Je Tor stále bezpečné používat? | Přehled VPN

Logo Tor The Onion RouterPro mnohé se Tor stal jménem domácnosti. Je to zaručený a bezpečný způsob, jak zůstat anonymní na internetu. Teoreticky nikdo nemůže vidět, co děláte online, když používáte prohlížeč Tor. Navíc je to jeden z nejjednodušších způsobů přístupu k temnému webu. V posledních letech se však při několika příležitostech ukázalo, že Torova bezpečnost trpí vážnými problémy. FBI, CIA a NSA dokázaly Torovu bezpečnost rozbít. Jak je tedy Tor skutečně bezpečný? Je to stále slušný způsob, jak anonymně surfovat po webu?


Krátká odpověď zní ano. Pomocí prohlížeče Tor můžete anonymně surfovat. Důrazně vám však brání v tom, abyste pro ochranu online používali pouze Tor. Několik incidentů ukázalo, že nebezpečné používání Tor může vést k vážnému úniku soukromí nebo dokonce k problémům s vaší online bezpečností. Myslete na viry, zločince a hackery. Tento článek objasní tyto problémy s Torem.

Chcete-li se co nejlépe chránit, je nejlepší používat prohlížeč Tor v kombinaci s slušnou sítí VPN a nějakou formou antiviru. Důvěryhodnou VPN, kterou byste mohli zvážit, je NordVPN. Tato služba má vynikající šifrování, je velmi uživatelsky přívětivá a má k dispozici tisíce serverů, ze kterých si můžete vybrat.

Jak Tor funguje

Prohlížeč Tor je speciální prohlížeč, který anonymizuje váš internetový provoz. Vaše data jsou odesílána přes více počítačů Tor. V tomto procesu prohlížeč zajistí, že cizí uživatelé nemohou vidět, odkud tato data pocházejí a odkud jde. Jinými slovy: Prohlížeč Tor dělá webům a dokonce i vládám mnohem obtížnější propojit vaše chování při prohlížení online s vámi. Na každé zastávce (nebo uzlu), kterou Tor používá k maskování vašich dat, je přidána nebo odebrána další vrstva šifrování v závislosti na tom, jakým směrem se provozuje. Používání prohlížeče Tor by proto mělo vést k bezpečnému a anonymnímu používání internetu.

Dívka načítání internetového souboru přes Tor Nodes

Používání Tor není nezákonné. Prohlížeč používá mnoho různých lidí, mezi nimi i ti, kteří by rádi zůstali v anonymitě, protože pomocí platformy kritizují diktaturu země, ve které žijí. V těchto případech Tor zajišťuje svobodu projevu. Lidé, kteří používají Tor, mají stále možnost svobodně hovořit o politických otázkách, aniž by se museli obávat stíhání. Současně existují i ​​lidé, kteří používají prohlížeč Tor z principu. Jednoduše nechtějí být sledováni společnostmi a obchodníky. Ukázalo se však, že Tor není tak bezpečný, jak jsme všichni předpokládali.

Torova bezpečnost byla porušena

Několik soudních případů ukázalo, že nezákonné činnosti na temném webu mohou být někdy vysledovány zpět ke konkrétním jednotlivcům pomocí prohlížeče Tor. Zdá se tedy, že je možné objevit a shromáždit uživatelská data, včetně jejich IP adresy, i když jsou chráněni Torem. V minulosti byli uživatelé Tor zjištěni, protože NSA vlastnila velkou část uzlů Tor. Tímto způsobem mohla NSA jasně vidět, kdo tyto uzly použil. To bylo problematické pro uživatele, kteří se zabývají nezákonnými praktikami. Ve chvíli, kdy jsou tito uživatelé identifikovatelní, může je policie vystopovat a zatknout.

Tor už není tak bezpečný jako kdysi. Hackeři se neustále pokoušejí narušit Torovu bezpečnost. Mnoho skupin, organizací a jednotlivců chce přístup k informacím, které prohlížeč Tor skrývá, a snaží se je získat znovu a znovu. V roce 2014 uspěla jedna skupina vědců. Financované vládou se podrobněji podívali na prohlížeč Tor a byli schopni shromažďovat informace z prohlížeče několik měsíců. Slabiny v softwaru Tor se mohou projevit i méně kompromisními způsoby: v roce 2017 uživatelé našli únik, který by mohl snadno zviditelnit IP adresy uživatelů systémů Linux a MacOS. Tor neseděl a sledoval, jak se to všechno děje: kdykoli byl objeven možný únik v systému, opravili jej co nejdříve.

Jakým rizikům čelím, když používám Tor?

Oko na notebookuPraxe ukazuje, že Tor není 100% bezpečný. Stejně jako každý jiný systém má i své slabiny. I když jsou netěsnosti neustále opravovány, nikdy si nemůžete být jisti, zda se to stane včas. Kromě toho existuje více důvodů k obavám o bezpečnost, kterou Tor nabízí. Zde je několik.

V první řadě jsou uživatelé Tor pravidelně hackováni. To obvykle není Torova chyba. Místo toho jsou tyto hacky možné, protože zařízení uživatele není dostatečně chráněno. To by se mohlo stát komukoli, což znamená, že by si toho měl každý uživatel být vědom. Na webových stránkách, které navštěvujete, se mohou skrývat zločinci, viry a další škodlivý obsah, zejména když procházíte temný web. Proto je vždy důležité pečlivě zvážit každé kliknutí.

Druhým nebezpečím je, že můžete být stále sledováni online, i když používáte Tor. Špatné výstupní uzly jsou jedním z příkladů, jak by se to mohlo stát. Jak je znázorněno na obrázku v horní části této stránky, výstupní uzel je poslední zastávkou před připojením k webu nebo stránce. Pokud chce osoba, která řídí tento uzel, mohla vidět veškerý provoz, který jím prochází. Pokud k tomu dojde – jako tomu bylo v případě NSA – vaše internetová data již nejsou soukromá. Je tu někdo, kdo může přímo vidět, které stránky navštěvujete. Jedna věc, kterou stojí za zmínku, je to, že v takové situaci obvykle zůstáváte anonymní. Dokonce ani vlastník výstupního uzlu není schopen sledovat zdroj dat, protože před tím prošel alespoň dvěma dalšími uzly..

Mohu použít prohlížeč Tor pro anonymní prohlížení?

Nemusíte se příliš obávat lidí, kteří se vás snaží sledovat online, pokud k procházení běžného webu používáte pouze Tor. Pro většinu vlád a dalších stran není tento druh dopravy natolik relevantní, aby mohl být sledován. Místo toho se zaměřují na odhalování nezákonných činností, některé tak děsivé jako šíření dětského porno na temném webu.

Navíc není třeba se obávat ani počátečního zamýšleného publika Tor. Tor byl původně postaven tak, aby umožňoval anonymní komunikaci v rámci amerického námořnictva. Někteří lidé se obávají, že americké námořnictvo má stále tajný přístup k provozu procházejícím prohlížečem. To však v žádném případě není. Protože Tor je open source, oficiální organizace, jako je námořnictvo, nebudou moci skrýt žádné tajné vstupy do kódu. Open source znamená, že každý má přístup k Torovu kódu. Podivnost by proto byla objevena a odstraněna během chvilky.

Stručně řečeno, pokud používáte internet pro běžné prohlížení, nemusíte se příliš obávat. Jakýkoli online dohled se na vás pravděpodobně nezaměří. To však neznamená, že byste měli používat Tor bez péče na světě. Než začnete tento prohlížeč řešit internet, měli byste si být vědomi nebezpečí temného webu.

Pozor: Tor a temný web

Přenosný počítač ComputervirusPoslední bezpečnostní problém, o kterém bychom měli diskutovat, souvisí s temným webem. Tor umožňuje přístup k této skryté části internetu. Jiné populární prohlížeče, jako je Google Chrome, Microsoft Edge a Firefox, to nemohou udělat. Tmavý web je součástí mnohem většího hlubokého webu. Tmavá síť je neregulována, a proto docela fascinující. Někdy je to dokonce děsivé. Obsahuje bizarní weby, s nimiž byste se na běžném internetu nikdy nesetkali. Mimo jiné můžete narazit na tržiště s drogami, zbraněmi a nelegálními kreditními kartami.

Ne každý web v této temné části internetu je tak hbitý jako tento. Některé stránky umožňují lidem svobodně mluvit o své mysli, aniž by se museli bát stíhání z diktátorského režimu. Neregulovaná povaha temné sítě má za následek prostor, který drží jak nejlepší, tak nejhorší lidstvo.

Tor vám dává přístup k celé temné síti: internetová svoboda v prohlížeči. Tato svoboda však není vždy bezpečná. Při návštěvě temného webu buďte vždy opatrní. Tato část internetu není monitorována, což znamená, že může být pro vás a váš počítač velmi nebezpečné. Zkuste se nechat chytit na webech, které infikují váš počítač malwarem. Vyhýbejte se webům, které se zabývají nezákonnými činnostmi. A konečně, dejte si pozor na hackery – skrývají se všude.

Jak mohu bezpečně používat Tor?

Když uvažujete o změně prohlížeče na Tor, na vás čeká spousta nebezpečí. Tato nebezpečí sahají od rizik ochrany soukromí po vážnější útoky na vaši bezpečnost, jako jsou viry a další formy malwaru. V obou případech je důležité vyzbrojit se co nejlépe. Zde je několik tipů, které vám pomohou se tam dostat:

  • Použijte bezpečnostní posuvník v prohlížeči. Otočte tuto možnost v nastavení až na hodnotu „Vysoká“. Tím zajistíte, že zůstanete bez povšimnutí, pokud je Tor napaden pomocí JavaScriptu. Pomáhá také minimalizovat online sledování. Některé webové stránky nebudou fungovat, i když budete mít maximální zabezpečení povoleno, ale je to relativně nízká cena, kterou musíte zaplatit za ochranu.
  • Nainstalujte si dobrý antivirový software. I s bezpečnostním nastavením optimalizovaného prohlížeče Tor se mohou stát divné věci. To je obzvláště nebezpečné na temném webu. Pokud používáte důvěryhodný antivirový program, lze těmto problémům zabránit. Po instalaci dobrého antivirového softwaru se vždy ujistěte, že je aktuální, abyste měli nejlepší a nejnovější ochranu.
  • Použijte Tor vedle sebe dobrá VPN. Kombinace dvou řešení ochrany soukromí zajišťuje maximální ochranu. VPN (Virtual Private Network) šifruje a anonymizuje váš online přenos dat. To znamená, že žádná z vašich informací nebude viditelná a ani žádná z nich nebude vysledována zpět k vám. VPN, v kombinaci s možnostmi, které nabízí prohlížeč Tor, vám poskytuje dvojí ochranu, takže surfování je mnohem bezpečnější.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me