Jaká jsou pravidla a pokuty při stahování? | VPNOpřehled

„Tření“ mezi torrentovými stahovateli a producenty hudby, filmů a jiných médií bylo v posledních několika letech předmětem velké diskuse. Začátek tohoto čísla však lze sledovat až před více než dvěma desetiletími.


Napster poprvé přišel online v roce 1999 jako služba peer-to-peer (P2P) pro sdílení hudby online. To explodovalo v popularitě získávat 80 miliónů uživatelů během několika málo let. Ve skutečnosti bylo tak populární, že hudební průmysl v roce 2001 zastavil Napstera. Od té doby se americký Kongres a další zákonodárné orgány snažily vytvářet a prosazovat omezení toho, co lze stáhnout nebo sdílet online. Tyto zákony určují, jaké stahování je nezákonné a jaké pokuty mohou uživatelé za porušení těchto zákonů čelit.

V dnešní době je příslovečné přetahování mezi nahrávajícími a stahovateli torrentů více soustředěno na torrent platformy jako The Pirate Bay a RARBG. Vzestup hudebních a video zábavních služeb, jako jsou Netflix a Spotify, navíc znamenal, že lidé mají i jiné dostupné a pohodlné způsoby konzumace nejnovějšího video / hudebního obsahu. Stále však existuje spousta lidí, kteří se uchylují ke stahování torrentů.

Kromě toho existuje ještě jedna věc, která se týká stahování, která se nezměnila: neznalost zákona nezbavuje jednoho trestu, takže je lepší vědět, jaké činy mohou být při stahování obsahu online nezákonné a kterým trestům můžete čelit. Proto vám o tom v tomto článku řekneme vše.

Zákon o autorských právech v oblasti digitálních tisíciletí

Madame JusticeV roce 1998 přijaly Spojené státy změnu hlavy 17, zákona, který se zabývá záležitostmi autorských práv. Smyslem zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act) bylo aktualizovat zákon o autorských právech, aby se zabývalo digitální technologií. Pravděpodobně jste s DMCA nejvíc obeznámeni, když to zjistíte, když zjistíte, že bylo video YouTube odstraněno kvůli porušení zákona. Alternativně jej můžete vidět někdy, když hledáte úplný film na Googlu, v dolní části stránky.

Co říká DMCA o stahování?

DMCA v podstatě zahrnuje tři hlavní prvky.

Zaprvé zakazuje vytváření a distribuci technologie vytvořené za účelem obcházení opatření na ochranu autorských práv. Zadruhé zavádí přísnější tresty pro lidi, kteří porušují něčí autorská práva. A konečně, DMCA omezuje odpovědnost poskytovatelů internetových služeb a vlastníků webových stránek a platforem, pokud je obsah porušující autorská práva nahrán nebo stažen uživatelem této platformy. Pro účely tohoto článku jsou velmi důležité zejména poslední dva body.

Pokud poskytovatel internetových služeb nebo webová stránka zjistí porušení autorských práv, jako součást nebo spíše jako podmínka této snížené odpovědnosti souhlasí s odstraněním obsahu. K tomu také dochází, když je společnost informována o obsahu, který porušuje autorská práva. Pokud držitel autorských práv například na YouTube najde video, o kterém se domnívá, že porušuje jeho práva, může požádat službu, aby jej odstranila. Když přejdete na načtení této stránky a uvidíte oznámení, že YouTube odstranilo video kvůli porušení zákona DMCA, toto se obvykle stalo. Je na YouTube, nebo na jakékoli jiné platformě v této věci, nejlepší zájem dodržovat tato upozornění. Nakonec, pokud odstraní obsah, nemohou být považováni za odpovědného.

Pokuty DMCA

Trest za porušení zákona DMCA může zahrnovat jak občanské, tak trestní sankce. Pokud bude shledán vinným, může být požadováno, aby osoba za každé porušení zaplatila až 2 500 $ skutečné škody. Opakovaní pachatelé mohou čelit trojnásobku těchto škod. Trestní pokuty zahrnují pokuty až 500 000 dolarů a až pět let vězení za první trestný čin. Opakovaní pachatelé čelí pokutám až 1 milion dolarů a až 10 let vězení. Soud pravděpodobně také vydá soudní příkaz proti vinníkovi, aby mu v budoucnu zabránil v dalším porušování.

Zákon NET

NET Act je zkratka pro No Electronic Theft Act. Tento zákon byl schválen v roce 1997 a je pokusem ovládat online pirátství. Pirátství je kopírování a distribuce obsahu chráněného autorskými právy, ať už za peníze nebo zdarma. Cílem zákona NET je omezit pirátství hudby, videoher, filmů a softwaru.

Menší a větší kategorie

Zákon NET je rozdělen do dvou kategorií. Menší kategorie kriminalizuje porušení autorských práv na materiál v hodnotě nejméně 1 000 $. Větší kategorie zahrnuje zisk z materiálu chráněného autorskými právy ve výši nejméně 2 500 $ a zahrnuje nejméně 10 kopií materiálu do 180 dnů. Vezměte prosím na vědomí, že menší kategorie nevyžaduje, aby porušovatel měl z materiálu zisk. Je třeba také poznamenat, že hodnota materiálu je kumulativní. Pokud porušovatel nahraje píseň staženou stokrát, přidá se každé stažení k hodnotě započítané proti němu.

NET Act Fines

Trestem pro nižší kategorii jsou pokuty až do výše 100 000 dolarů a až jeden rok ve vězení. Pro větší kategorii zákon NET stanoví tresty až do výše 250 000 USD a až pět let odnětí svobody. Kromě těchto trestních sankcí může držitel autorských práv také požadovat občanskoprávní nároky na hodnotu obsahu chráněného autorskými právy.

Zákon o počítačových podvodech a zneužívání

Zákon o počítačových podvodech a zneužívání (CFAA) je navržen tak, aby se konkrétně zaměřil na hackování. Zatímco byl schválen v roce 1986, byl zákon několikrát změněn. Poslední změny přinesly zákon o vynucování a restituci krádeží identity. Zákon dává federální vládě velmi široké pravomoci v boji s jakoukoli počítačovou činností, kterou podle jejího názoru může ohrozit vládu, bankovnictví nebo podniky.

Tento zákon, který je navržen speciálně pro cílené hackování, lze ve své nejširší interpretaci použít k cílení na jakékoli nezákonné stahování informací. Činnost při činu může být také použita k potrestání těch, kteří se těchto zločinů přímo nezúčastňují. Pokud například váš přítel nelegálně stahuje hudbu nebo videa a předává je vám, může vás CFAA potrestat..

CFAA také konkrétně zahrnuje neoprávněný přístup nebo použití počítače nebo počítačové služby. To znamená, že pokud používáte software nebo web jiným způsobem, než jsou smluvní podmínky, na kterých jste se dohodli, může vám být účtováno poplatky v rámci CFAA. Například Facebook zakazuje používání této služby pod falešným jménem. Pokud vytvoříte účet, který nepoužívá vaše skutečné jméno, jste technicky v rozporu s CFAA.

Pokuty CFAA

Existuje mnoho různých sankcí za porušení různých částí CAFA. První trestný čin však může být potrestán až pětiletým vězením a pokutami. Některé části dohody CFAA poskytují tresty za život ve vězení, pokud jste považováni za opakovaného pachatele. Pokuty se mohou pohybovat od několika tisíc dolarů do milionů dolarů.

Které země umožňují a vymáhají pokuty za stahování?

Doposud jsme se zaměřili především na zákony týkající se stahování ve Spojených státech. Existují však i jiné země, ve kterých byste při stahování materiálu chráněného autorskými právy mohli čelit statné pokutě a trestu. Abychom vám poskytli představu o situaci v jiných zemích po celém světě, uvádíme níže užitečnou tabulku, která vám ukáže některé země, které stahování povolují a ne potrestají pro osobní potřebu, některé země, kde můžete získat pokutu za stahování a některé, které aktivně vymáhat pokuty za stahování.

Stahování povoleno (pro osobní použití)
Pokuty stahování (nevynucené)
Stáhnout pokuty (vynucené)
PolskoArgentinaBelgie
ŠpanělskoAustrálieFinsko
ŠvýcarskoBrazílieFrancie
KanadaNěmecko
ČínaIndie
KolumbieJaponsko
Česká republikaMalajsie
DánskoNový Zéland
EgyptSpojené arabské emiráty
ŘeckoSpojené království
ÍránSpojené státy
Izrael
Itálie
Lotyšsko
Mexiko
Nizozemí
Filipíny
Portugalsko
Rumunsko
Rusko
Singapur
Slovensko
Slovinsko
Jižní Afrika
Uruguay

Ve většině částí Evropy by nelegální stahování mohlo vést k pokutě nebo varování od místní policie. Ve Spojených státech a dalších částech světa je tomu tak také. Japonsko, Indie a Malajsie mají zákony proti nezákonnému stahování. Pokud žijete v jedné z těchto zemí nebo se chystáte na návštěvu brzy, ujistěte se, že neskončí s vysokou pokutou! Hledejte legální způsoby, jak sledovat filmy, poslouchat hudbu nebo hrát hry. Obvykle se můžete spolehnout na služby, jako jsou Netflix, Spotify a Steam. Víme, že tyto služby často vynucují vlastní soubor omezení, jako jsou geo-omezení, která Netflix prosazuje. Naštěstí však existuje několik jednoduchých způsobů, jak obejít tato omezení. Například můžete snadno získat přístup k americké verzi Netflix, ať jste kdekoli, změnou vaší IP adresy pomocí VPN.

Důležité oznámení: zákony se mohou měnit. Před zahájením stahování se vždy ujistěte, že znáte aktuální zákony země, ve které se nacházíte. Takto vždy budete přesně vědět, co je a co není povoleno. Rovněž se jedná o využití způsobů, jak obejít geografická omezení. V takovém případě byste se měli také ujistit, že si přečtete všechny uživatelské smlouvy, které jste vázáni, a jednat v souladu s těmito.

Které země blokují stahování webových stránek?

V některých zemích (torrent) webové stránky ke stažení, jako je The Pirate Bay, nejsou kvůli online geoblokům přístupné. Nastavením těchto bloků se úřady snaží zabránit civilistům v hledání webových stránek, ze kterých lze stahovat nelegální obsah. Níže uvádíme seznam všech zemí, o kterých je známo, že blokují weby, které mají co do činění s (nezákonným) stahováním.

Země, kde byly zablokovány (torrent) weby ke stažení:

 • Argentina
 • Austrálie
 • Rakousko
 • Belgie
 • Čína
 • Dánsko
 • Finsko
 • Francie
 • Německo
 • Řecko
 • Indie
 • Indonésie
 • Írán
 • Irsko
 • Itálie
 • Lotyšsko
 • Malajsie
 • Nizozemí
 • Nový Zéland
 • Norsko
 • Portugalsko
 • Katar
 • Rumunsko
 • Rusko
 • Saudská arábie
 • Singapur
 • Jižní Afrika
 • Španělsko
 • Švédsko
 • krocan
 • Spojené arabské emiráty
 • Spojené království

Jaký druh pokut můžete očekávat?

Ne každá země, která uděluje pokuty za nezákonné stahování, tak činí stejným způsobem nebo ve stejné výši. Výše pokuty se může velmi lišit v závislosti na tom, kde se nacházíte. Například v Německu mohou jednotlivci přistižení při stahování obsahu chráněného autorskými právy očekávat pokutu mezi 900 a 1 000 EUR. Žena v USA byla nucena zaplatit 80 000 dolarů za staženou píseň, která se snížila na asi 1,9 milionu dolarů za 24 skladeb. V některých zemích může nezákonné stahování dokonce vést k trestu odnětí svobody v závislosti na závažnosti trestného činu. V Japonsku můžete získat pokutu v hodnotě přibližně 25 700 $ – nebo můžete skončit ve vězení až na dva roky.

Ne všichni nelegální stahovatelé nakonec zaplatí cenu za své činy. Zasláním vysokých pokut jen několika jednotlivcům se úřady snaží ukázat, jak přísné tresty mohou být. Doufají, že tímto způsobem odradí ostatní pachatele. Skutečné důsledky se v jednotlivých případech liší. Pokud si nelegálně stáhnete film v Japonsku, nebudete ihned posláni do vězení, i když je zde šance, že tam skončíte. Následující tabulka uvádí možné důsledky nelegálního stahování v různých zemích.

Země
Možné důsledky
BelgiePokuty až 65 000 EUR
NěmeckoPokuty mezi 900 a 1 000 EUR
FinskoJeden muž dostal pokutu ve výši 2 200 EUR
FrancieAž 300 000 EUR a tři roky vězení
IndieAž tři roky ve vězení
JaponskoAž dva roky ve vězení nebo maximální pokuta 25 700 $
MalajsieV průměru asi 430 EUR (převedeno) za staženou skladbu
Nový ZélandPokuty až 15 000 $
Spojené arabské emiráty1,200 $ za „pirátství“
Spojené státyJedna žena musela zaplatit 80 000 $ za píseň ke stažení (celkem 1,9 milionu USD)
Spojené královstvíAž tři roky ve vězení a pokuta 150 000 liber

Závěrečné rady

Zákony a pokuty za nezákonné stahování mohou být matoucí. Skutečnost, že uživatelé mohou být potenciálně odpovědní i za zdánlivě nevinné chyby, může mnoho lidí nepohodlně stahovat. Protože informační věk je stále poměrně mladý, zákony, kterými se řídí, se stále psají a nemusí být v každém případě dobrým zastoupením spravedlnosti. Nejlepší je přečíst si podmínky služby pro webové stránky a software. A věnujte zvláštní pozornost tomu, abyste se vyhnuli stahování pochybné legality.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me