiež zhromažďovať údaje o šírení vírusu. Nemalo by sa používať na monitorovanie španielskych občanov, aby zistili, či sa skutočne zdržiavajú doma, pretože presadzovanie blokovania je v rukách miestnych a regionálnych orgánov. Zároveň však vládny poriadok ponecháva priestor na kontaktovanie ľudí prostredníctvom WhatsApp, keď opúšťajú svoje domovské regióny. Vláda popiera, že túto možnosť skutočne využijú.

Ministerstvo zdravotníctva 1. apríla odhalilo, že v Španielsku sa sleduje vyše 40 miliónov smartfónov. Toto je časť prieskumu s názvom DataCovid a je vedľajším projektom pre aplikáciu spomenutú vyššie. Vláda chce využiť polohu smartfónov pomocou GPS na sledovanie pohybu ľudí medzi regiónmi, aby bolo možné doladiť medziregionálne opatrenia. Vláda uviedla, že všetky údaje boli anonymizované.

Francúzsko

Tento vírus bol tvrdo zasiahnutý Francúzsko. Bolo zaregistrovaných takmer 120 000 infekcií a viac ako 12 000 úmrtí. Francúzsko zaviedlo prísne blokovanie. Ľudia môžu každý deň opustiť svoj dom jednu hodinu a musia zostať v okruhu jednej míle od svojho domova. A to je samozrejme možné iba vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné, a to iba v prípade potravín alebo cestovania do práce. Francúzsko sleduje Spojené kráľovstvo vo vývoji aplikácie na zastavenie šírenia vírusu. Očakáva sa, že vývoj tejto aplikácie bude trvať najmenej tri až šesť týždňov.

Presné podrobnosti o tom, čo bude aplikácia robiť, zatiaľ nie sú k dispozícii. Tajomníci zdravotníctva a digitálnych záležitostí povedali spoločnosti Le Monde, že aplikácia bude využívať rozhranie Bluetooth. Cedric O, sekretár pre digitálne záležitosti, pripustil, že v fungovaní aplikácie existujú určité nedostatky, takže vláda sa môže nakoniec rozhodnúť túto aplikáciu nespustiť..

O tiež vysvetlil, že súkromie je hlavným problémom pri vývoji aplikácie. Francúzsky strážny pes CNIL môže vydávať odporúčania a vláda ich bude brať veľmi vážne. Zohľadnia sa aj opatrenia na ochranu súkromia stanovené programom PEPP-PT. Vláda okrem toho nabáda ľudí, aby sťahovali aplikácie, ktoré poskytujú základné lekárske rady. Aplikácia Covidom sa používa pre aplikáciu v oblasti Paríža.

Rakúsko

Rakúsko sa 16. marca vydalo na uzamknutie. Odvtedy ste mohli ísť len na nákup potravín, čerstvý vzduch (raz denne) alebo do práce. Polícia pozorne sledovala a kontrolovala, či ľudia dodržiavali dané opatrenia. Zdá sa, že zablokovanie je úspešné, pretože na vírus zomrelo menej ako 300 ľudí.

Rakúsky Červený kríž spustil aplikáciu Stopp Corona krátko po oznámení zablokovania. Táto aplikácia bude hlavnou zbraňou v boji proti vírusu, keď vláda pomaly vracia veci do normálu. Po Veľkej noci bolo možné otvoriť malé obchody a čoskoro budú nasledovať väčšie obchody a kadernícke salóny. Ak to bude úspešné, hotely a reštaurácie budú môcť do polovice mája opäť otvoriť dvere.

Stopp Corona používa Bluetooth na komunikáciu s inými telefónmi. Ne komunikuje s párovaním s inými telefónmi, ale šifruje a lokálne ukladá anonymné identifikačné čísla. Rakúsky Červený kríž to nazýva Digitálne podanie ruky. To sa nedeje len s nejakým okoloidúcim. Registrovaní budú iba ľudia, ktorí strávili viac ako 15 minút a boli navzájom od seba vzdialení menej ako 6 stôp. Keď sa človek nakazí vírusom, musí to zaregistrovať v aplikácii. Aplikácia potom môže informovať kohokoľvek, s kým bol v kontakte za posledných 54 hodín.

Váži si spoločnosť Stopp Corona vaše súkromie? Aplikácia neukladá údaje, ako napríklad polohu alebo zoznam kontaktov. Keď sa však nakazíte, budete požiadaní o zdieľanie svojho telefónneho čísla. Toto číslo sa potom uloží centrálne, s najväčšou pravdepodobnosťou na serveroch vo vlastníctve rakúskeho Červeného kríža. Červený kríž má jedinečný identifikátor používateľa (UUID), ak nevykazujete žiadne príznaky. Vývojári uviedli, že tento identifikátor nie je nijako spojený s inými údajmi. Údaje neboli anonymizované, ale boli pseudonymizované.

Bluetooth je najdôležitejšou funkciou tejto aplikácie, ale vyžaduje tiež prístup k mikrofónu vášho zariadenia. A to je prvýkrát, čo sme sa o tom dozvedeli. Prečo to potrebujú? Mikrofón sa používa na vysielanie ultrazvukových tónov, ktoré ľudský ucho nepočuje. Aplikácia bude môcť určiť vzdialenosť medzi zariadeniami, keď aj ostatné telefóny odošlú tieto tóny.

Takmer 300 000 ľudí si stiahlo aplikáciu Stopp Corona. Je to iba malé percento obyvateľstva, pretože v Rakúsku je 9 miliónov ľudí. Rakúska vláda však verí, že táto aplikácia môže zabrániť ďalšiemu prepuknutiu choroby v krajine. O túto aplikáciu prejavili záujem ďalšie krajiny. Medzi tieto krajiny patrí Holandsko a Austrália.

Poľsko

Aj keď je počet infekcií v Poľsku pomerne nízky, vláda stále prijíma opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa vírus nerozširoval. Poľsko, podobne ako iné európske krajiny, spustilo aplikáciu na dosiahnutie tohto cieľa. Táto aplikácia sa volá Kwarantanna domowa, ktorá sa zhruba prekladá do aplikácie karantény. Aplikácia na sledovanie ľudí nepoužíva technológiu Bluetooth ani GPS, ale využíva autoportrétov. Koncepcia spočíva v tom, že ľudia, ktorí sú v karanténe, musia dokázať, že sú skutočne doma, a to poslaním selfies na oddelenie pre digitálne záležitosti..

Ako to funguje? Samotné odoslanie selfie samozrejme neznamená nič. Tu prichádza vládna aplikácia. Pomocou softvéru na rozpoznávanie tváre sa určuje, či daná osoba skutočne je tým, o čom tvrdí. Aplikácia tiež vyhľadá, kde bola fotografia nasnímaná. Účastníci musia poslať selfie niekoľkokrát denne. Aplikácia náhodne odošle žiadosti o selfie a ak sa fotografia neuskutoční do 20 minút, bude o tom upovedomená polícia. Z tohto dôvodu je vylúčené ísť na dlhú prechádzku.

Keď sa aplikácia zaregistruje, že nie ste v skutočnosti doma, polícia bude odoslaná do vášho domu. Skontrolujú, či ste tam, alebo nie. Keď vás chytia pokuty, riskujete pokutu vo výške 120 dolárov – pokuty môžu dosiahnuť až 1200 dolárov,-.

Poľská vláda je veľmi jasne informovaná o používaní aplikácie. Inštalácia je povinná. Hovorca ministerstva pre digitálne záležitosti povedal francúzskemu tlačovému agentovi AFP, že máte dve možnosti, keď musíte ísť do karantény: nainštalujete aplikáciu alebo políciu pošlete do svojho domu.

Britský novinár Jakub Krupa uviedol, že si myslí, že vláda automaticky vytvorí účet pre každého, kto je podozrivým koronovým pacientom. Poľskí pracovníci, ktorí teraz cestujú domov, sa za také určite považujú.

Rusko

Na začiatku apríla prezident Putin spustil aplikáciu na boj proti vírusu. Koncept aplikácie sa veľmi líši od toho, čo sme doteraz videli v Európe. Väčšina aplikácií sa používa na varovanie ľudí, keď boli v kontakte s niekým infikovaným vírusom. Kremeľ sa namiesto toho rozhodol, že chce monitorovať ľudí, ktorí boli v karanténe. Môžete to vidieť ako typ GPS členkového monitora noseného odsúdenými. Veľký brat vás teraz skutočne sleduje.

Ruská vláda pracuje na systéme, ktorý využíva QR kódy. Všetkým obyvateľom Moskvy, ktorí sa zaregistrovali online, sa pošle QR kód. Tento kód sa dá použiť na identifikáciu, keď idete na ulicu. Úrady potom môžu skontrolovať, či má táto osoba dovolené byť mimo. Ak sú, môžu pokračovať v ceste bez akýchkoľvek ťažkostí. Kritici označili aplikáciu a systém QR kódov za „digitálny koncentračný tábor“.

Turecko

Turecko neberie pandémiu na ľahkú váhu, čo má zmysel s viac ako 60 000 zaregistrovanými infekciami. Školy boli zatvorené, národné a medzinárodné lety boli zrušené a stretnutia boli väčšinou zakázané. Prezident Erdogan povedal tureckému ľudu, aby si udržal odstup najmenej „troch krokov“. Ľudia, ktorí sa rozhodnú ísť von, sú povinní nosiť masku na tvár. 48-hodinové povinné zablokovanie v 31 mestách spôsobilo dosť paniku. Oznámenie bolo vykonané iba dve hodiny pred nadobudnutím účinnosti uzamknutia, takže sa ľudia ponáhľali, aby robili potraviny. To viedlo k dlhým radom mimo obchodov, kde boli ľudia príliš blízko pri sebe. Tajomník zodpovedný za to chcel kvôli tomu odstúpiť, ale Erdogan jeho rezignáciu neakceptoval.

Erdogan robí boj proti vírusu o krok ďalej ako väčšina Európy. Prezident začiatkom apríla oznámil, že bude sledovať mobilné telefóny. Odbor komunikácie povedal agentúre Reuters, že Erdogan chce sledovať všetok pohyb ľudí a posielať správy alebo volať ľuďom, ktorí opúšťajú svoj dom. Turci, ktorí nedodržiavajú obmedzenia karantény, navštívi polícia a dostanú pokutu. Konkrétne plány vývoja takejto aplikácie zatiaľ neboli zverejnené.

Turecké právo nezabráni prezidentovi v tom všetkom. Za mimoriadnych okolností, napríklad pri pandémii, môže prijať osobitné opatrenia. Nepotrebuje parlament požiadať o povolenie, ak chce monitorovať alebo odposlouchávať veľké skupiny ľudí, chce dať mestám uzamknutie alebo zastaviť všetok spoločenský život. Demokracia je zrušená, keď sa Erdogan snaží dosiahnuť cieľ.

Aplikácie v USA

Mapa sveta USA

Vírus explodoval na scénu v USA. Krajina sa v čase písania vírusu stáva vírivkou s viac ako 760 000 zaregistrovanými infekciami. Žiadna iná krajina na svete nemá viac nakazených ľudí. Prezident Trump začiatkom apríla oznámil, že vírusom pravdepodobne zomrie 100 000 až 240 000 ľudí. Veľké mestá, ako napríklad L.A., boli tvrdo zasiahnuté a lekári sa na túto otázku v nemocniciach odvolávali ako na „peklo na zemi“. Trump sa rozhodol investovať do ekonomiky; dal viac ako 2 miliardy dolárov pre viac ako 300 miliónov ľudí. V súčasnosti je v USA nezamestnaných vyše 17 miliónov ľudí.

V USA neexistujú žiadne skutočné plány na vývoj aplikácie na sledovanie kontaktov, odborníci však uviedli, že jeden sa dá vyvinúť do niekoľkých týždňov. Centrum kontroly a prevencie chorôb (CDC) monitoruje údaje o polohe z mobilných telefónov. Tieto údaje sa kombinujú s informáciami poskytovanými reklamným priemyslom a používajú sa na mapovanie pohybu ľudí. Vedci to robia preto, aby zistili, v akej miere a kde sa vírus šíri. Proti tomuto porušeniu súkromia sa vyslovili hnutia za občianske práva. Zaujímajú sa, či je pre vládu legálne mať prístup k tomuto typu informácií.

Google a Apple sa tiež snažia preniknúť dovnútra. Spoločne vyvinú spôsob vzájomnej komunikácie telefónov s Androidom a telefónov iPhone. „Anonymizované majáky“, ktoré sú porovnateľné s anonymnými identifikačnými číslami, je možné vymieňať prostredníctvom Bluetooth. Na tento účel potrebujete aplikačné programovacie rozhranie alebo API. Obe spoločnosti uviedli, že sa to začne v máji. Google a Apple potom využijú mesiace po spustení na vývoj všeobecnejšej platformy na sledovanie kontaktov, ktorá bude používať aj Bluetooth. Spoločnosti tvrdia, že táto platforma bude užitočnejšia ako API, pretože sa na nej bude môcť zúčastniť viac ľudí. Vývoj aplikácie tiež umožňuje vládam a zdravotníckym agentúram prispôsobiť ju svojim vlastným potrebám. Google a Apple v blogu uviedli, že „v tomto úsilí sú nanajvýš dôležité, transparentnosť a súhlas, a tešíme sa na to, aby sme túto funkčnosť vybudovali po konzultácii so zainteresovanými stranami. Otvorene zverejníme informácie o našej práci, aby ju mohli analyzovať ostatní. “.

covid-19 google a apple metóda

K večierku sa pripojí aj Facebook. Platforma Marka Zuckerberga pomáha výskumným pracovníkom tým, že im sprístupňuje údaje Facebooku prostredníctvom programu Data for Good. Vedci môžu tieto informácie použiť na mapovanie šírenia vírusu v USA, aby vedeli, kde budú potrebné lekárske zdroje. Rovnako ako iné veľké dátové spoločnosti, aj Facebook zhromažďuje veľa informácií. Každú minútu je na platforme zdieľaných 317 000 aktualizácií stavu, 147 000 zverejnených fotografií a 54 000 odkazov.

Aplikácie v Ázii a na Strednom východe

mapa sveta Ázia

Čína

Všetko to začalo v Číne. Na vrchole epidémie bolo v krajine viac ako 82 000 infekcií. Posledných niekoľko noviniek o situácii nám však hovorí, že nie sú zaregistrované žiadne nové prípady. Wu-chan bol zablokovaný asi 75 dní, ale ľudia sa teraz vracajú na ulicu. Obchody majú dovolené znovu otvoriť svoje dvere, ale vláda stále pozorne sleduje situáciu. Chcú sa ubezpečiť, že nedôjde k druhej vlne infekcií.

Čína nasadila svoje rozsiahle schopnosti sledovania populácie s cieľom obmedziť šírenie vírusu. Aplikácie, sledovanie telefónu, rozpoznávanie tváre a dokonca aj bezpilotné lietadlá sa používajú na zisťovanie, kde boli jednotlivci, kedy as kým. Komunistický režim podnikol všetky kroky potrebné na zastavenie šírenia vírusu. Niektoré z prijatých opatrení možno dokonca považovať za drakonické. Drón lietajúci nad hlavou a vykrikujúci na vás, aby ste sa vrátili domov, je dosť zastrašujúci. A policajt v každom rohu, ktorý kontroluje teplotu, keď prejdete, je v porovnaní s väčšinou noriem trochu lepší. Sledovanie každého vášho pohybu vládou prostredníctvom aplikácie je ďalším extrémnym opatrením, ktoré bolo prijaté. A Čína zaväzuje všetkých občanov, aby si nainštalovali takéto aplikácie.

Ďalším spôsobom, ako čínska vláda prevzala kontrolu nad situáciou, je to, že existujúce aplikácie (ako Alipay a WeChat) museli obsahovať farebný systém. Aplikácia poskytuje každému používateľovi farebný kód v závislosti od stavu jeho karantény. Aplikácia potom informuje používateľov o tom, či je ich karanténny stav taký, že môžu opustiť svoj domov alebo nie. Taktiež im povie, či môžu používať verejnú dopravu. Používatelia musia na požiadanie predložiť svojim úradom farebný kód. Jednotlivci so zeleným kódom sa môžu voľne pohybovať po meste. Jednotlivci s „žltým“ sú obmedzenejší a jednotlivci s „červeným“ sú v úplnom uzamknutí. Aplikácia tiež zdieľa svoje údaje s políciou.

Singapore

Aj keď Singapur zaznamenal relatívne nízky počet nakazených ľudí, robí všetko pre to, aby zastavil šírenie vírusu. Preto vláda koncom marca spustila aplikáciu TraceTogether.

Keď používatelia nainštalujú aplikáciu, budú musieť povoliť Bluetooth. Aplikácia bude merať, ako dlho ste boli s niekým v kontakte a ako ste boli ďaleko počas stretnutia. Môže to urobiť pomocou indikácie relatívnej sily signálu (RSSI). Ak s niekým trávite príliš veľa času a ste príliš blízko seba, vaše zariadenia si vymenia anonymné identifikačné čísla. Tieto informácie sa zašifrujú a uložia na vašom telefóne po dobu 21 dní. Aplikácia nebude zhromažďovať žiadne údaje, ktoré je možné vysledovať späť k jednotlivcom. Keď sa nakazíte, zaregistrujete to v aplikácii. Aplikácia potom upozorní každého, s kým ste v poslednom čase boli v kontakte.

Údaje zhromaždené spoločnosťou TraceTogether nebudú postúpené vláde, pokiaľ k tomu niekto výslovne nedá povolenie. Každá osoba, ktorá sa chce odhlásiť z aplikácie, môže poslať e-mail na ministerstvo zdravotníctva vrátane svojho telefónneho čísla a potom všetky vaše údaje zo svojich serverov odstráni. Vláda nechce, aby niekto nainštaloval aplikáciu, ale uviedli, že je najlepšie, aby ju používalo čo najviac ľudí..

Aplikácia bude fungovať podľa plánu len vtedy, keď sa na nej zúčastní dostatok ľudí. Aby to bolo efektívne, asi 75% ľudí by si aplikáciu malo stiahnuť, ale toto sa nestalo. V krajine sa vírus stále šíri a mnoho migrantov je v súčasnosti nakazených.

Južná Kórea

Južná Kórea otvorila desiatky testovacích miest, kde sa ľudia môžu bezplatne testovať. Keď niekto testuje pozitívne údaje, údaje GPS, údaje o kreditných kartách a zábery zabezpečenia sa používajú na sledovanie krokov a upozornenie ľudí, s ktorými boli v kontakte. V tomto procese sa zdieľajú osobné údaje o infikovanej osobe.

India

Táto aplikácia žiada ľudí, aby poslali selfie doma niekoľkokrát denne. Používa sa na kontrolu, či osoba skutočne býva doma. Ak nie, orgány budú kontaktované s osobou.

Taiwan

Úrady sa informujú, keď niekto, kto má byť v karanténe, opustí svoj dom. Vláda na tento účel používa údaje sledovania mobilných telefónov. Keď niekto zomrie alebo je vypnutý, môže počítať aj s návštevou polície.

Hong Kong

V Hongkongu dostávajú ľudia náramky, ktoré sú pripojené k aplikácii. Tieto náramky sa používajú na zabezpečenie toho, aby ľudia zostali doma a neprerušovali karanténu.

Izrael

Ľudia budú informovaní, keď boli v kontakte s infikovanou osobou za posledných 14 dní. O tomto kontakte dostanú údaje o čase a polohe, ale nebudú mu poskytnuté žiadne osobné údaje. Potom sa im oznámi, že sa musia samokarantovať. Vláda prisľúbila, že s ministerstvom zdravotníctva nebude zdieľať žiadne údaje. Izraelská tajná služba môže analyzovať váš telefón, keď sa nakazí, aby mohli zistiť, s kým ste v kontakte. Títo ľudia potom môžu byť tiež v karanténe.

Irán

Všetkým iránskym občanom bola 3. marca 2020 odoslaná správa, v ktorej sa uvádza, že pred odchodom do nemocnice alebo zdravotného strediska si musia stiahnuť aplikáciu. Názov tejto aplikácie je AC19. Monitoruje polohu a určuje, kde sa používateľ nachádza. Používa tiež knižnicu Android na sledovanie pohybu, ktorý bežne používajú fitness aplikácie. Tweet od tajomníka IKT MJ Azariho Jahromiho uviedol, že viac ako 3,5 milióna ľudí už s vládou zdieľalo údaje o súkromí a polohe.

Pakistan

Niekoľko pakistanských občanov prijalo 24. marca správu, v ktorej sa uvádza, že boli potenciálne v kontakte s pacientom Covid-19. Toto opatrenie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou implementované prostredníctvom metód zhromažďovania údajov o umiestnení bunky (CSLI) a metódou záznamu podrobností o volaniach (CDR). Podrobnosti o miestach navštívených potvrdeným pacientom a čísla mobilných telefónov ľudí, ktorí tam boli súčasne, sa dajú zistiť pomocou analýzy CDS pomocou telefónnych záznamov pacienta..

Aplikácie v Oceánii

mapa sveta austrálsko nový zéland

Austrália

Miestne vlády zaviedli rôzne aplikácie v Austrálii. Jednou z týchto aplikácií je Whispir vo Victorii. Táto aplikácia umožňuje vláde sledovať polohu pacientov Covid-19. Úrady môžu tiež pomocou aplikácie komunikovať s osobou prostredníctvom textovej správy. Aplikácia pomáha zaistiť, aby ľudia boli v karanténe. Ľudia, ktorým nehrozí pokuta vo výške 25 000 dolárov. Pokuta spoločnosti môže dosiahnuť až 100 000 dolárov.

Nový Zéland

Vyvíja sa aplikácia, ktorá bude môcť zmapovať kontakt. Nie je isté, či vláda túto aplikáciu skutočne použije. Vláda tiež uviedla, že má záujem o aplikáciu používanú v Singapure.

Aplikácie v Latinskej Amerike

mapa sveta Latinská Amerika

Argentína

Veľká dátová spoločnosť Grandata vytvorila tepelnú mapu, aby ukázala, ktoré oblasti v Argentíne sa najlepšie prispôsobujú karanténnym opatreniam. Grandata použila anonymizovaný súbor údajov, ktorý zhromaždili aplikácie poskytujúce geolokačné údaje tretím stranám. Mapa ukazuje, či je osoba vzdialená viac ako yard od miesta, ktoré trávi väčšinu času. To nezohľadňuje sociálno-ekonomické súvislosti. Niektorí ľudia budú možno musieť míľať míle, aby sa dostali na najbližšie miesto, aby si kúpili jedlo alebo našli základné služby. Je to tiež dokonalý príklad toho, čo robí odvetvie využívajúce údaje. Používatelia nemusia vedieť, kde zdieľajú osobné informácie a ako sa zdieľajú s tretími stranami.

Ekvádor

Vláda plánuje použiť satelitné sledovanie na zabezpečenie toho, aby ľudia dodržiavali karanténne opatrenia. Privacy International hovorí, že týmto opatrením môžu zabezpečiť, aby ľudia skutočne zostali doma.

Brazília

Niektoré miestne vlády už sledujú smartfóny, aby skontrolovali, či Brazílčania dodržiavajú blokovanie. Vlády v celej Brazílii plánujú zaviesť systém, ktorý využíva geolokačné sledovanie, aby sa zabezpečilo, že blokovanie sa bude brať vážne. Systém vyvinula brazílska spoločnosť InLoco. Geotracks ľudí prostredníctvom mapy, ktorá nepoužíva GPS alebo majáky. InLoco tvrdí, že geotracking je 30-krát presnejší ako sledovanie pomocou GPS.

Aplikácie v Afrike

mapa sveta afrika

Maroko

Marocká vláda používa dve aplikácie na boj proti Covid-19. Prvý bol vyvinutý startupom s názvom Dakibot. Spoločnosť zriadila chatbot, ktorý odpovedá na časté otázky týkajúce sa koronavírusu. Druhá aplikácia bola spustená ministerstvom zdravotníctva. Je zameraná na zdravotníckych odborníkov a môže sa použiť na rýchlu a jednoduchú výmenu informácií. Vláda dúfa, že to pomôže ľuďom účinnejšie bojovať proti koronavírusom.

južná Afrika

Juhoafrická tajomníčka pre komunikáciu Stella Ndabeni-Abrahamsová 24. marca informovala novinárov, že je dôležité pozrieť sa na jednotlivcov postihnutých vírusom, aby sme mohli pomôcť zdravotníckym pracovníkom. To je jediný spôsob, ako zistiť, koľko ľudí bolo infikovaných v určitej oblasti. Telekomunikačný priemysel súhlasil s analýzou používateľských údajov s cieľom pomôcť vláde dosiahnuť tento cieľ. Nie je jasné, akým spôsobom sa to presne stane.

Idea za aplikáciami

Mnoho krajín sa rozhodlo, že chcú využívať technológie na boj proti koronavírusom. Začiatkom apríla predstavili európski vedci softvér pre aplikáciu na sledovanie korónov. Široká verejnosť by to mohla využiť na sledovanie toho, s kým boli v kontakte. Aplikácia vás upozorní, keď ste v kontakte s niekým infikovaným vírusom. Objavili sa aj ďalšie aplikácie, napríklad nástroje, ako kontaktovať svojho lekára, položiť otázky a prediskutovať možné príznaky koróny. Takéto aplikácie by mohli spomaliť šírenie vírusu, ale môžu tiež pomôcť znížiť tlak na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Anketa ukázala, že veľa ľudí je za implementáciu týchto aplikácií.

Spočiatku sa tieto nápady môžu zdať ako spôsob, ako ísť v boji proti Covid-19. Ale akonáhle si chvíľku pomyslíte, môžete prísť s niekoľkými otázkami a výhradami. Ako naozaj funguje aplikácia, ktorá vás upozorní, keď ste boli v kontakte s pacientom s koronou? Ako a kde sú uložené informácie zhromažďované týmito aplikáciami? Kto má prístup k týmto údajom? Bude náš súkromia byť chránený? Tieto otázky držia veľa výskumných pracovníkov na nohách, pretože sú to všetky platné a dôležité otázky.

Technická stránka vecí: Ako tieto aplikácie fungujú?

Existujú teda dva typy aplikácií: aplikácie na sledovanie kontaktov a komunikačné aplikácie. Väčšina médií sa zameriava na prvé, pretože veľa ľudí chce vedieť, ako v skutočnosti funguje. Existujú dva možné spôsoby sledovania ľudí, keď hovoríte o aplikácii na sledovanie korónov. Dve možnosti sú Bluetooth alebo GPS.

Inštalácia aplikácie

Je zrejmé, že prvá vec, ktorú musíte urobiť, je nainštalujte aplikáciu do svojho smartfónu. Je to jednoduchšie pre používateľov Android ako pre Apple. Používatelia Androidu sa neobmedzujú iba na ukladanie a inštaláciu aplikácií v obchode Google Play. Vývojári môžu svoje aplikácie ponúkať aj inými spôsobmi, napríklad na svojich webových stránkach alebo na inej platforme.

Sťahovanie z obchodu App Store je možné iba v prípade, že máte iPhone, na ktorom necháte zariadenia na útek z väzenia na chvíľu. To znamená, že vývojári musia ponúkať svoju aplikáciu spoločnosti Apple. Apple skontroluje, či aplikácia spĺňa všetky podmienky stanovené pre vývojárov. Ak to tak nie je, znamená to, že je späť na tabuľku kreslenia. A aj keď sa všetko považuje za dobré, môže trvať týždne, kým spoločnosť Apple rozsvieti aplikáciu. V tomto procese sa stratí hodnotný čas. Vlády môžu prípadne požiadať spoločnosť Apple, aby tento proces urýchlila, pretože existuje pandémia, ktorá však nič nezaručuje. Aby ste to všetko obišli, môžete použiť aplikáciu, ktorá už bola schválená spoločnosťou Apple.

Okrem toho je tu problém, že v systéme iOS aplikácie, ako sú tieto, na pozadí nefungujú veľmi dobre. Aplikácia bude čo najlepšie fungovať, keď bude otvorená a nebudú použité žiadne iné aplikácie. Ak zabudnete aplikáciu otvoriť alebo na telefóne robíte niečo iné, aplikácia nebude fungovať. Podľa spoločnosti Statcounter takmer tretina Európanov používa telefóny iPhone. V USA je to až 60% ľudí, čo by mohlo byť hlavným problémom. Znamenalo by to, že táto aplikácia nebude pre mnoho z nich fungovať správne.

Hľadanie pomocou GPS

Inštalácia aplikácie je iba prvým krokom. Je na ľuďoch, aby aplikáciu aktivovali a aktívne používali, keď bude nainštalovaná v smartfónoch. Ako? To ešte nie je celkom jasné. Najpravdepodobnejšie je, aby ste informovali aplikáciu, že ste chorý a že máte príznaky spojené s koronavírusom. To znamená, že máte nachladnutie, horúčku, máte problémy s dýchaním alebo trpíte stratou zápachu. Aplikácia vám nebude vedieť povedať, či skutočne máte vírus, ale pravdepodobne bude predpokladať, že ho máte. Keď teda hovoríte, že prejavujete príznaky, budete označený ako pacient s koronou. Hoci lekárska veda ukázala, že príznaky vírusu sa medzi pacientmi veľmi líšia.

Keď aplikácia vie, že ste sa vírusom pravdepodobne nakazili, informuje o tom kohokoľvek, s kým ste boli v kontakte, a upozorní ich. Patria sem ľudia vo vašom bezprostrednom okolí (rodina a priatelia), ale aj ľudia, ktorých ste prešli po ulici, v práci alebo pri práci s potravinami..

V tento deň a vek je takmer každý smartphone vybavený GPS čip. Tento čip vie takmer presne, kde ste na tejto planéte. Nielen vtedy, keď stojíte, ale aj keď sa pohybujete. Skontrolujte Mapy, navigačnú aplikáciu Google. Môže vám presne povedať, kde ste v určitý deň, kedy ste dorazili, akú trasu ste sa tam dostali a aké fotografie ste urobili počas vašej návštevy. Všetky tieto informácie sú prehľadne usporiadané. Zoznamovacie aplikácie ako Grindr, Tinder a Happn používajú aj GPS.

Hľadanie cez Bluetooth

bluetooth je ďalšou možnosťou, ktorú môžete použiť pre tieto aplikácie. Môžete sa bezdrôtovo pripojiť k iným zariadeniam cez Bluetooth. Na počúvanie hudby môžete vlastniť slúchadlá Bluetooth. Alebo môžete použiť Bluetooth na pripojenie k smartwatch alebo k autu. Môžete tiež použiť na odosielanie dokumentov z jedného telefónu do druhého. Bluetooth to všetko umožňuje.

Bluetooth možno tiež použiť na identifikáciu inej osoby. Každé zariadenie má svoju vlastnú adresu MAC, čo je identifikačné číslo pre čip v zariadení. Tento čip je v každom zariadení, ktoré má prístup na internet alebo do vašej domácej siete. Každé zariadenie Bluetooth má tiež svoje vlastné jedinečné číslo (BD_ADDR). Smartfóny majú zvyčajne obe čísla. Tieto čísla potom môže aplikácia na sledovanie použiť na identifikáciu ľudí.

Ako to funguje? Nainštalujete aplikáciu a povolíte Bluetooth. Keď idete po ulici, váš telefón vám pošle jedinečné identifikačné číslo. Keď narazíte na ľudí, ktorí urobili to isté, vaše telefóny sa navzájom spoja a vymenia si identifikačné čísla. Týmto spôsobom budete zbierať zoznam identifikačných čísel v žiadnom momente. Musí existovať skutočný kontakt. Ak pobehnete okolo niekoho, nebude mať možnosť sa spojiť.

Predstavte si, že ste sa vírusom nakazili. Potom oznámite aplikácii, že máte, a aplikácia upozorní každého, s kým ste boli v kontakte. Potom môžu prijať opatrenia na to, aby zostali zdraví, karantény sami, porozprávali sa so svojím lekárom alebo navštívili nemocnicu.

Problémy: Ill alebo Not?

Tieto aplikácie znejú ako perfektné riešenie na zastavenie šírenia vírusu. Ale je to tak? Odborníci neskakávajú hore a dole a sami ich nevidia. Jedným problémom je, že aplikácia vám môže dať nepravdivé upozornenia. Predstavte si, že ste vnútri umývanie okien a niekto, kto je nakazený, kráča okolo. Potom dostanete upozornenie. Bez dôvodu, pretože medzi vami a pacientom bolo okno. Aplikácia to samozrejme nezohľadňuje.

Aplikácia tiež nevie, či ste boli vírusom skutočne infikovaní. Je to aplikácia, nie lekár. Je na vás, aby ste podnikli kroky, keď si myslíte, že by ste mohli byť infikovaní. Niekto by mohol ľahko žartovať ostatných a všetko prebudiť predstieraním, že je infikovaný. Aplikácia nebude vedieť, že to nie je pravda. Vlády musia premýšľať o tom, ako riešiť tieto problémy. Musia mať ľudia na vedomie lekársku poznámku, aby mohli zaregistrovať pozitívny výsledok v aplikácii?

Praktickým problémom je, že ak má byť aplikácia skutočne efektívna, ľudia musia vlastniť smartfóny a mať ich neustále k dispozícii. Ak necháte telefón doma alebo v aute alebo ak vybitá batéria nemá zmysel. A ak stále vlastníte starý telefón bez pripojenia Bluetooth alebo aplikácií, nepomôže vám to.

súkromia

Organizácie na ochranu súkromia sa obávajú, že bude narušené naše súkromie. Aplikácia na sledovanie kontaktov sa dá použiť, iba ak je zaručená naša anonymita. Tieto aplikácie sa zaoberajú citlivými lekárskymi informáciami, takže je kľúčové, aby sa s týmito údajmi zaobchádzalo správne. Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov (EDPS) požiadal svojich členov, aby vyvinuli jednu európsku aplikáciu. Vládam, ktoré vyvíjajú sledovacie aplikácie, bol predložený zoznam usmernení. Týmto môžu zaručiť bezpečnosť pre všetkých používateľov a môžu zabrániť fragmentácii vnútorného trhu.

Väčšina krajín robí všetko pre zabezpečenie tejto bezpečnosti. Zároveň je zrejmé, že takéto aplikácie budú fungovať iba vtedy, keď ich väčšina nainštaluje. Tak by mohli vlády prinútiť ľudí, aby ich nainštalovali?

Ako uložiť údaje

Ďalšou otázkou, ktorá vyvstáva, je, ako by sa údaje mali ukladať. Môže byť uložený lokálne alebo centrálne. Ak ukladáte údaje lokálne, znamená to, že sa ukladajú do vášho zariadenia, kde sú šifrované. K týmto informáciám nemá nikto prístup. Ak sa rozhodnete údaje uložiť centrálne, v dátovom centre, znamená to, že niekto má prístup k týmto údajom, a to organizácii, ktorá údaje zhromažďuje a ukladá za vás. Toto by sa mohlo ukázať ako veľmi praktické, pretože to znamená, že organizácia sa môže v prípade potreby rýchlo pohybovať. Nevýhodou je, že predstavuje veľké riziká v oblasti bezpečnosti a ochrany súkromia. A to je to, o čom nás väčšina oponentov varuje. Vždy, keď hacker získa prístup k údajom, naše citlivé informácie sú na ulici.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me