The Dark Web: Co je to přesně a jak se tam dostanete?

Možná jste slyšeli o temném webu. Obvykle se označuje jako „skrytá“ a nebezpečná část internetu, kde se odehrávají nejrůznější stinné obchody. Většina uživatelů internetu se na temném webu nenachází pravidelně, pokud vůbec. To je pochopitelné, protože některé jeho části jsou nebezpečné. Pokud vás zajímá více, v tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o temném webu a jak k němu získat přístup a přitom zůstat v bezpečí..


Nejprve vám představíme, co je temný web přesně a co se na něm děje. Poté se dozvíte o VPN a prohlížeči Tor a o tom, jak jsou tyto nástroje nezbytné, pokud chcete surfovat po temném webu. Poté vám poskytneme rychlého průvodce, který můžete použít pro relativně bezpečný přístup k temnému webu. Pokud opravdu chcete zůstat v bezpečí, připravili jsme komplexní 15-krokový plán bezpečného prohlížení temného webu. Než to uděláte, zkontrolujte všechna naše bezpečnostní opatření. Nakonec zjistíte, že navštěvování temného webu je legální, ale některé praktiky na něm nejsou.

Zůstaňte v bezpečí na temném webu!

Přístup k temnému webu je velmi snadný, ale kvůli tomu se dostává do hlubokých potíží. Proto je důležité mít na paměti vaši online bezpečnost a soukromí. Důrazně doporučujeme používat VPN k šifrování a anonymizaci veškerého internetového provozu. Kromě toho se vždy ujistěte, že máte v zařízení spuštěný aktuální antivirový software. Tímto způsobem je obtížnější zachytit vaše data, sledovat vaše online akce nebo infikovat váš počítač. VPN vás ochrání při surfování po povrchu nebo hlubokém webu, ale také při procházení temného webu. Díky tomu bude mít váš poskytovatel internetových služeb (ISP), vlády a hackeři mnohem těžší čas zjistit, co jste dělali online..

Vynikající VPN pro temný web: NordVPN

NordVPN je vysoce kvalitní poskytovatel VPN, který vám umožňuje chránit více zařízení současně. Nabízejí silné šifrování a řadu dalších bezpečnostních opatření, ze kterých si můžete vybrat. Díky tomu je NordVPN skvělým poskytovatelem služeb, když se pustíte do temného webu. Navíc nabízejí dobrou zákaznickou podporu a jsou velmi uživatelsky přívětivé. Přečtěte si vše o tomto poskytovateli v naší úplné recenzi společnosti NordVPN.

Co je temný web?

Internet je často popisován jako sestávající ze tří částí: povrchový, hluboký a tmavý. Povrchová struktura je to, co většina z nás používá každý den. Je přístupný prostřednictvím běžných prohlížečů, jako jsou Chrome, Safari a Firefox. Tento článek je součástí: máte k němu přístup odkudkoli a kdykoli, pokud máte připojení k internetu a prohlížeč.

Hluboký web je část internetu, která obsahuje velmi specifické informace. Většina z nás nebude mít přístup k těmto informacím a nebude přístupná ani prostřednictvím vyhledávačů. Většinou se jedná o stránky a databáze, které jsou určeny pouze pro určitou skupinu lidí v organizaci. Abyste získali přístup, musíte znát přesnou webovou adresu (URL). V některých případech potřebujete také heslo. Příklady stránek na hlubokém webu jsou některé databáze univerzitních knihoven, zprávy a časopisy, ke kterým mají přístup pouze předplatitelé, a časová osa vašeho soukromého účtu Facebook.

Nakonec je tu ta část internetu, kterou nazýváme temný web. Je obtížnější se dostat na povrch nebo hluboký web, protože je přístupný pouze pomocí speciálních prohlížečů, jako je například prohlížeč Tor. Tmavý web je neregulovanou součástí internetu. Žádná organizace, podnikání nebo vláda to nezodpovídá ani není schopna aplikovat pravidla. To je přesně důvod, proč je temný web běžně spojován s nezákonnými praktikami. Nelze se dostat na tmavý web pomocí „normálního“ prohlížeče, jako je Google Chrome nebo Egde. V prohlížeči Tor nebudete moci najít žádné tmavé weby končící na .com nebo .org. Místo toho adresy URL obvykle sestávají z náhodného mixu písmen a číslic a končí v .onion. Kromě toho se adresy URL webových stránek na tmavé síti pravidelně mění.

Dark Web Surface Web Graphic Iceberg

Proč a jak vznikl temný web??

Tmavý web nebyl vytvořen zločinci, kteří chtěli anonymní způsob komunikace. Vlastně to vyvinula americká vláda. Jak se to však stalo?

Špionážní komunikace

Na mnoha vzdálených místech byli rozmístěni agenti z několika „třípísmenných agentur“, jako je CIA. Byla skutečná globální síť amerických špionů, kteří shromažďovali informace a zpravodajské informace pro USA. Během devadesátých let se informace stále více digitalizovaly a tito špioni již nemuseli předávat své zprávy prostřednictvím staromódních médií, jako jsou rádia nebo dopisy. Díky internetu a novým kryptografickým technikám mohly být všechny informace najednou zaslány internetem. Kolem roku 1995 americká námořní výzkumná laboratoř zahájila program, který by se nakonec stal Torem (The Onion Router). S Torem měly agentury šifrovanou komunikační linku s polními agenty.

Anonimity pro všechny

anonymníKolem roku 1997 byl projekt předán Agentuře pro obranný výzkumný výzkum (DARPA), která jej následně předala několika skupinám občanských práv. Nyní je samozřejmě otázkou, proč by vláda dala tuto techniku ​​a síť civilním advokátním skupinám? Existují lidé, kteří věří, že Tor se nikdy americké vlády nevzdal.

Dalším vysvětlením je, že museli otevřít anonymní síť, protože každý agent v USA musel být schopen ji kdykoli použít odkudkoli z celého světa. Díky tomu byla síť zranitelná vůči infiltraci. Navíc, pokud by tuto síť používali pouze zpravodajští agenti USA, pak by jakákoli komunikace z této sítě byla samozřejmě velmi cenná. Proto by bylo lepší otevřít síť mnoha dalším lidem, takže by zpravodajské komunikace byly zaplaveny mořem nevládních komunikací. Takto by všichni zůstali anonymní a agenti USA by mohli pomocí sítě předávat své zprávy.

Proč prostě nezastavují temný web?

Zatímco se síť Tor stala dostupnou pro kohokoli s připojením k internetu, na celém světě bylo nastavováno stále více serverů. Síť se proto stala mnohem více decentralizovanou. S každým novým připojením v jiné zemi se jurisdikce USA přes internet zmenšila. Síť sítě spočívá v tom, že ji nelze vypnout pouze z jednoho místa. Pokud vytáhnete zástrčku z americké strany, zbytek sítě nepřestane existovat.

Kromě neschopnosti kteréhokoli státu úplně ukončit síť, USA také těží z toho, že tuto síť budou mít – i když také hostí nelegální aktivity. Stále se používá jako kanál pro tajnou komunikaci zpravodajskými agenturami. Je to také jeden z nejlepších nástrojů, které musí političtí aktivisté postavit, propouštět, informovat atd. Proti autoritářským státům, vůči nimž je USA velmi kritické. Ať už je to Venezuela nebo Írán, USA jsou rády, že lidé mají k dispozici nástroj, jako je Tor, který těmto režimům ztěžuje život. To samozřejmě platí i pro USA, jak bylo objasněno vznikem Wikileaks a whistleblowing aktivit Snowden.

Temný pás může být zároveň prospěšný i nebezpečný současně. Protože je užitečná několika způsoby, vláda USA ji nechce zavřít. I kdyby tak učinili, museli by se pokusit ji úplně zastavit a získat soulad a spolupráci desítek zemí, které nemají zájem o spolupráci s USA. Vnitrostátní orgány jsou schopny spolupracovat při uzavírání určitých webů a zodpovědnosti svých majitelů, správců, uživatelů atd. Často, když se tmavý web uzavře, mnoho agentur spolupracovalo, aby se to stalo. Například, pokud americké ministerstvo spravedlnosti chce uzavřít nizozemský tmavý trh prodávající marihuanu, vyžadovalo by to spolupráci nizozemské policie, Europolu a případně řady dalších agentur a orgánů. Následující obrázek ukazuje počet agentur zapojených do zabavení 1 tmavého trhu.

Temný trh se uzavřel

Zrušení této konkrétní webové stránky vyžadovalo spolupráci nejméně deseti různých agentur z nejméně čtyř různých zemí. Skutečnost, že všechny tyto agentury musely spolupracovat, aby tento web zničily, ukazuje, jak složité může být odstranit části temného webu, natož celý temný web..

Přístup na temný web

Pokud chcete navštívit temný web, musíte mít na paměti, že to může být nebezpečné, pokud nepřijmete správná opatření. Chcete-li jít na temný web nejbezpečnějším možným způsobem, vytvořili jsme průvodce plného tipů a triků. Níže naleznete zmenšenou verzi této příručky s holými náležitostmi. Je však dobré si uvědomit, že následující kroky vás udrží relativně v bezpečí, ale v žádném případě nebudou zcela anonymní.

 • Nainstalujte si do zařízení VPN (doporučujeme NordVPN) a zapněte ji
 • Ujistěte se, že máte v zařízení aktuální antivirový software
 • Stáhněte a nainstalujte anonymní prohlížeč Tor
 • Spusťte prohlížeč Tor
 • Ujistěte se, že běh skriptů v prohlížeči Tor je zakázán
 • Volitelné: změňte nastavení zabezpečení v Tor
 • Procházejte temný web, například začátkem na skryté wiki. Odkaz je http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page

Nakonec, než se dostanete na temný web, nezapomeňte, že to může být velmi nebezpečné místo. Vezměte naše varování k srdci a neztěžujte malware a hackery, aby ovlivnili vaše zařízení! Pokud se chcete ujistit, že máte nejlepší možnou ochranu, můžete postupovat podle našeho průvodce po temném webu.

Co je Tor

Tor (cibulový směrovač) je bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem, který funguje jako prohlížeč. Na rozdíl od prohlížečů, jako jsou Chrome, Firefox a Edge, se Tor snaží udržet své uživatele v anonymitě. Aby k tomu došlo, prohlížeč Tor směruje vaše internetové aktivity prostřednictvím několika IP adres / hostitelů, kteří představují vrstvy cibule. Vaše vyhledávání cestují touto sítí uzlů. V každém uzlu je část šifrování odloupnuta. Vaše informace nakonec skončí na vámi vybraném webu. Cílem tohoto procesu směrování cibule je udržet uživatele v anonymitě.

Dívka načítání internetového souboru přes Tor Nodes

Prohlížeč Tor se používá k přístupu na tmavý web. Jak již bylo zmíněno, jedná se o nejjednodušší způsob, jak dosáhnout URL s příponou .onion. Tato přípona odkazuje na směrování cibule, které Tor používá k zabezpečenému anonymnímu prohlížení: šifrování přichází ve vrstvách, jako jsou vrstvy cibule. Webové stránky se mohou rozhodnout použít doménu .onion, protože nechtějí, aby všichni věděli, že existují. Mohlo by to být proto, že prostě chtějí být exkluzivní, nebo proto, že obsahují obsah, který je sporný nebo nezákonný.

Tor vám může poskytnout přístup k celému webu, bez ohledu na to, zda jsou webové stránky regulovány nebo ne. Ačkoli Tor může být použit pro přístup k temnému webu, většina jeho uživatelů stále zůstává na povrchu webu. Jinými slovy: Tor se většinou používá k anonymizaci online prohlížení, ale je také hlavní cestou k temnému webu. Další podrobnosti o prohlížeči Tor najdete na naší stránce prohlížeče Tor.

Stručně řečeno, použití prohlížeče Tor (nebo podobného anonymního prohlížeče) je nezbytné pro přístup k temnému webu a také vám pomůže učinit vás anonymnější na internetu. Například vaše IP adresa zůstává skrytá. Podívejte se na těchto 10 důvodů pro skrytí vaší IP adresy. Upozorňujeme, že prohlížeč Tor není spolehlivý. Z tohoto důvodu se vždy doporučuje provozovat také VPN.

Tor přes VPN nebo VPN přes Tor?

Možná jste si to neuvědomili, ale je to skutečný rozdíl, pokud se připojíte k síti Tor, když jste připojeni k VPN nebo naopak..

Další výhodou instalace VPN před připojením k síti Tor je, že váš poskytovatel internetových služeb nebo jakákoli jiná zúčastněná strana (vládní agentury, hackeři atd.) Nebudou vědět, že jste se k síti Tor přihlásili, protože váš internetový provoz již probíhá šifrované. Je smutné, že pouhá skutečnost, že byste se chtěli přihlásit k anonymní síti, jako je Tor, stačí, aby na vás v očích určitých skupin vzbudila podezření. A ačkoli je síť Tor šifrovaná a anonymní, nezastaví vašeho poskytovatele internetových služeb ani kohokoli jiného, ​​kdo by slíbil váš internetový provoz prostřednictvím vaší adresy IP, aby věděl, že jste se k Tor přihlásili. To samozřejmě není, pokud se nejprve nepřipojíte k VPN.

Je také možné získat předplatné VPN prostřednictvím sítě Tor. To znamená, že se nejprve přihlásíte do Tor, pak v prohlížeči Tor například přejdete na web NordVPN a získáte VPN. Další výhodou by bylo, že váš poskytovatel internetových služeb nebude vědět, že máte zájem o službu VPN. Podle našich zkušeností je však připojení k síti Tor obecně považováno za mnohem podezřelější kvůli jeho spojení s temným webem. Proto vždy doporučujeme nejprve získat dobré předplatné VPN. Pokud se chcete dozvědět více o dobrých alternativách VPN a která z nich je pro vás nejvhodnější, podívejte se na naše recenze.

Skrytá wiki

Navigace v temném webu může být docela obtížná. Začít na webu, jako je skrytá wiki, vám pomůže najít cestu. Skrytá wiki poskytuje odkazy na vyhledávače a weby, takže můžete temnější web procházet snadněji. Díky tomu je skrytá wiki dobrým výchozím bodem, když nevíte, kam jít. Na skryté Wiki jsou některé kategorie, kterým se chcete vyhnout. Vždy si dávejte pozor na odkazy, na které kliknete, dokonce i na webech, které se zdají být legitimní.

Skrytou wiki najdete zkopírováním následující adresy URL do svého prohlížeče Tor: http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page. Webové adresy na temném webu se neustále mění, ale na povrchu webu je mnoho webů, které vám poskytnou správnou aktuální adresu URL pro tuto konkrétní stránku..

Dalším dobrým místem pro začátek jsou naše webové stránky, které stojí za to navštívit v temném článku o webu.

Co se stane na temném webu?

zbraně onlineJe velmi těžké přesně zjistit, co se děje na temném webu. Jak již bylo zmíněno, musíte znát konkrétní adresy URL, abyste se dostali na správné stránky. Je docela těžké narazit na správný web, když jsou všechny webové adresy náhodnými kombinacemi číslic a písmen. Navíc existuje mnoho příběhů o nejbláznivějších službách a stránkách skrývajících se na temném webu. Objednávání hitmanů je zřejmě pouze jedním z dostupných příkladů. Přestože si nemůžeme být jisti, že k tomuto chování nedochází na temném webu, většina pověstí obklopujících temný web, jako jsou online hitmani nebo červené místnosti, je čistě fikcí. Například jedna webová stránka hitmenů k pronajmutí zvaná Besa Mafia určitě existovala, kromě toho, že nikdy neprovedla žádné zásahy. Právě to kradlo peníze od důvěryhodných uživatelů temných webů, kteří chtěli někoho zabít. Na temném webu je stále k dispozici mnoho dalších otázek, jako jsou drogy a zbraně.

Kvůli existenci tolika škodlivých webů získal temný web velmi špatnou pověst. Často se věří, že všechno a všechno, co se na temném webu děje, musí být nezákonné. To není pravda. Temná síť je také bezpečným přístavem pro novináře, oznamovatele a občany žijící v diktátorských režimech. Navíc některé z více stinných webových stránek mohou mít také pozitivní vedlejší účinky. Naším cílem je zaujmout odstupňovaný přístup a zdůraznit pozitivní i negativní důsledky. Chceme, aby naši čtenáři byli v bezpečí, pouze pokud se sami rozhodnou pustit do temných výklenků webu.

Nemůžeme činit žádná jednoznačná tvrzení, protože temný web se neustále mění a zůstává pro mnohé z velké části skrytý. Obecně se však jedná o některé z věcí, které můžete najít na temném webu:

 • Černé trhy
 • Podvodné nebo jinak nebezpečné webové stránky
 • E-mailové služby, fóra a další formy anonymní online komunikace
 • Botnety
 • Bitcoinové a kryptoměnové weby

Černé trhy

drogy na černém trhuČerný trh vzkvétal od narození internetu. Tmavý web je domovem mnoha černých trhů, kde lze prodávat a nakupovat nejrůznější druhy zboží. Existence takových trhů je nezákonná, ačkoli některé veřejné osobnosti, vědci a akademici také zdůraznili některé pozitivní vedlejší účinky.

Hedvábná stezka byla jedním z prvních známých černých trhů na temném webu. Uživatelé otevřeně hovořili o užívání drog na webu a nahráli fotografie svých produktů. Web nakonec získal přezdívku „Ebay of Vice“. Po několika letech vyšetřování se americkým úřadům podařilo vystopovat admina (Ross Ulbricht), který se na webu dostal pod pseudonym „Dread Pirate Roberts“. Byl zajat v San Franciscu v říjnu 2013 a web byl vypnut.

Po Ulbrichtově zatčení se však objevilo mnoho imitačních webů. Na tmavém webu je k dispozici více webových stránek na černém trhu než kdykoli předtím. Silk Road byla první svého druhu, nyní existuje mnoho různých soutěžit o další.

Podvodné nebo jinak nebezpečné webové stránky

nebezpečné webové stránkyTmavý web se také hemží falešnými a nebezpečnými webovými stránkami. Proto je důležité být vždy opatrný a používat jak VPN, tak dobrý antivirový software. Nikdy neklikejte na odkaz na temném webu, pokud nevíte, kam to povede. Než budete vědět, co se děje, mohl by být váš počítač napaden nebo napaden malwarem.

Tmavý web navíc ukládá všechny weby, které by kvůli svému obsahu nebyly tolerovány na povrchovém webu. Bohužel tam najdete věci jako týrání zvířat nebo dětská pornografie. Proto by mohlo být moudré zdržovat se této části internetu.

E-mailové služby, fóra a další formy anonymní komunikace

anonymníTmavý web se také používá pro anonymní komunikaci. Whistleblowers a novináři mohou tyto cesty použít k úniku nebo nalezení citlivých informací. Lidé, kteří chtějí nahlásit nezákonný čin společnosti nebo vládě, mohou pomocí temného webu zkusit anonymitu. Novináři jej mohou použít k kontaktu s anonymními zdroji. Síť WikiLeaks i oznamovatelé, jako je Edward Snowden, v minulosti využívali temný web k šíření svých sdělení.

Zatímco lidé v těchto příkladech dělali to, co dělali ve jménu svobody a transparentnosti internetu, ne každý má stejné motivace. Zločinci a teroristé budou také používat anonymní komunikaci na temném webu, aby se pokusili vyhnout vymáhání práva.

Botnety

Botnet je síť infikovaných zařízení, která mohou být ovládána hackerem, který je ovládá. Zařízení v síti jsou často infikována, aniž by si toho jejich majitelé byli vědomi. Hacker odpovědný za botnet může zařízení používat k šíření virů, phishingu pro soukromé informace nebo k usnadnění útoků DDoS. Je nepravděpodobné, že botnet bude objeven, odstraněn nebo převzat, pokud pracuje na temném webu. Na temném webu někteří hackeři prodávají botnety, které vytvořili. Výměnou za spoustu peněz můžete získat kontrolu nad velkou sítí infikovaných zařízení.

Bitcoinové a kryptoměnové weby

bitcoinPokud navštívíte temný web, zjistíte, že téměř vše je placeno kryptoměnami. Tyto kryptoměny jsou online měny, které lze použít po celém světě. Přesněji řečeno, kryptoměny jsou digitální aktiva vázaná na hodnotu decentralizované digitální knihy, jako je například blockchain protokol. V zásadě to znamená, že kryptoměny nejsou na rozdíl od běžných měn, protože jejich hodnota a historie směn je viditelná spíše na blockchainu než na řadě bank a jiných finančních institucí. Jedná se však spíše o digitální aktiva než o měny, protože obecně můžete tato aktiva vyměňovat pouze online za zboží, ale nikoli mimo něj. Díky metodě blockchain však kryptoměny umožňují anonymní výměny, které jsou ideální pro nejasné podniky na temném webu..

Nejznámější kryptoměna, bitcoin, se také používá mimo temnou síť. Nedávné incidenty však ukazují, že měna nemusí být tak anonymní, jak někteří lidé doufali. Jiné typy kryptoměny jsou také velmi populární. Některé nové kryptoměny se neustále snaží zlepšovat zabezpečení anonymity lidí, kteří je používají.

Je temný web legální?

Lady JusticeJedním slovem: ano. Tmavý web a prohlížeč Tor jsou ve většině zemí legální. Pokud se však rozhodnete jednat na temném webu způsobem, který není v souladu se zákonem, bude to samozřejmě nezákonné. Proto zdůrazňujeme důležitost dodržování zákonů země, ve které se nacházíte.

Přesto se často zapomíná, že temný web a prohlížeč Tor jsou pouze nástroji k uplatnění vašeho práva na soukromí a svobodu slova. OSN stanovila soukromí jako základní lidské právo. To bylo provedeno v následujících článcích:

 • Prohlášení OSN o lidských právech (UDHR) z roku 1948, článek 12
 • Mezinárodní pakt o občanských a politických právech (ICCPR) z roku 1966, článek 17
 • Americká úmluva o lidských právech, článek 11
 • Americká deklarace práv a povinností člověka, článek 5
 • Evropská úmluva o lidských právech, článek 8

Závěrem: navigace v temném webu není ve většině zemí nezákonná. Mohlo by vás však přimět, abyste vypadali podezíravě v očích vašeho místního donucovacího orgánu. Většina věcí prodávaných na temném webu je nezákonná, takže nákup těchto nezákonných položek je samozřejmě zakázán. Vzhledem k tomu, že se toto zboží obvykle nachází pouze na temném webu, mohl si ho koupit kdokoli, kdo surfuje po této části internetu. To je důvod, proč by se vlády mohly pokusit udržet si karty, pokud navštívíte temný web.

Přestože je používání temného webu ve většině zemí legální, nelegální činnosti, které se na něm pravidelně vyskytují, činí z temného webu útržkovité místo. Pravděpodobně proto není nejlepší část internetu pravidelně navštěvovat, pokud jste dobrým občanem, který dodržuje zákony.

Závěrečné myšlenky

Chceme zdůraznit, že vám radíme NEPOUŽÍVAT temný pás, aniž byste nejprve přijali vhodná bezpečnostní opatření. Zvědavost je pochopitelná, ale nestojí za to vystavit se nebezpečí této neregulované části webu. Nakonec je na temné síti trestná činnost. Pokud skončíte s navštěvováním temného webu, vždy přijměte opatření. Dobrá služba VPN a solidní anti-malware jsou nezbytné, ale stále vás nechávají vystavené. Plán 15 kroků je jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak se dostat na temný web. Nakonec přistupujete k temnému webu na vlastní nebezpečí. Zůstaňte zvědaví, ale zůstaňte v bezpečí!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me