Rizika ochrany osobních údajů vašeho automobilu Přehled VPN

Auta jsou více propojena s širším světem než kdykoli předtím. Jednoduše můžete stisknout tlačítko a získat silniční asistenci, odemknout auto nebo jej dokonce spustit na dálku. Kromě toho můžete na dotykové obrazovce vytáhnout směr jízdy před přepnutím a připojit se k Pandora nebo Spotify. Naše auta mohou dokonce poskytnout přístupový bod Wi-Fi pro každého v autě. I když jsou tato pohodlí pro spotřebitele skvělá, představují také riziko pro naše soukromí. Odborníci na ochranu soukromí se obávají, že naše inteligentní auta mohou odhalovat informace, které bychom raději nechali v soukromí, a že zatímco většina z nás si ani neuvědomuje rizika.

Vaše auto ví víc, než si myslíte

Chytré auto identifikující jiné auto na silniciJiž více než pět let mají společnost Google a další společnosti schopnost vyrábět auto, které se dokáže řídit bez lidského vedení. Přesto stále každé ráno vcházíme do našich aut, dostáváme se za volant a jedeme sami. Důvodem je to, že tato nová technologie představuje zjevná rizika pro naši bezpečnost, a proto je důkladně studována a vylepšována, dokud není zcela bezpečné použití.

Rizika pro naši bezpečnost, která představují vozidla připojená k internetu, jsou mnohem méně zřejmá. Výrobci a spotřebitelé většinou neváhali přidat systémy s dotykovou obrazovkou, které se připojují k jejich telefonům. Výhody těchto systémů jsou obrovské, a to jak z hlediska pohodlí, tak i bezpečnosti za jízdy. Rizika pro naše soukromí však byla do značné míry ignorována.

Vzhledem k tomu, že tempo změn v technologii se stále zrychluje, je důležité zvážit související rizika. Teprve nyní si začínáme uvědomovat potenciální poškození mezer v (online) bezpečnosti. Před připojením k inteligentnímu systému vašeho vozu věnujte chvilku zvážení rizik pro vaše soukromí. Zde je několik otázek a potenciálních nebezpečí, o kterých byste možná měli vědět.

Kdo vlastní vaše data?

Jakékoli moderní auto generuje tuny dat i na nejkratší jízdě. Rychlost, zrychlení, otáčky motoru a další – vše je řízeno a měřeno počítačem vašeho automobilu. Tyto informace jsou snadno dostupné z vozidla a mohou být dokonce předány zpět výrobci ke sběru. Výrobci automobilů se často považují za majitele těchto informací, zatímco o vás a vašem jízdním chování hodně mluví.


Sofistikované systémy, které vám umožňují připojit telefon k dotykové obrazovce ve vašem automobilu, jsou zabudovány do vozidla. Samotná obrazovka, stereo systém a ovládací prvky navigace jsou součástí systému, ke kterému se připojujete. To nás přivádí k důležité otázce. Jak vaše informace procházejí těmito systémy, ponecháte si je ve vlastnictví?

Jen málo výrobců automobilů, pokud vůbec nějaké, uvádí, kdo vlastní data, která prochází jejich inteligentními systémy. Toto je spousta dat, od vaší polohy až po zprávy a telefonní čísla nejlepších přátel. Každá trasa, kterou se vydáte, je systémem mapována a vaše e-mailová a sociální média jsou také předávána touto cestou. Hudba, kterou posloucháte z telefonu Pandora nebo Spotify, prochází také informačním systémem vašeho automobilu. Kolik těchto údajů může výrobce získat a kdo je vlastníkem všech těchto informací o vás?

Údaje o vaší poloze jsou hodnotné

Mapa s umístěnímInzerenti neustále touží po více informacích o spotřebitelích. Čím přesnější je váš profil, tím lépe vám mohou prodat své produkty. To je důvod, proč společnosti jako Google jsou schopny vydělat miliardy dolarů. Google shromažďuje informace o reklamách, na které kliknete, o vašich webových vyhledáváních a dalších. To jim umožňuje vytvořit neuvěřitelně přesný profil vás. Obecně jsou však tato data omezena na vaše online aktivity.

Údaje o poloze mohou inzerentům poskytnout cenné informace o vašem životě mimo internet. Kde žijete, pracujete a nakupujete, už není jen vaše firma. Pokud jste byli konkrétně požádáni, pravděpodobně byste nikdy dobrovolně nepřevedli všechny tyto informace na inzerenta, přesto je to pro nezaplacení pro vytvoření přesného profilu. Údaje o poloze by mohly odhalit, když jste začali navštěvovat nového lékaře, kde jste nechali své děti ve škole, kolik času odejdete do práce a jak dlouho trávíte uvíznutí v provozu.

Tyto informace jsou k dispozici prostřednictvím inteligentního informačního systému vašeho automobilu. Protože jsou tato data cenná, mohla by být téměř jistě použita k tomu, aby inzerentům pomohla vytvořit váš profil. Ochrana vašeho soukromí se nikdy nestane vysokou prioritou pro výrobce automobilů, pokud se pro vás nestane vysokou prioritou. Proto je tak důležité být si vědom rizik.

Vaše auto mohlo být napadeno

Možná jste slyšeli příběhy o hackerech, kteří převzali kontrolu nad autem. Se správnými nástroji a přístupem by hacker mohl převzít kontrolu nad přestávkami, motorem, světlomety a dalšími funkcemi vaší péče. To však naštěstí vyžaduje, aby hacker po určitou dobu získal fyzický přístup k vašemu vozidlu. Pravděpodobnost, že se to stane pro vás, je proto stále vzdálená. Jen se ujistěte, že povolíte pouze lidem, kterým důvěřujete ve svém autě, takže si můžete být jisti, že jediný, kdo řídí vozidlo, když jedete, jste.

Na druhé straně je získání přístupu k informačnímu systému vašeho inteligentního automobilu mnohem snazší. Vaše auto se obvykle připojí k telefonu prostřednictvím připojení Bluetooth. Bluetooth bohužel není zcela bezpečný. Existuje několik způsobů, jak by toto spojení mohlo být ohroženo. To umožňuje hackerům získat přístup k informacím tekoucím prostřednictvím připojení. Protože tato slabina byla dříve nezjistitelná, neexistovala pro ni žádná bezpečnost. Proto informace procházející inteligentním informačním systémem vašeho automobilu mohou být hackerské pro každého, kdo projíždí kolem vašeho vozidla, pokud mají správné vybavení.

Co ztratíte

Pokud jsou informace procházející informačním systémem vašeho automobilu napadeny nebo prodávány inzerentům, jedná se o útok na vaše soukromí. Kdokoli s přístupem k těmto informacím si mohl přečíst oznámení z vašeho e-mailu nebo sociálních médií. Mohli snadno zjistit, kde žijete a kde pracujete. Tím, že hacker zjistil trendy ve vašich datech, mohl vědět, kolik času odejdete do práce, takže váš domov zůstane otevřený krádeži. Koneckonců, zloději přesně vědí, kdy udeřit, aniž byste tam byli, abyste je zastavili.

Kromě citlivých informací, které by mohly být sdíleny bez vašeho vědomí, může mít důsledky také pouhý pocit narušení soukromí, který přichází z přístupu někoho k vašemu soukromému životu. Po narušení se váš pocit soukromí nikdy nebude moci vrátit stejným způsobem. Klid mysli, který máte nyní, se může snadno stát historií, jakmile se stane něco vážného kvůli ztrátě soukromí. Co tedy můžete udělat, abyste tomu zabránili? Máme pro vás několik tipů.

Jak můžete chránit své soukromí?

Stejně jako všechna ostatní elektrická zařízení se automobily vyvíjely a pravděpodobně se budou i nadále vyvíjet. Inzerenti, hackeři a další skupiny navíc budou nadále hledat vaše osobní údaje. Znamená to, že se musíte vzdát moderní technologie a získat staré auto bez dotykové obrazovky nebo připojení Bluetooth? Ne nutně. Postupujte podle následujících tipů a je dobré jít.

Požádejte o zásady ochrany osobních údajů

Seznam s lupouPři nákupu automobilu se nebojte zeptat na zásady ochrany osobních údajů výrobce. Nebuďte překvapeni, pokud vám prodavač nebude mít snadnou odpověď. Zásady ochrany osobních údajů vám sdělí, co se stane s vašimi informacemi, kdo k nim má přístup a kdo je vlastní. To je pro vás důležité vědět.

Mějte na paměti, že může chvíli trvat, než prodejce najde zásady, protože o to mnoho lidí nemá tendenci. Pokud však budete společně s ostatními trvat na důležitosti tohoto problému, prodejci si toho všimnou a začnou také prosazovat změnu. Namísto toho, abyste se ujistili, že zásady ochrany osobních údajů vašeho aktuálního automobilu vyhovují vašim přáním, budete také usilovat o to, aby zásady v budoucnu braly soukromí zákazníků vážněji.

Nepřipojujte se, když to nepotřebujete

Než se připojíte k inteligentnímu systému vašeho automobilu, chvilku se zamyslete nad tím, zda vám na dané cestě přinese výhody. Budete používat navigaci? Můžete se dočkat, až si budete moci prohlížet oznámení, až dorazíte do cíle? Namísto připojení mimo zvyk, zvažte potenciální rizika předem. Pokud nejste vždy připojeni, vaše auto o vás nebude vědět všechno.

Anonymizujte svá data pomocí VPN

Pokud na prvním místě nejsou žádné osobní údaje, vaše auto může sbírat vaše data a ohrozit vaše soukromí. Z tohoto důvodu byste měli před připojením přes Bluetooth vždy podniknout kroky ke zvýšení soukromí. Anonymní údaje, které vás nevedou zpět, jsou třetím stranám téměř k ničemu. Pokud můžete podniknout jednoduché kroky, abyste se distancovali od svých informací, doporučujeme vám to. Jedním snadným způsobem, jak udržet své informace v anonymitě, je použití VPN.

Při připojení přes VPN jsou vaše data před odesláním na anonymní server VPN šifrována. Odtud je odeslán do cíle, ke kterému se snažíte dosáhnout. Tímto způsobem se nepřipojíte přímo k webu nebo online službě. Všechna vaše data vždy nejprve prochází serverem VPN. Tento server předá vaši žádost a přijímá informace zpět z webu. Protože online služba se s vámi nikdy nezabývá přímo, žádost i vy zůstáváte v soukromí. VPN poté zašifruje data a odešle je zpět vám.

Tento prostřední přístup chrání vaše soukromí a přitom poskytuje vysokorychlostní přístup k online službám, na které jste závislí. Kromě toho vám VPN může pomoci vyhnout se geografickým omezením nebo bránám firewall mezi vámi a konkrétními informacemi. Chcete-li se dozvědět více o různých sítích VPN a o tom, jak mohou chránit vaše soukromí, podívejte se do našeho příspěvku o výběru nejlepší VPN pro vaše potřeby.

Závěrečné myšlenky

Možnosti, které moderní vozidla nabízejí svým řidičům, jsou neuvěřitelně užitečné a zábavné. Je však dobré být s touto technologií také opatrný. Zajistěte, aby společnosti nezacházely s vašimi osobními údaji tím, že se postaráte o své soukromí. Pokud se podíváte na zásady ochrany osobních údajů výrobce vašeho automobilu, zůstanete odpojeni, kdykoli to bude možné, a použijete VPN k ochraně svých dat, nebudete se čeho bát. S těmito tipy si můžete i nadále užívat všech výhod moderního automobilu bez dalšího stresu možného narušení soukromí.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me