Postarejte se o svá nastavení soukromí v iPhone nebo iPad

Produkty Apple jsou stylové, snadno použitelné a schopné zapůsobit i na ty nejnáročnější uživatele. Apple App Store je pečlivě prověřován z hlediska kvality. Apple také zajišťuje, že tvůrci aplikací nevyužívají vaše soukromí bez vašeho vědomí. Aplikace však mohou poskytnout oprávněné důvody pro přístup k datům v telefonu. Tato data o vás mohou odhalit více, než si přejete. Pochopením nastavení ochrany osobních údajů můžete chránit své soukromí a zajistit, že vaše data zůstanou v bezpečí.


Proč záleží na ochraně osobních údajů

Nastavení soukromí iOS iPhoneMožná jste se obávali nejnovějších skandálů, které ukazují, že společnosti zneužívající soukromé údaje používají. Možná dáte svému dítěti iPhone nebo iPad a chcete chránit jejich soukromí při používání zařízení. Při používání zařízení iPhone nebo iPad existuje mnoho dobrých důvodů, jak podniknout kroky k ochraně vašeho soukromí.

Většina bezplatných služeb a aplikací dosahuje svých zisků prodejem reklam na jejich služby. Inzerenti platí více za zobrazování svých reklam zákazníkům se zájmem o jejich produkt. Tvůrci aplikací a webů shromažďují údaje o vás, když používáte jejich služby, a prodávají je inzerentům, aby uspokojili jejich potřeby. Vaše údaje zahrnují soukromé informace o zdravotních problémech, o vašich dětech, příjmech a dalších citlivých údajích, které byste dobrovolně neodhalili.

Společnost Apple shromažďuje vaše data, aby byla anonymní. Některé společnosti však vaše informace prodají způsobem, který je zpětně sledovatelný. Pokud tato data nejsou zabezpečena, hackeři se mohou vloupat a ukrást informace. To může potenciálně způsobit rozpaky nebo dokonce pocit porušení při odhalení vašich informací online.

Úpravou nastavení ochrany osobních údajů získáte kontrolu nad svými informacemi. Přidává také vrstvu zabezpečení, která zabraňuje zneužití nebo odcizení vašich informací.

Upravte nastavení polohy

Informace o poloze mohou poskytnout některé z nejcennějších informací inzerentům nebo komukoli jinému, kdo má přístup k vašim údajům. Většina údajů o vás shromážděných na vašem zařízení zahrnuje pouze to, co děláte při používání iPhone nebo iPad. Údaje o poloze ukazují, co děláte ve skutečném světě. Obchody, které často navštěvujete, když jdete někam nový, a v kolik hodin jdete na místo, vám hodně prozradí, kdo jste a jaké jsou vaše zájmy..

Otevřete „Nastavení“ a klepněte na „Soukromí“. Zde najdete mnoho užitečných nastavení, která můžete upravit, abyste chránili své soukromí. Najděte a klepněte na „Služby určování polohy“. Zde můžete vybrat jednotlivé aplikace, kterým chcete povolit přístup k vašim údajům o poloze, nebo můžete klepnutím na posuvník v horní části obrazovky vypnout služby určování polohy pro všechny aplikace ve vašem iPhone nebo iPad.

Správa Apple Analytics

Ve starších verzích systému iOS se Analytics nazývala ‘Diagnostika & Používání’. Tato oblast zahrnuje informace, které jsou sdíleny s Apple z vašeho zařízení. Některá z těchto dat je užitečná pro sdílení a pomáhá zajistit, aby společnost Apple udržovala vaše zařízení v chodu. Ostatní přenášená data se mohou zdát rušivější. Přenášená data mohou zahrnovat údaje o vašem zdraví a aktivitě, které možná nebudete s Apple sdílet.

V aplikaci Nastavení klepněte na „Analytics“. Vyberte nastavení, které není pohodlné sdílení, a posuvníkem vypněte sdílení těchto informací. To může zahrnovat analytická data, data sdílená s vývojáři aplikací o selháních aplikací a o tom, jak používáte jejich aplikace. Analytika iCloud navíc může zahrnovat data shromážděná použitím Siri.

Ovládáte oprávnění aplikace

Při instalaci aplikace obvykle vyžaduje povolení přístupu k určitým službám z telefonu. Tyto služby mohou zahrnovat umístění, přístup k mikrofonu, přístup k jiným aplikacím, vašim kontaktům a připojeným zařízením. I když aplikace nemusí mít plnou funkčnost bez přístupu ke všem službám, které požaduje, máte na starosti, které služby aplikace použije..

V aplikaci „Nastavení“ klepněte na „Soukromí“. Tam si můžete vybrat každou aplikaci a projít oprávnění Kliknutím na posuvník vedle každé služby nebo aplikace můžete povolení vypnout nebo zapnout.

Sledování reklam je klíčem k ochraně osobních údajů

Většina vašich citlivých dat je sdílena pouze za účelem reklamy. Převzetí kontroly nad sledováním reklam je jedním z klíčových kroků k ochraně vašeho soukromí. Omezení sledování reklam na zařízeních se systémem iOS omezuje způsob, jakým mohou být data použita pro vaši reklamu.

V aplikaci „Nastavení“ klepněte znovu na „Soukromí“. Přejděte dolů na „Reklama“. Kliknutím na posuvník vedle položky „Omezit sledování reklam“ omezíte způsob, jakým inzerenti používají vaše data. Je třeba poznamenat, že to nevylučuje sledování reklam, pouze jej omezuje. Chcete-li dále zvýšit své soukromí, klepněte na „Resetovat reklamní identifikátor“. Tím odstraníte informace, které již byly označeny vaším osobním identifikačním číslem.

Další informace o tom, jak iOS používá vaše informace k přizpůsobení reklam, jsou k dispozici v části „Zobrazit informace o reklamě“. Zobrazí se informace, které iOS používá k tomu, aby vám pomohl zacílit reklamu osobně.

Safari nesleduje

logo safariWebové stránky často sledují web, ze kterého jste přišli, a web, na který se chystáte po jejich návštěvě. Pokud tento web spolupracuje s jinými inzerenty, jako jsou Twitter nebo Facebook, mohou s nimi sdílet informace. Vaše aktivita pomáhá budovat ucelenější profil vašich zájmů a aktivit online. Na zařízeních iOS je možné omezit množství sledování, ke kterému dochází při procházení webu pomocí Safari.

V aplikaci „Nastavení“ klepněte na „Safari“ a prohlédněte si sekci „Ochrana soukromí a zabezpečení“. Zde si můžete vybrat, zda chcete na svém zařízení blokovat soubory cookie a „Zeptat se na webové stránky, které mě nesledují“. Tím se omezí sledování vaší IP adresy na většině webových stránek.

Získání ještě většího soukromí

Zpřísnění nastavení ochrany osobních údajů je dobrým krokem k zajištění soukromí online. Mnoho lidí také dává přednost tomu, aby věděli, že jejich informace jsou více anonymní, zejména při používání online služeb a webových stránek. Je smutné, že pouze změna nastavení soukromí není vodotěsnou ochranou vašeho soukromí. Chcete-li se opravdu pokusit zůstat anonymní online, možná budete chtít získat VPN.

Připojení VPNPři připojení pomocí kvalitní VPN jsou vaše informace zašifrovány a odeslány na vzdálený server. Veškerý váš provoz prochází serverem VPN, nikoli přímo od vás na web nebo do aplikace. To pomáhá udržovat anonymní informace o vaší poloze a webových aktivitách. Kvalitní VPN se snadno používá a zvyšuje vaše soukromí online.

VPN může také přinést další výhody tím, že se vyhýbá geografickým omezením pro streamování video služeb. Můžete také použít VPN k obcházení bran firewall nainstalovaných při vaší práci. Protože data jsou šifrována, máte klid vědět, že pouze vy víte, co děláte online. Další informace o tom, proč by pro vás mohla být VPN dobrá volba.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me