WhatsApp Alternativy: Nejbezpečnější možnosti VPNOpřehled

Whatsapp LogoTéměř si nemůžeme představit svět bez chatových aplikací. Chatovací služby nám nabízejí způsob, jak spolu komunikovat, aniž bychom museli platit za každou zprávu nebo každou minutu hovoru. WhatsApp je velmi populární příklad takové chatovací služby. Je to jedna z nejpopulárnějších chatových aplikací v Evropě, Rusku, Africe a Jižní Americe. Na celém světě má WhatsApp přes 1,5 miliardy uživatelů. Protože je aplikace tak populární, je často nejlepší volbou pro komunikaci se všemi přáteli. Nicméně, protože WhatsApp je nyní ve vlastnictví Facebooku, možná je na čase podívat se na bezpečnější alternativy. Jaké jsou tyto alternativy? Přečtěte si vše o nich níže!


Proč potřebujeme alternativu k WhatsApp?

Přestože WhatsApp je velmi užitečná aplikace, má také problémy s ochranou soukromí svých uživatelů. Z tohoto důvodu by mohlo být chytré podívat se na některé alternativy. V roce 2014 koupil WhatsApp Facebook. To způsobilo docela rozruch, protože uživatelé WhatsApp se obávali, že Facebook bude shromažďovat všechna svá data.

V roce 2016 došlo ke změně podmínek ochrany osobních údajů WhatsApp. Přijetím těchto změněných podmínek ochrany osobních údajů povolíte WhatsApp sdílet informace s třetími stranami. Mezi tyto informace patřilo vaše telefonní číslo, váš seznam kontaktů a vaše uživatelské informace (když jste aplikaci používali). WhatsApp navíc ukládá vaše zprávy do telefonu bez jejich šifrování. Takže i když mají šifrování typu end-to-end, které chrání data, zatímco se přenáší z jednoho zařízení na druhé, nechrání je v samotném telefonu. Toto je slabé místo v ochraně vašeho soukromí.

WhatsApp může také ukládat vaše data mimo váš telefon. Můžete si vytvořit zálohu pomocí cloudové služby. Než šifrování historie chatu nebylo šifrováno a poskytovatel cloudových služeb a hackeři vás mohli snadno číst konverzace. WhatsApp v současné době zálohuje zálohy. Hackeři však oznámili, že by nebylo obtížné toto šifrování rozbít, se SIM kartou zařízení, která byla použita k vytvoření zálohy.

WhatsApp má zjevně určité problémy s bezpečností a ochranou soukromí, a to jak v telefonu, tak s externími službami. Změna vašeho nastavení soukromí WhatsApp pomůže vašemu soukromí tolik. Tyto problémy vytvořily dostatečný důvod k vyzkoušení některých alternativ WhatsApp. Níže si můžete přečíst asi 5 bezpečnějších alternativ. Můžete si také přečíst o 3 velmi populárních alternativách, ale ty jsou výrazně méně bezpečné než prvních 5 možností.

Bezpečné alternativy k WhatsApp

Na našich telefonech nyní dochází k velkému podílu našich životů a komunikace je jejich velkou součástí. Není divu, že existuje spousta chatových aplikací, ze kterých si můžete vybrat. Pokud však chcete komunikovat anonymně, většina z těchto aplikací nebude vhodná. Ukázalo se, že je docela obtížné zaručit bezpečnost a anonymitu uživatelů chatové aplikace.

Při hledání bezpečné komunikační aplikace je důležité zkontrolovat, zda služba sdílí vaše informace s třetími stranami. Služba by navíc měla vaše zprávy šifrovat, jinak se snadno uchopí. Útoky Man in the Middle (MITM) jsou běžnou metodou pro zachycení informací. O tom se dozvíte později. A konečně, dobrá aplikace by měla vaše uložené zprávy dobře chránit. Níže se dočtete o následujících aplikacích, které jsou bezpečnou alternativou k WhatsApp:

  • Surespot
  • Signál
  • Drát
  • Threema
  • Telegram

Surespot

Logo SurespotPrvní alternativou je Surespot. Toto je nejbezpečnější alternativa ze všech. Jedná se o kurýrní službu, stejně jako WhatsApp, s výjimkou toho, že se Surespot zaměřuje na bezpečnost a soukromí. Používají silné 256bitové šifrování AES-GCM a šifrování typu end-to-end. Navíc Surespot používá protokoly SSL / TLS. Tato kombinace zajišťuje, že veškerá komunikace mezi vaším zařízením a serverem je šifrována.

Surespot můžete používat zcela anonymně. S aplikací nemusíte ani sdílet své telefonní číslo a seznam kontaktů. Kromě toho Surespot používá šifrované úložiště pro vaši historii chatu na vašem vlastním zařízení. Konečně nesdílejí žádné informace s třetími stranami.

Je smutné, že Surespot má nějaké nevýhody. Aplikace nepracuje se všemi zařízeními. Je k dispozici pouze pro Android a iOS. To například znamená, že tuto službu nemůžete používat na svém notebooku nebo PC. Použití Surespotu navíc není rozšířené, což znamená, že nebudete schopni komunikovat s lidmi, které znáte. Pouze pokud je přesvědčíte, aby také začali používat Surespot.

Klady
Nevýhody
End-to-end šifrováníOmezená kompatibilita
Silné šifrováníJen málo uživatelů
Používejte anonymně
Bezpečné ukládání zpráv

Signál

Logo signáluDruhou alternativou k WhatsApp je Signal. Tato aplikace je velmi bezpečná a důvěryhodná. Navíc je velmi uživatelsky přívětivý. Veškerý provoz je šifrován od začátku do konce pomocí signálu. Nabízejí také rozšířenou ochranu proti útokům MITM, kde se hackeři snaží zachytit váš provoz.

Signál také používá protokoly SSL / TLS a neuchovává žádné protokoly uživatelů. Můžete si vybrat, zda aplikaci udělíte přístup do svého seznamu kontaktů. Kromě toho je vaše historie chatu šifrována a uložena do vašeho zařízení. Tímto způsobem zabráníte úniku jakýchkoli informací v případě ztráty nebo odcizení telefonu.

Bohužel nemůžete používat signál anonymně, protože chtějí znát vaše telefonní číslo. Co byste mohli udělat, je použít zvláštní telefonní číslo, jako je předplacené číslo. Lidé, s nimiž chatujete, uvidí pouze druhé telefonní číslo. Na webových stránkách Signal vysvětlují, jak to přesně funguje. Signál je k dispozici pro Android a iOS.

Klady
Nevýhody
End-to-end šifrováníOmezená kompatibilita
Uživatelsky přívětivýJen málo uživatelů
Ochrana proti útokům MITMŽádné anonymní použití
Bezpečné ukládání zpráv

Drát

Logo drátuTřetí alternativou k WhatsApp je Wire. Toto je dobře chráněná chatová služba. Na svých webových stránkách tvrdí, že jsou nejbezpečnější chatovací aplikací na trhu. S touto aplikací budou vaše zprávy odesílány s (HMAC-SHA 256-bit) šifrováním end-to-end. A všechna videohovory budou chráněna šifrováním SRTP. To se obecně považuje za silnou ochranu dat. Wire šifruje všechny vaše zprávy a ukládá je do telefonu.

Aplikace nabízí tuto solidní ochranu na několika operačních systémech. Aplikaci můžete používat v systémech Android, iOS a Windows. Navíc ji můžete použít ve webovém prohlížeči, což znamená, že ji může používat každý bez ohledu na operační systém. Můžete se také přihlásit na více zařízeních současně.

Drát má také některé skvělé funkce. Můžete chatovat, volat a sdílet soubory. Kromě toho můžete videohovor až s 10 lidmi současně. Wire respektuje soukromí svých uživatelů a můžete aplikaci používat, aniž byste jim dali svůj seznam kontaktů.

Drát má nějaké nevýhody. Musíte jim poskytnout telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Navíc nenabízejí nejlepší ochranu před útoky MITM. Bohužel, Wire udržuje protokoly chování, které jim říkají, s kým jste komunikovali. Tvrdí, že tak dělají pouze pro zlepšení svých služeb.

Klady
Nevýhody
End-to-end šifrováníMéně účinná ochrana proti útokům MITM
Mnoho funkcíJen málo uživatelů
K dispozici pro mnoho operačních systémůUdržuje protokoly chování
Bezpečné ukládání zpráv

Threema

Logo ThreemaDalší alternativou k WhatsApp je Threema. Threema je chatovací služba, která se zaměřuje na bezpečnost a anonymitu. Threema se nachází ve Švýcarsku, což znamená, že musí dodržovat přísná evropská bezpečnostní pravidla pro kurýrní služby. Na svých webových stránkách představují 6 záruk, na které se jejich uživatelé mohou spolehnout. Mezi ně patří záruka úplné anonymity a vynikajícího šifrování.

Threema používá 256bitové šifrování a všechny zprávy jsou šifrovány od začátku do konce. Kromě toho nabízejí silnou ochranu před útoky MITM. Tímto způsobem zabrání třetím stranám zachytit váš chatový provoz. Vaše historie chatu je bezpečně uchovávána na vašich vlastních zařízeních. To znamená, že žádná z vašich osobních údajů není uložena na serverech Threema.

Kromě této vysoké úrovně ochrany je Theema také velmi funkční. Můžete nejen chatovat a volat, ale také můžete sdílet soubory, místa a průzkumy. Kromě toho můžete změnit formát textu ve zprávách.

Threems má dobré výsledky při respektování soukromí svých uživatelů. Chatovací služba neuchovává žádné protokoly chování a můžete používat jejich službu, aniž byste jim dali svůj seznam kontaktů. Navíc jim nemusíte dávat své telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Threema bohužel není k dispozici pro všechny operační systémy. Threema můžete používat pouze na zařízeních se systémem Android nebo iOS.

Klady
Nevýhody
End-to-end šifrováníOmezená kompatibilita
Mnoho funkcíJen málo uživatelů
Úplná anonymita
Bezpečné ukládání zpráv
Silná ochrana proti útokům MITM

Telegram

Telegram-logoPoslední alternativou k WhatsApp je Telegram. Toto je pravděpodobně nejznámější alternativa a má již 200 milionů aktivních uživatelů po celém světě. Telegram byla první chatovací služba, která používala šifrování typu end-to-end. Používají zabezpečené 256bitové symetrické šifrování AES. Telegram je navíc velmi rychlou kurýrní službou, protože má servery po celém světě.

Telegram má mnoho možností platformy; Službu můžete používat téměř na všech zařízeních a operačních systémech. Telegram má také některé další zajímavé funkce. Nabízejí možnost vytvořit skupinový chat, ke kterému se může připojit až 100 000 lidí. Kromě toho není omezen počet obrázků nebo souborů, které můžete sdílet.

Telegram je také nejbezpečnější chatovací službou ze všech. Jsou si tak jistí, že nabízejí odměnu 300 000 dolarů osobě, která praskne jejich šifrování. Existuje však určitá kritika jejich bezpečnostního systému. Zdá se, že služba má určitá slabá místa, pokud jde o ukládání zpráv. Všechny zprávy jsou uloženy na telegramových serverech, zatímco odborníci říkají, že je bezpečnější ukládat tyto informace do zařízení uživatele.

Telegram také dostal nějakou vůli, protože šifrování typu end-to-end není automaticky zapnuto. Zapne se to pouze při zahájení soukromé konverzace. Při použití běžného chatu je šifrování typu end-to-end vypnuto a protokoly chování jsou uchovávány. To znamená, že mohou sledovat, s kým a kdy chatujete. Telegram nelze používat anonymně, protože chtějí vaše telefonní číslo a přístup k vašemu seznamu kontaktů.

Klady
Nevýhody
End-to-end šifrování (v soukromém chatu)Některá slabá místa v bezpečnosti
Unikátní funkceUdržuje protokoly chování
Rychlá chatovací službaŽádné anonymní použití
200 milionů uživatelů

Populární alternativy k WhatsApp

Níže naleznete informace o některých široce používaných alternativách WhatsApp. Pamatujte, že tyto služby nemusí být nutně bezpečnější než WhatsApp. Zařadili jsme je proto, že jsou populární, ne proto, že jsou lepší. Mnoho uživatelů je základní funkcí chatové služby. Bohužel nejbezpečnější možnosti nemusí být nutně nejoblíbenější. Pokud se nestaráte o své soukromí nebo anonymitu, může být pro vás vhodná jedna z následujících možností.

Facebook Messenger (1,2 miliardy uživatelů)

Logo MessengerFacebook Messenger je silným konkurentem WhatsApp s více než 1,2 miliardou uživatelů po celém světě. Tato aplikace je propojena s Facebookem a je oblíbená zejména v Severní Americe, Austrálii a části Evropy. Messenger má všechny funkce, na které jste zvyklí v WhatsApp a další. Můžete odesílat zprávy, sdílet fotografie, videohovory a účastnit se skupinových chatů. Messenger navíc nabízí další funkci, která vám umožní sdílet obrázky s přáteli, kteří zmizí po dni. Tato funkce může znít dobře, pokud používáte Snapchat.

Facebook Messenger má také tajnou konverzační funkci. Tím je zajištěno, že zprávy jsou šifrovány end-to-end. Dělají to však trochu jinak než většina ostatních chatovacích aplikací. Zprávy v aplikaci Messenger jsou v určitém okamžiku dešifrovány. Jakmile skončí na serveru Facebook, budou znovu zašifrována. Z tohoto důvodu může Facebook získat přístup ke všem vašim datům, včetně obsahu vašich konverzací v Pokecu. Při používání této služby mějte na paměti.

Klady
Nevýhody
Mnoho uživatelůSlabá místa v bezpečnosti
Mnoho funkcíShromažďuje velké množství dat
Žádné anonymní použití
Žádné standardní end-to-end šifrování
Facebook má přístup k chatům

Viber (980 milionů uživatelů)

Viber logoViber je relativně neznámá služba v západní Evropě a Spojených státech. Je však lépe známý v částech Asie a Ruska, kde je většina jeho uživatelů. V některých zemích má tato služba poměrně velký podíl na trhu. Viber nabízí všechny funkce, které většina ostatních aplikací také dělá.

S Viber můžete chatovat, uskutečňovat videohovory, vytvářet skupinové konverzace a sdílet soubory. Můžete také poslat GIF ve Vibru. Kromě toho má Viber jedinečnou funkci, která vám umožňuje přepínat mezi zařízeními, když provádíte videohovor. To znamená, že můžete přepínat mezi notebookem a mobilním telefonem, aniž by se člověk na druhém konci pověsil.

S Viber můžete také volat na kontakty, které nemají na svém telefonu nainstalovanou aplikaci Viber. To lze provést propojením PayPal nebo kreditní karty s vaším účtem Viber. To vám umožní volat lidem po celém světě, aniž byste museli platit nejvyšší dolar. Viber má zjevně nějaké pěkné další funkce. Viber můžete používat ve všech největších operačních systémech, jako jsou Android, iOS, Windows a Mac OS X.

Viber má slušnou ochranu. Používají 256bitové šifrování typu end-to-end a na svých serverech neuloží žádné informace. Toto je obecně považováno za solidní ochranu datového provozu. Pomáhá také, že na rozdíl od WhatsApp a Facebooku Messenger není Viber součástí Facebooku. Viber říká, že nesdílí žádné informace s jinými společnostmi. V jeho ochraně však existují slabá místa. Viber vede záznamy a vidí, s kým a kdy jste chatovali. Neexistuje způsob, jak můžete tuto aplikaci používat zcela anonymně.

Jednou nevýhodou Viber je, že nabídky nejsou tak jasné jako menu WhatsApp. Aplikace je méně uživatelsky přívětivá než mnoho výše uvedených aplikací.

Klady
Nevýhody
Mnoho uživatelůSlabá místa v bezpečnosti
Mnoho funkcíVyžaduje váš seznam kontaktů
End-to-end šifrováníŽádné anonymní použití
Hodně se zhroutí
Udržuje protokoly připojení

WeChat (963 milionů uživatelů)

Logo WeChatWeChat má více než 963 milionů uživatelů převážně v Číně, což z něj dělá nejpoužívanější aplikaci v zemi. Mimo Čínu o aplikaci ví jen málokdo. Zahrnujeme jej do našeho seznamu, protože je velmi velký a může být užitečný pro ty, kteří chtějí komunikovat s lidmi v tomto regionu. Protože je však čínskou vládou silně cenzurováno, nedoporučujeme tuto aplikaci pro anonymní komunikaci.

WeChat je velmi populární, protože je to více než jen chatová aplikace. Nabízí více funkcí než kterákoli z výše uvedených aplikací. WeChat můžete použít k objednání jídla, odemknutí kola a platbě za věci. Kromě toho nabízí funkci, která funguje jako Snapchat, nazvaná „Momenty“. Zde můžete zobrazit fotografie a videa z vašeho každodenního života. WeChat také nabízí možnost vytvoření skupinového chatu s 500 lidmi. To vše je jen špičkou ledovce.

Mohlo by to znít jako by bylo příliš dobré, aby to byla pravda a je. Protože chat cenzuruje čínská vláda, nebudete mít svobodu říkat, co chcete. Navíc mohou poslouchat vaše konverzace kdykoli se jim líbí. Aplikace nenabízí šifrování typu end-to-end, takže jej nemůžeme žádným způsobem nazvat zabezpečeným.

Klady
Nevýhody
Mnoho uživatelůTěžká cenzura
Mnoho funkcíVyžaduje váš seznam kontaktů
Blokuje obsah
Mnoho slabých míst v bezpečnosti
Žádné šifrované úložiště

Vytvořte si vlastní výběr pomocí VPN

Existuje mnoho důvodů, proč byste se měli podívat na alternativy WhatsApp. Můžete tak učinit, protože chcete, aby byla vaše data lépe chráněna. V takovém případě doporučujeme prozkoumat prvních 5 bezpečnějších alternativ, které jsme poskytli.

Může se také stát, že hledáte alternativu, protože WhatsApp je ve vaší zemi blokován. Můžete se rozhodnout podívat se na alternativy, ale existují i ​​způsoby, jak odblokovat WhatsApp. Můžete to udělat s VPN, která skryje vaši skutečnou IP adresu. Tímto způsobem můžete používat WhatsApp připojením k internetu přes server v jiné zemi. Pokud se chcete dozvědět více o VPN, můžete si přečíst náš speciální článek, který podrobně vysvětluje vše o VPN.

Závěrečné myšlenky

Chatové aplikace se staly nezbytnou součástí našeho každodenního života. Každý den se přes WhatsApp odesílá přes 55 miliard zpráv. Mezi tyto zprávy patří mnohem více než soukromé informace, které bychom nechtěli, aby si jen někdo přečetl. Vzhledem k tomu, že WhatsApp má určitá bezpečnostní rizika, může být moudré podívat se na některé alternativy.

Nahoře najdete 5 nejbezpečnějších alternativ k WhatsApp: Surespot, Signal, Wire, Threema a Telegram.

S jednou z těchto alternativ budou vaše data bezpečnější a vy můžete chatovat o čemkoli se vám líbí. Pokud nemůžete používat WhatsApp ani žádnou jinou chatovací aplikaci, protože jsou ve vaší zemi zablokovány, můžete použít VPN.

Všichni chceme chatovat s našimi přáteli, ale bylo by obzvláště příjemné, kdybychom tak mohli učinit v naprostém soukromí.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me